Son Sepet Menü
Üyelik Giriş
üye giriş
Şifremi Unuttum
ÜYE OL
Sepetim
Add To Cart
Uluslararası Çay Günü: Sri Lanka Seylan Çayının Tarihi ve Hikayesi
27.06.2024

Uluslararası Çay Günü: Sri Lanka Seylan Çayının Tarihi ve Hikayesi

Sri Lanka ve Seylan çayı denildiğinde özellikle çay tiryakilerinin gözlerinin açıldığını tahmin edebiliyoruz. Çünkü Seylan çayı bugün yalnız ülkemizde değil dünyanın pek çok ülkesinde bilinen ve sevilen bir çay türüdür. Bu makalemizde Seylan çayının genel özelliklerinden, tarihinden ve hikayesinden bahsedelim istedik. Bu sayede herkesin sevdiği çayın gerçek anlamda neden bu kadar dikkat çektiği de anlaşılmış olacaktır.

Sri Lanka, dünya çay üretiminde önemli bir yere sahiptir ve Seylan çayı, adanın eşsiz iklimi ve toprağı sayesinde kendine özgü bir tat ve aroma kazanmıştır. Seylan çayının ortaya çıkış zamanı, 19. yüzyılın ortalarına kadar uzanır. Sri Lanka'da çay yetiştiriciliği, Britanya İmparatorluğu döneminde başlamış ve kısa sürede buradan tüm dünyaya yayılmıştır.

Sri Lanka'nın çay ticareti, ise ilk olarak 1867 yılında James Taylor adlı bir İskoç tarafından başlatılmıştır. Taylor, Sri Lanka’ya gelir gelmez, çay bitkilerini ekmeye başlamış ve kısa sürede bu bitkilerin adanın iklimine mükemmel uyum sağladığını keşfetmiştir. Taylor'ın öncülüğünde, çay ekimi hızla yayılmış ve Seylan çayı, dünya çapında ün kazanmıştır.

Buraya kadar Ceylan çayının kısa bir hikayesinden bahsettik. Peki, bu çayın uluslararası camiada özel olarak güne sahip olması nasıl olmuştur.

Uluslararası Çay Günü'nün doğuşu, Hindistan'da düzenlenen bir Çay Konferansı'na dayanıyor. Düzenlenen konferansta, çay işçileri ve küçük işletmelerin güvenliği, arazi mülkiyeti, düzensiz rekabet, sosyal güvenlik ve ücretleri gibi konular ele alınmıştır. Hindistan Çay Kurulu'nun Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne sunmuş olduğu öneri üzerine, 15 Aralık 2005'ten bu yana kutlanmaya başlamıştır. İşte aşağıda bahsedeceğimiz 15 Aralık mı yoksa 21 Mayıs mı? Sorusu da bu noktada ortaya çıkmıştır. Sorunun yanıtını vermeden önce Seylan çayının genel dikkat çeken üç genel özelliğinden bahsedelim.

Sri Lanka Seylan Çayı Nedir, Özellikleri Nelerdir? 

Sri Lanka Seylan Çayı, dünyada üne sahip yüksek kaliteli bir çay türüdür. Adını Sri Lanka'nın 1972 yılına kadar kullandığı eski adı olan Seylan'dan almıştır. Bu çayın en belirgin özellikleri şöyledir:

  • Üretildiği bölgeye bağlı olarak değişen farklı lezzet profillerine sahiptir. Kimi çeşitleri hafif ve narin bir tada sahip olurken, bazıları daha fazla aromaya sahiptir.
  • Yüksek rakımda üretilen çaylar narin, çiçeksi ve aromatik lezzete sahiptir.
  • Dengeli ve hafif baharatlı bir tadı vardır.

Uluslararası Çay Günü Nedir, Ne Zaman Kutlanır?

Uluslararası çay günü, çay üreticilerinin ve tüketicilerinin farkındalığını artırmak, çayın sürdürülebilir üretimini ve ticaretini teşvik etmek, çayın insan sağlığına yararlarına farkındalık oluşturmak ve küçük çay üreticilerini desteklemek için her yıl 21 Mayıs'ta kutlanmaktadır.

Dünya Çay Günü 21 Mayıs mı, 15 Aralık mı?

Dünya çay günü her ne kadar 21 Mayıs olarak kabul edilmiş olsa da yine de kafalarda soru işareti kalabiliyor. Biz bu sorunun yanıtını şu şekilde açıklayabiliriz. Uluslararası Çay Günü, çayın üretildiği bazı ülkelerde 15 Aralık’ta kutlanıyor olsa da Birleşmiş Milletler tarafında uluslararası çay günü 21 Mayıs olarak kabul etmiştir.

En İyi Seylan Çayı Markası Hangisi?

En iyi Seylan çayı markası hangisi sorusunun yanıtını verirken birçok açıdan değerlendirmek gerekiyor. Çünkü piyasada farklı markalara ait olan Seylan çayları olsa da işlemeden üretime varıncaya kadar pek çok süreci kaliteye dahil etmek gerekiyor. 

Mahmood Tea Seylan çayı, Türkiye’de kalite ve lezzet olarak en çok bilinen ve tercih edilen markadır. Sitemizde farklı ambalajlarda paketlenmiş Seylan çayları bulunmaktadır. Paketler incelemek için https://www.sonsepet.com/ adresini ziyaret edebilir, çay tüketim sıklığınıza göre istediğiniz paketi sepetinize ekleyerek siparişinizi tamamlayabilirsiniz.

Detoks Çayı ile Yaza Temiz ve Taze Bir Başlangıç
Detoks Çayı ile Yaza Temiz ve Taze Bir Başlangıç

Detoks çayı , vücudu zararlı toksinlerden arındırarak sağlıklı ve enerjik hissetmenizi sağlayan içecektir.

Bulgurun Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Bulgurun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bulgur , tahılın öğütülmesi ve ardından kurutulmasıyla elde edilen bir üründür.

Nohutun Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Nohutun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Nohut , ülkemizde yaygın olarak yenilen ve besin değeri yüksek bir gıdadır.

Zeytin Nedir, Zeytinin Faydaları Nelerdir?
Zeytin Nedir, Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Zeytin , Akdeniz iklimine özgü zeytin ağacının meyvesidir.

Yetişkinler ve Bebekler İçin En İyi Islak Mendil Markası
Yetişkinler ve Bebekler İçin En İyi Islak Mendil Markası

Islak mendil , hem yetişkinler hem de bebekler için hijyen ve temizlik amacıyla kullanılan pratik bir temizlik ürünüdür.  

Bebekler İçin En İyi Pişik Kremi: Sudocrem Bakım Kremi
Bebekler İçin En İyi Pişik Kremi: Sudocrem Bakım Kremi

Pişik kremi bebek cilt bakımının önemli bir parçasıdır ve bebeklerin hassas cildini korumak amacıyla üretilmiştir.

Reçel Çeşitleri, Türkiye’nin En İyi Reçel Markası?
Reçel Çeşitleri, Türkiye’nin En İyi Reçel Markası?

Reçel , meyvelerin tatlı bir lezzet ve muhteşem aromasıyla bir araya geldiği, mutfakların vazgeçilmez lezzetlerinden biridir.  

Espresso Kapsül Kahve ile Ice Mocha Tarifi, Nasıl Yapılır?
Espresso Kapsül Kahve ile Ice Mocha Tarifi, Nasıl Yapılır?

Espresso kapsül kahve; yoğun ve hızlı tempolu günlük hayatın içinde, insanlar için pratik ve lezzetli bir kahve keyfidir.