Menü
Sepetim
Bebek Bezi Nasıl Bağlanır?
15.06.2022

Bebek Bezi Nasıl Bağlanır?

Bir bebeğe sahip olan her ebeveyn için bebek bakımında zorlanılan ilk nokta bez değiştirme kısmıdır. Dışarıdan bakıldığında bez değiştirme kolay bir işlem gibi görünse de bunu ilk defa yapacak bireyler için oldukça zorlayıcı olmaktadır. Ebeveynler bu işlemleri bebek doğmadan detaylı bir şekilde öğrenmelidir. Önceden öğrenildiği takdirde çok daha kolay bu işin altından kalkabilirsiniz. Öncelikle bebeğinizin cildinin hassas bir yapıya sahip olduğu ve özenli davranmanız gerektiğini unutmayın. Bebeklerin cildi dış alana karşı savunmasızdır. Bundan dolayı da yapılacak yanlış bir davranış ve kullanılan yanlış ürün bebeğinizin cildinde pek çok soruna sebep olur. Bu durumun yaşanmaması adına öncelikle işlemlerin nasıl yapılacağı araştırılmalı ve daha sonrasında kaliteli ürün arayışına girilmelidir. Yanlış yapılan bez bağlama işlemi bebeklerde daha sonrasında oluşabilecek sızıntıya, tahrişe veya pişik gibi durumlara neden olur. Oluşan bu durumda bebeğin sağlığını direkt olarak etkilemektedir. Confy ürünleri ile sağlık hakkında endişe duymanız gerekmez.

Bebek bezi nasıl bağlanır sorusuna verilecek en net cevaplardan biri bu işlemi gerçekleştirmek için gerekli olan tüm malzemelerin hazır olması ve çeşitli aşamaların doğru gerçekleştirilmesiyle oluşur. Bebeğinizin bezini değiştirmeden önce altına alt değiştirme örtüsü serilmelidir. Bu örtü bez değiştirme esnasında etrafın kirlenmesini önlemek amacıyla kullanılır. Daha sonrasında ise bebeğinizi sırtı zemine değecek şekilde sırt üstü yatırın. Kullanacağınız bezin kenarlarında bulunan şeritleri açtıktan hemen sonra bebeğinizi ayak bileklerinden kavrayın ve altındaki bezi çıkarın. Temizliğini yapmak için ıslak bir pamuk veya ıslak mendil yardımıyla detaylı bir temizlik yapın. Temizlik işlemi bittikten sonra bebeğinizin poposunun altına temiz bezi yerleştirin. Hemen hemen tüm bebek bezlerinde bezin neresinin ön neresinin arka taraf olduğunu gösteren imlalar bulunur. Bezi yerleştirdikten sonra bebeğinizin cildine uygun olan bir pişik kremi veya merhemi mutlaka kullanın. Ürün kullanma işlemi bittikten sonra ise bezin üst kısmını göbeğe çekerek yanlardan bulunan şeritleri bu alana yapıştırın. Bebek bezi nasıl bağlanır sorusu en net şekliyle böyle cevaplanarak tamamlanabilir. Sizler de Confy 5 numara bebek bezi tercihinde bulunarak bebeğinizin rahat uyumasını sağlayabilirsiniz.

Bebek Bezi Değiştirirken Yanınızda Olması Gerekenler

Bebek bezi değişiminde ebeveynlerin ihtiyaç duyduğu çeşitli malzemeler bulunur. Bu malzemeler bir bebeğin bezinin değiştirilebilmesi için gerekli olan tüm ihtiyaçları karşılar. Bunlar içinde sayılabilecek ürünler şunlardır;

 • Alt değiştirme örtüsü
 • Bebek bezi
 • Pamuk veya temizleme/bakım mendili
 • Pişik kremi veya merhem
 • Bebeğin oyalanması için küçük oyuncaklar
 • Bebeğin üstünün kirletmesi ihtimaline karşın temiz kıyafetler

Tüm bu malzemeler bir bebeğin bezini değiştirmek için yeterli olan malzemelerdir. Her birinin kullanım işlevi bez değiştirme esnasında önemli ve gereklidir.

Erkek Bebek Bezi Nasıl Bağlanır?

Bez değişimi sırasında ebeveyn, bebeği ile temasta bulunmalıdır. Bu temas sadece fiziksel olarak değil konuşma yöntemiyle de gerçekleştirilmelidir. Bebek dış dünyaya alışık bir birey değildir. Özellikle yenidoğan bebeklerde dış dünyaya yabancılık ve korku yaşanabileceği düşünülerek annenin bebeğiyle konuşması, bebeğin annesinin sesini duyması onda güven duygusunu oluşturarak hem tüm hayatında hem de bez değiştirme sırasında anneye güven oluşturmaktadır. Bebeklerin cinsiyetlerine göre bez değiştirme esnasında dikkat edilmesi gereken çeşitli noktalar bulunur. Erkek bebek bezi ile kız bebek bezleri arasında herhangi bir fark yoktur. Sadece bezler için değil bağlama şekillerinde de bir farklılık bulunmamaktadır. Sadece bağlama esnasında dikkat edilmesi gereken önemli bazı noktalar bu işlemi daha kolay ve daha pratik gerçekleştirmeye yarar. Peki erkek bebek bezi nasıl bağlanır? Daha önce bebek bezi bağlamamış olan pek çok bu işlem sırasında oldukça zorluk yaşar. Fakat erkek bebek bezi değiştirmekle kız bebek bezi değiştirmek aynı işlemi ister. Bu alanda dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır;

 • Erkek bebeklerin bezi değiştirilirken öncelikle yapılması gereken kasık bölgesinin temizliğidir. Tüm malzemeler hazırlandıktan sonra bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.
 • Kasık bölgesi diğer bölgelere oranla daha temiz bir yapıya sahiptir. Bebeğin penisine zarar vermeden penisi yavaşça kaldırarak alt kısımları, etrafı dikkatli ve özenli bir şekilde temizlenmelidir.
 • Penisin etrafı temizlendikten hemen sonra testislerin çevresi temizlenir ve en son olarak popo arası da dikkatlice temizlendikten sonra klasik bez bağlama işlemi gerçekleştirilir.

Bu alanda en önemli nokta temizliktir. Temizliğin doğru yapılması oldukça önemli bir konudur.

Kız Bebek Bezi Nasıl Bağlanır?

Kız bebeklerinde bez bağlama şekli erkek beklerle aynıdır. Bez bağlama stillerinde cinsiyet farkı gözetmeksizin tümüyle aynı işlemler uygulanır. Bu alanda farklı olan tek nokta temizleme şeklidir. Kız bebeklerde temizleme işlemi de şu şekilde gerçekleştirilir;

 • Kız bebeklerde tıpkı erkek bebeklerde olduğu gibi bez bağlama öncesinde işe temiz bölgelerin silinmesiyle başlanmalıdır. Bundan dolayı da öncelikle kasık bölgesi ve bacak araları detaylıca silinmelidir.
 • Kız bebeklerde genital bölge temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta önden arkaya doğru gelişen silme tekniğidir. Bu tekniğin kullanılması bebek de oluşabilecek enfeksiyon riskini minimuma indirir.
 • En son yapılan popo temizliğinin bitiminde tıpkı erkek bebeklerde olduğu gibi bez yerine yerleştirilir ve yanlarda bulunan yapışkanlar beze direkt olarak yapıştırılır.

Tüm bu işlemlerin sonucunda bez değiştirme süreci başarıyla tamamlanmış olur. Bez bağlamak zor gibi gözükse de zamanla yapıldıkça pratiklik kazanılan bir konu olmaktadır.

Yenidoğan Bebek Bezi Nasıl Bağlanır?

Yenidoğan bebeklerde bez değiştirme işlemi belirli bir ayı aşan bebeklerden biraz daha farklıdır. Buradaki farklılık yenidoğan bebeklerde bulunan kordondur. Kordonu daha düşmemiş olan bebeklerde bez değiştirme işlemi oldukça dikkatli yapılmalıdır. Bebek bezi bağlamak bu alanda biraz daha zorlaşan işlemler arasında yerini alır. Bezler genellikle bebeğin göbek deliğinin üstünde veya göbek deliğiyle birebir alanda bittiği için yenidoğanlarda bu kısma özen gösterilmelidir. Eğer bebekte kordon düşmemiş ise bu bebekler uygun olan bebek bezlerinin kullanılması gerekir. Kordonu düşmeyen bebekler için üretilen bezler genellikle göbek deliğinin altında biten bir yapıya sahiptir. Klasik bez kullanımında ise göbek deliğine gelen kısım dışarı katlanarak sorun çözülebilir. Göbek kordonu düştükten sonra ise normal bez bağlama işlemine geçilmelidir.

Altunsa Reçel ile Reçelli Kurabiye Tarifleri
Kurabiyeler mis gibi kokusu ve nefis tadı ile evlerin vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkar. Yediden yetmişe pek çok kişi tarafından son derece sevilen kurabiyelerin birçok çeşidi bulunur.
Devamını Oku
09.06.2023
Altunsa Ton Balığı İle Salata Tarifleri
Ton balığı ile yapılan birçok tarif son derece sağlıklı ve besleyici oluyor. Kısa sürede hazırlanabilmesi ve pratik olması yönünden de pek çok kişi tarafından tercih ediliyor.
Devamını Oku
23.05.2023
Bebek Şampuanı Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli ?
Anne baba olmak oldukça zor olan bir görevdir. Çocuk doğduğu andan itibaren anne babanın yükü ve sorumluluğu her geçen gün artıyor.
Devamını Oku
23.05.2023
Kaju Nedir ? Kavrulmuş Kaju Nasıl Yapılır ?
Kuruyemiş sevenlerin en çok tükettiği lezzetli tada sahip Kaju nedir sorusu, sakız ağacıgiller ailesine ait tropikal bir ağaç meyvesi olarak açıklanır.
Devamını Oku
23.05.2023
Tüketiciye Ulaşana Kadar Ayçekirdeği Üretim Aşamaları
Doğanın insanlara sunduğu en güzel hediye olan ayçiçekleri, işlenerek sofralarımızda ayçekirdeği olarak yer alıyor.
Devamını Oku
23.05.2023
Beyaz Çay Nasıl Demlenir ?
Beyaz çay nedir sorusuna karşılık bilinmesi gereken, beyaz çay hafif bir tat ve kokuya sahip hassas bir çaydır. İşte beyaz çay nasıl yapılır sorusu için doğru demlenme adımları:
Devamını Oku
23.05.2023
Filtre Kahve Nasıl Hazırlanır?
Filtre kahve yapımı gündelik hayatımızda sıkça duyduğumuz fakat detaylarını hiç araştırmadığımız konulardan bir tanesi oluyor.
Devamını Oku
02.05.2023
Yenidoğan Bebeğin Çok Uyuması Normal mi?
Aileye yeni katılan ve hayatı çok daha anlamlı bir hale getiren yenidoğan bebekler günün hemen hemen tamamını uyuyarak geçirir. 
Devamını Oku
02.05.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.