Menü
Sepetim
Bebek Bezi Nasıl Bağlanır?
15.06.2022

Bebek Bezi Nasıl Bağlanır?

Bir bebeğe sahip olan her ebeveyn için bebek bakımında zorlanılan ilk nokta bez değiştirme kısmıdır. Dışarıdan bakıldığında bez değiştirme kolay bir işlem gibi görünse de bunu ilk defa yapacak bireyler için oldukça zorlayıcı olmaktadır. Ebeveynler bu işlemleri bebek doğmadan detaylı bir şekilde öğrenmelidir. Önceden öğrenildiği takdirde çok daha kolay bu işin altından kalkabilirsiniz. Öncelikle bebeğinizin cildinin hassas bir yapıya sahip olduğu ve özenli davranmanız gerektiğini unutmayın. Bebeklerin cildi dış alana karşı savunmasızdır. Bundan dolayı da yapılacak yanlış bir davranış ve kullanılan yanlış ürün bebeğinizin cildinde pek çok soruna sebep olur. Bu durumun yaşanmaması adına öncelikle işlemlerin nasıl yapılacağı araştırılmalı ve daha sonrasında kaliteli ürün arayışına girilmelidir. Yanlış yapılan bez bağlama işlemi bebeklerde daha sonrasında oluşabilecek sızıntıya, tahrişe veya pişik gibi durumlara neden olur. Oluşan bu durumda bebeğin sağlığını direkt olarak etkilemektedir. Confy ürünleri ile sağlık hakkında endişe duymanız gerekmez.

Bebek bezi nasıl bağlanır sorusuna verilecek en net cevaplardan biri bu işlemi gerçekleştirmek için gerekli olan tüm malzemelerin hazır olması ve çeşitli aşamaların doğru gerçekleştirilmesiyle oluşur. Bebeğinizin bezini değiştirmeden önce altına alt değiştirme örtüsü serilmelidir. Bu örtü bez değiştirme esnasında etrafın kirlenmesini önlemek amacıyla kullanılır. Daha sonrasında ise bebeğinizi sırtı zemine değecek şekilde sırt üstü yatırın. Kullanacağınız bezin kenarlarında bulunan şeritleri açtıktan hemen sonra bebeğinizi ayak bileklerinden kavrayın ve altındaki bezi çıkarın. Temizliğini yapmak için ıslak bir pamuk veya ıslak mendil yardımıyla detaylı bir temizlik yapın. Temizlik işlemi bittikten sonra bebeğinizin poposunun altına temiz bezi yerleştirin. Hemen hemen tüm bebek bezlerinde bezin neresinin ön neresinin arka taraf olduğunu gösteren imlalar bulunur. Bezi yerleştirdikten sonra bebeğinizin cildine uygun olan bir pişik kremi veya merhemi mutlaka kullanın. Ürün kullanma işlemi bittikten sonra ise bezin üst kısmını göbeğe çekerek yanlardan bulunan şeritleri bu alana yapıştırın. Bebek bezi nasıl bağlanır sorusu en net şekliyle böyle cevaplanarak tamamlanabilir. Sizler de Confy 5 numara bebek bezi tercihinde bulunarak bebeğinizin rahat uyumasını sağlayabilirsiniz.

Bebek Bezi Değiştirirken Yanınızda Olması Gerekenler

Bebek bezi değişiminde ebeveynlerin ihtiyaç duyduğu çeşitli malzemeler bulunur. Bu malzemeler bir bebeğin bezinin değiştirilebilmesi için gerekli olan tüm ihtiyaçları karşılar. Bunlar içinde sayılabilecek ürünler şunlardır;

 • Alt değiştirme örtüsü
 • Bebek bezi
 • Pamuk veya temizleme/bakım mendili
 • Pişik kremi veya merhem
 • Bebeğin oyalanması için küçük oyuncaklar
 • Bebeğin üstünün kirletmesi ihtimaline karşın temiz kıyafetler

Tüm bu malzemeler bir bebeğin bezini değiştirmek için yeterli olan malzemelerdir. Her birinin kullanım işlevi bez değiştirme esnasında önemli ve gereklidir.

Erkek Bebek Bezi Nasıl Bağlanır?

Bez değişimi sırasında ebeveyn, bebeği ile temasta bulunmalıdır. Bu temas sadece fiziksel olarak değil konuşma yöntemiyle de gerçekleştirilmelidir. Bebek dış dünyaya alışık bir birey değildir. Özellikle yenidoğan bebeklerde dış dünyaya yabancılık ve korku yaşanabileceği düşünülerek annenin bebeğiyle konuşması, bebeğin annesinin sesini duyması onda güven duygusunu oluşturarak hem tüm hayatında hem de bez değiştirme sırasında anneye güven oluşturmaktadır. Bebeklerin cinsiyetlerine göre bez değiştirme esnasında dikkat edilmesi gereken çeşitli noktalar bulunur. Erkek bebek bezi ile kız bebek bezleri arasında herhangi bir fark yoktur. Sadece bezler için değil bağlama şekillerinde de bir farklılık bulunmamaktadır. Sadece bağlama esnasında dikkat edilmesi gereken önemli bazı noktalar bu işlemi daha kolay ve daha pratik gerçekleştirmeye yarar. Peki erkek bebek bezi nasıl bağlanır? Daha önce bebek bezi bağlamamış olan pek çok bu işlem sırasında oldukça zorluk yaşar. Fakat erkek bebek bezi değiştirmekle kız bebek bezi değiştirmek aynı işlemi ister. Bu alanda dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır;

 • Erkek bebeklerin bezi değiştirilirken öncelikle yapılması gereken kasık bölgesinin temizliğidir. Tüm malzemeler hazırlandıktan sonra bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.
 • Kasık bölgesi diğer bölgelere oranla daha temiz bir yapıya sahiptir. Bebeğin penisine zarar vermeden penisi yavaşça kaldırarak alt kısımları, etrafı dikkatli ve özenli bir şekilde temizlenmelidir.
 • Penisin etrafı temizlendikten hemen sonra testislerin çevresi temizlenir ve en son olarak popo arası da dikkatlice temizlendikten sonra klasik bez bağlama işlemi gerçekleştirilir.

Bu alanda en önemli nokta temizliktir. Temizliğin doğru yapılması oldukça önemli bir konudur.

Kız Bebek Bezi Nasıl Bağlanır?

Kız bebeklerinde bez bağlama şekli erkek beklerle aynıdır. Bez bağlama stillerinde cinsiyet farkı gözetmeksizin tümüyle aynı işlemler uygulanır. Bu alanda farklı olan tek nokta temizleme şeklidir. Kız bebeklerde temizleme işlemi de şu şekilde gerçekleştirilir;

 • Kız bebeklerde tıpkı erkek bebeklerde olduğu gibi bez bağlama öncesinde işe temiz bölgelerin silinmesiyle başlanmalıdır. Bundan dolayı da öncelikle kasık bölgesi ve bacak araları detaylıca silinmelidir.
 • Kız bebeklerde genital bölge temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta önden arkaya doğru gelişen silme tekniğidir. Bu tekniğin kullanılması bebek de oluşabilecek enfeksiyon riskini minimuma indirir.
 • En son yapılan popo temizliğinin bitiminde tıpkı erkek bebeklerde olduğu gibi bez yerine yerleştirilir ve yanlarda bulunan yapışkanlar beze direkt olarak yapıştırılır.

Tüm bu işlemlerin sonucunda bez değiştirme süreci başarıyla tamamlanmış olur. Bez bağlamak zor gibi gözükse de zamanla yapıldıkça pratiklik kazanılan bir konu olmaktadır.

Yenidoğan Bebek Bezi Nasıl Bağlanır?

Yenidoğan bebeklerde bez değiştirme işlemi belirli bir ayı aşan bebeklerden biraz daha farklıdır. Buradaki farklılık yenidoğan bebeklerde bulunan kordondur. Kordonu daha düşmemiş olan bebeklerde bez değiştirme işlemi oldukça dikkatli yapılmalıdır. Bebek bezi bağlamak bu alanda biraz daha zorlaşan işlemler arasında yerini alır. Bezler genellikle bebeğin göbek deliğinin üstünde veya göbek deliğiyle birebir alanda bittiği için yenidoğanlarda bu kısma özen gösterilmelidir. Eğer bebekte kordon düşmemiş ise bu bebekler uygun olan bebek bezlerinin kullanılması gerekir. Kordonu düşmeyen bebekler için üretilen bezler genellikle göbek deliğinin altında biten bir yapıya sahiptir. Klasik bez kullanımında ise göbek deliğine gelen kısım dışarı katlanarak sorun çözülebilir. Göbek kordonu düştükten sonra ise normal bez bağlama işlemine geçilmelidir.

En Beğenilen Kahve Çeşitleri Nelerdir ?
En Beğenilen Kahve Çeşitleri Nelerdir? Ülkemizde ve dünyada en çok içilen içecek çeşitlerinden ikisi çay ve kahvedir. Özellikle çay içemeyen pek çok kişinin ilk tercihi kahve olabiliyor. Kahve sayesinde birçok kişi hem daha dinç hem de kendisini daha çok dinlenmiş hissedebiliyor. Kahvenin bu etkilerinde dolayı tercih edilmesinin yanı sıra bir de kahve çeşitleri sayesinde de birçok kişi beğendiği kahveyi kolaylıkla bulabiliyor.  Kahve sıkça tercih edilerek yeni kahve çeşitlerinin de ortaya çıkmasına vesile olabiliyor. Bu denli sevilmesinden ve sürekli yeni çeşitlerinin çıkmasından dolayı da pek çok kişi her zaman farklı tatları deneyebiliyor. Peki, Türkiye'deki kahve çeşitleri neler ve bu çeşitler arasından en çok hangileri tercih ediliyor?
Devamını Oku
29.03.2023
Stresten Saç Dökülmesine Karşı Ne Yapmak Gerekir?
Saçlar en değerli kişisel aksesuarlar arasında yer alıyor. Kişinin fiziksel görüntüsünü tamamlayan ve görsel olarak hoş görünmesinde etkili olan saçlar zamanla çeşitli nedenlere bağlı olarak gücünü kaybederek dökülebiliyor. Stresten saç dökülmesi kadınlarda ve erkeklerde saç kayıplarının baş nedenleri arasında yer alıyor. Kişinin yaşamış olduğu stres nedeniyle etkilenen ve yoğun olarak dökülmeye başlayan saçları kişinin görüntüsünden rahatsız olmasına neden olabiliyor. Kimi zaman lokal olarak ortaya çıkabilen saç dökülmesi saç tellerinin zayıflaması, incelmesi ve daha sonrasında dökülme yaşanması olarak da ortaya çıkabiliyor. Stres varlığı nedeniyle saç dökülmesi kişinin yaşamış olduğu travmadan hemen sonra ortaya çıkabileceği gibi 2-3 ay sonrasında da çıkabiliyor.
Devamını Oku
29.03.2023
Yaralarımızı Birlikte Saracağız
Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan, şehrimizi ve birçok ilimizi etkileyen depremin büyük üzüntüsü içerisindeyiz.
Devamını Oku
16.02.2023
Mahmood Tea Seylan Çayı Kalitesi
Dünyada sudan sonra en fazla tüketilen içeceklerden olan çayın pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bu çay çeşitlerinden belki de en meşhuru ve lezzetlisi Seylan çayıdır.
Devamını Oku
17.11.2022
Farklı Çeşitleriyle Kahveler
Kahveler, çeşitleri, özellikleri ve detaylar hakkındaki bilgileri makalemizde bulabilirsiniz!
Devamını Oku
02.11.2022
Türk Kahvesi Çeşitleri ve Özellikleri
Türk kahvesi çeşitleri nelerdir? Türk kahvesinin pişirme yöntemleri nelerdir? Detaylar makalemizde!
Devamını Oku
02.11.2022
Stick Kahve Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Stick kahve nedir? Stick kahvelerin özellikleri ve çeşitleri nelerdir? Detaylar makalemizde!
Devamını Oku
02.11.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.