Son Sepet Menü
Üyelik Giriş
üye giriş
Şifremi Unuttum
ÜYE OL
Sepetim
En Beğenilen Kahve Çeşitleri Nelerdir ?
29.03.2023

En Beğenilen Kahve Çeşitleri Nelerdir ?

Türkiye'de Tüketilen Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Türkiye’de pek çok kahve çeşidi bulunuyor. Kahvenin hem üretildiği ülkeye hem de yapımına göre tüketilen pek çok çeşidi bulunabiliyor. Bu kahve çeşitlerinden en bilinenleri arasında Türk kahvesi ve filtre kahve çeşitleri yer alıyor. 

Her iki kahvenin tadının farklı olmasının yanı sıra bir de içerken kişiye verdiği haz da farklı olabiliyor. Türk kahvesini sevmeyen birçok kişi filtre kahveyi tercih edebiliyor. Filtre kahveler, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin sıcak su ile demlenmesi sonucu hazırlanarak içilmeye hazır hale gelmiş oluyor. Yapımının bu denli basit olması da birçok kişi tarafından beğeni toplayabiliyor. 

Filtre kahve dışında espresso kahve çeşitleri de çok fazla tercih edilebiliyor. Espresso kahve özellikle sert kahve sevenler tarafından tercih edilebiliyor. Aroması zengin olan bu kahve küçük fincanlarda içiliyor ve filtre kahveden de tadı çok farklı oluyor. Espresso kahve sert bir kahve olsa da bu kahvenin de birçok çeşidi olabiliyor. 

Özellikle su ve süt ile yapılarak farklı kahve çeşitlerinin de tekrardan ortaya çıkması sağlanabiliyor. Bu da kahve seven kişiler için çeşitlilik olmasını sağlayabiliyor. Böylece farklı tatları deneme fırsatı sunmuş oluyor. Bu fırsatlar sonucunda da acı kahve sevenler kendi sevdiği kahveyi tatlı kahve sevenler de kendi sevdiği kahveyi içebiliyor.

Latte, mocha, cappuccino gibi kahve çeşitleri sayesinde herkes sevdiği kahveyi bulma konusunda büyük bir kolaylık yaşamış oluyor. Bu kolaylığın yanı sıra özellikle bu kahvelerin faydaları da kişi için büyük bir avantaj oluyor. Peki, kahve içmenin ne gibi yararları olabiliyor?

Kahve İçmenin Yararları Nelerdir?

Birçok kahve çeşidi özelliğinden ve bu özelliklerine bakılarak yararlarından dolayı tercih edilebiliyor. Bu sebepten dolayı da kahve çeşitleri ve özellikleri dışında bir de yararları merak edilebiliyor. 

Ülkemizde kendisine has pek çok kahve çeşidi vardır. Bu çeşitlerin başında özellikle de Türk kahvesi yer alıyor. Bunun yanı sıra özellikle dibek kahve çeşidi de ülkemizde tercih ediliyor. 

Dibek kahvesi, bir Osmanlı kahvesi olmakla birlikte Türk kahvesinin dibekte öğütülmesi sonucu yapılan bir kahve çeşidi oluyor.

  • Dibek kahvesi; sindirimi kolaylaştırma, hafızayı güçlendirme, ağrı kesme ve tokluk hissi verme konusunda kişiye yardımcı olabiliyor.

  • Dibek kahvesi dışında Türk kahvesi de çokça tüketiliyor ve pek çok faydası olduğu da biliniyor. 

  • Türk kahvesi; kolestrolü düşürmeye destek oluyor. Ağrı kesici etkisi oluşturmada, kalp sağlığı konusunda ve vücuda pek çok fayda sağlama noktasında sizlere yardımcı bir işlev görebiliyor. 

  • Türk kahvesi ya da granül kahve gibi özellikle kahve satışı yapılan mekanlar sayesinde sosyalleşme de artabiliyor. Belki sosyalleşme konusu göz ardı edilse de bir kahve ile kolaylıkla arkadaşlıklar kurulabiliyor ya da sohbetler edilebiliyor. Bu da kişinin sosyal hayatının daha sağlıklı olmasını sağlamış oluyor.

  • Tüm bu yararların yanı sıra özellikle pek çok kahve çeşidi stres azaltma ve konsantre olma konusunda da sizlere yardımcı olabiliyor.

Kahvenin pek çok yararı olsa da tüketirken de her zaman dikkatli olmak gerekiyor. Bu yüzden kahve tüketimine dikkat ederek sağlığınız için en iyisini yapmanız gerekiyor. 

Kahve Tüketiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Türk kahvesinden granül kahveye kadar pek çok kahve çeşidi mevcuttur. Bu kahve çeşitlerinden biri de stick kahve oluyor. Stick kahve aç kullan bir kahve çeşidi olduğu için özellikle ofis ve okullarda çok fazla tercih ediliyor. Kolay hazırlanmasından dolayı da kimi zaman fazla tüketimi olabiliyor. Ancak hangi kahve çeşidi içilirse içilsin tüketilen kahve miktarına her zaman dikkat etmek gerekiyor. Çünkü kahvenin de fazlası zararlı olabiliyor. 

Özellikle, çok fazla kahve tüketmenin kalp çarpıntısına neden olabileceğini unutmayın. Bu yüzden günde en fazla 2 fincan kahve tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Çarpıntının yanı sıra kahvenin içinde yer alan kafeinin uykusuzluk ve stres seviyesinde de değişikliğe yol açabileceğinden içeceğinizi porsiyon kontrollü şekilde tüketmeye dikkat edin. Bu etkiler kişiden kişiye göre değişiklik gösterebileceğinden kendinizi dinleyin. Eğer kahve uykusuzluğa neden oluyorsa tüketeceğiniz saatleri ayarlayın ya da herhangi bir çarpıntı yaşıyorsanız içtiğiniz fincan miktarını azaltın. 

Kahve tüketim miktarınıza dikkat ederek hem kahvenin zararlarından kurtulabiliyor hem de kahvenin vücudunuza sağlayacağı yararlardan da yararlanabiliyorsunuz. Bu etkilere dikkat etmeniz durumunda da özellikle kafein bağımlısı olmanın önüne de kolaylıkla geçerek kendinize daha iyi bakarak kahve içtikçe mutlu olabiliyorsunuz. 

 

Baldo Pirincin Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Baldo Pirincin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Baldo pirinç, özellikle İtalya'da yetiştirilen ve dünya mutfaklarında önemli bir yere sahip olan bir pirinç çeşididir.

Siyah Zeytin Nedir, Siyah Zeytinin Faydaları Nelerdir?
Siyah Zeytin Nedir, Siyah Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Siyah zeytin , insanlık tarihine uzanan köklü bir geçmişe sahiptir. -36

Tahin Nedir, Tahinin Faydaları Nelerdir?
Tahin Nedir, Tahinin Faydaları Nelerdir?

Tahin , sadece bir gıda değil, bir lezzet serüvenidir. İlk tadımla birlikte, susamın hafif tatlılığı ve kavrulmuş aroması damakta dans eder.  

Pirincin Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Pirincin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Pirinç, dünyanın en eski ve en yaygın tüketilen tahıllarından biridir. Asya kökenli olan bu besin, binlerce yıldır insanların temel gıdası olmuştur.  

Süt Tozu Nedir, Süt Tozunun Zararları Nelerdir?
Süt Tozu Nedir, Süt Tozunun Zararları Nelerdir?

Süt, insanlık tarihi boyunca temel bir besin kaynağı olmuştur. Süt tozu, sütün suyunun çıkarılmasıyla elde edilen bir üründür.

Ton Balığı Nedir, Ton Balığının Faydaları Nelerdir?
Ton Balığı Nedir, Ton Balığının Faydaları Nelerdir?

Ton balığı, büyük ve yırtıcı bir balık olan mavi yüzgeçli orkinosun etinden yapılan bir yiyecektir.

Kahve Kreması Nedir, Nasıl Yapılır, Nasıl Kullanılır?
Kahve Kreması Nedir, Nasıl Yapılır, Nasıl Kullanılır?

Kahve kreması, kahve tutkunlarının favori içeceklerine ekledikleri, lezzet ve kıvamı artıran bir malzemedir.

Sıcak Çikolata Nedir? Sıcak Çikolata Tarifi, Nasıl Yapılır?
Sıcak Çikolata Nedir? Sıcak Çikolata Tarifi, Nasıl Yapılır?

Sıcak çikolata adından da anlaşılacağı üzere çikolatanın eritilerek içilecek hale getirilmesiyle elde edilen bir içecektir.