Son Sepet Menü
Üyelik Giriş
üye giriş
Şifremi Unuttum
ÜYE OL
Sepetim
Stick Kahve Nedir? Özellikleri Nelerdir?
02.11.2022

Stick Kahve Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Günlük olarak yaklaşık 1.5 ila 2 milyar bardak arasında tüketim oranına sahip olan kahve, dünya pazarında büyük bir yer kaplamasının yanı sıra birçok insanın hayatında vazgeçilmez bir yere sahiptir. Tüketiciler tarafından sıklıkla ve sevilerek tüketilen kahve, tüketicilere cinsi; yetiştirilmesi; öğütülmesi; pişirilmesi ve sunumu söz konusu olduğunda oldukça fazla sayıda seçenek sunmaktadır. Kahveler gündelik kullanımda genellikle filtre edilerek; cezvede pişirilerek ya da basınçlı kaynamış bir su ile hazırlanarak tüketicilere sunulmaktadır. Stick kahve üreticilerinin ve tüketicilerinin kahve hazırlama sürelerini kısaltmalarını sağlayan bir kahve türüdür. Stick kahve, ince deliklerden oluşan bir ambalaj içerisine tüketicilerin isteği doğrultusunda seçilmiş sertlikteki kahvelerin yerleştirilmesi yoluyla hazır hale getirilmiş kahveye verilen isimdir. Stick kahve, kolay hazırlanması ve demleme süresinin kısa olması sebebiyle hazır kahve olarak da isimlendirilmektedir. 

Stick Kahve Çeşitleri

Hazır ya da kendiliğinden demlenen stick kahve çeşitleri klasik stick kahveler ve gold stick kahveler olmak üzere ikiye ayrılabilir. Stick kahveler genellikle sade olarak üretilmektedirler. Klasik stick kahveler, gold stick kahvelere nazaran daha çok kafein oranına sahiptir ve dolayısıyla damakta daha sert bir tat bırakmaktadırlar.  Bu sebepten klasik stick kahveler, daha çok sade kahve tercih eden tüketiciler tarafından tüketilmektedirler. Stick kahvelerin gold olan türü ise klasik stick kahveye göre daha yumuşak bir içim sağlamaktadır. Klasik stick kahveye göre süt ile tüketim için daha uygun olan gold stick kahve, tüketicilere istenilen miktarda şeker ve aroma türü ile de tüketilebilme imkanını vermektedir. Stick kahve özellikleri de dolayısıyla bu iki çeşit stick kahve türüne göre farklılık göstermektedir. Bu doğrultuda tüketiciler stick kahveleri istedikleri sertlik oranına göre klasik ya da gold olarak tercih etmekte ve evlerinde ya da dış mekanlarda kolaylıkla tüketebilmektedirler.

Stick Kahve Tüketimi

Stick kahveler filtre kahve ya da Türk kahvesi gibi yaygın miktarda tüketilen kahvelere göre hazırlanma süresi ve şekli bakımından birtakım farklılıklar gösterirler. Filtre kahveler öğütülmüş kahvenin bir filtre yoluyla filtrelenmesi; Türk kahvesi ise öğütülmüş kahve çekirdeklerinin bakır bir cezvede pişirilmesi yoluyla elde edilirken stick kahveler hazırlanma aşamasında uzun süreler gerektirmezler. Öğütülmüş ve aynı zamanda çözünebilir halde olan kahve parçacıklarının delikli bir poşetin içerisine konulması ile hazır hale getirilen stick kahveler, kaynamış sıcak suyun içerisine batırılırlar ve birkaç dakikada hazır hale gelirler. 3 ila 4 dakika gibi kısa bir bekleme süresinin ardından stick kahve aroması ortaya çıkar ve kahve, tüketime hazır hale gelmiş olur. Stick kahveler demleme süresinin kısa oluşundan ve kolay erişilebilir olmalarından kaynaklı olarak tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedirler. 

Stick Kahve Pazarı

Stick ya da hazır kahveler, tüketicilere hızlı ve basit yollarla lezzetli bir kahve deneyimi sunmaları sebebiyle sevilerek tüketilirler ve bu sebepten ötürü dünya genelinde ve büyük bir pazara sahiptirler. Stick kahve üreten binlerce büyük firmanın yanı sıra hazır kahve üretimi yapan küçük işletmeler de bulunmaktadır. Stick kahvelerin sertlik ya da hafiflikleri üreticilerin satış yaptıkları ülke ve şehirlere göre farklılık göstermektedir. Stick ya da hazır kahve çeşitleri yine de genel itibariyle klasik ve gold olarak iki farklı tip olarak üretilmekte ve satışa sunulmaktadır. Stick kahveler genelde 16 ya da 32’li paketler halinde satılmaktadırlar. Paket içeriğindeki tek bir stick kahve gramajı üreticiden üreticiye farklılık gösterse yaygın olarak 2 ila 32gr arasında değişiklik göstermektedir. Stick kahve paketinin içerisinde yer alan stick kahve poşeti miktarı ve her bir stick kahvenin gramajı ise stick kahve fiyatları söz konusu olduğunda tüketicilere farklı fiyat bantlarında alışveriş yapabilme imkânı sağlamaktadır. 

Blog Son Eklenenler
3 ü 1 Arada Türk Kahve Markaları, En İyi 3ü1 Arada Kahve
3 ü 1 Arada Türk Kahve Markaları, En İyi 3ü1 Arada Kahve

3ü1 arada Türk kahve, kahve, süt tozu ve şekerin karıştırılarak hazır hale getirildiği bir kahve türüdür. Tek kullanımlık paketlerde satılır.

Pişik Yapmayan Islak Mendil - Bebek İçin En İyi Islak Mendil
Pişik Yapmayan Islak Mendil - Bebek İçin En İyi Islak Mendil

Islak mendiller bebeklerin bakımının yanı sıra insanların genel olarak hijyen bakımından en çok kullandığı ürünler arasında yer almaktadır.

Kadınlar İçin En İyi ve En Sağlıklı Hijyenik Ped Önerileri
Kadınlar İçin En İyi ve En Sağlıklı Hijyenik Ped Önerileri

Kadın pedi, kadınların özel zamanlarında kullandıkları içerisinde sıvı emici malzemeler bulunan hijyenik bir üründür.

Pişik Yapmayan Bebek Bezi - Bebekler İçin En İyi Bebek Bezi
Pişik Yapmayan Bebek Bezi - Bebekler İçin En İyi Bebek Bezi

Günümüzde anne ve babaların bebeklerinin yaşam konforu ve sağlıkları konusundaki hassasiyetleri artmış durumda. Özellikle bebek bezleri, bebeğin cildiyle doğrudan temas ettiği için bu hassasiyetin merkezinde yer alıyor.

Kaçak Çay Nedir, Faydaları? Seylan Çayı ve Kaçak Çay Farkı?
Kaçak Çay Nedir, Faydaları? Seylan Çayı ve Kaçak Çay Farkı?

Ülkemizde kaçak çay olarak da bilinen Seylan çayı, Dünya çay endüstrisinde önemli yer edinmiş Sri Lanka'da yetiştirilen ve üretilen saf bir çay türüdür.

Kapsül Kahve Nedir, Kapsül Kahvenin Faydaları Nelerdir?
Kapsül Kahve Nedir, Kapsül Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Kapsül kahve, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin tek kullanımlık kapsüller içine konularak ölçülü bir şekilde paketlenmiş hazır kahve çeşididir.

Filtre Kahve Nedir, Faydaları Nelerdir?
Filtre Kahve Nedir, Faydaları Nelerdir?

Filtre kahve, kahve çekirdekleri öğütüldükten ev kahve makinesinden geçirilerek kavrulduktan sonraki aşamasını ifade eder.

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?
Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Türk kahvesi, genelde sabahları uyanmak ve enerji artışı sağlamak amacıyla tüketilen, ancak birçok kişi için gün boyunca keyif verici bir içecek olarak tarif edilen içecek türüdür.