Son Sepet Menü
Üyelik Giriş
üye giriş
Şifremi Unuttum
ÜYE OL
Sepetim
Bebeklerde Bez Alerjisi
15.06.2022

Bebeklerde Bez Alerjisi

Gelişim sürecini tamamlamayan bebeklerde alerjik reaksiyonlar oldukça sık rastlanmaktadır. Deri yoluyla vücuda girmeye çalışan zararlı maddelere karşı bebeklerin bünyesi alerjik reaksiyon göstererek tepki verebilir. Bebeklerde gözlenen bir diğer alerjik durumlar ise bezlerden meydana gelmektedir. Bebek bezinin yapısı bebeklerin hassas cildine uyumlu olmayabilir. Yeterince nefes alamayan cilt beze karşı tepki verebilir. Bu durumda mutlaka bebeğin cildine uygun olan bez tercih edilmelidir.

Bebek Bezi Pişiği Nedir?

Bebeklerin bez bağlanan bölgesinde kızarıklık oluşumu gözlenmesi bebek bezi pişiğinin en belirgin özelliğidir. Pişik oluşumunda kızarıklık, pürüzlü ve iltihaplı bir görünüm oluşabilir. Pişik görünümü bebeğin tüm bez bölgesine yayılabileceği gibi lokal olarak da meydana gelebilir. Bebeğin her bez değişiminde mutlaka cildi kontrol edilmelidir. Pişik oluşumu aşamalı olarak gerçekleşebilir. Erken fark edilmesi tedavinin daha hızlı sonuç vermesini sağlar.

Pişik oluşumunu ve alerjiyi engelleyebilmek adına sizler de organik Confy 1 numara bebek bezi tercihinde bulunabilirsiniz.

Tüm popo, genital bölge ve bel kıvrımlarına yayılan pişiklerde mutlaka tedavi uygulanması gerekir. Pişik oluşumunun birden fazla nedeni bulunmaktadır. Bebek bezi pişiği bebeklerin tükettiği gıdalardan da kaynaklanabilir. Anne sütünden katı gıdaya geçen bebeklerde pişik oluşumu sık gözlenebilir. Bebeklerin vücudu farklı maddelere reaksiyon gösterebilir. Atopik dermatit bebektedavisinde önce mutlaka pişiğin nedeni tespit edilmelidir.

Bebek Bezi Pişiğinin Nedenleri

Bebeklerde atopik dermatitolarak adlandırılan pişik oluşumu farklı nedenlerle olabilmektedir. Bebeğin ek gıdaya geçişi, bebek bezi değişim süresi ve bebek bezinin sahip olduğu malzeme pişiğin başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Bebek bezinden kaynaklanan pişik oluşumunun ilk nedeni bez malzemesinin bebek cildine uyumlu olmamasıdır. Bebeklerin cildi oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle organik içeriklere sahip olan bebek bezleri tercih edilmelidir. Bebek bezi tercih ederken içeriğinde alkol, paraben ya da parfüm gibi bebeğin cildine zararlı olan kimyasalların bulunmadığından emin olunmalıdır. Bez içeriğinde bulunan kimyasal maddeler bebek cildinde kurumaya neden olur. Nemini kaybeden ciltte ise pişik ve egzama gibi olumsuz durumlar gözlemlenebilir.

Bebeklerin ek gıdaya geçiş sürecinde pişik oluşumu sık görülen bir durumdur. Anne sütünün ardından farklı gıdalarla tanışan bebeklerin vücudu gıdalara karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. Gıdanın dışkılanmasının ardından cilde temas etmesi pişik oluşumuna neden olmaktadır. Bu durumlarda mutlaka bebek için alerji testi uygulanmalıdır. Doktorun verdiği beslenme düzenine uyularak bebekte pişik oluşumunun önüne geçilebilir. Bebek bezinin bağlanma şekli pişik oluşumuna zemin hazırlayabilir. Sıkı bağlanan bebek bezleri bebeğin cildinin hava almasını önler. Havasız kalan cilt zamanla kurur ve pişik oluşmasına neden olur. Pişik oluşumu sık değiştirilmeyen bebek bezleri nedeniyle de görülebilir. Islanan bebek bezlerinin kısa süre içerisinde değiştirilmesi gerekir. 

Bebek Bezi Pişiği Nasıl Geçer?

Bebeklerde bez alerjisi dikkat edilecek birkaç noktayla ortadan kaldırılabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bebek bezi tercihidir. Bebek bezleri bebeğin hassas cildine uyumlu olmalıdır. Kullanıcılara sunulan çok sayıda bebek bezi bulunmaktadır. Bu bezler arasından tercih yaparken organik olması ve içeriğinde bebeğin cildine zararlı olan kimyasal maddelerin bulunmadığından emin olunmalıdır. Bebeğin yaşına uygun olan doğal içerikli bez tercih edilmelidir. Bebeğin cildi için önemli olan bir diğer nokta temizleme mendilleridir. Bebeğin her alt değiştirme işlemi sırasında kullanılan bu mendillerin de bebeğin cildine uyumlu olarak üretildiğinden emin olunmalıdır. Yenidoğan bebekler için mutlaka yenidoğan bebeklere özel bez ve temizleme mendili tercih edilmelidir.

Hangi bebek bezi pişik yapmaz konusu biraz kafa karıştırıcı olabilir. Organik bez kullanılmasına karşın halen bebeklerde pişik oluşumu gözlemlenebilir. Bu durumda diğer önemli noktalara dikkat edilmelidir. Bebeklerde pişik oluşumunun önlenmesinde en dikkat edilmesi gereken nokta bebek bezi değişim süresidir. Bebeklerin bezleri kirlendiği an mutlaka değiştirilmelidir. Islak kalan bezler bebeklerde pişik oluşumunu tetiklemektedir. Bebeğin bez kontrolü periyodik olarak yapılmalıdır. Pişik oluşumu bebeğin cildinin yeterince hava almamasından kaynaklanabilir. Her alt değiştirme işlemi sırasında bebeğin cildi bir süre havalandırılmalıdır. Nefes alan ciltte kan dolaşımı hızlanır ve pişik oluşumunun önüne geçilir. Bebeklerin cildinde pişik oluşmasının en önemli nedeni cildin kurumasıdır. Cildin fazla kurumasına neden olabilecek uygulamalardan kaçınılmalıdır. Çok sık ıslak mendil kullanımı bebeğin cildini tahriş edebilir. Bu durumlarda yumuşak dokuya sahip olan bir havlu nemli hale getirilerek temizleme amacıyla kullanılabilir.

Bebekte pişik oluşumu gözlemlendiğinde banyo sırasında kullanılan ürünler değiştirilebilir. Bebeğin cildinde kuruma yapan ürünler yerine bir süre yalnızca ılık suyla cilt temizlenebilir. Bebeğin cildinin kurumasının önlenmesi pişik oluşumunun önüne geçilmesi için önemlidir. Her banyonun ve bez değiştirmenin ardından cilt uygun bir pişik kremi kullanılarak nemlendirilebilir. Pişik oluşumunun ileri seviyeye ulaşması halinde mutlaka uzman bir doktora başvurulması gereklidir.

Sizler de Confy 2 numara bebek bezi ya da daha büyük bebeğiniz için Confy 3 numara bebek bezi tercih edebilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Şampuan - Dökülme Önleyici Şampuan
Saç Dökülmesine Karşı Şampuan - Dökülme Önleyici Şampuan

Saç dökülmesi, hem erkeklerde hem de kadınlarda yaygın bir sorundur.

Salep Bitkisi Nedir, Nerede Yetişir, Yetiştirme Neden Yasak?
Salep Bitkisi Nedir, Nerede Yetişir, Yetiştirme Neden Yasak?

Salep bitkisi , Türkiye, İran, Yunanistan ve bazı Avrupa ülkelerinde yetişen bir orkide türüdür.

Külot Bez Nedir? Bebeklerde Külot Bez Ne Zaman Kullanılır?
Külot Bez Nedir? Bebeklerde Külot Bez Ne Zaman Kullanılır?

Külot bez, günlük bakım rutinlerinde pratiklik ve konfor sunan yenilikçi bir bebek bezi türüdür.

Yetişkin Bezi Nedir, Yetişkin Hasta Bezi Çeşitleri Nelerdir?
Yetişkin Bezi Nedir, Yetişkin Hasta Bezi Çeşitleri Nelerdir?

Yetişkin bezi , insan yaşamının her evresinde, kişinin konforunu ve özgürlüğünü sağlayan, önemli bir yardımcıdır.

Salep Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?
Salep Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Salep, özellikle kış aylarının vazgeçilmezi olan sıcak ve lezzetli bir içecektir.

Fındık Kreması Nedir, Fındık Kremasının Faydaları Nelerdir?
Fındık Kreması Nedir, Fındık Kremasının Faydaları Nelerdir?

Fındık kreması, fındık ezmesi olarak da bilinen, öğütülmüş fındıkların krem kıvamına getirilmesiyle elde edilen bir üründür.

Yeşil Zeytin Nedir, Yeşil Zeytinin Faydaları Nelerdir?
Yeşil Zeytin Nedir, Yeşil Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Yeşil Zeytin, zeytin ağacının olgunlaşmamış olan meyvesine verilen isimdir. Genellikle sabah kahvaltılarında tüketilen bir gıda maddesi olarak bilinir.

Tahin Helvası Nedir, Tahin Helvasının Faydaları Nelerdir?
Tahin Helvası Nedir, Tahin Helvasının Faydaları Nelerdir?

Tahin helvası, Türk mutfağının geleneksel tatlılarından biridir. Un, tahin ve şekerin bir araya getirilmesiyle yapılır.