Menü
Sepetim
Filtre
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Ürünleri Sırala
  • Alfabetik A-Z
  • Alfabetik Z-A
  • Yeniden Eskiye
  • Eskiden Yeniye
  • Fiyat Artan
  • Fiyat Azalan
  • Rastgele
  • Puana Göre
  • Varsayılan Sıralama
Toplam 8 ürün bulunmaktadır.

Türk Kahvesi

Hem tüm dünyada hem de ülkemizde oldukça geniş bir kullanım alanı olan kahvenin yüzlerce farklı çeşidi bulunmaktadır. Günün her saatinde tüketilebilen bir içecek olan kahve söz konusu olduğunda kahve severlerin damak zevklerine göre tercih edebileceği pek çok alternatif bulunmaktadır. Dünyanın her yerine gidildiğinde mutlaka o yöreye özgü bir kahve türü bulmak mümkündür. Her farklı yörenin ise değişik aromalardaki kahveleri için farklı demleme yöntemleri bulunmaktadır. Türk kahvesi ise ülkemizde kahve dendiğinde akla ilk gelen kahve türüdür. Yüzyıllardır ülkemizde kendine ait bir kahve kültürü oluşturmuş bu kahve türünün pişirilme şekli dünya genelindeki kahve türlerinden ayrılmaktadır. Herhangi bir demleme yöntemi kullanılmadan pişirilen Türk kahvesinin kullanımı da oldukça basittir. Demleme yöntemleri düşünüldüğünde Türk kahvesinin en eski kahve pişirme yöntemi olduğu söylenebilir. İnce çekilmiş kahvenin ateşte pişirilmesinin yanı sıra pratik kahve hazırlama yöntemlerinden biri olan granül kahvelerin yaygınlaşmasıyla hazır Türk kahvesi alternatifleri de üretilmiştir. Tek fincanlık paketler halinde satılan hazır Türk kahveleri çözünebilir granül kahvelerle aynı yöntem ile hazırlanabilmektedir. Fincana konulduktan sonra yalnızca üzerine sıcak su eklenerek hazırlanan bu kahve türü de oldukça pratik bir alternatiftir.

Kahve severlerin özellikle arkadaş ziyaretlerinde, kahvaltıdan ya da öğle yemeğinden sonra, herhangi bir özel günde ya da sıradan zamanlarda vazgeçilmezleri Türk kahvesidir. Sade, orta şekerli ya da az şekerli olarak tüketicinin damak zevkine göre tercih edebileceği Türk kahveleri her kesime hitap eder niteliktedir. Ülkemizde bu kadar yaygın tüketimi olan Türk kahvesi söz konusu olduğunda ise isim yapmış pek çok marka bulunmaktadır. Mahmood Coffee Türk kahvesi bu markalardan en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Genç, yetişkin, yaşlı demeden ülkemizdeki hemen hemen herkesin vazgeçilmezleri arasında yer alan Türk kahvesinin de kendi içerisinde türleri bulunmaktadır. Yaygın tüketilen bir ürün olarak zaman içerisinde farklı aromalar ve özellikler katılmış Türk kahveleri her damak zevkine hitap eder niteliktedir.

Türk Kahvesi Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde kahve tüm dünya genelinde en yaygın şekilde tüketilen içeceklerin başında gelmektir. Gerek keyif için, gerek farklı aromaların lezzetine varmak için gerekse kafein ihtiyacını karşılamak için sık sık kahve tüketilmektedir. Söz konusu kahve olduğunda ise binlerce farklı kahve türü ve kahve demleme yöntemi kullanılmaktadır. Ülkemizde ise en yaygın olarak tüketilen kahve türü Türk kahvesidir. Yüzyıllardan beri yerleşmiş ve kendine has kahve kültürü oluşturmuş bu içecek, kahve severlerin vazgeçilmezlerindendir. Oldukça yaygın bir şekilde tüketilen bir içecek olan Türk kahvesi çeşitleri de zamanla artmaya başlamıştır. Sade, az şekerli ve orta şekerli olarak sıkça tüketilen bu kahve türünü, sütlü, aromalı, damla sakızlı ve kafeinsiz gibi pek çok farklı çeşitte de bulabilmeniz mümkündür. Bunların yanı sıra pişirilme yöntemine göre de farklı türlerine rastlayabileceğiniz Türk kahveleri bulunmaktadır. Bunlardan en sık tercih edilen sütlü Türk kahvesidir. Sert Türk kahvesi tadını yumuşatıp hafif bir içim sağlayan sütlü alternatif için yapmanız gereken tek şey cezveye su yerine süt koymaktır. Menengiç ise sütlü Türk kahvesinden sonra ise en çok tercih edilen Türk kahvesidir. Menengiç bitkisinin meyveleri kullanılarak yapılan bu kahve türü yoğun ve aromatik bir lezzete sahiptir.

Türk kahvelerinin ayırıcı özelliklerini ortaya çıkaran Türk kahvesi markaları kahve çekirdeklerinin çekilmesiyle de farklı türde lezzetler elde etmektedir. Bu kahve çeşidine verilebilecek en iyi örnek dibek kahvesidir. Kahve çekirdeklerinin öğütülme şekliyle klasik Türk kahvesinden ayrılan dibek kahvesi, kahve çekirdeklerinin dibek adı verilen bir sahanda dövülerek öğütülmesiyle meydana gelmektedir. Yoğun bir kıvama sahip kahve türü içimi hafif ve aromatik Türk kahveleri arasında yer almaktadır. Türk kahvelerin tadını belirleyen en önemli faktörlerden bir kavrulma şeklidir. Bir ya da iki kere kavrulmuş Türk kahvelerinin tatları ve sertlikleri birbirinden farklı olmaktadır. Kahve çekirdeklerinin çifte kavrulmuş olmasıyla bambaşka bir lezzete sahip olan Hatay kahvesi yine en çok tercih edilen Türk kahveleri arasında yer almaktadır. Türk kahvesi türleri için kahve çekirdeklerinin kavrulma şekli, içeriğindeki farklı aromalar, pişirilme ve öğütülme yöntemleri gibi pek çok farklı unsur kahvenin lezzetini değiştiren faktörler arasında yer almaktadır.

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? Kalori Değeri Nedir?

Söz konusu yaygın bir şekilde tüketilen ve pek çok kahve severin vazgeçilmezleri arasında yer alan Türk kahveleri olduğunda tüketiciler için damak zevklerine göre tercih edebilecekleri farklı pişirme yöntemleri bulunmaktadır. Her kahve severin bildiği cezvede kahve yapımı oldukça basittir. Kaç fincan kahve yapılmak isteniyorsa cezveye o kadar fincan kadar su eklenip, her fincan başına tepeleme birer tatlı kaşığı Türk kahvesini eklenir. Su ve kahve iyice karıştıktan sonra kısık ateşte kahve köpürene kadar pişirilir. Damak zevkinize göre az şekerli kahve tüketmek istiyorsanız 1 çay kaşığı, orta şekerli kahve tüketmek istiyorsanız da 1 tatlı kaşığı şeker ilave edebilirsiniz. Her ne kadar kişinin damak zevkine göre dilediği gibi tüketebilse de beslenmesine dikkat eden kahve severler Türk kahvesini şekerli tüketmekten kaçınmaktadırlar. Ortalama bir fincan Türk kahvesi kalori değeri 7 Kcal’dır. Fakat şekerli bir şekilde tüketmeyi tercih ettiğinizde bu kalori miktarı değişecektir. Şekerli Türk kahvesi için ortalama kalori miktarı 42 Kcal olacaktır. Bu sebeple özellikle diyet yapan kahve severler Türk kahvelerini şekersiz olarak tüketmeyi tercih etmektedirler.

Klasik Türk kahvesi için durum böyle olsa da menengiç ve dibek gibi farklı türdeki Türk kahvelerinin içerikleri değişeceği için kalori miktarları da bununla bağlantılı olarak değişkenlik gösterecektir. Örneğin kahvenizi hazırlarken su yerine süt kullanmayı tercih ettiğinizde sütlü Türk kahvesi kalori miktarı küçük bir fincan için ortalama 71 kcal; büyük bir fincan için 104 Kcal olacaktır. Sütlü Türk kahvenizin içerisine şeker ilave etmeyi tercih ederseniz de bu miktar daha da artacaktır. Bu sebeple beslenmesine ve diyetine dikkat eden kahve severler için Türk kahvelerini sade bir şekilde tüketmeleri önerilmektedir. Her ne kadar ortalama rakamlar verilmiş olsa Türk kahvesi kaç kalori sorusuna net bir yanıt vermek mümkün değildir. Çünkü kahvenizin kalori miktarı tüketmeyi tercih ettiğiniz şekline göre değişkenlik gösterecektir. Klasik Türk kahvenizi sütle pişirmeyi tercih ettiğinizde, şeker kullanımınıza bağlı olarak ya da menengiç gibi farklı ürün içeriği bulunan türleri tercih etmeniz gibi değişkenlere göre aldığınız kalori miktarını belirleyebilirsiniz. Kahve keyfinizi yarıda kesmeden de beslenmenize dikkat edebilirsiniz. “Türk kahvesi nasıl yapılır?” ve kalorisi ne kadardır sorularının yanıtlarını vermiş olduk.

Türk Kahvesi Faydaları Nelerdir?

Kahve söz konusu olduğunda lezzetli bir içecek olmasının yanı sıra insan bünyesine faydaları da olan bir içecek olarak karşımıza çıkmaktadır. Gündelik hayatta, evde, okulda, işyerinde, kafelerde ve pek çok özel günde bir vazgeçilmez olarak tüketilen kahvelerin ülkemizde en yaygın olarak tercih edileni Türk kahveleridir. Bir fincanının 40 yıllık hatırı olan Türk kahveleri öncelikle içerdiği kafein sayesinde tüketicilerin kafein ihtiyacını karşılamalarında lezzetli bir alternatiftir. Kafein içeren her kahvede olduğu gibi Türk kahvesinin de zindelik sağladığı ve zihni açtığı bilinmektedir. Türk kahvesi besin değeri söz konusu olduğunda da bünyeye oldukça faydalı bir içecek olarak karşımıza çıkmaktadır. B5, B3 ve B2 vitaminleri, magnezyum, potasyum ve manganez barındıran Türk kahveleri oldukça faydalı bir kahve türüdür. Yalnızca küçük bir fincan Türk kahvesiyle tüm bu vitamin ve mineralleri temin edebilirsiniz. Bazı çalışmalar Türk kahvesinin tüketiminin diyabet riskini azalttığını da öne sürmektedir. Yapılan birtakım araştırmalar da göstermektedir ki belirli oranda yapılan Türk kahvesinin tüketimi Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Türk kahvesi besin değerleri açısından oldukça zengin bir içecek türü olmasıyla birlikte antioksidan olarak da görülmektedir. Bu sebeple cilt sağlığı problemleri yaşayan kişiler tarafından da sık sık tüketilmektedir. Tüm bu faydaların yanı sıra kan basıncını ve kan şekerini düzenlediği bilinen Türk kahvesinin günlük olarak 2 bardakla sınırlı bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Göğüs ve kolon kanseri gibi kanser çeşitlerine karşı da iyi geldiği iddia edilen Türk kahvesinin bir diğer avantajı da vücudu zinde tutmaya yardımcı olmasıdır. Kafeinin etkisiyle sabah saatlerinde ya da enerji ihtiyacı duyulduğunda yaygın olarak kahve tüketilmektedir. Söz konusu zindelik sağlamak olduğunda Türk kahvesinin de oldukça etkili bir destekleyici olduğu söylenebilir. Çeşit çeşit Türk kahvesi ürünleri besin değeri açısından zengin ve sağlığa faydalı içeriktedir. Pek çok alternatif arasından damak zevkinize uygun olan Türk kahvelerini kişisel zevklerinize göre tercih edebilir ve lezzetli bir kahve keyfi yaparken aynı zamanda sağlığınıza da dikkat etmiş olabilirsiniz.

Türk Kahvesi Fiyatları

Tüm dünyada oldukça yaygın olarak tüketilen bir içecek olan kahve pek çok yöresel lezzete ayrılmaktadır. Dünyanın her yerine gidildiğinde o yöreye özgü bir kahve bulabilirsiniz. Türkiye’de de kahve dendiğinde akla ilk gelen kahve türü Türk kahvesidir. Ülkemizde oldukça yaygın bir şekilde tüketilen Türk kahvesi söz konusu olduğunda da pek çok farklı markanın farklı tür ve özellikte Türk kahveleri ürettiği görülmektedir. İçeriği, miktarı, paketi ve türüne göre değişkenlik gösteren Türk kahvesi fiyatları her kesimden bütçeye hitap eder niteliktedir. Çeşitli markaların tüketicilere sunduğu kahve türleri arasında, klasik Türk kahveleri, dibek, menengiç, sğtlğ, damla sakızlı gibi ürün alternatifleri bulunmaktadır. Bu ürün alternatiflerinin fiyatları içeriklerine ve özelliklerine, bunun yanı sıra miktarlarına ve paketleme türlerine göre çeşitlilik göstermektedir. Kahvenin kavrulma derecesi, öğütülme şekli gibi faktörler de kahve fiyatını belirleyen unsurlar arasında yer almaktadır. Her ne kadar ürün fiyatları çeşitlilik gösteriyor olsa da Türk kahvesi fiyat aralığı her bütçeye hitap etmektedir.

Her evde muhakkak bulunan Türk kahveleri söz konusu olduğunda paketleme çeşitleri de değişkenlik göstermektedir. Plastik ambalajların yanı sıra teneke ve karton kutularda Türk kahveleri temin etmek mümkündür. Ambalaj tipi değiştiğinde de bununla bağlantılı olarak kahvenin fiyatında bir artış olacaktır. Tüketim sıklığınıza bağlı olarak farklı gramajlarda Türk kahveleri bulabilirsiniz. Genellikle 100 gramlık ambalajlarda satılan Türk kahvelerini 200, 250 ve hatta 1 kilogramlık paketlerde satın atabilirsiniz. Çeşitli markalar Türk kahvesini çoklu paketler ve setler halinde de satmaktadır. Bu şekilde alımlar yaparak ekonomik alışveriş yapmış olursunuz. Bölgenizde bakkal, büfe ve marketlerde kolaylıkla Türk kahvesi bulabilirsiniz. Aynı zamanda internet üzerinden yapacağınız alışverişlerde de kolaylıkla temin edebilirsiniz. Online alışverişlerinizde Türk kahvesi satın al seçeneğini değerlendirerek lokal olarak bulamadığınız markalar, miktarlar, aromalar ya da özelliklere sahip Türk kahvelerini güvenli bir şekilde temin edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.