Son Sepet Menü
Üyelik Giriş
üye giriş
Şifremi Unuttum
ÜYE OL
Sepetim
Bulgur Nedir, Bulgurun Faydaları ve Çeşitleri Nelerdir?
25.03.2024

Bulgur Nedir, Bulgurun Faydaları ve Çeşitleri Nelerdir?

Buğdayın öğütüldükten sonra ortaya çıkan haline bulgur denir. Temel gıda maddeleri arasında büyük bir öneme sahip olan bulgur ülkemizde çokça tüketilmektedir. Özellikle Ortadoğu mutfağında yaygın olarak kullanılan bu tahıl ürünü pilav, köfte, salata ve dolmaların vazgeçilmez bir parçası olmuştur.

Bulgurun çok fazla tercih edilmesinin en önemli nedenleri arasında besleyici olması vardır. Özellikle lif bakımından zengin olan bulgur, düşük yağ içermektedir. Karbonhidrat kaynağı olarak da kabul edilen bulgur pek çok yemekte kullanılmaktadır.

Bulgur Çeşitleri Nelerdir?

Bulgurdan yapılan çok fazla yemek olduğu gibi farklı çeşitleri de vardır. Örneğin pilavlık bulgur ve köftelik bulgur en çok tercih edilendir. Köftelik bulgur ve pilavlık bulgur, bulgurun farklı öğütme derecelerine sahip iki çeşididir. Bu nedenle aralarında farklılıklar vardır.

Köftelik Bulgur: İnce öğütülmüş bulgur tanelerinden oluşur. Bu nedenle, köftelerin iç malzemesi olarak kullanılır. Köfte harcının homojen bir dokuya sahip olmasını ve bu sayede daha iyi bir bağlanma özelliğine sahip olmasını sağlar.

Pilavlık Bulgur: Daha kalın öğütülmüş bulgur tanelerinden oluşur. Pilavlık bulgur, pilav yapımında kullanılmak üzere tercih edilir. Pilavın kıvamını ve dokusunu kazandırırken aynı zamanda pişme süresince tane yapısını da korur.

Her iki bulgur türü farklı amaçlar için kullanıldığından tariflerde uygun çeşidi kullanmak, istenilen sonucu elde etmek açısından önemlidir.

Bulgurun Anavatanı Neresidir?

Bulgurun anavatanı Orta Doğu olarak kabul edilir. Türkiye, Suriye, Lübnan ve Irak gibi ülkelerde bulgur, geleneksel yemeklerin önemli bir malzemesi olarak kullanılır.

Bulgurun Faydaları Nelerdir?

Bulgur önemli bir gıda maddesi olmasının yanı sıra sağlık açısından da birçok faydaya sahiptir. Düzenli olarak tüketilmesi ve dengeli bir beslenme programının parçası olması halinde bulgurun faydaları şu şekilde sıralanabilir.

·         Lif bakımından zengindir. Sindirimi düzenler, bağırsak sağlığını destekler ve tokluk hissini artırarak kilo kontrolüne yardımcı olur.

·         Bulgurun düşük glisemik indeksi, kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur.

·         Uzun süreli enerji sağlar ve açlık hissini azaltır.

·         Özellikle vejetaryen ve vegan beslenenler için önemli bir protein kaynağıdır.

·         B vitaminleri, demir, magnezyum ve çinko gibi çeşitli vitamin ve mineraller içerir. 

·         Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

·         Gluten içerdiğinden, glütensiz beslenmek zorunda olanların tüketmemesi gerekir.

·         Pilav, çorba, salata, dolma ve köfte gibi birçok yemeğin temel malzemesidir.

Bulgurun Glisemik İndeksi Nedir?

Bulgurun glisemik indeksi orta düzeydedir. Yani tam olarak ne kadar olduğu, bulgurun çeşidine ve pişirme yöntemine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Genel olarak konuşacak olursak, bulgurun glisemik indeks değeri ortalama olarak 48-58 arasında değişir. Bu da, bulgurun insanlarda kan şekerini hızlı yükseltmediği ve daha uzun süre tok kalmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bulgurun Besin Değeri ve İçeriği

Bulgurun tipine ve işlenme yöntemine bağlı olarak miktarlar değişiklik gösterebilir, ancak genel olarak bulgurun besin değeri ve içeriği şu şekilde belirtilebilir:

·         Bulgur karbonhidratlar açısından zengindir.  Fakat bu karbonhidratlar kompleks karbonhidratlardır, yani vücudunuzun enerji sağlamak için yavaşça sindirebileceği ve emebileceği şekildedir.

·         Lif bakımından zengindir. Lif, sindirimi düzenler, bağırsak sağlığını destekler ve tokluk hissini artırarak kilo kontrolüne yardımcı olabilir.

·         Bulgur, B vitaminleri açısından zengindir. Bu sayede sindirim sisteminin ve metabolizmanın düzgün çalışmasına yardımcı olur.

·         Demir, magnezyum ve çinko gibi çeşitli mineraller içerir. Bu mineraller vücut fonksiyonları için önemlidir, örneğin demir kan hücrelerinin oluşumu ve işlevi için gereklidir, magnezyum kas ve sinir fonksiyonları için kritiktir ve çinko bağışıklık sistemi sağlığı için önemlidir.

·         Bulgurda bulunan bazı bileşenler antioksidan özelliklere sahiptir. Bu antioksidanlar vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücresel hasarı azaltabilirler.

Pilavlık bulgur ve köftelik bulgur seçenekleriyle siz değerli tüketicilere sunulmuş olan Altunsa bulgur çeşitlerini https://www.sonsepet.com/ adresimizden online satın alabilirsiniz.

Blog Son Eklenenler
3 ü 1 Arada Türk Kahve Markaları, En İyi 3ü1 Arada Kahve
3 ü 1 Arada Türk Kahve Markaları, En İyi 3ü1 Arada Kahve

3ü1 arada Türk kahve, kahve, süt tozu ve şekerin karıştırılarak hazır hale getirildiği bir kahve türüdür. Tek kullanımlık paketlerde satılır.

Pişik Yapmayan Islak Mendil - Bebek İçin En İyi Islak Mendil
Pişik Yapmayan Islak Mendil - Bebek İçin En İyi Islak Mendil

Islak mendiller bebeklerin bakımının yanı sıra insanların genel olarak hijyen bakımından en çok kullandığı ürünler arasında yer almaktadır.

Kadınlar İçin En İyi ve En Sağlıklı Hijyenik Ped Önerileri
Kadınlar İçin En İyi ve En Sağlıklı Hijyenik Ped Önerileri

Kadın pedi, kadınların özel zamanlarında kullandıkları içerisinde sıvı emici malzemeler bulunan hijyenik bir üründür.

Pişik Yapmayan Bebek Bezi - Bebekler İçin En İyi Bebek Bezi
Pişik Yapmayan Bebek Bezi - Bebekler İçin En İyi Bebek Bezi

Günümüzde anne ve babaların bebeklerinin yaşam konforu ve sağlıkları konusundaki hassasiyetleri artmış durumda. Özellikle bebek bezleri, bebeğin cildiyle doğrudan temas ettiği için bu hassasiyetin merkezinde yer alıyor.

Kaçak Çay Nedir, Faydaları? Seylan Çayı ve Kaçak Çay Farkı?
Kaçak Çay Nedir, Faydaları? Seylan Çayı ve Kaçak Çay Farkı?

Ülkemizde kaçak çay olarak da bilinen Seylan çayı, Dünya çay endüstrisinde önemli yer edinmiş Sri Lanka'da yetiştirilen ve üretilen saf bir çay türüdür.

Kapsül Kahve Nedir, Kapsül Kahvenin Faydaları Nelerdir?
Kapsül Kahve Nedir, Kapsül Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Kapsül kahve, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin tek kullanımlık kapsüller içine konularak ölçülü bir şekilde paketlenmiş hazır kahve çeşididir.

Filtre Kahve Nedir, Faydaları Nelerdir?
Filtre Kahve Nedir, Faydaları Nelerdir?

Filtre kahve, kahve çekirdekleri öğütüldükten ev kahve makinesinden geçirilerek kavrulduktan sonraki aşamasını ifade eder.

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?
Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Türk kahvesi, genelde sabahları uyanmak ve enerji artışı sağlamak amacıyla tüketilen, ancak birçok kişi için gün boyunca keyif verici bir içecek olarak tarif edilen içecek türüdür.