Menü
Sepetim
Filtre
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Ürünleri Sırala
  • Alfabetik A-Z
  • Alfabetik Z-A
  • Yeniden Eskiye
  • Eskiden Yeniye
  • Fiyat Artan
  • Fiyat Azalan
  • Rastgele
  • Puana Göre
  • Varsayılan Sıralama
5.0
%17 İndirim
115,08 TL
95,90 TL
5.0
%17 İndirim
101,88 TL
84,90 TL
5.0
%17 İndirim
292,68 TL
243,90 TL
4.9
%17 İndirim
431,88 TL
359,90 TL
5.0
%17 İndirim
815,88 TL
679,90 TL
5.0
%17 İndirim
1.789,08 TL
1.490,90 TL
Toplam 17 ürün bulunmaktadır.

Pirinç

Hem Türk hem de dünya mutfağı dendiğinde akla gelen pek çok yemek çeşidi bulunmaktadır. Hem başlı başına bir öğün olarak hem de hemen hemen her yemeğin yanına yakışacak temel besin ise pirinçtir. Hem pilav olarak yapıldığında hem de pek çok yemek çeşidinin içerisinde kullanıldığında pirinç oldukça lezzetli bir gıda türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle Asya mutfağında lapa olarak tüketilen, Türk mutfağında ise pek çok yemek çeşidinin içerisine konulmasının yanı sıra pilav olarak da tüketimi oldukça yaygın bir ürün olan pirincin pek çok farklı çeşidi bulunmaktadır. Farklı yemek türlerinde farklı çeşitlerinin kullanıldığı bu besinin, insan sağlığına ve bünyesine olan faydaları da oldukça fazladır. Hem bu denli faydalı hem de pek çok çeşidi olması sebebiyle, pirincin kullanıldığı pek çok yemek çeşidi mevcuttur. Her yemeğin yanına yakışan tane tane pirinç pilavı haricinde pirincin kullanıldığı köfteler, çorbalar ve tatlılar da bulunmaktadır. Yetiştiği bölgeye göre değişkenlik gösteren pirinç ürünleri farklı yemek çeşitlerinde farklı amaçlarla kullanılabilmektedir. Pilav için farklı, köfte için farklı, tatlı için farklı çeşitleri kullanılmaktadır.

Binlerce çeşidi bulunan bu besin türünün çeşitlerine göre besin değerleri ve insan vücuduna olan faydaları da değişkenlik göstermektedir. Farklı markaların onlarca çeşitte ürettiği pek çok tür bulunmaktadır. Bu türlerin fiyatları da yapı ve özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Ana yemekten tatlıya, çorbadan ara öğüne kadar pek çok farklı kullanım alanı bulunan pirincin sayısız faydası bulunmaktadır. Baldo pirinç özellikle Türk mutfağında en çok tercih edilen türdür. Yapısı gereği tane tane pilav yapımını mümkün kılan bu pirincin tüketimi oldukça fazladır. Her türlü sulu yemeğin, et yemeklerinin, ızgaranın ve sebzelerin yanında tüketilebilen pilav sofraların vazgeçilmezlerindendir. Köfteler, tatlılar ve sebze yemeklerinin haricinde pirincin en sık kullanıldığı yemek türü pilavdır. Pilav haricinde ise ıspanak, pırasa gibi sebze yemeklerinde, pek çok köfte çeşidinde ve dolmalarda kullanımı oldukça yaygındır. Ülkemizin mutfağının vazgeçilmezlerinden olan pirincin farklı kullanıma uygun pek çok çeşidi bulunmaktadır.

Pirinç Çeşitleri Nelerdir?

Söz konusu pirinçler olduğunda tüm dünyada yaklaşık 10 bin adet çeşit bulunmaktadır. Bu çeşitler görüntüsüne göre, aromasına göre, şekline göre, uzun taneli, orta taneli ya da kısa taneli oluşuna göre, tadına ve rengine göre sınıflandırılmaktadır. Türk mutfağında en çok kullanılan pirinç çeşitleri ise Osmancık, baldo, kırık, yasemin pirinçlerdir. Baldo kokusuz ve renksiz bir pirinçtir. Pişirildiği zaman yüksek miktarda su çekmektedir ve tane tane ayrılabildiği için pilavlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Diğer pirinçlere göre ayırıcı özelliği ise daha dolgun bir yapıya sahip olmasıdır. Osmancık ise yine baldo gibi tane tane ayrılma özelliği sayesinde pilav ve dolmalarda sık sık tercih edilen pirinçlerdendir. Yasemin türü ise Tayland menşeili bir pirinçtir. Bu tür saydam, uzun ve ince tanelerden oluşmaktadır. Pirinçlerin türleri arasında en çok karbonhidrat içeren türdür. Hafif şekerli bir pirinçtir ve kendine has bir aroması bulunmaktadır. Uzak doğu ülkelerine sık sık tüketilir. Kırık pirincin bir tür olduğu söylenemese de paketlenip satın alınan türler arasına girmektedir. Bu tür, diğer pirinçlerin kusurlu ve kırık olanlarının ayrılması ve paketlenmesiyle oluşmaktadır. Yapışma ve dağılma oranı yüksek olduğu için pilav yapımına uygun bir tür değildir fakat nişasta oranının yüksek olması sebebiyle çorba ve tatlılarda tercih edilmektedir.

Bir diğer tür olan basmati pirinç Hindistan ve Nepal gibi Asya ülkelerinde çok sık tüketilen pirinçlerdendir. Bu tür Himalayalar’ın mineralli topraklarında yetiştirilmektedir. İnce ve uzun bir yapısı ve kendine özgü bir aroması mevcuttur. Ülkemizde sıkça tüketilen bu türlerin yanı sıra pirincin Türk mutfağına yeni yeni girmeye başlayan çeşitleri de bulunmaktadır. Siyah pirinci bu türlere örnek gösterebiliriz. Bu tür, daha az şeker içermektedir ve yüksek bir antioksidan içeriği bulunmaktadır. Pirinç türleri arasında daha sık rastladığımız bir diğer ürün ise Arborio pirinçtir. Memleketi İtalya olan bu pirincin nişasta oranı yüksektir ve nasıl pişirilirse pişirilsin yapısını korumaktadır. Bu sebeple risotto ve çorba tariflerinde sık sık kullanılmaktadır. Binlerce çeşidi olan pirincin tüm türleri saymakla bitmez. Çeşitli mutfaklarda ve birbirinden farklı tariflerde kullanılan sayısız çeşidi bulunmaktadır. Mahmood pirinç çeşitleri pek çok sayıda pirince kolaylıkla ulaşmanızı sağlamaktadır.

Pirinç Yemekleri Nelerdir?

Hem Türkiye’de hem de dünyada oldukça yaygın bir şekilde kullanılan ve yaklaşık 10 bin çeşidi bulunan pirincin kullanıldığı pek çok farklı yemek türü bulunmaktadır. Hem başlı başına bir öğün olan hem de her türlü ana yemeğin yanına yakışan pilavın yanı sıra Türk mutfağının genelinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Pirinç yemeği dendiğinde akla ilk gelen yemek çeşitlerinden biri dolmadır. Yapımı oldukça basit olan dolma hem ana öğün hem de ara öğün olarak kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra pirincin en çok tercih edildiği bir diğer yemek türü ise yaprak sarmasıdır. Herkesin sevdiği bir lezzet olan yaprak sarmasında olmazsa olmaz ana malzeme pirinçtir. Misafirliklerin, bayramların ve özel günlerin vazgeçilmezi olan yaprak sarması pirincin en sık kullanıldığı yemek türlerindendir. Hem Türk mutfağının hem de dünya mutfağının genelinde ise çorbalarda sık sık kullanılmaktadır. Sebze yemekleri söz konusu olduğunda da pirincin kullanımı oldukça yaygındır. Ispanak, pırasa gibi sebze yemeklerinin yapımında sıkça kullanılmaktadır.

Pirinç kalorisi yüksek bir besin olduğundan özellikle diyet yemekleri yapanların pirincin kullanımına dikkat etmesi gerekmektedir. Bu sebeple kilo almaya yönelik yapılan diyetlerde sıkça tercih edilirken, kilo vermeye yönelik diyet yemekleri arasına genellikle girmemektedir. Pirincin her halinin kullanıldığı Türk mutfağının yanı sıra Dünya mutfağı söz konusu olduğunda da pek çok yemek çeşidine rastlamak mümkündür. Özellikle Asya mutfağının vazgeçilmezi olan pirincin lapa hali Asya ülkelerinde sıkça tüketilmektedir. Dünya mutfağında pirinç yemekleri dendiğinde akla ilk gelen yemek suşi olacaktır. Deniz mahsulleriyle beraber tüketilen bu haliyle pirinç tüm dünya genelinde pek çok kişinin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. İtalya’da çok sık tüketilen risotto ise pirincin akla gelen yemek çeşitleri arasındadır. Hem ülkemizde hem de tüm dünyada pirincin kullanıldığı sayısız yemek çeşidi bulunmaktadır. Binlerce çeşidin bulunduğu pirinç listesi arasından her türlü yemek çeşidine uygun alternatifler bulunabilmektedir. Bu kadar çok çeşidi bulunan bir besin olarak ise pek çok farklı şekilde hazırlanıp tüketilebilmektedir.

Pirinç Besin Değeri

Dünya genelinde binlerce çeşidi bulunan pirincin her türü için besin içeriği farklılık göstermektedir. Yetiştirildiği bölge, toprak ve türüne göre çeşitlilik gösteren türlerinin hepsinin besin değeri farklıdır. Su içerisinde yetişen tek tahıl türü olan pirincin kullanım alanı oldukça yaygındır. Hem Türk mutfağında hem de dünya mutfağında sık sık tüketilen bir besin olan pirinç kalori açısından yüksek bir besindir. Pişirilmiş 100 gram pirincin içerisinde 130 kalori mevcuttur. Bu sebeple beslenmesine dikkat eden kişiler tarafından çok sık tercih edilmez. Bunun yanı sıra, karbonhidrat miktarının yüksek olmasından dolayı yüksek bir enerji kaynağı olarak tüketilmektedir.  Bitkisel kaynaklı olduğu için kolesterol içermeyen bir besindir. Pirinçte bulunan karbonhidratın kolay sindirilmesi ve çabucak enerjiye dönüştürülebilmesi, özellikle tansiyon hastalarının tercih ettiği bir enerji kaynağı olmasına sebep olmaktadır. Pirinç besin değeri yüksek olması ve kolay sindirilebilmesi açısından bağırsak ve mide rahatsızlıklarında tedaviye destekleyici bir besin olarak kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra saç, tırnak ve cilt bakımında pirincin çeşitleri kullanılmaktadır. Kansere karşı vücut direncini artırmaya yardımcı olan pirincin içeriği B vitamini açısından da zengindir.

Kalsiyum ve fosfor açısından zengin olması, pirincin bağışıklık sistemini desteklemesine olanak sağlamaktadır. Dengeli tüketildiğinde vücut sağlığına katkı sağlayan pirincin fazla tüketimi tavsiye edilmemektedir. Özellikle kilo kaybı için rejim yapan bireylerin sorduğu en sık sorulardan biri olan pirinç pilavı kaç kalori sorusuna verilecek yanıt tereyağlı bir pilavın 100 gramında 167 kalori olduğu yönündedir. Bu sebeple her ne kadar besin değeri açısından zengin olsa da başta pilav olmak üzere pirincin tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Kalori tüketimine dikkat eden bireyler tarafından en çok tercih edilen çeşidi kepekli pirinçtir. Bunun yanı sıra kepekli pirinçteki posanın bazı kanser türlerine koruyucu bir etkisi olduğu söylenmektedir. Bitkisel her besin için olduğu gibi, pirincin de vücut sağlığına olan faydaları oldukça fazladır fakat her besinde olduğu gibi fazla tüketilmesi de önerilmez. Pirinç markaları tarafından her türlü tüketime uygun yüzlerce çeşitte pirincin her kesime hitap eden türlerini bulmak mümkündür. İster gündelik yemek çeşitlerinde ister diyet yemeklerinde tercih edebileceğiniz farklı türde ve markada ürün mevcuttur.

Pirinç Fiyatları

Söz konusu hem Türkiye’de hem de dünya genelinde çok yaygın bir şekilde kullanılan bir besin olduğunda karşımıza geniş bir fiyat skalası çıkmaktadır. 10 bine yakın ürün çeşidi bulunan pirincin her türünün yapı ve özelliğine göre fiyatları değişkenlik göstermektedir. Pek çok çeşidi olan pirincin üretimini sağlayan yüzlerce farklı marka bulunmaktadır. Altunsa pirinç söz konusu olduğunda ülkemizde en çok tercih edilen markalardan bir tanesidir. Bunun yanı sıra yüzlerce farklı markanın onlarca çeşitte ve fiyatta ürünü bulunmaktadır. Özellikle ülkemizde kullanım alanı oldukça yaygın olan pirincin geniş fiyat yelpazesi hemen hemen her bütçeye hitap eder niteliktedir. Günün her öğününde tüketilebilen, ana yemekten tatlıya, çorbadan ara öğüne kadar tüketilen bu besin her kitlenin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Her bütçeye hitap eden pirinç fiyatları ürünün özelliğine, miktarına, çeşidine, kullanım alanına ve markasına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ülkemizde üretilen bir gıda olması sebebiyle uygun fiyatlı alternatiflere erişiminiz mümkündür. Özellikle dünya mutfağının ülkemizde yaygınlaşmaya başladığı bu dönemde Himalaya’lardan gelen Mahmood rice Basmati pirinç tüketimi de yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu pirinci de farklı markaların sunduğu farklı fiyatlarla temin edebilirsiniz. Buna ek olarak yurt dışından ithal edilmiş farklı bölgelere özgü pirinçlere de kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ülkemizde pirincin en yaygın kullanım alanlarından bir tanesi pilavdır. Baldo, söz konusu pilav olduğunda tane tane ayrılabilmesi ve yapısını koruyabilmesi açısından en çok tercih edilen pirinçtir. Pilav yapımında en yaygın olarak kullanılan baldo pirinç fiyatı marka özelliklerine göre çeşitlilik göstermekle birlikte temin etmesi en kolay pirinçlerden biridir. Fiyatları belirleyen en temel özellik olan ürün miktarı söz konusu olduğunda çoklu alımlarda tasarruf sağlayabilirsiniz. Oldukça sık tüketilen bir ürün olarak karşımıza çıkan pirince farklı platformlar üzerinden ulaşmak çok kolaydır. Lokal marketlerden kolaylıkla temin edebileceğiniz pirinci aynı zamanda internet üzerinden de temin edebilirsiniz. Online alışveriş yaparak yerel marketlerde bulamadığınız marka ve ürün çeşitlerine internet üzerinden pirinç satın al seçeneği ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.