Menü
Sepetim
Sütlü Çay Nasıl Yapılır
29.03.2023

Sütlü Çay Nasıl Yapılır

Sütlü Çay Nasıl Yapılır?

Ülkemizde ve dünyada en çok içilen içecek genellikle çay oluyor. Çay, pek çok kişi tarafından sevilen bir içecek ve gün içerisinde de sürekli tüketiliyor. Sabah, öğle, akşam ya da gece fark etmeksizin kişinin kendisine gelmesi ya da arkadaşlarıyla keyifli vakit geçirebilmesi için çay her zaman içiliyor. Ancak kimi zaman çayın zararlarından dolayı pek çok kişi tarafından tercih edilmeyebiliyor. Böyle bir durumda da pek çok kişi sütlü çay içmeyi tercih edebiliyor. 

Sütlü çay, tadı ve aroması bakımından farklı bir çay oluyor. Bunun yanı sıra evde de kolaylıkla yapılabiliyor. Sütlü çayı evde yapmak ve keyifli bir şekilde içmek için de nasıl yapıldığını bilmek gerekiyor. Bunu öğrenmek için ise birçok kişi sütlü çay nasıl yapılır araştırması yapabiliyor. Sütlü çayın nasıl yapıldığı öğrenilerek herkes kendi zevkine göre çay yapmayı başararak çay içmeye devam edebiliyor. 

Sütlü çay yapmanın farklı tarifleri olabiliyor. Bu tariflerden bazıları ise şu şekilde oluyor:

 • İlk olarak normal bir şekilde dökme çay demleyebilir ve demlediğiniz çayınızı bardağınıza koyarak üzerine de süt ekleyebilirsiniz. 

 • İkinci olarak sallama çayınızı yapıp çayı bardak içinden alabilir ve üzerine süt ekleyerek de sütlü çayınızı hazırlayabilme şansına sahip olabilirsiniz.

Sütlü Çay Hazırlarken Püf Noktalara Dikkat Ederek Lezzetli Çay Tüketin

Sütlü çay ülkemizde pek fazla bilinmemekte ve genellikle sütlü çay hangi ülkeye ait sorusuyla karşı karşıya kalınmaktadır. Sütlü çay bir İngiliz çayı olarak bilinmekte ve İngilizler gibi güzel bir çay içmek için de püf noktalara dikkat ederek farklı bir çay içilmiş olunuyor. Peki, İngiliz çayı olan sütlü çay hazırlamanın püf noktaları nelerdir?

 • Sütlü çay hazırlarken dikkat edilecek en önemli nokta tabi ki de çayda kullanılan süt miktarı oluyor. 

 • Çayınıza ekleyeceğiniz süt miktarını doğru ayarlayarak çaya ekleme yaparak sütlü çayınızı hazırlayabilirsiniz. 

 • Sütlü çaya çok fazla süt eklerseniz çayın tadı kaybolacaktır. Bu yüzden çaya süt eklediğinizde hafif kahverengi tonu yakalamaya çalışmalısınız. 

 • Normal süt dışında köpüklü süt ekleyerek de sütlü çay yapabilir ve latte görünümlü bir çay içebilirsiniz. 

 • Sütlü çay yapmak için çay çeşidinize dikkat ederek çayınızın tadını değiştirebilirsiniz. Örneğin yeşil çay kullanarak sütlü yeşil çay yaparak çayınızın tadının daha farklı olmasını da sağlayabilirsiniz. 

Sütlü çayın tüm bu püf noktalarına dikkat ederek tadı yerinde güzel bir çay hazırlayabilirsiniz. Tabi tüm bunları yapıp sütlü çay tüketimine başladığınızda çayın faydalarını da öğrenerek başkalarına da tavsiyelerde bulunabilirsiniz.

Sütlü Çayın Faydaları Nelerdir?

Sütlü çay içmek istediğinizde sütlü çay faydaları konusunda pek çok merak ettiğiniz konu olabiliyor. Bu durumda da sütlü çayın faydaları araştırma konusu oluyor. Araştırma konusu olan sütlü çayın faydaları ise şu şekilde sıralanabiliyor:

 • Sütlü çay kan akışını normalize olmasına destek vererek sizlere sağlığınıza olumlu katkıda bulunabilir. 

 • Çayın normal tüketiminin pek çok yararı olabilirken aynı zamanda sütünde pek çok yararı olabiliyor. Özellikle süt kemik sağlığına destek verebilir. 

 • Normal çay diş sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Sütlü çayda ise bu risk, kısmen azalabilir. 

 • Sütlü çay antioksidan içeriğiyle metabolizmanın hızlanmasına katkı sağlayabilir ve aynı zamanda strese karşı da destek verebilir. 

 • Sütlü çayın içerisinde yer alan mineral ve vitaminler sayesinde vücudunuz için oldukça faydalı olabiliyor. 

 • Sütlü çayın tadı normal çaya göre daha güzel oluyor ve bu sayede de çay içerken daha çok keyifli vakit geçirmeniz sağlanıyor. 

 • Sütlü çayı yapmak normal bir çayı yapmaktan daha kısa sürebiliyor. Bu yüzden sizlere de zamandan kazanım sağlayabiliyor.

Sütlü çayın sizlere sunduğu pek çok faydadan yararlanmak ise tabi ki sizlerin elinde oluyor. Sütlü çayı yaparken ve tüketirken dikkat etmeniz gereken noktalara dikkat ederek sizler de tüm bu faydalardan kolaylıkla yararlanma şansına sahip olabiliyorsunuz. 

Sütlü Çay İçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Sütlü çay yapılırken ve tüketilirken pek çok noktaya dikkat edilir. Özellikle de iyi bir İngiliz sütlü çay tarifi ile yapılan çayda püf noktalara daha çok dikkat edilir. Püf noktalar dışında bir de sütlü çayı içerken bazı konulara dikkat etmek gerekir. 

İlk olarak sütlü çay yapılacağı zaman kullanılan çay çeşidine her zaman dikkat edilmelidir. Her çayın tadı aynı olmadığı için sütlü çay yapılırken kullanılan çay çeşidi de çayın tadını etkiliyor. Bu yüzden sevdiğiniz ya da sevmediğiniz pek çok çay çeşidi ile sütlü çay yapmayı deneyerek en çok beğendiğinizi bulma şansına sahip olabilirsiniz. 

Sütlü çay yapmak için çayınızın markasını bulduktan sonra bir de süt konusuna dikkat etmeniz gerekiyor. Süt seçiminizi yaptıktan sonra sütü sıcak, soğuk ya da köpük halinde kullanma durumunuzda çayın tadının değişeceğini de bilmeniz gerekiyor. Sütlü çayı hazırlayıp içeceğiniz miktara dikkat ettikten sonra bir İngiliz çayı gibi içmek istediğinizde tabi ki de fincanda içmeye dikkat ederek çayın tadını daha güzel hale getirebilirsiniz. 

Tüm bunlara dikkat ederek sütlü çayınızı hazırladıktan sonra sütlü çay tüketiminize de dikkat etmeniz gerekiyor. Sütlü çay her ne kadar normal çaya göre daha faydalı olsa da fazla tüketim her zaman zararlı oluyor. Bu yüzden günde birkaç fincan çaydan fazla sütlü çay içmemeye dikkat ederek sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz.

Salça Nedir, Salçanın Faydaları Nelerdir?
Salça yazın yetişen domateslerin sağlıklı ve doğal bir şekilde işlendikten sonra tüketilmek amacıyla kullanılan bir besin türüdür.
13.02.2024
Seylan Çayı Nedir, Nasıl Demlenir?
Çay günün her saatinde içilebilen önemli bir içecektir. Kişinin zevkine göre açık veya koyu olarak içilebileceği gibi farklı şekillerde de demlenir.
13.02.2024
Kahve Nedir ve Kahve Çeşitleri Nelerdir?
Kahve , coffea ağacındaki meyvelerin çekirdeklerinin ayrılması, öğütülmesi ve demlenmesiyle elde edilen bir içecek türüdür.
13.02.2024
Basmati Pirinç Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Basmati pirinç ülkemizde yetişmeyen, normal pirinçlere göre daha uzun ve büyük olan bir pirinç türüdür.
13.02.2024
Altunsa Reçel ile Reçelli Kurabiye Tarifleri
Kurabiyeler mis gibi kokusu ve nefis tadı ile evlerin vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkar. Yediden yetmişe pek çok kişi tarafından son derece sevilen kurabiyelerin birçok çeşidi bulunur.
09.06.2023
Altunsa Ton Balığı İle Salata Tarifleri
Ton balığı ile yapılan birçok tarif son derece sağlıklı ve besleyici oluyor. Kısa sürede hazırlanabilmesi ve pratik olması yönünden de pek çok kişi tarafından tercih ediliyor.
23.05.2023
Bebek Şampuanı Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli ?
Anne baba olmak oldukça zor olan bir görevdir. Çocuk doğduğu andan itibaren anne babanın yükü ve sorumluluğu her geçen gün artıyor.
23.05.2023
Kaju Nedir ? Kavrulmuş Kaju Nasıl Yapılır ?
Kuruyemiş sevenlerin en çok tükettiği lezzetli tada sahip Kaju nedir sorusu, sakız ağacıgiller ailesine ait tropikal bir ağaç meyvesi olarak açıklanır.
23.05.2023