Son Sepet Menü
Üyelik Giriş
üye giriş
Şifremi Unuttum
ÜYE OL
Sepetim
Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? Türk Kahvesi Faydaları
14.03.2022

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? Türk Kahvesi Faydaları

Türk kahvesi tarifi de en az kahvenin kendisi kadar viral olmuş bir konudur. Türk kahve tutkunu olanların çoğu en lezzetli, en köpüklü ve en kıvamında Türk kahvesi pişirmenin yöntemlerine bakıyor. Bir cezve, bir tatlı kaşığı, biraz Türk kahvesi ve şeker kullanarak “Türk kahvesi nasıl yapılır?” sorusunun yanıtını verelim. Her fincan için soğuk suyu cezveye boşalttıktan sonra yine her fincan için bir tepeleme dolu tatlı kaşığı Türk kahvesi eklenir. Tercihe bağlı olarak esen miktarda şeker ilave edildikten sonra kısık ateşte yavaşça karıştırılarak pişirilir. 

Lezzetli Türk kahvesi tarifi için en önemli nokta kahveyi kısık ateşte pişirmektir. Kahve yavaş yavaş köpürecek ve sonunda taşmaya başlayacaktır. Bu noktada altını kaparak oluşan köpükleri fincanlara eşit olarak dağıtabilirsiniz. Hemen ardından cezvede kalan kahveyi bir taşımlık daha pişirdikten sonra bardaklara servis yapabilirsiniz. Türk kahvesi tarifi püf noktalarından biri de kahvenin azar azar ve yavaşça karıştırılmasıdır. Öğütülmüş ve taze kavrulmuş kahve her zaman daha iyi köpürür ve bir o kadar da lezzetli olur. 

100 gram Mahmood Türk Kahvesi tercih ederek hem kendiniz hem de misafirleriniz için lezzetli kahveler pişirebilirsiniz.

Türk Kahvesi Nedir? 

Türk kahvesi nedir sorusuna verilecek en net yanıt, “Çok ince çekilen kahve çekirdekilerin kaynar suda demlenmesi ile elde edilen kahve çeşididir.” olacaktır. Türk kahvesi oluşumunda kullanılan çekirdeklerin tamamı kahvenin anavatanı olan Etiyopya’dan getirilir. Türkiye sınırları içinde bu çekirdeklerin farklı şekilde öğütülerek demlenmesi ile ismi ‘Türk kahvesi’ olmuştur. Özellikle Türk kahvesi faydaları ve damakta bıraktığı lezzetiyle nam salmıştır. 

Türk kahvesi çeşitlerinde en fazla tercih edilen tür, Brezilya Rio Minas olarak dikkat çeker. Bunun yanı sıra Robusta ve Arabica gibi türler de bu seçenekler içinde mevcuttur. Arabica kahve çekirdekleri, yetiştiği topraktaki diğer baharat ve meyvelerin kokusundan doğal olarak etkilenir. Bu da Arabica kahve çekirdeklerinin daha aromatik bir tada sahip olmasına neden olur. 

Türk kahvesinin meydana getirilme aşamasında kullanılan çekirdek türleri Arabica, Robusta, Maragoype ve Rio Minas olarak dikkat çeker. Bundan kaynaklı kahve çeşitleri farklı aromatik tatlar eklenerek çoğaltılır. Yüzyıllardır aynı tat ile günümüze ulaşan Türk kahve lezzetine eklenen damla sakızı, vanilya ve fındık gibi aromalar da Türk kahvesi çeşitlerini oluşturmuştur.

Türk Kahve Faydaları 

Lezzetiyle, pişirilmesiyle ve sunumuyla adeta bir seromoni olan Türk kahvesi, içenlere enfes tadının yanında sayısız fayda verir. Türk kahvesinin faydaları şu şekilde ifade edilebilir;

 • Vücuda enerji verir ve dinç kalmaya yardımcı olur.
 • Düzenli tüketildiğinde düşünme gücünü olumlu etkileyebilir.
 • Düzenli olarak tüketildiğinde kalın bağırsak ve kolon kanserini %25 oranında azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Meme kanseri riskini de düşürebilir.
 • Yemek sonrası içilen bir fincan Türk kahvesi ile sindirim sistemi rahatlatılabilir.
 • Vücuda enerji yüklemesi yapar.
 • Uyarıcı niteliği ile beyni sinyallere karşı daha uyanık ve açık hale getirir.
 • Stresi azaltarak depresyon etkilerini hafifletir. 
 • Özellikle şekersiz kullanıldığında kilo vermeye yardımcı olur.
 • Kalp-damar sağlığını korur ve kolesterolü düşürmeye destek olur.
 • %40 gibi bir oranla ağrı kesici etki verir.
 • Metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımına yardımcı olur.
 • Diyabet ve insülin direnci gibi sorunlara iyi gelir.
 • Düzenli kullanıldığında hafızayı güçlendirmesiyle bilinir.

Türk kahvesi faydaları bu kadar fazlaysa günde kaç fincan tüketmek gerekir” diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu lezzetli kahvenin faydalarından alabilmek için günde en az 1 en fazla 2 fincan tüketmeniz ideal olacaktır. Ölçüyü kaçırmak, çarpıntı gibi zararlı etkilerin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Türk Kahvesi Tarihi 

Türk kahvesinin faydaları bu denli fazlayken böylesi sevilen bir içeceğin tarihi de haliyle merak konusu olur. Türk toplumunun kahve ile ilk tanışması 16. yüzyılda olur. Bu dönemde Yemen Valisinin kahveyi anavatanından alarak o tarihte Osmanlı başkenti olan İstanbul’a getirmesi ile serüven başlar. Osmanlıların bu lezzeti çok sevmesi ve bu lezzeti paylaşmak üzere peş peşe kahvehaneler açması ile süreç devam eder. O dönemde demleme için en çok bakır cezveler, sunum yapmak için ise gümüş fincanlar kullanılırmış. Kahvenin acı tadını bastırmak için ise içim öncesi şerbet veya tatlılar ikram edilirmiş. Türk kahvesi tarihi işte böyle başlıyor ve değişen küçük sunum ve demleme yöntemleri ile günümüze kadar ulaşıyor. 

Türk kahvesinin Anadolu topraklarına gelişinin anlatılanlardan yola çıkılarak Kanuni Sultan Süleyman döneminde olduğu tahmin edilir. Kahvenin Osmanlı topraklarına gelişi o dönemde büyük yankı uyandırmıştır. 1543 yılında ilk kez gemiler ile İstanbul kıyılarına ulaşmıştır. O dönemin dervişleri tarafından tanıtılır ve yayılmaya başlamıştır. Sonraki dönemlerde camilerde dahi içilmeye başlanır. Peş peşe açılan kahvehaneler ile Osmanlı halkı tarafından bağımlılık derecesine getirilen bir lezzet haline gelir. Günümüzde hala Türk halkı tarafından sevilerek içilen Türk kahvesi lezzeti, bugün turistlerin “Turkish Coffee” ismiyle andığı bir içecek olmuştur.

Türk Kahvesi Kaç Kaloridir? 

Türk kahvesinin faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması da vardır. İşte bu sebeple pek çok kahve tüketicisi Türk kahvesi kalori değerini öğrenmek ister. Şekersiz yapılan bir fincan Türk kahvesinin kalorinin değerinin yalnızca 2 kalori olduğunu söylemek mümkün. Ancak damak zevkine göre değişen kahve lezzetlerinin kalorisi birbirinden farklı olabilir. Şeker miktarına göre hazırlanan kahvelerde kalori artışı gözlenebilir. 1 fincan şekerli Türk kahvesi için kalori değerinin 42 kcal olduğu söylenebilir.

Türk Kahvesi Tarifi

“Türk kahvesi nasıl yapılır?” sorusu oldukça fazla sorulur. Çünkü kahveye lezzetini veren önemli unsurlardan biri kesinlikle yapım aşamasıdır. Ana maddesi kahve tanecikleri olan Türk kahvesi, öğütme ve kavrulma yöntemleri ile elde edilerek kahve tozu formuna kavuşur. Farklı damak zevklerine göre sade, az şekerli, orta şekerli ve şekerli olarak hazırlanabilir. 

Leziz bir Türk kahvesi demlemek için olması gereken olmazsa olmaz malzemeler; cezve veya makine, su, öğütülmüş kahve ve şekerdir. Günümüzde demleme işlemi için bakır veya çelik cezveler kullanılsa da tek tuşla çalışan kahve makineleri veya elektrikli cezveler de bulunur. “Türk kahvesi nasıl yapılır?” sorusunun cevabı bu malzemelerde saklıdır. Damakta kalan bir Türk kahvesi lezzeti için ise kahvenin taze olması önem taşır. 

Sade Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? 

Sade Türk kahvesi yapımı için belli başlı adımlar bulunur. Taze çekilmiş ve kavrulmuş kahvenizin kokusu ve köpüğü de bol olacaktır. Sade Türk kahvesi tarifi konusunda bunu püf nokta olarak alabilirsiniz. Sade Türk kahvesi yapımı için cezveye her fincan için su, yine aynı şekilde her fincan için bir tatlı kaşığı tepeleme toz Türk kahvesi ekleyebilirsiniz. Kahveyi fazla koymanız halinde köpüğü daha fazla olacaktır. Kısık ateşte pişirdikten sonra köpüğü fincanlara alabilir, bir taşımlık daha kaynattıktan sonra kahveyi servis edebilirsiniz. 

Orta Şekerli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? 

Mahmood Orta şekerli Türk kahvesi lezzeti için başlıca adımlar sade Türk kahvesi tarifine bir farkla yapılır. Sade Türk kahvesi yapımında olduğu gibi her fincan için su ve kahve eklendikten sonra 1 kesme şekeri eklenir ve kısık ateşte yavaşça karıştırılarak pişirilir. İsteğe bağlı olarak daha az toz şeker de koyulabilir. Burada kahveyi ikram edeceğiniz kişilerin tercihine göre şeker eklemesi yapmalısınız. Yine püf nokta kahvenin kısık ateşte çok az karıştırılmasıdır. Şekerli Türk kahvesi tarifi için bu adımları uygulamak ve taşma riskine karşı ocağın başında beklemek yeterli olur. 

Sütlü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? 

Söz konusu lezzette en fazla tercih edilen de sütlü Türk kahvesi olarak öne çıkar. Akıllara kazınan acı Türk kahvesi lezzetini yumuşatan ve göreceli olarak çok daha keyifli hale getiren sütlü Türk kahvesi tarifi, demlemede her fincan için su yerine süt kullanılmasıyla meydana gelir. Süt ile Türk kahvesi hazırlarken tadının biraz daha belirgin olmasını sağlamak üzere, her fincan için koyduğunuz kahve miktarını biraz daha artırabilirsiniz. Sütlü Türk kahvesine isteğe bağlı olarak şeker eklemesi de yapabilirsiniz. 

Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? 

Türk kahvesinin faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması vardır. Bundan kaynaklı olarak özellikle diyet yapanlar için faydası olabilecek bir içecek olduğu söylenebilir. Ancak Türk kahvesinin tek başına bir kilo verdirme özelliği yoktur. Sağlıklı bir beslenme düzeni ile birlikte günde 2 fincan içilen sade Türk kahvesinin kilo vermeye yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında diyette düzenli Türk kahvesi içiminin zayıflamaya faydalarını şu şekilde ifade edebilmek mümkündür;

 • Protein ve lif bakımından zengin bir kaynak özelliği gösteren Türk kahvesi, bu özelliğiyle metabolizmayı hızlandırır. 
 • İçerdiği antioksidan sayesinde selülitleri yakmaya yardımcı olduğu da gözlenmiştir. Bu özelliği ile zayıflamaya faydası olduğundan söz edilebilir.
 • Doğru ve etkili bir kullanımda kilo verme süreci için gerekli olan enerjiyi verir, iştahı kapatır, tok tutar ve metabolizmayı hızlandırır.
 • Kolesterolü düşürerek halsizlik ve yorgunluk gibi durumlara karşı dinamik bir mod verir, bu da daha fazla hareket yapabilmeyi ve kalori yakmayı sağlar.
 • Tip 2 diyabet hastalığında ortaya çıkan belirtileri azaltır.
 • Ara öğünlerde gelen açlık hissine ve özellikle de tatlı krizlerine iyi gelen bir içecektir.
 • Spor yapmadan yarım saat öncesinde içilen Türk kahvesi, yağ yakım hızını yüksek ölçüde hızlandırır. 
 • Son olarak Türk kahvesi içilmeden önce bir miktar su içilmesi ile vücudun pH dengesi korunur ve Türk kahvesinin kilo vermeye yardımcı olan etkisi ortaya çıkar.

Tüm bunlara ek Türk kahvesinin zayıflamaya yardımcı olan etkilerinin yalnızca sade Türk kahvesi tüketimi ile oluşacağını hatırlatmakta fayda var. Düzenli olarak şekerli içilen kahveden Türk kahvesinin faydaları arasında bulunan zayıflatma özelliğini görmek olanaksızdır. 

Dilerseniz çay çeşitleri ve kahve çeşitlerinin tamamını inceleyebilir, size en uygun ürünleri SonSepet üzerinden güvenle temin edebilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Şampuan - Dökülme Önleyici Şampuan
Saç Dökülmesine Karşı Şampuan - Dökülme Önleyici Şampuan

Saç dökülmesi, hem erkeklerde hem de kadınlarda yaygın bir sorundur.

Salep Bitkisi Nedir, Nerede Yetişir, Yetiştirme Neden Yasak?
Salep Bitkisi Nedir, Nerede Yetişir, Yetiştirme Neden Yasak?

Salep bitkisi , Türkiye, İran, Yunanistan ve bazı Avrupa ülkelerinde yetişen bir orkide türüdür.

Külot Bez Nedir? Bebeklerde Külot Bez Ne Zaman Kullanılır?
Külot Bez Nedir? Bebeklerde Külot Bez Ne Zaman Kullanılır?

Külot bez, günlük bakım rutinlerinde pratiklik ve konfor sunan yenilikçi bir bebek bezi türüdür.

Yetişkin Bezi Nedir, Yetişkin Hasta Bezi Çeşitleri Nelerdir?
Yetişkin Bezi Nedir, Yetişkin Hasta Bezi Çeşitleri Nelerdir?

Yetişkin bezi , insan yaşamının her evresinde, kişinin konforunu ve özgürlüğünü sağlayan, önemli bir yardımcıdır.

Salep Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?
Salep Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Salep, özellikle kış aylarının vazgeçilmezi olan sıcak ve lezzetli bir içecektir.

Fındık Kreması Nedir, Fındık Kremasının Faydaları Nelerdir?
Fındık Kreması Nedir, Fındık Kremasının Faydaları Nelerdir?

Fındık kreması, fındık ezmesi olarak da bilinen, öğütülmüş fındıkların krem kıvamına getirilmesiyle elde edilen bir üründür.

Yeşil Zeytin Nedir, Yeşil Zeytinin Faydaları Nelerdir?
Yeşil Zeytin Nedir, Yeşil Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Yeşil Zeytin, zeytin ağacının olgunlaşmamış olan meyvesine verilen isimdir. Genellikle sabah kahvaltılarında tüketilen bir gıda maddesi olarak bilinir.

Tahin Helvası Nedir, Tahin Helvasının Faydaları Nelerdir?
Tahin Helvası Nedir, Tahin Helvasının Faydaları Nelerdir?

Tahin helvası, Türk mutfağının geleneksel tatlılarından biridir. Un, tahin ve şekerin bir araya getirilmesiyle yapılır.