Menü
Sepetim
Filtre
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Ürünleri Sırala
  • Alfabetik A-Z
  • Alfabetik Z-A
  • Yeniden Eskiye
  • Eskiden Yeniye
  • Fiyat Artan
  • Fiyat Azalan
  • Rastgele
  • Puana Göre
  • Varsayılan Sıralama
İlgili kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Siyah Zeytin

Gıda ürünleri kültürlere ya da bölgelere göre önemli değişiklikler göstermektedir. Yaşanılan bölgenin iklim özelliklerinden toprak yapısına pek çok farklı dinamikler yetişen ürünün çeşitliliğini etkilemektedir. Bu anlamda her besin öğesi ya da bitki her bölgede yetişmemektedir. Bu anlamda genele bakıldığında zeytin ağacının yetiştiği belli başlı bölgeler bulunmaktadır. Ülkemizde özellikle Akdeniz iklimine uygunluk gösteren bodur ağaçlardan oluşan zeytinler Ege ve Akdeniz bölgelerinde yayılım göstermektedir. Bunun yanı sıra Güneydoğu Anadolu Bölgesi içerisinde de zeytin ağaçlarına rastlanmaktadır. Geçmiş zamanlardan günümüze kadar zeytin her toplum için büyük önem taşımaktadır. Yağ anlamında zengin olmasına bağlı olarak değerli bir sıvı yağ olan zeytin yağı zeytinlerin fabrikalarda işlenmesi ile ortaya çıkar. Öyle değerli bir yağdır ki Yunan mitolojisine de konu olmuştur demek mümkündür. Özellikle olimpiyatların ortaya çıkışında kupa içerisinde zeytin yağın kazanana verilmesi zeytinin değerini gösteren ipuçlarından biridir diyebiliriz. Bunun yanı sıra zeytin ağaçları da oldukça değerlidir. Zeytin ağacına zarar vermek gibi sıkıntıların belli başlı ve zamana göre değişen cezaları olduğuna da tarih sayfalarında rastlanmaktadır. Bunun yanı sıra meyvesi olan zeytin de sadece yağ için değil farklı yöntemler ile işlenerek tüketilmektedir. Özellikle kahvaltıların vazgeçilmez öğelerinden bir tanesi olan zeytin, oldukça çeşitli saklanma yöntemlerine sahip olmasının yanı sıra zeytin siyah ve yeşil renklerde bulunmaktadır. Her iki rengin arasında tonlarda da olabilir. Farklı işleme yöntemleri, farklı bölge ürünlerinin özelliklerine ve geleneksel yöntemlerin kullanım sıklığına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra zeytin pek çok açıdan faydalı bir meyvedir diyebiliriz. Zaman geçtikçe ve teknoloji ilerledikçe zeytin çeşitleri de artmaktadır. Her damak zevki için farklı bir zeytin türevini bulmanın mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle kahvaltı sofralarında karşımıza çıksa da zeytin mutfakta pek çok yerde kullanılmaktadır. Pizzalarda ya da poğaça ve açmalarda iç malzeme gibi kullanılmasının yanı sıra ekmek üstü sürme biçimine uygun türleri ile farklı şekillerde kullanılabilmektedir. Özellikle kahvaltı haricinde hamur işlerinde sıkça karşımıza çıkmaktadır. Tüketilmesi gereken besinlerden bir tanesidir. Pek çok faydasının bulunduğunu da söylemek gerekmektedir. Bunun yanı sıra kara zeytin ve yeşil zeytinin oluşturulma yöntemlerinde farklılıklar bulunduğundan dolayı faydaları birbirine benzese de ufak farkları bulunmaktadır diyebiliriz. Damak tadınıza uygun yeşil zeytin çeşitleri kategorisine de sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Siyah Zeytin Özellikleri ve Fiyatları

Siyah zeytinler ve yeşil zeytinler özünde aynı meyvedir. Zeytin ağacında yetişmesinin yanı sıra aralarındaki en ayırt edici fark ise toplama zamanlarıdır. Yeşil zeytin daha etli ve gergin yeşil görünüme ulaştığında toplanırken siyah zeytinler nispeten daha geç toplanır. Bu sebeple yeşil zeytine göre daha uzun ömürlüdür demek doğru bir söylem olacaktır. Yöresel olarak salamura zeytin fiyatları ve yapımı değişkenlik gösterse de siyah zeytin kurma yöntemi olarak salamura ve sele, ülkemizde en yaygın olarak karşımıza çıkan yöntemlerdir. Siyah zeytin olgunlaşması beklenen zeytindir. Bu zeytinin yağlanarak oldukça koyu bir renk almasına dek beklenir. Bu bağlamda süreç benzerlik gösterse de ürün kalitesi büyüklüğü ve zeytinin kurulma biçimi yöresel farklılıklar gösterir. Bu anlamda en bilinen siyah sele zeytin çeşididir. Elbette bir başka bilinen yöntem de bulunur. Toplama süreci oldukça meşakkatli ve yorucudur diyebiliriz. Bu süreç içerisinde zeytin kurulmadan önce dallar, yapraklar temizlenmelidir. Ağaç altları toplandığı gibi halk arasında sırıkçı olarak bilinen kişilerin ağacın gövdesine bir sırıkla tırmanması ve yine o sırık ile dallara nazikçe vurarak zeytinlerin yere düşmesini sağlamaya dayanır. Aşağıda gerili olan branda yardımı ile zeytinler bir araya getirilir. Bu süreçte pek çok dal yaprak bulunur. Bunların ayıklanmasından sonra kurulacak zeytinler ve yağlık zeytinler birbirinden ayırılır. Bu süreçten sonra zeytinlerin yıkanarak güzel bir biçimde temizlenmesi gerekir. Hemen ardından kişiler dilediği kurma yöntemi adımlarını uygulayarak zeytini kolaylıkla elde edebilirler. Siyah zeytin kurulmasından yaklaşık olarak iki ay sonra yenebilir hale gelir diyebiliriz. Kimi zaman bu süreç içerisinde tam anlamıyla rengini almış olmayabilir. Fakat hafif kızılımsı rengi ile de oldukça lezzetli bir tüketime sahip olur. Siyah zeytinin bir başka tüketimi de kuru sele zeytin olarak bilinen yapılış yöntemi sonucunda görsel olarak kuru fakat lezzetli ve uzun süre saklamaya olanak tanıyan zeytinler elde etmek mümkündür. Zeytin dahil olmak üzere diğer temel gıda fiyatları da sayfamızda mevcut.

Siyah Zeytin Faydaları Nelerdir?

Siyah zeytin her kahvaltıda bulunması gereken besinlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi ise içerisinde bulundurduğu vitamin ve minerallerdir. Besin değeri oldukça yüksek olan meyve, aynı zamanda kurutulma ya da salamuraya yatırılma yöntemleri ile farklı katkıları bir araya getirmektedir. Herhangi bir sağlık problemi olmayan kişiler için gün içerisinde kahvaltıda yedi ve üstü siyah zeytin tüketmek oldukça faydalıdır diyebiliriz. Bunun en önemli nedeni ise siyah zeytinin içerisinde polifenoller bulunmasıdır. Polifenollerin vücudumuzdaki en önemli işlevi ise beyin sinir hücrelerini koruyarak stresi azaltması olarak bilinmektedir. İçerisinde bulunan yağ miktarı ile iyi bir bağırsak düzenleyicisi olma özelliğine sahiptir. Özellikle kabızlık problemi için çözüm üretmenize yardımcı olabilir.  Bu anlamda siyah zeytin çeşitleri bakımından neredeyse hepsinin aynı faydalara sahip olduğunu söylemek mümkündür. Bunun yanı sıra 1 kg siyah zeytin içerisinden farklı miktarlarda yağ oranına sahip olduğu için çıkan zeytinyağı değişkenlik göstermektedir. Bu anlamda zeytinyağının faydası düşünüldüğünde tüketilmesi gerekir. İçerisinde bulunan vitaminler ile gelişimi ve dengeyi sağlamanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra içerisinde demir bulunur. Aynı zamanda bağışıklık güçlendirme gibi özelliklere sahip olması açısından hastalıklara karşı korunmanızda önemli bir yardımcıdır diyebiliriz. Tüketilmesi için alınan sele zeytin fiyatları yörede yetişme durumuna göre farklılık gösterebilmektedir. Bu anlamda tüketmeden önce siyah zeytin fiyatı araştırması yapılabilir.

Siyah Zeytin Çeşitleri

Siyah zeytin farklı kurulma yöntemlerinin yanı sıra yöresel değişkenlere bağlı olarak çeşitlenmektedir. Bu noktada büyüklük yağ oranı gibi kıstasların yanı sıra çekirdek büyüklüğü ya da etli olup olmadığı gibi dinamikler de değerlendirilmelidir. Yağlık olarak ayrılan zeytin ile kurularak tüketilen zeytinin niteliği arasında ufak farklar vardır. Yağ için ayrılan siyah zeytinlerin yağ oranı bakımından daha zengin olması beklenmektedir. Bunun yanı sıra sele, salamura gibi kurulma yöntemlerine göre lezzet ve doku değişimleri siyah zeytin fiyatları anlamında etkilidir. Bu anlamda siyah zeytin alırken damak zevkinize uygun olarak çeşitleri seçmeli ve siyah zeytinin kilosu ne kadar sorusuna yanıt arayanların da detaylı bir araştırma yapması önerilmektedir. Kuru sele ve salamura arasında farklar bulunur. Bu farkların en önemlisi yapım yönteminin farklılığıdır. Bunun yanı sıra sele zeytinler de kendi içerisinde ikiye ayrılır. Kuru sele ve teneke sele şeklinde ikiye ayrılan sele yöntemi oldukça tuzlu bir suya siyah zeytinin basılması ile oluşturulur. Bunun yanı sıra sele zeytin suyuna nazaran salamura daha az tuzludur. Lezzet ve görsel olarak da belli başlı farklılıklar bulunmaktadır. Bu duruma göre de siyah zeytin kilosu fiyatları da değişkenlik göstermektedir. Kişiler kendi damak zevkine göre dilediği tercihi yapabilir. Bu noktada zeytinden faydalanmak da vücudunuzun gelişimi için oldukça önemlidir. Diğer kahvaltılık ve süt ürünleri çeşitlerine de göz atabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.