Menü
Sepetim
Cappuccino
02.11.2022

Cappuccino

Kahve, pek çok birey tarafından öğün fark etmeksizin severek tüketilen bir içecek türüdür. Cappuccino, İtalya’ya özgü bir kahve türüdür. Viyana’da bulunan keşişlerin giyinmiş olduğu kıyafetlere “capuchin” denilmesi ve söz konusu kahvenin ismini bu sözcükten alması, kahvenin cappuccino olarak adlandırılmasını sağlamıştır. Espresso bazında yapılan cappuccino kahveler oldukça hafif dokusu ile kahveyle arası olmayan bireylerin bile ilgisini üzerine çekmektedir. İtalyan dilinde “küçük başlık” manasına gelen cappuccinonun üzerinde şapkayı andıran süt köpüğü bulunması sebebiyle bu ismi aldığı bilinmektedir. İlk defa 1700’lü senelerde Viyana’da bulunan kahvelerde “kapunizer” adı ile tanınmaya başlanmıştır. Hakiki cappuccino İtalya’da üretime başlamıştı. 1930’lu senelerde espresso makinesi yardımıyla hazırlanan cappuccino kahve o zamanlar çikolata talaşı, krem şanti ve tarçın eşliğinde servis edilmiştir. II. Dünya Savaşı sonrası yaygınlık kazanan cappuccino, bugün oldukça sevilen bir içecektir. Mahmood Coffee Cappuccino Bademli 25 Gr 20 Adet ek ambalajda badem parçacığı içeren keyifli içime sahip bir üründür.

Cappuccino Çeşitleri

Bireyler tarafından sıklıkla tercih edilen cappuccino, buharla ısınan süt ve süt köpüğü ile hazırlanan bir kahve türüdür. Uzun yıllar öncesinde rahipler tarafından keşfedilen ve rahiplerin kıyafeti ile bütünleşen cappuccino kahveler günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Sütün yoğunluk oranına göre cappuccino çeşitleri iki grupta toplanmaktadır. Islak cappuccinoda cappuccino süt fazla, köpük oranı ise az olacak biçimde hazırlanır. Bu özelliği ile ıslak cappuccino daha çok latte kahveyi andırır. Kuru cappuccino, daha az ısıtılan süt ve daha fazla süt köpüğünden oluşur. Bu sayede espressonun tadı çok daha belirgin bir hale gelir. Cappucino kahve sıcak olarak içilebildiği gibi soğuk olarak da tüketilebilen bir içecektir. Freddo olarak adlandırılan soğuk cappuccino kahve, İtalya’da espresso üzerine köpürtülen soğuk sütün eklenmesiyle hazırlanır. Amerika’da soğuk cappuccino daha çok buz ile servis edilir. Bunların yanı sıra birbirinden farklı aromalar içeren cappuccinolar arasında tarçınlı, ahududu, karamelli, fındıklı, çikolatalı vanilyalı cappuccino çeşitleri bulunur. Bu çeşitlilik sayesinde cappuccinolar her bireyin zevkine özel olarak hazırlanabilmektedir. Dilerseniz Mahmood Cappucino Çikolata Parçacıklı 25 Gr 20 adet ile sevdiklerinizle keyifli sohbetler geçirebilirsiniz.

Cappuccino Hazırlanışı

Genel olarak oldukça yumuşak bir yapıya sahip olan cappuccino, güçlü buharda demlenen süt köpüğü ile hazırlanarak tüketilen bir kahve çeşididir. Bir kişilik cappuccino latte hazırlamak için 30 ml espressoya ihtiyaç duyulur. 8 gram çekilmiş kahve süzgeçli kahve makinesinin başlığına alınır ve kahve temperine bastırılmak suretiyle düzleştirilir. Kaşık makineye yerleştirilir ve espresso fincana boşaltılır. Espressonun cappuccinoya dönüştürülmesi için bundan sonraki aşamada süt köpüğünü hazırlamak gerekir. Süt potuna alınan soğuk süt 65 derecede ısıtılır. Buhar çubuğunun ucu süt yüzeyinin altına yerleştirilir ve buhar tamamıyla açılır. Kalın bir köpük oluşumu için potta bulunan süte yüzde 50’lik hacim sağlamak gerekir. Köpüren süt, espressonun üzerine dökülür ve cappuccino hazırlanmış olur. Çikolatalı cappuccino gibi aromalı cappuccino türleri için espressoya bir miktar çikolata tozu ya da eritilmiş çikolata eklenebilir.  Hazırlanması oldukça kolay olan Mahmood Cappuccino Rainbow 25 Gr 20 Adet ile renkli şeker parçacıklarının keyfine varabilirsiniz.

Cappuccino Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Cappuccino, artık hazır olarak satılan ve bireylerin kolay bir biçimde hazırlamasını sağlayan seçenekleri sayesinde her evde kolaylıkla hazırlanabilen bir kahve türü haline gelmiştir. Cappuccino fiyatları ulaşılabilirliği ve lezzeti ile kahve severler için avantajlı içecekler arasında yer alır. Hazır cappuccinolar tekli ve çoklu paketlerde satılarak her cebe hitap eden kahve türüdür. Kaynatılmış su ile birleşen toz cappuccinonun iyice karıştırılmasıyla elde edilen hazır cappucinolar satın alınırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Cappuccinonun üretim tarihi ile son tüketim tarihi kontrol edilmeli, ambalajının hasar görmemiş olmasına da dikkat edilmelidir. Cappucino içeriği sade ya da aromalı olabildiği için damak zevkine göre cappuccino çeşidi tercihi yapılmalıdır. Güvenilir sitelerden teminatın sağlanması da sağlıklı bir cappuccino alışverişi için olmazsa olmazlar arasındadır.

Salça Nedir, Salçanın Faydaları Nelerdir?
Salça yazın yetişen domateslerin sağlıklı ve doğal bir şekilde işlendikten sonra tüketilmek amacıyla kullanılan bir besin türüdür.
13.02.2024
Seylan Çayı Nedir, Nasıl Demlenir?
Çay günün her saatinde içilebilen önemli bir içecektir. Kişinin zevkine göre açık veya koyu olarak içilebileceği gibi farklı şekillerde de demlenir.
13.02.2024
Kahve Nedir ve Kahve Çeşitleri Nelerdir?
Kahve , coffea ağacındaki meyvelerin çekirdeklerinin ayrılması, öğütülmesi ve demlenmesiyle elde edilen bir içecek türüdür.
13.02.2024
Basmati Pirinç Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Basmati pirinç ülkemizde yetişmeyen, normal pirinçlere göre daha uzun ve büyük olan bir pirinç türüdür.
13.02.2024
Altunsa Reçel ile Reçelli Kurabiye Tarifleri
Kurabiyeler mis gibi kokusu ve nefis tadı ile evlerin vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkar. Yediden yetmişe pek çok kişi tarafından son derece sevilen kurabiyelerin birçok çeşidi bulunur.
09.06.2023
Altunsa Ton Balığı İle Salata Tarifleri
Ton balığı ile yapılan birçok tarif son derece sağlıklı ve besleyici oluyor. Kısa sürede hazırlanabilmesi ve pratik olması yönünden de pek çok kişi tarafından tercih ediliyor.
23.05.2023
Bebek Şampuanı Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli ?
Anne baba olmak oldukça zor olan bir görevdir. Çocuk doğduğu andan itibaren anne babanın yükü ve sorumluluğu her geçen gün artıyor.
23.05.2023
Kaju Nedir ? Kavrulmuş Kaju Nasıl Yapılır ?
Kuruyemiş sevenlerin en çok tükettiği lezzetli tada sahip Kaju nedir sorusu, sakız ağacıgiller ailesine ait tropikal bir ağaç meyvesi olarak açıklanır.
23.05.2023