Menü
Sepetim
Filtre
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Ürünleri Sırala
  • Alfabetik A-Z
  • Alfabetik Z-A
  • Yeniden Eskiye
  • Eskiden Yeniye
  • Fiyat Artan
  • Fiyat Azalan
  • Rastgele
  • Puana Göre
  • Varsayılan Sıralama
Toplam 7 ürün bulunmaktadır.

Salça

Salça yıllar yıllar önce mevsiminde yetişmiş olan sebzelerin, kış mevsiminde de sağlıklı bir şekilde tüketilebilmesi için meydana gelmiş olan bir temel gıda ürünüdür. Geçmiş zamanlarda yaz ayları sonlarında kış için yapılan hazırlıklardan en önemlisi olan salça, bugünde birçok salça markası vardır ve bu markalarca üretimi sağlanarak satış için hazır hale getirilmektedir. Yemeklerinize hem lezzet, hem kıvam hem de renk veren salçalar domatesten ya da kırmızı biberden üretilmektedir ve yiyeceklerin gıda değerini yükseltmek amacıyla kullanılmaktadır. Özellikle de olgunlaşmış kırmızı biberin ve domatesin farklı metotlar ile koyulaştırılmış özüdür. Herkes tarafından bütün mevsimlerde tüketilmektedir. Salça yapımında kullanılacak olan domatesin, oldukça kırmızı, etli, olgun ve ince kabuklu olması tercih edilmektedir. Domatesin suyu asidik olduğu için demir ve bakıra tesir ederek zehirlenmeye sebep olabilir. Bu sebepten salça yapımında bu noktaya dikkat edilmelidir. Salça hem güneşte ve hem de kaynatarak yapılmaktadır. Fakat şimdilerde, modern fabrikalarda vakum kazanlarda, el değmeden hijyenik olarak salça üretimi gerçekleştirilmektedir. Yıkanıp doğranmış olan domatesler, sıcak ya da soğuk parçalanmaya tabi tutularak bölünürler. Bu enzimatik bir parçalanma durumudur ve domatesin kabuklarındaki renk maddelerinin salçaya yayılması sağlanır. Enzimatik parçalanması tamamlanan domates ezmesi, palperlenerek öğütülür. Domateslerin çekirdekleri ve kabukları ayıklanarak vakum kazanlara gönderilir. Vakum kazanlarda, yüksek basınç ve düşük sıcaklık ile, kısa süre içerisinde hedeflenen yoğunlukta salça üretmek mümkündür. Triple ve double olarak salça elde edilir ve bunlar salça konsantreleridir. Sanayi tipi salçalar ise, çoğunlukla tuzsuz olur ve hermetikli kaplarda muhafaza edilir. Salça çeşitleri; salça ürünlerinin üretildiği sebzeye göre domates salçası, kırmızı biber salçası ve karışık domates biber salçası olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır. Salça türleri; teneke salça ve konserve salça olmak üzere iki türdür. Temel gıda fiyatları arasından, içeriğine göre değişkenlik gösteren fiyatlara sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Salça Nasıl Yapılır

Domates salçaları üretim şekillerine göre soğuk ve sıcak işleme olarak ikiye ayrılır. Sıcak işleme yöntemi ile yapılan domates salçaları elde edilmiş olan püreyi pişirilerek yapılıyor. Soğuk işleme yönteminde, sıcak işlemeden farklı olarak püre çiğ olarak hazırlanmaktadır. Salçanın pişmiş halde ya da çiğ olarak yapılması salçada tat olarak ayrı bir fark oluşturmamaktadır. İlk başta ham maddenin seçimi yapılarak işleme başlanır. Ham maddenin kalitesinin yüksek olması, son ürünün kalitesinide o denli arttırmaktadır. Hammadenin kalitesi arttıkça son ürününde kalitesi artacaktır. Salça yapımındaki domatesin hem kabuklarının hem de etinin renginin kırmızı olması gerekmektedir. Fabrikaya gelmiş olan domatesler ilk başta yıkama havuzuna aktarılır. Havuzun içindeki su ile domatesin genel temizliği yapılır. Daha sonrada yıkama işlemi uygulanır. Yıkama işleminden sonra işçiler tarafından domateslerin ayıklanması sağlanır. Yıkamadan çıkmış olan domatesler bant sayesinde ileriye doğru taşınırlar. Bandın her iki yanında belli aralıklarla işçiler beklerler. Ezilmiş, çürümüş ve yeşil domatesler ayıklanır. Ayıklama işlemi tamamlanmış olan domatesler parçalama makinesinde parçalara ayrılır. Ortaya çıkan bu domates parçalarına mayşe denilmektedir. Mayşe haline getirilmiş olan domatesler ısıtılır. Bu ısıtılan domateslerin amacı salçanın kıvamının azalmasına sebep olan pektolitik enzimlerini inaktif duruma getirir. Evaporatörden çıkmış olan salçalar 60 ˚C civarında olurlar, pompa ile ısı değiştiriciye getirilerek 90-93 ˚C’ ye kadar ısıtılması sağlanmaktadır. Isıtılmış olan her salça dolum ünitesine gelerek, salçanın kutulara doldurulması sağlanır. Salçaların doldurulduğu kutular hemen kapatılarak, soğutma tüneline alınır. Aseptik dolumda başka bir doldurma tekniğidir. Aseptik dolum tekniğinde evaporatörden çıkan 60 derecelik salçalar,  108-110 ˚C’ ye kadar ısıtılır daha sonra da 30-35 ˚C’ ye kadar soğutulup sterilizesi sağlanır. Sterilize edilmiş olan salça steril koşullarda sterilize edilmiş ambalajlara doldurulup, hermetik olarak kapatılır. Dolum işlemleri bittikten sonra etiket ve tarih basma aşamaları gerçekleştirilerek depolanması sağlanır. Esasında fabrikada da, evde yapılan salçayla benzer işlemler uygulanmaktadır.

Salça Ürünleri Nasıl Saklanır

Gıda markalarının ürettiği salça ürünleri, sıklıkla konserve çeşitleri biçimde ya da cam kavanozlarda ambalajlanır ve satışa sunulur. Salça ürünlerinin ağızları kapalı bir şekilde cam saklama kabında ya da cam kavanozlarda güvenli bir şekilde saklanır. Salçaların güneş ışığına maruz kalmayıp, serin bir yerde tutulması oldukça önem taşımaktadır. Hazır alınan salçaları konserve kutuda ya da cam kavanozların içinde ağzı kapalı bir biçimde muhafaza edebilirsiniz. Hem de açılmış olan salçanın üstünün küflenmemesi amacı ile salçanın üst tarafına bir miktar sıvı yağ ekleyerek saklamanız faydalı olacaktır. Ayrıca salça alırken üstünde yazan son kullanma tarihine dikkat edilmelidir. Eğer son kullanma tarihi yaklaşmışsa bu salça ürünlerini almaktan kaçınmak gereklidir. Salça satın almayıp kendiniz evde yapmayı tercih ederseniz salça yapımında kullanacak olduğunuz ürünlerim taze olmasına özen göstermelisiniz. Uzun süre kullanmayacak olduğunuz salçaların küflenip bozulmaması için bir diğer yöntemde salçanın üzerine tavada eritmiş olduğunuz tereyağını ya da zeytinyağını kavanozdaki salçaya dökmek yararlı olacaktır. Salçanın üstündeki yağ bozulmayı engelleyecektir. Salçanın bozulmasının önüne geçebilmek için içine bir tatlı kaşığı tuz ekleyebilirsiniz. Salçaları kullanım şekline göre tüketip, oksijenle temasını engellemelisiniz. Teneke kutularda satın alınmış olan salçanızın kapağını açık olarak buzdolabında bekletmeniz bozulmasına yol açar, mutlaka ağzını kapatacak bir şey bulmalısınız. Salçalarınızı uzun süre kullanmak istiyorsanız, buz kaplarının içine salçaları yerleştirin. Buzluğa doldurmuş olduğunuz salçaların bozulması mümkün değildir. Buzluk kabına doldurduğunuz salçaları kullanmak istediğinizde tencerenizin içine koyup eriterek yemeklerinize ekleyebilirsiniz. Uzun vadeli kullanım için en uygun olacak yöntem bu olacaktır. Salçalarınızı her kullanımdan sonra kapaklarını iyice sıkmalısınız, çünkü salçaların küflenmesine yol açan en büyük sebep oksijendir.

Domates ve Biber Salçasının Faydaları  

Salça fiyatları, son zamanlarda artış göstermektedir. Ancak sağlığımıza olan faydalarından dolayı yeterli ölçüde tüketilmesi gereken bir gıdadır. Biber ve domates salçası kaynağı olan biber ve domatesin bütün etkisini yansıtmakta beraber insan sağlığı için birçok faydası vardır. A, C ve E vitamini sayesinde folik asit ve potasyum açısından zengindir. Katarakt oluşmasını gecikmesini sağlayabilir, göz sağlığını korumaya yardımcı olur, insan vücudunda yeni hücrelerin oluşumunda önemli katkısı vardır, beyaz kan hücrelerinin üretilmesinde de yardımcı rol oynar. Bu sebepten dolayı dengeli bir biçimde domates ve biber salçası tüketebilirsiniz. Bu sağlıklı besin kaynağının, hücre yapımında etkisi fazla olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirerek sağlıklı bir yaşam sürmeye yardımcı olur. Böylece bağışıklık sistemini güçlendirir ve sağlıklı bir yaşam sürme imkanı tanır. Göz sağlığı için de oldukça faydalıdır ve içeriğinde birçok önemli mineral ve vitamin bulundurur. Domates salçası yemeklere ekşilik verir ve yemeklere kırmızı renk vererek tadı da, görünümünü de iyileştirmektedir. Böylelikle, yiyecekler daha fazla iştah açıcı ve hoş kokulu olur, bu da emilimini arttırarak sindirim sularının üretimine katkıda bulunur. Domates salçası, domatesler ile aynı vitaminlere sahiptir. Domates salçası içerisinde bulunan askorbik asit sayesinde, SARS, grip, soğuk algınlığı ve onkoloji ile ilgili olan birçok hastalığın önüne geçer. 100 gram salça kalori 126 kcala denk gelmektedir. Enerji düzeyi B: W: U% 19:% 0:% 75'tir. Bu değerlere bakarsak bunun bir diyet ürünü olduğunu anlayabiliriz. Salçaların dokusunu yoğunlaştırmak için, bazı üreticiler, salça bileşimine nişasta eklerler. Bu sebeple ürünü almadan önce yapılmanız gereken etiketini dikkatlice okumak olacaktır. Domates ve tuzun yanı sıra farklı bileşenleri içerisinde bulunduruyorsa, bu salça ürünleri doğru tercih olmayacağı için satın almaktan vazgeçin. Sağlıklı ve güvenilir salça almak sağlığınız açısından daha iyi olacaktır, altunsa salça doğru tercih olacaktır; altunsa acı biber salçası, altunsa tatlı biber salçası, altunsa domates salçası çeşitleri hem teneke hem de cam kavanoz seçenekleriyle sizlerin tüketimine sunulmaktadır. Sayfamızdan kahvaltılık ihtiyaçlarınız için kahvaltılık ve süt ürünleri kategorisine de göz atabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.