Son Sepet Menü
Üyelik Giriş
üye giriş
Şifremi Unuttum
ÜYE OL
Sepetim
Add To Cart
Türk Kahvesi Çeşitleri ve Özellikleri
02.11.2022

Türk Kahvesi Çeşitleri ve Özellikleri

Yapılan araştırmalara göre ilk olarak Afrika kıtasında bulunan Etiyopya ülkesinde tüketilen, daha sonraları Osmanlı İmparatorluğu’na bu bölgeden getirilen kahve, Türkler’in kahve üzerinde farklı pişirme yöntemleri uygulaması ile Türk kahvesi adını aldı. Kahve çekirdeklerinin istenilen oranda kavrulmasının ardından öğütülme işlemine tabi tutulması ile pişirilmeye hazır hale getirilmiş olan kahve, dünyanın her bölgesinde farklı pişirme teknikleri ile hazırlanarak tüketilmektedir. Türk kahvesi, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin genellikle bakır bir cezve ya da ibrik içerisine konularak ateş ile pişirilmesi yoluyla elde edilir. Türk kahvesi, dünyadaki diğer kahve çeşitlerinden farklı olarak herhangi bir filtreleme aşamasından geçmeden tüketiciler tarafından tüketilmektedir. Cezveye konularak ateş yardımıyla pişirilen Türk kahvesi, filtreleme yöntemi kullanılmadan genelde küçük boyutlarda olan fincanlara dökülerek servis edilmektedir. Sade kahve severler için Mahmood Coffee Hazır Türk Kahvesi Sade seçenekleri oldukça güzel bir deneyim olacaktır.

Türk Kahvesi Çeşitleri

14. yüzyıldan günümüze dek ulaşmayı başarabilmiş, güncel olarak Türk ve Arap dünyasının yanı sıra dünyanın hemen her yerinde sevilerek tüketilen Türk kahvesi, birçok farklı çeşide sahip olmasıyla da tüketim oranını her geçen gün arttırmaktadır. Türk kahvesi çeşitleri tüketicilerin tüketim alışkanlıkları ve istekleri doğrultusunda gün geçtikçe artabilme ve pazarın isteklerine cevap verebilme potansiyeline sahiptir. Türk kahvesi, içerisine farklı aromalar ya da farklı besin ögeleri katılarak zenginleştirilebilir. Farklı kavurma teknikleri, içerisine konulan sıvı ya da bu sıvının miktarına göre farklılık gösteren Türk kahvesi çeşitleri arasında en bilinen Türk kahveleri süvari kahvesi; kül kahvesi; mırra; dibek kahvesi; menengiç kahvesi ve sütlü Türk kahvesi olarak sıralanabilir. İçerisine eklenen aromalar ile farklı tatlara kavuşturulan Türk kahvesi çeşitleri ise çikolatalı Türk kahvesi; damla sakızlı Türk kahvesi; çilekli Türk kahvesi; güllü Türk kahvesi; böğürtlenli Türk kahvesi; fındıklı Türk kahvesi ve vanilyalı Türk kahvesi olarak sıralanabilir. Sizler de Mahmood Coffee Hazır Türk Kahvesi Orta şekerli ürününü tercih edebilirsiniz.

Türk Kahvesi Pişirme Yöntemleri

Her çeşit kahvede olduğu gibi Türk kahvesini de pişirmenin birden fazla sayıda yolu vardır ve her yol, pişirilen kahvenin farklı tatlara sahip olmasını sağlamaktadır. Türk kahvesi pişirmenin ilk ve en bilinen yolu Türk kahvesini bakır bir cezve içerisinde pişirmektir. Taze çekilmiş bir tatlı kaşığı Türk kahvesi ve bir fincan suyun bir bakır cezveye eklenmesi ve ocakta orta ateşte kaynayıncaya kadar pişirilmesi yoluyla elde edilen bol köpüklü Türk kahvesi, Türk kahvesi pişirme yöntemleri arasında en yaygın, en bilinen ve en kolay olanıdır. Yaygın ve tercih edilen bir diğer Türk kahvesi pişirme yöntemi ise Türk kahvesini kumda pişirmektir. Bu yöntemde kahvenin zorunlu olarak bakır ya da başka bir cezveye konulması gerekmez. Türk kahvesi, kumda pişirme yönteminde direkt olarak malzemelerin fincan içerisine konulması yoluyla da hazırlanabilir. İstenilen oranda orta ya da az kavrulmuş Türk kahvesi ve su konulmuş cezve ya da fincanın özel cihazlar aracılığıyla ısıtılmış kumun içerisinde gezdirilerek kaynatılması yoluyla elde edilen kumda Türk kahvesi, tüketiciler tarafından neredeyse bakır cezve ile hazırlanan Türk kahveleri kadar tercih edilmektedir.  Mahmood Coffee Hazır Türk Kahvesi sütlü, şekerli ya da şekersiz olarak tercih edilebilir.

Türk Kahvesi Tüketimi

Genellikle Brezilya’dan getirilen, Türkiye’deki tüketimi söz konusu olduğunda ise en çok Ege Bölgesi’nde tüketilen Türk kahvesi, yapılan araştırmalara göre her 10 kişiden 9’unun sevdiği bir kahve türü olarak pazardaki yerini almaktadır. Türk kahvesinin böylesine yüksek oranda tüketim oranına sahip olması sebebiyle Türk kahvesi markaları oldukça fazla sayıdadır. Türkiye’de her geçen yıl yaklaşık %15 kadar artmakta olan kahve tüketiminde ilk sıralarda yer alan kahve çeşitlerinden biri olan Türk kahvesi, tüketiciler tarafından günün her öğününde tüketilebilmektedir. Türk kahvesi, aynı zamanda hazır Türk kahvesi olarak da tüketicilere sunulmaktadır. Küçük paketlere konularak satılan tek fincanlık Türk kahveleri, tüketicilerin hızlı, pratik ve kolay bir biçimde Türk kahvesi hazırlamalarını sağlamaktadır. Çok çeşitte cins, pişirme yöntemi, aroma, kolay bulunabilirlik ve kısa hazırlama süresi gibi olumlu özelliklere sahip olan Türk kahvesi, aynı zamanda tüketicilerin Türk kahvesi fiyatı hakkında endişe duymamalarını da sağlamaktadır. Eğer sizler de çok Türk kahvesi tüketenlerdenseniz, Mahmood Türk Kahvesi Teneke 220 Gr ürününü tercih edebilirsiniz.

En İyi Çay Nasıl Demlenir: Özel Demleme Yöntemleri
En İyi Çay Nasıl Demlenir: Özel Demleme Yöntemleri

Çay , dünyada en çok tüketilen içeceklerden biridir ve her kültürde farklı demleme yöntemlerine sahiptir.

Saç Bakım Rutini Nasıl Olmalı? Saç Bakım Sıralaması?
Saç Bakım Rutini Nasıl Olmalı? Saç Bakım Sıralaması?

Saç bakımı , hem kadınlar hem de erkekler için yaşam kalitesini artıran bir adımdır.

Oralet Nedir, Nasıl Yapılır? Oralet Çeşitleri Nelerdir?
Oralet Nedir, Nasıl Yapılır? Oralet Çeşitleri Nelerdir?

Oralet ; birçok kişinin özellikle çocukluğunda severek içmiş olduğu nostaljik bir içecektir.

Kahve Tutkunları İçin Evde Soğuk Kahve Yapımı ve Tarifi
Kahve Tutkunları İçin Evde Soğuk Kahve Yapımı ve Tarifi

Soğuk kahve , sıcak yaz günlerinin serinletici kurtarıcısıdır.

Serinleten Soğuk Çaylar: Seylan Çayı ile Enfes Tarifler
Serinleten Soğuk Çaylar: Seylan Çayı ile Enfes Tarifler

Soğuk çay, sıcak yaz günlerinde serinlemek ve ferahlamak isteyenler için mükemmel bir seçenektir.

Serinleten Yaz Tarifleri: Evde Oralet Tarifi, Nasıl Yapılır?
Serinleten Yaz Tarifleri: Evde Oralet Tarifi, Nasıl Yapılır?

Oralet , özellikle soğuk havalarda ve tatlı bir sıcak içecek alternatifi arayanlar için cazip bir seçenektir.

Americano Nedir? Iced Americano Tarifi, Evde Nasıl Yapılır?
Americano Nedir? Iced Americano Tarifi, Evde Nasıl Yapılır?

Americano , espresso üzerine sıcak su eklenerek yapılan bir kahve çeşididir.