Son Sepet Menü
Üyelik Giriş
üye giriş
Şifremi Unuttum
ÜYE OL
Sepetim
Domates Salçası Çeşitleri, En İyi Domates Salçası Markası?
26.04.2024

Domates Salçası Çeşitleri, En İyi Domates Salçası Markası?

Domates salçası insanlık tarihinin çok öncesine kadar giden bir yiyecektir. Domateslerin belli bir zamana geldikten sonra toplanıp işlenmesiyle elde edilen domates salçası yalnızca yemeklere lezzet katmakla kalmaz aynı zamanda insan sağlığı açısından da birçok faydaya sahiptir. Bu makalemizde en iyi domates salçası markası hakkında bilgiler verirken aynı zamanda domates salçasının özellikleri, faydaları ve olası zararlarını da anlatalım istedik.

Domates Salçası Nedir? Domates Salçası Özellikleri Nelerdir?

Domates salçası, toplanan domateslerin ezilerek püre haline getirilmesi ve sonrasında bir takım işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen bir sos türüdür. Özellikle Türk mutfağında çok fazla kullanılan domates salçası kışın yenme ihtimali zor olan yazlık domateslerinde her mevsimde tüketilebilmesine imkan sağlamıştır.

Domates salçası yemeklere kırmızı rengi verdiği gibi daha lezzetli bir aroma kattığı için damak zevkini de belirler. Domates salçasının genel özelliklerine baktığımızda ise şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Domates salçası yoğun bir kıvama sahiptir. Bu özelliğinden dolayı yemeklerde dağılmaz.
 • Kırmızı bir renge sahiptir. Bu özellik yemeklere görsel olarak çekicilik katar.
 • Domateslerin kendine özgü tat ve aromasını yoğun bir şekilde taşır. Dolayısıyla yemeğin lezzetini artırır.
 • Domates salçası, içerdiği asitler sayesinde çeşitli mikroorganizmaların büyümesini engeller ve dolayısıyla yemeğin daha uzun süre taze kalmasını sağlar.
 • İçeriğindeki domateslerden dolayı likopen gibi antioksidanlar ve C vitamini gibi besin maddeleriyle de zengindir.

Altunsa domates salçası hijyenik şartlarda üretilmiş, doğal malzemeler kullanılarak yemeklerinize hem renk hem de tat katması için özel olarak hazırlanmıştır. 830 Gr teneke kutularda satılan domates salçası daha fazla tüketenler için 2’li seçeneğiyle de ekonomik hale getirilmiştir.

Domates Salçasının Faydaları ve Zararları?

Domates salçasının faydalarından yararlanmak için dengeli beslenme planı içinde tüketilmesi önemlidir. Aşırıya kaçmamak ve mümkünse doğal, katkısız markaları tercih etmek sağlık açısından faydalı olacaktır.

Domates Salçasının Faydaları

 • Domateslerin içeriğinde bulunan likopen gibi antioksidanlar, domates salçasına da geçer. Antioksidanlar vücudu serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı korur ve kanser riskini azaltabilir.
 • Likopen, cilt sağlığı için faydalı bir antioksidandır. Domates salçasının düzenli tüketimi, ciltteki serbest radikallerle savaşarak cildin genç ve sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.
 • İçeriğinde bulunan A vitamini, göz sağlığı için önemlidir. Domates salçası tüketimi, göz sağlığını korumaya yardımcı olabilir.
 • Domates salçasındaki likopen ve potasyum gibi bileşenler kalp sağlığını destekleyebilir. Potasyum, kan basıncını düzenlerken, likopen ise kolesterol seviyelerini düşürebilir ve damar sağlığını koruyabilir.

Domates Salçasının Zararları 

 • Bazı domates salçaları yüksek miktarda tuz içerebilir. Aşırı tuz tüketimi, yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları riskini artırabilir.
 • Bazı domates salçaları koruyucu ve renklendirici gibi katkı maddeleri içerebilir. Bu tür katkı maddelerinin aşırı tüketimi sağlık sorunlarına neden olabilir.
 • Bazı kişilerde domates salçası gibi asidik gıdaların tüketimi mide yanması, reflü ve hazımsızlık gibi sindirim sorunlarına neden olabilir.

Domates Salçası Nasıl Yapılır? Evde Nasıl Hazırlanır?

Domates salçasını evde yapmak zor olabilir, ancak doğal domatesler seçilerek uygun şartlarda yapıldığında çok daha lezzetli olabilir. Aşağıda evde domates salçası yapmak isteyenlerin neler yapması gerektiği adım adım anlatılmıştır:

 • Domatesleri iyice yıkayın ve saplarını çıkarın. Ardından domatesleri ortadan kesin.
 • Bir tencereye veya geniş bir tepsiye zeytinyağını dökün ve domatesleri kesik yüzleri alta gelecek şekilde yerleştirin. Domateslerin üzerine tuz serpin.
 • Önceden ısıtılmış fırında domatesler yumuşayana kadar pişirin. Bu süre yaklaşık 1-2 saat sürebilir, ancak domateslerin boyutuna ve fırınınızın özelliğine bağlı olarak süre değişebilir.
 • Pişen domatesleri fırından çıkarın ve soğumaya bırakın. Ardından domatesleri bir blenderda püre haline getirin. Bu aşamada isterseniz şeker ekleyebilirsiniz.
 • Püre haline getirdiğiniz domatesleri bir tencereye alın ve kısık ateşte kaynatmaya başlayın. Arada bir karıştırarak suyunu çekene kadar kaynatmaya devam edin. Süre yaklaşık 1-2 saat sürebilir.
 • Salça kıvamına gelince, ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra temiz kavanozlara doldurun ve buzdolabında veya serin bir yerde saklayın.

Altunsa Domates Salçası Çeşitleri - Fiyatları 

Günlük olarak tüketilen Altınsa domates salçası fiyatları herkesin kolayca satın alabilmesi için en uygun fiyatta tutulmuştur. Özellikle daha kalabalık aileler ikili paketten aldıklarında daha fazla tasarruf edeceklerdir.

Altunsa Markası Kime Ait? Hangi Ülkeye Ait?

Altunsa domates salçası tamamen yerli ve milli üretimdir. Türkiye’nin önemli firmalarından olan Altunkaya şirketler gurubunun önemli bir markası olan Altunsa yalnızca domates değil aynı zamanda biber salçası çeşidiyle de bilinmektedir.

Altunsa domates salçası için https://www.sonsepet.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Baldo Pirincin Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Baldo Pirincin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Baldo pirinç, özellikle İtalya'da yetiştirilen ve dünya mutfaklarında önemli bir yere sahip olan bir pirinç çeşididir.

Siyah Zeytin Nedir, Siyah Zeytinin Faydaları Nelerdir?
Siyah Zeytin Nedir, Siyah Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Siyah zeytin , insanlık tarihine uzanan köklü bir geçmişe sahiptir. -36

Tahin Nedir, Tahinin Faydaları Nelerdir?
Tahin Nedir, Tahinin Faydaları Nelerdir?

Tahin , sadece bir gıda değil, bir lezzet serüvenidir. İlk tadımla birlikte, susamın hafif tatlılığı ve kavrulmuş aroması damakta dans eder.  

Pirincin Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Pirincin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Pirinç, dünyanın en eski ve en yaygın tüketilen tahıllarından biridir. Asya kökenli olan bu besin, binlerce yıldır insanların temel gıdası olmuştur.  

Süt Tozu Nedir, Süt Tozunun Zararları Nelerdir?
Süt Tozu Nedir, Süt Tozunun Zararları Nelerdir?

Süt, insanlık tarihi boyunca temel bir besin kaynağı olmuştur. Süt tozu, sütün suyunun çıkarılmasıyla elde edilen bir üründür.

Ton Balığı Nedir, Ton Balığının Faydaları Nelerdir?
Ton Balığı Nedir, Ton Balığının Faydaları Nelerdir?

Ton balığı, büyük ve yırtıcı bir balık olan mavi yüzgeçli orkinosun etinden yapılan bir yiyecektir.

Kahve Kreması Nedir, Nasıl Yapılır, Nasıl Kullanılır?
Kahve Kreması Nedir, Nasıl Yapılır, Nasıl Kullanılır?

Kahve kreması, kahve tutkunlarının favori içeceklerine ekledikleri, lezzet ve kıvamı artıran bir malzemedir.

Sıcak Çikolata Nedir? Sıcak Çikolata Tarifi, Nasıl Yapılır?
Sıcak Çikolata Nedir? Sıcak Çikolata Tarifi, Nasıl Yapılır?

Sıcak çikolata adından da anlaşılacağı üzere çikolatanın eritilerek içilecek hale getirilmesiyle elde edilen bir içecektir.