Menü
Sepetim
Filtre
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Ürünleri Sırala
  • Alfabetik A-Z
  • Alfabetik Z-A
  • Yeniden Eskiye
  • Eskiden Yeniye
  • Fiyat Artan
  • Fiyat Azalan
  • Rastgele
  • Puana Göre
  • Varsayılan Sıralama
İlgili kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Şekerli Vanilin

Yiyecekler farklı yapılış yöntemlerine ve kullanılan malzemeye göre değişim göstermektedir. Ancak her bir besin için kimi zaman ustalaşmak gerekebilir. Farklı besin ürünlerinin kullanımı da bulunduğu kategoriye göre değişim göstermektedir. Bunun yanı sıra özellikle hamur işi ve içecekler genelinde aroma vericiler sık sık kullanılır. Doğada saf halde bulunan bitki ya da tohumlardan birbirinden farklı tatlara sahip aromalar elde edilebilir. Elde edilen aromalar farklı alanlarda farklı işlevler ile kullanılabilir. En yaygın kullanım içimi ise gıdalar içerisinde ek bir tat ve koku yaratmak amacıdır. Bu noktada örneğin sıcak çikolatalar içerisinde çilekli, muzlu, fındık aromalı gıdalar kullanılarak farklı ve yeni bir lezzet ortaya çıkarılmaktadır. Benzer bir işlev ile vanilya aroması en sık karşımıza çıkan tat ve koku vericilerden bir tanesidir. Yaygın kullanımının pek çok sebebi bulunduğu gibi yoğun bir değişim yaşamadan sadelik çizgisinde farklı ürünler ile bir bütün olarak uyum sağlama eğilimi bu sebeplerden başlıcaları arasındadır. Sıcak çikolata örneğinden gidilirse vanilyanın kendisi oldukça yoğun olabilir. Bu anlamda vanilya tadı ve kokusunu sıcak çikolata gibi içeceklerde ya da hamur işleri ve tatlılarda kullanmak isteyenler için şekerli vanilin doğru bir seçim olacaktır. Örneğin sıcak çikolata yapımında süt çikolata ve kakao yanı sıra ek bir malzeme ve tatlandırıcı olarak şekerli vanilin de kullanılmalıdır. Bu anlamda daha hoş kokulu sade fakat lezzetli bir içecek elde etmenize olanak tanır. Bu tip içeceklerin yanı sıra farklı kullanım alanları ve faydaları da bulunmaktadır. Yaygın kullanımı özellikle tatlılar ile karşınıza çıkar. Kek, kurabiye gibi hamur işlerinin yanı sıra süt ürünlerinin içerisinde de gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Süt yoğunluğunu kırmak ve hoş bir koku elde edebilmek adına kullanılması keyifli bir tatlı sonuca ulaşmanızda yardımcı olur. Paketlenme biçimi ile şekerli vanilin kaç gram kullanmalıyım sorusunu egale ederek tarife uygun biçimde gramajlar ile pratik bir kolaylık sağlar. Bu sayede tarif içerisinde uygun miktarda kullanım sağlanır ve hesaplama yapmak zorunda kalmanızın da önüne geçer diyebiliriz.

Kremşanti ve kabartma tozu fiyatları ile ilgili detaylı bilgi SonSepet’te!

Şekerli Vanilin Nerelerde Kullanılabilir?

Hamur işi yapmak ya da tatlı ortaya koymak kimi zaman ustalık istemektedir. Bu anlamda da tariflere uymanın yanı sıra püf noktalarının iyi değerlendirilerek uygulanması büyük önem taşımaktadır. Bu püf noktalarından bir tanesini de şekerli vanilin olarak da bilinen bir çeşit vanilya aromasıdır. Bu aroma verici ile örneğin keklerin içerisinde yoğun olarak bulunan şeker ve yumurta kokusunu perdeleyerek daha hoş kokulu ve lezzetli kekler elde edilebilir. Yalnızca keklerde değil kurabiye hamurunda da kullanılabilir. Aynı zamanda marmelatlı ya da soslu olarak hazırlanan kurabiyelerin ya da keklerin sos yapımında da hem aroma hem de tat verici olarak kullanılması oldukça uygundur. Benzer bir kullanım ile sütlü tatlılar içerisinde süt ve şekerin oluşturduğu yoğunluğa hafiflik sağlamak adına kullanılması önemli bir püf noktayı oluşturur. Bunun yanı sıra şekerli vanilin kalori olarak da düşük bir maddedir. Farklı tariflere uygun bir biçimde kullanılabilir oluşu ile birlikte mutfakta kişilere kolaylık sağlar. Aynı zamanda mutfağınızda mutlaka bulunması gereken gıdalardan biri olabilir. Sadece içecek ve hamur işleri değil birebir de çikolata ve dondurma gibi gıdalara eklenmesinde fayda bulunmaktadır. Bu sayede daha aromatik sonuçlar elde edilebilmektedir. Tariflerinizi farklılaştırmak için de uygun ve pratik bir kullanıma sahiptir. Mutfağınızda farklı gıdalar içerisinde deneyerek yeni bir tat yakalayıp evinize gelen misafirlerinizi de şaşırtabilirsiniz. Bu sayede küçük bir mutfak sırrı oluşturarak dikkat çekmenize de olanak tanır denilebilir. Bunun yanı sıra limonata gibi farklı ve ekşi tatlar üzerinde de etkili olabilmektedir. Özellikle ekşi tadı ufak çaplı kırarak yeni bir boyut kazandırıp vanilya aromasını limonatanın ferah tadı ile birleştirmeniz şekerli vanilin ile gerçekleşebilmektedir. Bu sayede yeni bir tat ve yaz günleri için farklı bir alternatif de oluşturabilirsiniz. Benzer bir biçimde farklı içecekler ile de denenebilir. Her mevsim için farklı içeceklerde yeni bir bakış yakalamaya da müsaade eder diyebiliriz.

Şekerli Vanilin ile Vanilya Arasındaki Farklar

Vanilya ve şekerli vanilin birbirine benzer koku ve aromalar olsa da nispeten farklı yanları bulunmaktadır. Bunlardan ilki vanilyanın direkt olarak bir bitki olmasıdır. Özellikle Meksika gibi ülkelerde yetişen vanilya beyaz çiçek açan ve çiçeklendikten sonra meyve veren bir bitki olmasının yanı sıra, meyveleri çubuk şeklindedir. Özellikle meyvesinin sıyrılması ile elde edilen vanilya aroması alternatif olarak meyvenin sıvı içerisinde bekletilerek tadını ve kokusunu vermesi ile de elde edilebilir. Bunun sonucunda sıvı biçimde aroma oluşur. Ancak belirli noktalarda maddi anlamda pahalı olabilmektedir. Şekerli vanilin içerisinde ise vanilya bulunsa da azami bir miktardadır. Farklı bileşenler ile oluşturulan şekerli vanilin içindekiler bakımından zengin olup nispeten daha uygun fiyatlıdır. Bu anlamda daha kolay elde edilebilir. Bunun yanı sıra vanilya aromasının elde edilmesi oldukça uzun bir süreci içerisinde barındırır. Buna karşın şekerli vanilin daha kısa bir zaman diliminde elde edilebilir. Yaygın olarak on gramlık paketler içerisinde bulunur. Çoğu tarif için bu miktar oldukça yeterli olduğundan hesaplama yapmaya gerek duymaksızın kullanım kolaylığı sunmaktadır. İçerisinde bulunan vanilya aroması yüzde iki ya da yüzde on olabilmektedir. Özellikle limon kabuğu gibi farklı aroma ve kokular ile birlikte kullanıldığında muhteşem sonuçların doğması muhtemeldir. Keklerin içerisinde, kurabiye karışımlarında, soslarda, sütlü tatlılarda, pastalarda ya da kimi içeceklerde kullanımını kolaylaştıran toz yapısı sayesinde hızlıca çözülebilmektedir. Bir başka püf nokta ise sıcak su içerisinde nispeten daha yavaş çözülmesidir. Bu anlamda kullanım özelliklerini göz önünde bulundurmakta da fayda vardır diyebiliriz.

Şekerli Vanilinin Faydaları Nelerdir?

Şekerli vanilin en basit tanımı ile aroma vericidir. Bu sayede farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Pek çok içecek ya da yiyecek için hem koku hem de tat verici özelliği nedeniyle tercih edilir. Yumuşak bir dokusu olduğunu söylemek mümkündür. Bunun yanı sıra şekerli vanilin kaç kalori gibi soruları merak eden ve diyet süreci yaşayanlar için tatlılarda gönül rahatı ile kullanılabilecek düzeyde olan yirmi kalori civarında bir kalori durumu söz konusudur. Bunun yanı sıra özellikle kekler için vazgeçilmezdir. Yumurtanın ve şekerin yoğun kokusundan kek hamurunu uzaklaştırarak yumuşak bir koku almasına teşvik eder. Benzer şekilde sıcak çikolatalarda kullanımı da karşımıza çıkabilmektedir. Yine çikolatanın yoğun kokusunun daha ağır bir hale gelmemesi için kullanılması önemlidir diyebiliriz. Ek olarak sadece dondurmaların içerisinde eklenerek istenen vanilya aromasını sağlar. Bunun yanı sıra kurabiye gibi marmelat ile tatlandırılabilen ikramlıkların soslarında da kullanılabilmektedir. Hafif tatlıların yapımında vazgeçilmez bir öğe olmasının yanı sıra farklı içecek çeşitleri içerisinde kullanılabilmektedir. Kahveler için doğru bir vanilya aroması yaratacağı gibi, limonata ya da nar şurubu gibi farklı kimi zaman ekşi ya da kekremsi tatlara yeni bir aroma vererek soft bir hale gelmesine yardımcı olur. Bu sayede içim düzeyini de arttırarak kullanıcılarına yeni deneyimler sunar.

Dilerseniz kek ve pasta un karışımları ve daha fazlası için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.