Son Sepet Menü
Üyelik Giriş
üye giriş
Şifremi Unuttum
ÜYE OL
Sepetim
Stresten Saç Dökülmesine Karşı Ne Yapmak Gerekir?
29.03.2023

Stresten Saç Dökülmesine Karşı Ne Yapmak Gerekir?

Stresten Saç Dökülmesine Karşı Ne Yapmak Gerekir?

Saçlar en değerli kişisel aksesuarlar arasında yer alıyor. Kişinin fiziksel görüntüsünü tamamlayan ve görsel olarak hoş görünmesinde etkili olan saçlar zamanla çeşitli nedenlere bağlı olarak gücünü kaybederek dökülebiliyor. Stresten saç dökülmesi kadınlarda ve erkeklerde saç kayıplarının baş nedenleri arasında yer alıyor. Kişinin yaşamış olduğu stres nedeniyle etkilenen ve yoğun olarak dökülmeye başlayan saçları kişinin görüntüsünden rahatsız olmasına neden olabiliyor.


Kimi zaman lokal olarak ortaya çıkabilen saç dökülmesi saç tellerinin zayıflaması, incelmesi ve daha sonrasında dökülme yaşanması olarak da ortaya çıkabiliyor. Stres varlığı nedeniyle saç dökülmesi kişinin yaşamış olduğu travmadan hemen sonra ortaya çıkabileceği gibi 2-3 ay sonrasında da çıkabiliyor.


Saç dökülmesi kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyen bir faktördür. Kişinin yoğun olarak saç kaybı yaşaması bu konuda uzman bir doktora başvurmasını gerektirebiliyor. Herkes için tek bir tedavi yöntemi olmadığı bilinmeli kişisel bir tedavi süreci ile ortaya çıkan problemin giderilmesi hedeflenmelidir.


Yoğun olarak saç kaybı yaşayan kişiler stresten saç dökülmesine ne iyi gelir sorusunun cevabını almak için araştırma yaparken bu konuda pek çok alternatif ile karşılaşabiliyor. Saç dökülmelerinde tıbbı tedaviler uygulanabileceği gibi alternatif tıp yöntemlerinden de faydalanılabiliyor. Bu rahatsızlık için özel olarak üretimi yapılan kozmetik ürünlerden faydalanmak ve saç bakımına dikkat etmek erken dönemlerde saç dökülmelerinin önüne geçebiliyor.


Saçınızın kalitesinin değiştiğini düşündüğünüzde bu konuda uzman bir kişi ile görüşme gerçekleştirerek olası yoğun saç dökülmelerinin önüne geçebilirsiniz. Kişinin özgüveni için son derece önemli olan saçlarda oluşan problemler ileri düzeylerde yaşanmaya başlandığında sosyal hayatın sıkıntıya girmesine neden olabiliyor.


Stresten Dökülen Saçlar

Kişinin yaşamış olduğu yoğun stres ile saç dökülmesi yaşaması kimi zaman uygun tedaviler ile engellenebiliyor. Özellikle strese bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmeleri stres etkeninin ortadan kalkması ile ortadan kalkmayabilir. Stresten dökülen saç geri çıkar mı? Sorusuna net bir cevap vermek doğru olmamakla birlikte bu aşamada kişiye uygun tedavilerin uygulanması ile kaybedilen saçların geri kazanılabileceği de bilinmelidir. Stres nedeniyle kaybedilen saçların geri kazanılması hususunda önemli bir detay olan bu konuda gecikme yaşamadan uygun tedaviye başlanması gerektiğidir.


Saç kayıplarının yaşanmaya başlanması ile ortaya çıkacak olan yoğun stres saç dökülmelerinin hızlanmasında tetikleyici oluyor. Kişinin bu aşamada stres etkenini devre dışı bırakması veya bu stres etkeni ile baş etme yöntemlerini uygulaması önemli oluyor. Saçlarında dökülme yaşayan kişinin gerekli olan kan tahlillerini yaptırması da vücudun fizyolojik olarak eksikliklerinin tanımlanmasında önemli bir noktadır. Yapılan tahliller sonrasında saç dökülmesine neden olabilecek vitamin ve mineral eksikliklerinin giderilmesi sorunun ortadan kaldırılmasında etkili yol olabiliyor.


Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç dökülmesine ne iyi gelir sorusu bu konuda rahatsız kişilerin araştırma yaptığı konular arasında yer alıyor. Saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya olan kişilerin beslenme düzenlerini kontrol altına almaları başlangıç aşamasındaki dökülmelere iyi gelebiliyor.


C vitamini açısından yoğun olan meyvelerin tüketimi ve yeşil sebzelerin bu aşamada bol olarak tüketilmesi sorunun ileri boyutlara ulaşmasını engellemeye yardımcı olabiliyor. Stresten uzak kalmak ve uyku düzenine dikkat etmek de bu sürecin çok daha konforlu bir biçimde atlatılabilmesini sağlayabiliyor. Bazı kozmetik bakım ürünleri de yine bu dönemde saçları güçlendirerek dökülmelerin önüne geçebiliyor.


Kadınlarda ve erkeklerde farklı nedenlere bağlı olarak görülebilen saç dökülmeleri kadınların hamilelik ve emzirme dönemlerinde de yoğun olarak yaşadıkları bir sorundur. Bu dönemlerde değişen hormonal yapı saç dökülmelerinin başlıca nedenleri arasında yer alırken, emzirme döneminde yenidoğanın bakımı için beslenmenin ihmal edilmesi ve uykusuzluk yaşanması da bu dönemdeki kadınlarda saç dökülmelerine neden olabiliyor. Bu dönemlerde doktor tarafından önerilen vitamin takviyelerinin kullanılması bu sorunun ortaya çıkmasına engel olmada yardımcı olabiliyor.


Saçlarınızın Bakımına Özen Gösterin

Saç dökülmesi sorunları erken dönemde alınacak olan basit tedbirler ile önlenebiliyor. Saç dökülmelerinin başlaması ile saç dökülmesinde etkili sonuçlar doğuran şampuanların kullanımı dökülmeleri azaltmada destek sunabiliyor. Saç dökülmesine karşı şampuan satın almak için bu konuda alanında uzman kişilerden tavsiye alabilirsiniz. Doktor kontrolünde önerilen şampuanların yanı sıra bu konuda etkinliğini kanıtlamış olan çok sayıda şampuan bulunuyor. Bu ürünler arasından bir ürünü satın alarak saç sorunlarınızın önüne geçmeniz mümkün oluyor.


Saç dökülmesinin nedenleri arasında;
* Kalıtsal saç dökülmeleri
* Hatalı beslenme ve yanlış yapılan diyetler
* Mantarların neden olduğu saç dökülmeleri
* Kullanılan ilaçların yan etkileri
* Saçkıran hastalığı
* Ağır stres durumları
* Aşırı kilo verme
* Yüksek dozlarda alınan A vitamini
* Anoreksiya ve Bulimia nedenli saç dökülmeleri
* Sahip olunan sistemik rahatsızlıklar
* Hormonal değişiklikler
* Demir eksiliğine bağlı saç dökülmeleri
* Sikatrisyel alopesi nedeniyle saç dökülmeleri
* Hatalı saç bakımıdır.


Birçok kişinin saç dökülme konusunda muzdarip olduğu biliniyor. Saç sağlığının bozulması ve deri sorunları ile ortaya çıkan yoğun saç dökülmeleri kişileri psikolojik olarak da rahatsız edebiliyor. Bu durum ile karşı karşıya olan kişilerin saçlarını geri kazanmak için gerekli tedavileri ve bakımları uygulamaları gerekiyor.
Saç dökülmesi sebepleri kişiden kişiye değişkenlik göstermekle birlikte kaybedilen saçların geri kazanılması da yine kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Uygulanan tedaviye olumlu sonuç almak süre olarak da kişiden kişiye değişebiliyor. Acele etmeden kontrollü bir biçimde size uygun tedaviyi takip etmek yeni saç dökümünü engelleyebiliyor ve kaybettiğiniz saçlara yeniden kazanmanızı sağlayabiliyor.

Saç Dökülmesini Karşı Şampuanlarımızı İnceleyin

Süt Tozu Nedir, Süt Tozunun Zararları Nelerdir?
Süt Tozu Nedir, Süt Tozunun Zararları Nelerdir?

Süt, insanlık tarihi boyunca temel bir besin kaynağı olmuştur. Süt tozu, sütün suyunun çıkarılmasıyla elde edilen bir üründür.

Ton Balığı Nedir, Ton Balığının Faydaları Nelerdir?
Ton Balığı Nedir, Ton Balığının Faydaları Nelerdir?

Ton balığı, büyük ve yırtıcı bir balık olan mavi yüzgeçli orkinosun etinden yapılan bir yiyecektir.

Kahve Kreması Nedir, Nasıl Yapılır, Nasıl Kullanılır?
Kahve Kreması Nedir, Nasıl Yapılır, Nasıl Kullanılır?

Kahve kreması, kahve tutkunlarının favori içeceklerine ekledikleri, lezzet ve kıvamı artıran bir malzemedir.

Sıcak Çikolata Nedir? Sıcak Çikolata Tarifi, Nasıl Yapılır?
Sıcak Çikolata Nedir? Sıcak Çikolata Tarifi, Nasıl Yapılır?

Sıcak çikolata adından da anlaşılacağı üzere çikolatanın eritilerek içilecek hale getirilmesiyle elde edilen bir içecektir.

Cappuccino Nedir, Nasıl Yapılır? Evde Cappuccino Tarifi?
Cappuccino Nedir, Nasıl Yapılır? Evde Cappuccino Tarifi?

Cappuccino, İtalyan kahve kültüründe popüler bir içecektir. Adını, İtalyan keşişi Capuchin friar'lerden almıştır.

Biber Salçası Çeşitleri, En İyi Biber Salçası Markası?
Biber Salçası Çeşitleri, En İyi Biber Salçası Markası?

Biber salçası gıda sektöründe en çok kullanılan soslardan bir tanesidir.

Mayonez Nedir? Mayonezin Faydaları, Özellikleri Nelerdir?
Mayonez Nedir? Mayonezin Faydaları, Özellikleri Nelerdir?

Mayonez yemeklere lezzet ve farklı bir tat katmak isteyenlerin tercih ettiği bir sos türüdür.

2 si 1 Arada Türk Kahve Markaları, En İyi 2si1 Arada Kahve?
2 si 1 Arada Türk Kahve Markaları, En İyi 2si1 Arada Kahve?

2 si 1 Arada Kahve, günlük yaşam içinde insanın enerji ihtiyacını karşılamak, sohbetini renklendirmek ve damak lezzetini alabilmek için tükettiği içecekler arasında bulunuyor.