Menü
Sepetim
Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer ?
02.05.2023

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer ?

Bebeklerde Pişik Neden Olur?

Bebeklerde pişik neden olur sorusu da merak edilen sorular arasında yer alıyor. Bebeklerde pişik, bebeklerin ciltlerinin hassaslığından kaynaklanan bir durumdur. Bebeklerin cildi, yetişkinlerin cildine göre daha ince ve daha az yağlıdır ve bu nedenle, tahrişe karşı daha savunmasızdır. Bebeklerin pişiğe yakalanma riski, özellikle alt bezinin uzun süre değiştirilmemesi veya cildin uzun süreli ıslak kalması gibi nedenlerden dolayı daha yüksektir. Bebeklerde geçmeyen pişik oldukça can sıkıcı bir durumdur. Bu yüzden bir an önce önlem alınması gerekiyor. Bununla birlikte, bebeklerde pişik nedenleri şunlardan da kaynaklanabiliyor:

  • Islak bezin cilde sürtünmesi veya sürtünmenin artması

  • Bebeğin dışkısının ciltte kalması

  • İrritan maddeler, özellikle sabun, parfüm, losyon veya bebek pudrası gibi cilt ürünleri kullanımı

  • Antibiyotikler veya diğer ilaçların kullanımı

  • Diğer cilt problemleri, özellikle egzama veya mantar enfeksiyonları gibi cilt rahatsızlıkları

Bebeklerde pişiği önlemek için; alt değiştirme sıklığını artırmak, cildi temiz ve kuru tutmak, tahriş edici ürünlerden kaçınmak, cildi korumak ve uygun bebek bakım ürünleri kullanmak gibi önlemler almak gerekiyor. Eğer bebek pişik olursa, bebek pişik kremi kullanmak ve alt bez değiştirme sıklığını artırmak faydalı olabiliyor. Ancak, ciltte iltihap veya enfeksiyon belirtileri varsa, mutlaka bir doktora danışmak gerekiyor.

Bebeklerde Pişik Çeşitleri

Bebek bezleri bazen küçük bebeklerin cildinde döküntü gibi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Diğer bir ifade ile bebeğinin tatlı poposunda pişik diye düşündüğünüz durumun, bir cilt hastalığı olma olasılığı bulunuyor. Bebeklerde pişik çeşitleri gibi semptomlarla ortaya çıkan durumlar şöyle sıralanabilir:

  • İmpetigo: Bez bölgesinde oluşan, sıvı toplayıp kaşıntıya neden olan kabuklu sarı renkli iltihaplar olarak biliniyor. Bulaşıcı bir cilt enfeksiyonu olduğunu bilmek önemlidir.

  • Alerjik kontakt dermatit: Bu rahatsızlık genellikle bebek ciltlerinin bir maddeye karşı tepki vererek oluşuyor. Kimyasal maddeler içerikli bebek bezleri ya da ıslak mendil gibi ürünler bu tepkimeleri oluşturarak bu rahatsızlığa yol açabiliyor. Cildin bu alerjen madde ile tepkimeye girdiği bölgelerde kızarıklık, kaşıntı, su toplaması, döküntü ve şişkinlik gibi problemler gözlemeniz olasıdır.

  • Sedef hastalığı: Bebeklerde görülen pişik bazı zamanlarda sedef hastalığına işaret edebiliyor. Bebeklerde görülen bu sedef hastalığı oldukça nadir bir durum olmasına rağmen pul pul döküntü, kırmızı, kaşıntılı ve hatta bazı durumlarda ağrı yapan cilt lekeleri pişik yerine sedef hastalığının belirtileri olabiliyor. 

  • İsilik: Bebeklerde görülebilen sivilceli pişik türündeki cilt sorunu genellikle isilik problemi olarak karşımıza çıkıyor. Bebeği aşırı şekilde sıcak tutmak ve kat kat elbise giydirmek, ter bezlerinden gerektiği kadar ter atılamamasına neden olabiliyor. Bunun sonucunda ise ciltte kabarık ya da sivilce şeklinde döküntüler ortaya çıkabiliyor. Bir diğer adıyla sıcak döküntüleri olarak da adlandırılan isilik, pişikle sık sık karıştırılmakta olan bir rahatsızlıktır.

  • Tahriş edici kontakt dermatit: Bebeklerde görülen bez döküntüsünün diğer bir yaygın nedeni ise tahriş edici kontakt dermatitlerdir. Bu hastalığı önlemenin en iyi yolu ise cilde bakım yapan ve koruyan kremler kullanmak ve tabi ki bebeğin bezini düzenli olarak değiştirmektir. 

Bebeklerde Pişik ve Mantar Farkı

Bebeklerde görülen pişikler maya mantarına da işaret edebiliyor veya pişik üzerinde meydana gelen mantar enfeksiyonu olabiliyor. Mantar sorunu bilhassa antibiyotik kullanan bebeklerde kortizonlu kremlerden sonra sıkça görülen bir durumdur. Sıcak ve nem gibi faktörler de mantar enfeksiyonu oluşumunu artırabiliyor. Peki bebeklerde pişik ve mantar farkı nasıl ayırt edilir sorusunu sorduğunuzu biliyoruz? Pişikte mantar enfeksiyonu oluştuğunda parlak, kırmızı renkli ve nemli olan pişik bölgesinin çevresinde genellikle küçük, kırmızı serpinti biçiminde döküntüler ortaya çıkıyor. Bu durumları birbirinden ayırt edebilmeniz adına bu yazıda farkları olabildiğince ortaya koyduk. Bebek cildinde mantar oluşumu başladığında sözünü ettiğimiz küçük kırmızı sivilceler ve etrafındaki bölge yayılarak çevreye doğru bir genişleme oluşturabilir.

Confy Koruma Kalkanı Teknolojisiyle Bebeklerinizde Minimum Pişik. Confy Bebek Bezini Hemen İnceleyin

Altunsa Reçel ile Reçelli Kurabiye Tarifleri
Kurabiyeler mis gibi kokusu ve nefis tadı ile evlerin vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkar. Yediden yetmişe pek çok kişi tarafından son derece sevilen kurabiyelerin birçok çeşidi bulunur.
Devamını Oku
09.06.2023
Altunsa Ton Balığı İle Salata Tarifleri
Ton balığı ile yapılan birçok tarif son derece sağlıklı ve besleyici oluyor. Kısa sürede hazırlanabilmesi ve pratik olması yönünden de pek çok kişi tarafından tercih ediliyor.
Devamını Oku
23.05.2023
Bebek Şampuanı Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli ?
Anne baba olmak oldukça zor olan bir görevdir. Çocuk doğduğu andan itibaren anne babanın yükü ve sorumluluğu her geçen gün artıyor.
Devamını Oku
23.05.2023
Kaju Nedir ? Kavrulmuş Kaju Nasıl Yapılır ?
Kuruyemiş sevenlerin en çok tükettiği lezzetli tada sahip Kaju nedir sorusu, sakız ağacıgiller ailesine ait tropikal bir ağaç meyvesi olarak açıklanır.
Devamını Oku
23.05.2023
Tüketiciye Ulaşana Kadar Ayçekirdeği Üretim Aşamaları
Doğanın insanlara sunduğu en güzel hediye olan ayçiçekleri, işlenerek sofralarımızda ayçekirdeği olarak yer alıyor.
Devamını Oku
23.05.2023
Beyaz Çay Nasıl Demlenir ?
Beyaz çay nedir sorusuna karşılık bilinmesi gereken, beyaz çay hafif bir tat ve kokuya sahip hassas bir çaydır. İşte beyaz çay nasıl yapılır sorusu için doğru demlenme adımları:
Devamını Oku
23.05.2023
Filtre Kahve Nasıl Hazırlanır?
Filtre kahve yapımı gündelik hayatımızda sıkça duyduğumuz fakat detaylarını hiç araştırmadığımız konulardan bir tanesi oluyor.
Devamını Oku
02.05.2023
Yenidoğan Bebeğin Çok Uyuması Normal mi?
Aileye yeni katılan ve hayatı çok daha anlamlı bir hale getiren yenidoğan bebekler günün hemen hemen tamamını uyuyarak geçirir. 
Devamını Oku
02.05.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.