Menü
Sepetim
Filtre
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Ürünleri Sırala
  • Alfabetik A-Z
  • Alfabetik Z-A
  • Yeniden Eskiye
  • Eskiden Yeniye
  • Fiyat Artan
  • Fiyat Azalan
  • Rastgele
  • Puana Göre
  • Varsayılan Sıralama
5.0
%25 İndirim
50,40 TL
37,90 TL
Toplam 1 ürün bulunmaktadır.

Kabartma Tozu

Hamur işi yiyecekler, pek çok kişi için ustalık gerektirecek püf noktalarından oluşan tarifler ile ortaya çıkar. Yiyeceklerin fazlasıyla çeşitlenmesi ile birlikte tariflerin çoğalması göz önüne alındığında, her bir tarif için doğru püf noktasına ulaşmak zahmetli olabilmektedir. Bu anlamda tarif içerisinde bulunan malzemelerin püf noktalarını genel bir düzlemde bilmek ise, mutfakta bireylerin en önemli yardımcısı olabilmektedir. Genel anlamda hamur işi ürünleri belirli bir açıdan kategorize etmek mümkündür. Bu kategorize etme biçimi ile daha uygun tarif okuma yöntemleri geliştirilerek nispeten daha iyi sonuçlar elde edilebilir. Bu noktada tarif içerisinde kullanılan malzemenin niteliğine göre kategorize etmek kolay bir yöntem olacaktır. Örneğin genel anlamda tuzlu ya da tatlı fark etmeksizin kullanılan malzemeler bulunmaktadır. Kullanılan unun niteliği ya da oluşturulacak hamurun sonucunda kabarık bir görüntü elde edilip edilmediği gibi durumlar farklı dinamikleri oluşturur. Özellikle kek, poğaça gibi hamur işleri içerisinde hamurun kabarması ve yumuşak bir hal alması için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bir hamurun kabarması için karbonat, maya ya da kabartma tozu kullanılabilir. Her birinin ayrı işlevi ve sonucu olduğu da göz önünde bulundurulması gereken bir başka husustur. Mayalı hamurlar genellikle tuzlu tarifler için kullanıldığı gibi ekmek kıvamında bir sonuç elde edilir. Nispeten daha ağır bir hamur olduğunu söylemek mümkündür. Bunun yanı sıra karbonat ve kabartma tozunun birbirine yakın bir duruşu olduğunu söylemek de doğru bir söylem olacaktır diyebiliriz. Buna rağmen kabartma tozuyla karbonat arasında göz önüne alınması gereken farklar bulunmaktadır. Genellikle hamur işleri için kabartma tozu içeriği gereğince daha uygundur demek mümkündür. Hamur işlerinde mutfakta önemli bir yardımcı olmasının yanı sıra farklı kullanım alanlarına da hizmet etmektedir. Bunun yanı sıra farklı faydalarının da bulunması bir gıda malzemesinden öte işlevsel bir yapısının olduğunu da gözler önüne sermektedir. Dilerseniz kremşanti fiyatları hakkında da detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Kabartma Tozu Özellikleri?

Karbonat ve kabartma tozuna bakıldığında benzerlikleri oldukça fazladır. Ancak en temelde iki maddeyi birbirinden ayıran şey ise tarif içerisinde kullanılırken karbonatın tepkimeye girmesi ve hamuru kabartması için asidik bir maddenin varlığının bulunmasının şart olması diye biliriz. Karbonat tek başına asidik bir madde olmadan tepkimeye giremezken kabartma tozu asit özellikli bir maddeye ihtiyaç duymaz. Bunun yanı sıra karbonat tek çeşit olmasına rağmen glütensiz kabartma tozu gibi çeşitleri ile kabartma tozu farklı işlev ve çeşitlerde oluşum gösterebilmektedir. Farklı özellikleri yanı sıra her ikisi de hamur kabartma işlemi için kullanılır. Kabartma tozu hamura renk vermeden ve aside ihtiyaç duymadan hızlı ve kolay sonuç verebilmektedir. Bunun yanı sıra tatlı yapımında da kullanımı kolaydır. Keklerin daha yumuşak ve kabarık olmasını sağlar. bu anlamda kullanım alanı geniştir. Aynı zamanda kimi durumlarda fazla miktarda karbonat kullanımı maddenin doğası gereği hamura acı bir tat verebilmektedir. Bu noktada kabartma tozu ile bu durumun yaşanması oldukça zor olsa da tarife uygun miktarda kullanılması gerekir. Uygun paketleme biçimleri ile tariflere uyum sağlayacak 1 paket kabartma tozu kaç gram diye düşünmeden kolaylıkla uygulanma özelliği gösterir. Bu anlamda pratik bir kullanım sağlar diyebiliriz. Tüm bunların yanı sıra her iki madde hamur işlerinde birlikte kullanılabilmektedir. Kimi tarifler için bu durum avantaj sağlayabilmektedir. Özellikle tuzlu tariflerde kolay bir yardımcı olabilme özelliğine sahip olduklarını söylemek doğru bir ifade olacaktır. Tek başına kullanıldığında oldukça hafif ve kabarık bir görünüm elde etmenizi sağlayan kabartma tozuna ek olarak karbonat eklendiğinde daha süngerimsi bir görünüm elde etmek isteyenler için ideal kıvam oluşabilir.

Dilerseniz kahvaltı çeşitleri ve fiyatları hakkında da detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kabartma Tozunun Kullanım Alanları

Kabartma tozu hamur işlerinde en önemli püf noktalardan bir tanesidir. Bunun yanı sıra sadece hamur işlerinde değil farklı işlevler ile kullanılabilir bir yapıya sahiptir. Öyle ki sadece yiyeceklerde kullanılmaz. Bunun yanı sıra kimi zaman evde yapmak istediğiniz cilt bakım ürünleri için de uygunluk gösterebilmektedir. Çocuklarınız ile vakit geçirirken kabartma tozu ph özelliği sayesinde farklı dersler için geliştirilen deneylerde kullanılabilir bir formdadır. Çocuklarınız ile kaliteli vakit geçirmek için uygun malzemeler eşliğinde kullanılan kabartma tozu sayesinde ilginç deneylere ev sahipliği yapmanızı da mümkün kılacaktır. Bunun yanı sıra cilt temizliği için etkili olabileceği ön görülmektedir. Ek olarak kimi bakım tariflerinde saç için de kullanılabilir olduğu düşünülmektedir. Geleneksel yöntemlere bakıldığında geçmiş zamanlarda ağız ve diş sağlığı ve bakımı için kullanıldığına da rastlanmaktadır. Bu anlamda farklı işlevler ile kullanılabilir. Bu işlevlere ek olarak ph değerine de bağlı leke çıkartıcı olarak kullanılabilir olduğu düşünülmektedir. Kabartma tozu birbirinden farklı kullanım alanları ile karşımıza çıksa da en klasik kullanımı hamur işi üretimindedir. Nitekim yenebilir olmasının yanı sıra hamur işlerinde tepkimeye girmesi ile birlikte oldukça kabarık, hoş görünümlü ve yumuşak kek, kurabiye ya da poğaça elde etmenize yardımcı olacak bir madde özelliği göstermektedir. Tariflerin uygun miktarlarının çoğu zaman paket biçiminde belirtilmesi de kabartma tozu kullanımını kolaylaştırmasına bağlı olarak stabil sonuçlar elde edilmesine yardım sağlar. Dolayısıyla kolay ve pratik bir kullanım ile hamur işlerinde önemli bir malzeme olduğunu söylemek oldukça doğru bir ifade olacaktır.

Kabartma Tozu Faydaları ve Püf Noktaları

Kabartma tozu kullanımı her hamur işinde farklılık gösterebilmektedir. Bu anlamda kullanımı içerisinde belli başlı püf noktalarına dikkat etmek önem taşır. Özellikle paketlenmesine bağlı olarak içeriğin doğru analiz edilerek tarife uygun kullanılması gerekir. Bunun yanı sıra karbonat gibi aside ihtiyaç duymadığı için tatlılar ile uyumlu olarak kullanılabilmektedir. Tarif içerisinde bulunan miktardan daha fazla kabartma tozu kullanılmamasında fayda vardır. İstenmedik sonuçların ortaya çıkması için tarife uygun hareket etmek bu anlamda kritik bir önem taşır diyebiliriz. Bunun yanı sıra hamur işi harici kullanımında da önemli faydaları bulunmaktadır. Geleneksel yöntemlerde farklı amaçlarla kullanılmasına bağlı olarak temizleyici bir avantajının olduğu öngörülmektedir. Bunun yanı sıra hamur işi içerisinde doğru bir görünüm ve yumuşaklık elde etmenize yardımcı olur. Kullanımına bağlı olarak kabartma tozu kalori miktarı düşüktür diyebiliriz. Ek olarak kullanım miktarına dikkat edilmelidir. Kabartma tozu karbondioksiti serbest bıraktığı için hamurun kabarmasını sağlar. Buna bağlı olarak daha yumuşak kekler, kurabiyeler ve poğaçalar elde edilebilmektedir. Bir başka merak edilen ise kabartma tozu fiyat aralığı olmak ile birlikte azami miktarlarda tüketildiği için cebi yakmayacağını söylemek de mümkündür. Ev içerisinde keyifli vakit geçirmenin yöntemlerinden biri olan mutfak sanatı için önemli bir yardımcıdır. Pek çok tarif içerisinde yer aldığını bu anlamda söylemek mümkündür. Bunun yanı sıra pratik kullanımı ve hamur işi içerisinde tat değişimine çok müdahale etmediği için karbonata nazaran kullanım alanı nispeten daha geniştir denilebilir. Bu anlamda önemli olan tarife uygun kabartma tozu miktarı kullanılması ve bu miktarın üzerine çıkmamasıdır. Aksi durumda istenen kıvamda ikramlıklar elde edilemeyebilir. Farklı alanlarda kullanımı için de derinlemesine araştırma yaparak kullanılması sağlığınız açısından önemlidir.

SonSepet üzerinden şekerli vanilin ürünleri ve daha fazlasını inceleyebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.