Son Sepet Menü
Üyelik Giriş
üye giriş
Şifremi Unuttum
ÜYE OL
Sepetim
Hazır Çorba Nasıl Yapılır? Hazır Çorba Çeşitleri
14.03.2022

Hazır Çorba Nasıl Yapılır? Hazır Çorba Çeşitleri

Çabuk ve pratik hazırlanması ile hemen hemen herkesin elinin altında bulunması gereken hazır çorbalar, oldukça kolay bir hazırlanma sürecine sahiptir. Hazır çorba nasıl yapılır sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir; bir paket hazır çorba ambalajda yazılan kadar su üzerine eklenir ve bu karışım kısık ateşte kaynayana kadar pişirilir. Çorba koyu bir kıvam alınca ve hafiften fokurdamaya başlayınca birkaç dakika daha karıştırılır ve ocaktan alınır.

 

Hazır Çorba Nedir? 

“Hazır çorba nedir?” sorusunu “Hızlı ve pratik şekilde hazırlayabileceğiniz lezzetli çorba çeşididir.” şeklinde cevaplayabiliriz. İşe ya da okula yetişme gibi günlük telaşların içinde, akşam vakti gelip eve gelindiğinde pratik bir şekilde açlığını gidermek herkesin arzu ettiği bir durumdur. Günün en yoğun saatlerini ardınızda bıraktıktan sonra çareyi kolay hazırlanan, kolay ve pratik bir yemek tarifinde arayabilirsiniz. Böyle bir durumda en sağlıklı alternatifi tercih etmek yerinde bir karar olacaktır. Hazır çorbalar işte tam da bu noktada ortaya çıkar. Günlük hayatın hızlı rutini içerisinde elinizin gittiği pratik ve hızlı yemeklerin sağlıklı olması da sizin için önem taşımalı. Bu noktada her bir lezzetli hazır çorba çeşidi imdadınıza koşabilir. Günün her saatinde kolaylıkla hazırlanabilen ve kıtır bir ekmekle kullanıcılara enfes bir lezzet sunan hazır çorbalar, artık hemen hemen herkesin mutfak rafında yerini almıştır. 

Hazır Çorba Çeşitleri  

Bu kadar lezzetli ve pratik olan hazır çorbaların elbette farklı hazır çorba çeşitleri var. Bunlardan birisi de Altunsa 60 gram Kremalı Mantar Çorbası. Her bir hazır çorba çeşidi birbirinden güzel lezzetiyle içenlerin açlığını gidererek yorgunluğunu alır. Her yaş grubu tarafından büyük bir beğeniyle tüketilen hazır çorbalar konserve, kurutulmuş ve dondurulmuş şekilde kullanıcıya sunulur. Ömrünün uzun olmasından kaynaklı olarak kurutulmuş çorbalar daha fazla tercih edilir. Paket halinde sunulan kurutulmuş hazır çorbalar, hem daha ekonomik hem de daha uzun kullanım ömürlüdür. Klasik çorbaların yanı sıra geleneksel tatları yansıtan hazır çorba çeşidi bulmak da mümkündür. Şehriyeli tavuk, kremalı mantar gibi çok çeşitli hazır çorbaya raflarda rastlamak mümkün hale gelmiştir. Bilhassa öğrenci evinde kalanlar için anne sıcaklığında bir tercih olan hazır çorbalar, özellikle geleneksel çeşitleriyle kendini sevdirmiştir.

Hazır Çorbaya Kaç Bardak Su Katılır? 

Hazır çorba çeşidi paketleri içinde çoğunlukla sunulan malzeme ölçüsü 4 kişiye işaret eder. Bir paket hazır çorba yapımı için 1 litre soğuk su kullanılır. Bu da yaklaşık olarak 5 su bardağı suya denk gelir. Genel olarak çorba yapımlarında bu ölçü kullanılsa da, edindiğiniz çorbaların ambalajları üzerinden hazır çorbanıza kaç bardak su katacağınız hakkında kesin bir bilgi edinebilirsiniz.

Hazır Çorba Zararlı mı? 

Hazır çorba çeşitleri, içerdikleri uzun raf ömrü özelliği nedeniyle içerisinde pek çok katkı maddesi içerir. Aslında hazır çorba zararlı mı sorusu da bu noktada gündeme gelir. Bu konuda çeşitli araştırmalar sürmekte ancak hazır çorbanın doğrudan insan sağlığına zararı olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Her paketli gıdada olduğu gibi hazır çorbalarda da tüketim miktarını azaltarak var olan potansiyel sorunların önüne geçilebilir.

Hazır Çorba Kalori 

Pratik oluşu ile kullanıcılar tarafından sevilerek tercih edilen hazır çorba kalorileri için net bir miktar söylemek doğru değildir. Her bir hazır çorba paketinin kalori değeri birbirinden farklıdır. Pratik olduğu için sürekli olarak hazır çorba içmek fazladan kalori alımına neden olabilir. Çünkü hazır çorbalar içerisindeki tuzun ödem yapma özelliği bulunur, yanı sıra hazır çorba paketlerinin kalori değerleri sürekli yemeye müsait olmayabilir. İdeal olarak tüketilen hazır çorbaların kiloya herhangi bir zararı yoktur. 

Hazır Kremalı Mantar Çorbası 

Kullanıcılar tarafından sevilerek tercih edilen hazır kremalı mantar çorbası, içeriğindeki mantar lezzeti ile en baş sıraya yerleşmiştir. Mantar lezzetine bir de krema kıvamının eklenmesiyle pratik ancak leziz bir yemek yapabilirsiniz. Ambalaj üzerindeki miktar kadar soğuk su üzerine bir paket kremalı mantar çorbasını ekleyerek işe başlayabilirsiniz. Kremalı mantarlı hazır çorba nasıl yapılır yanıtı için, bir araya getirdiğiniz bu karışımı kısık ateşte karıştırarak yavaş yavaş pişirebilirsiniz.

Hazır Şehriyeli Tavuk Çorbası 

Çorba severlerin aradığı pratik lezzeti hızlıca sunan hazır şehriyeli tavuk çorbası da benzersiz lezzeti ile dikkatleri üzerine toplar. Leziz ve doyurucu tavuk lezzetine eklenen şehriyeler ile hoş bir kombinasyon oluşturan bu çabuk çorba, oldukça enfes bir çorba içme deneyimi için birebirdir. Şehriyeli tavuklu “hazır çorba nasıl yapılır?” sorusuna ise şu şekilde yanıt verilebilir; ambalaj üzerinde yazan miktar kadar soğuk su tencereye dökülür. Ardından tüm paket hazır çorba bu suyun üzerine dökülür. Meydana getirilen karışım, kısık ateşte kaynayana dek yavaş yavaş pişirilir. Çorbanız kaynamaya başladıktan sonra bir beş dakika daha karıştırarak ocaktan alabilirsiniz. Misafir sofrası için uyumlu olabilecek hazır şehriyeli tavuk çorbasını, sıcakken servis ederek daha lezzetli bir sunum yapabilirsiniz.

En lezzetli tavuk bulyon çeşitlerini sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz.

Hazır Kremalı Sebze Çorbası  

Çorba içerken aynı zamanda organik lezzetlerden de uzak kalmak istemeyenler için ideal bir tercih olan hazır kremalı sebze çorbası içerdiği mükemmel karışım ile dudak uçuklatan bir lezzete sahiptir. İçerdiği besleyici sebzelere bir de krema kıvamı eklendiğinde leziz ve sağlıklı bir öğlen yemeği yemek kaçınılmaz olur. Kremalı sebzeli hazır çorba nasıl yapılır sorusuna ise şu şekilde yanıt verilebilir; çorba pişirmek için hazırladığınız tencere içerisinde biraz soğuk su koyarak işe başlayabilirsiniz. Bu su miktarı çoğunlukla 5 su bardağıdır ancak emin olabilmek için çorba ambalajı üzerindeki miktarı uygulayabilirsiniz. Su koyma işleminin ardından bir paket hazır kremalı çorbayı su üzerine ekleyebilirsiniz. Oluşturduğunuz su ve çorba karışımını kısık ateşte kaynayana kadar karıştırmaya devam edebilirsiniz. Çorbanız kaynadığında bir süre daha karıştırdıktan sonra ocaktan alabilirsiniz. Çorbanız hazır hale gelmiştir. 

Hazır Kremalı Tavuk Çorbası 

Tavuk lezzetinin doyuruculuğu ve besleyiciliğini bünyesinde taşıyan hazır kremalı tavuk çorbası çorbalar içerisinde belki de en sevilenlerden biridir. Doyurucu ve besleyici tavuk lezzetinin krema kıvamına kavuşması ile yiyenlerin parmaklarını ısırtacak bir tada sahiptir. Hazır kremalı tavuk çorbası sayesinde özlediğiniz tavuklu çorba lezzetine kısa bir süre içinde ulaşabilirsiniz. Kremalı tavuklu “hazır çorba nasıl yapılır?” sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir; Çoğunlukla her hazır çorbada ideal miktar 5 su bardağıdır. Paket üzerinde yazan miktar kadar soğuk suyu tencereye dökmekle işe başlayabilirsiniz. Bunun ardından kremalı tavuk çorbası paketi içinde bulunan tüm ürünü tencereye dökebilirsiniz. Hazırladığınız bu iki malzemeyi bir tahta kaşık yardımıyla kısık ateşte kaynayıncaya kadar karıştırmaya devam edebilirsiniz. Ne zaman ki çorbanız kaynadığında, bir beş dakika daha karıştırmaya devam ettikten sonra ocaktan alabilirsiniz. Çorbanız servise hazır, afiyet olsun!

Blog Son Eklenenler
3 ü 1 Arada Türk Kahve Markaları, En İyi 3ü1 Arada Kahve
3 ü 1 Arada Türk Kahve Markaları, En İyi 3ü1 Arada Kahve

3ü1 arada Türk kahve, kahve, süt tozu ve şekerin karıştırılarak hazır hale getirildiği bir kahve türüdür. Tek kullanımlık paketlerde satılır.

Pişik Yapmayan Islak Mendil - Bebek İçin En İyi Islak Mendil
Pişik Yapmayan Islak Mendil - Bebek İçin En İyi Islak Mendil

Islak mendiller bebeklerin bakımının yanı sıra insanların genel olarak hijyen bakımından en çok kullandığı ürünler arasında yer almaktadır.

Kadınlar İçin En İyi ve En Sağlıklı Hijyenik Ped Önerileri
Kadınlar İçin En İyi ve En Sağlıklı Hijyenik Ped Önerileri

Kadın pedi, kadınların özel zamanlarında kullandıkları içerisinde sıvı emici malzemeler bulunan hijyenik bir üründür.

Pişik Yapmayan Bebek Bezi - Bebekler İçin En İyi Bebek Bezi
Pişik Yapmayan Bebek Bezi - Bebekler İçin En İyi Bebek Bezi

Günümüzde anne ve babaların bebeklerinin yaşam konforu ve sağlıkları konusundaki hassasiyetleri artmış durumda. Özellikle bebek bezleri, bebeğin cildiyle doğrudan temas ettiği için bu hassasiyetin merkezinde yer alıyor.

Kaçak Çay Nedir, Faydaları? Seylan Çayı ve Kaçak Çay Farkı?
Kaçak Çay Nedir, Faydaları? Seylan Çayı ve Kaçak Çay Farkı?

Ülkemizde kaçak çay olarak da bilinen Seylan çayı, Dünya çay endüstrisinde önemli yer edinmiş Sri Lanka'da yetiştirilen ve üretilen saf bir çay türüdür.

Kapsül Kahve Nedir, Kapsül Kahvenin Faydaları Nelerdir?
Kapsül Kahve Nedir, Kapsül Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Kapsül kahve, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin tek kullanımlık kapsüller içine konularak ölçülü bir şekilde paketlenmiş hazır kahve çeşididir.

Filtre Kahve Nedir, Faydaları Nelerdir?
Filtre Kahve Nedir, Faydaları Nelerdir?

Filtre kahve, kahve çekirdekleri öğütüldükten ev kahve makinesinden geçirilerek kavrulduktan sonraki aşamasını ifade eder.

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?
Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Türk kahvesi, genelde sabahları uyanmak ve enerji artışı sağlamak amacıyla tüketilen, ancak birçok kişi için gün boyunca keyif verici bir içecek olarak tarif edilen içecek türüdür.