Son Sepet Menü
Üyelik Giriş
üye giriş
Şifremi Unuttum
ÜYE OL
Sepetim
Filtreleme
Kategoriler
Marka
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

Seylan Çayı Çeşitleri - Sallama Çay  ve Dökme Seylan Çay

Çay, birçok kültürde sadece bir içecek değil, aynı zamanda bir ritüel, sosyal bir aktivite ve hayat tarzının önemli bir parçasıdır. Çay içmek, birçok kişi için rahatlama ve stres azaltma yöntemi olarak kabul edilirken özellikle günün yorgunluğunu atmak veya bir mola vermek için en doğru karardır.

Bahsettiğimiz bu nedenlerle, çay kültürü dünya çapında farklılık gösterse de, insanların günlük yaşamlarında önemli bir yer işgal eder. Biz bu makalemizde dünyanın en kaliteli çayı olarak bilinen Seylan çayı çeşitleri hakkında bilgiler verirken aynı zamanda tarihi ve yetiştiği yerin neresi olduğuna da değinelim istedik.

Seylan Çayı Nedir? Tarihi - Anavatanı - Yetiştiği Yerler?

Seylan çayı ya da Ceylon Tea, dünyanın en ünlü türü olan bu çayın ana vatanı Sri Lanka’dır. Adına Seylan denilmesindeki en önemli neden, yetiştiği yerin eskiden Seylan ülkesi olarak bilinmesidir. 

Seylan çayı, genelde siyah çay olarak işlenir. Dağlık bölgelerde yetişen bu çay bitkinin yapraklarından elde edilir. Seylan çayının genel özelliklerine baktığımızda güçlü ve zengin bir tadı, güzel bir aroması ve kolay demlenebilmesi vardır.

Seylan çayı iki farklı çeşide sahiptir. Bunlardan birincisi Dökme Seylan çayı, diğeri ise bardak poşet - sallama seylan çayı şeklindedir. Her iki çayın kalitesi aynı olsa da demlenmesi ve ambalajı farklılık gösterir. Bu iki çay arasındaki farka baktığımızda şu şekilde belirtebiliriz.

Dökme çay halk arasında toz çay olarak bilinir. Yani bu çay herhangi bir şekilde demlik veya bardağa koymak için özel olarak paketlenmez ve özel bir ambalajlama yapılmaz. Türkiye’nin en kaliteli çay markası Mahmood Tea İthal %100 Saf Seylan Pekoe Dökme Çayını 400 gr,450 ve 800 gr olarak çay severlerle buluşturmuştur.

Poşet çay veya sallama çay, demlemesi kolay ve tek kullanımlık olarak tasarlanmış bir çay çeşididir. Bu çaylar, küçük poşetler içine doldurulur. Poşetler çayı sıcak suya bırakmak ve kolayca demlemek için özel tasarlanmıştır. Mahmood Tea, yüksek kalitede çay tadı yaşamak isteyenler için pratik ve ekonomik bir seçenek sunmuştur. Günde kaç kere çay içtiğini hesaplamak, 100 adetlik ekonomik kutuda Mahmood Tea sallama çay tercih edebilirler.

Seylan Çayının Özellikleri? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Dünyanın en iyi çayı Ceylon Tea, genel özelliği itibariyle standart çaylardan çok daha keyifli bir içime sahiptir. Günün hangi saatinde olursanız olun yumuşak içimi sayesinde kolayca içilebilir. Aşağıda bilinen özelliklerinden birkaç tanesi belirtilmiştir:

  • Seylan çayı, aromatik ve koyu renklidir. İnce yapraklı ve kıvrık yapraklı olabilir.
  • Ana vatanı Sri Lanka olsa da farklı bölgelerde yetişebilir. Yetiştiği bölge ise çayın karakteristik özelliğini belirler.
  • Genellikle siyah çay olarak işlenir. İyi kalitede Seylan çayı, iyi demlenme özelliğine sahiptir.

Seylan Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Seylan çayı, antioksidanlar açısından zengindir. Bu antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallerle savaşarak sağlık için yararlı olabilir.
  • Metabolizmayı hızlandırıcı etkilere sahiptir ve kilo kontrolüne katkıda bulunabilir.
  • İçerdiği kafein miktarı sayesinde, konsantrasyonu artırabilir ve zihinsel performansa olumlu etkiler sağlayabilir.

Seylan Çayının Zararları Nelerdir?

  • Seylan çayı kafein içerir. Aşırı tüketim, bazı kişilerde uykusuzluk, sinirlilik veya mide rahatsızlıklarına neden olabilir.
  • Bazı kişiler, çayda bulunan bileşenlere karşı hassasiyet gösterebilirler ve alerjik reaksiyonlar yaşayabilirler.

Seylan Çayı Nasıl Demlenir? Nasıl Yapılır?

Seylan çayı, demlemesi kolay çaylardandır. Demlerken bazı önemli noktalara dikkat edilmesi halinde daha keyifli bir içim sağlanabilir. Aşağıda nasıl demlenmesi gerektiğine dair öneriler belirtilmiştir:

Ceylon çayı demlenirken püf noktaların başında kişi sayısı gelir. Her bir kişi için bir tatlı kaşığı Seylan çayı yeterli olacaktır. Çayı demleyeceğiniz demlik konusunda da seçici olmalısınız. Özellikle seramik demlikler hem tat bakımından hem de estetik açıdan keyifli bir içim sağlar.

Her bir kişi için bir bardak su eklenen demliğe koyacağınız içme suyuna da dikkat etmeniz gerekiyor. Demlikteki su kaynadıktan sonra kişi sayınıza göre Seylan çayı atıp 5-7 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Bu süre keyifli bir çay içmek için yeterli olacaktır.

Çay sade, şekerle, limonla, bal veya nane yapraklarıyla tatlandırılarak içilebilir. Özellikle şekerli çay sevmeyen tiryakiler Seylan çayını çok sevecekler.

Seylan çayı poşetle de satıldığı için bu çeşitte demleme daha farklıdır. Poşet çay demlerken sıcak suyun içine bir poşet çayı koyup 1-2 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Poşet çaylarda farklı tatlarla zenginleştirilebilir.

Mahmood siyah çayı; ince yapısı ve ayırt edici tadıyla Sri Lanka’ nın yüksek bölgelerindeki çay tarlalarından özenle seçilmiştir.

İçindekiler: Siyah çay

Mahmood Tea Seylan Çayı Kaliteli mi?

Çay denildiğinde akla gelen en seçkin lezzetlerden biri olan Mahmood Tea, Seylan Çayı ile mükemmel bir lezzet sunuyor. Özellikle Seylan Çayı konusunda iddialı olan Mahmood Tea, kusursuz tadı ve benzersiz aroma profiliyle çay severlerin vazgeçilmezi olmayı başarmıştır.

Mahmood Tea Seylan Çayı Kullanan Var mı?

Mahmood Tea Seylan Çayı, kahve keyfini tercih edenlerin yanı sıra çay tutkunlarının da vazgeçilmezi haline gelmiştir. Her damlasında kalite taşıyan bu eşsiz çay, adeta lezzet yolculuğuna davet ediyor. Mahmood Tea'nin Seylan Çayı kullananlar arasında yarattığı etki, sadece lezzetiyle değil, aynı zamanda çay içme ritüelinin keyif dolu anlarıyla da öne çıkmıştır.

Mahmood Tea Seylan Çayı Yorumları

Mahmood Tea Seylan Çayı kullananlar, çayın ruhunu ve lezzetini en iyi şekilde yaşamaktadır. Onlar için çay içmek, sadece bir içecek değil, aynı zamanda bir yaşam tarzı oluşturmaktır. Mahmood Tea Seylan Çayı da bu yaşam tarzını en iyi şekilde yansıtmıştır.

Mahmood Tea Super Pekoe Seylan Çayı Fiyatları ve Siparişi - Online Satın Al

Çay keyfinizi tatlandıracak olan Seylan çayının fiyatları ambalajın büyüklüğüne ve tercih ettiğiniz çeşide göre farklılık göstermektedir. 400-450 ve 800 gr dökme çay şeklinde satıldığı gibi poşet çay olarak da tercih edilebilir. Türkiye’de satılan en iyi ve en kaliteli Seylan çayı, Mahmood Tea markası https://www.sonsepet.com/ adresinden online satın alınabilir.