Menü
Sepetim
Stick Kahve Nedir? Özellikleri Nelerdir?
02.11.2022

Stick Kahve Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Günlük olarak yaklaşık 1.5 ila 2 milyar bardak arasında tüketim oranına sahip olan kahve, dünya pazarında büyük bir yer kaplamasının yanı sıra birçok insanın hayatında vazgeçilmez bir yere sahiptir. Tüketiciler tarafından sıklıkla ve sevilerek tüketilen kahve, tüketicilere cinsi; yetiştirilmesi; öğütülmesi; pişirilmesi ve sunumu söz konusu olduğunda oldukça fazla sayıda seçenek sunmaktadır. Kahveler gündelik kullanımda genellikle filtre edilerek; cezvede pişirilerek ya da basınçlı kaynamış bir su ile hazırlanarak tüketicilere sunulmaktadır. Stick kahve üreticilerinin ve tüketicilerinin kahve hazırlama sürelerini kısaltmalarını sağlayan bir kahve türüdür. Stick kahve, ince deliklerden oluşan bir ambalaj içerisine tüketicilerin isteği doğrultusunda seçilmiş sertlikteki kahvelerin yerleştirilmesi yoluyla hazır hale getirilmiş kahveye verilen isimdir. Stick kahve, kolay hazırlanması ve demleme süresinin kısa olması sebebiyle hazır kahve olarak da isimlendirilmektedir. 

Stick Kahve Çeşitleri

Hazır ya da kendiliğinden demlenen stick kahve çeşitleri klasik stick kahveler ve gold stick kahveler olmak üzere ikiye ayrılabilir. Stick kahveler genellikle sade olarak üretilmektedirler. Klasik stick kahveler, gold stick kahvelere nazaran daha çok kafein oranına sahiptir ve dolayısıyla damakta daha sert bir tat bırakmaktadırlar.  Bu sebepten klasik stick kahveler, daha çok sade kahve tercih eden tüketiciler tarafından tüketilmektedirler. Stick kahvelerin gold olan türü ise klasik stick kahveye göre daha yumuşak bir içim sağlamaktadır. Klasik stick kahveye göre süt ile tüketim için daha uygun olan gold stick kahve, tüketicilere istenilen miktarda şeker ve aroma türü ile de tüketilebilme imkanını vermektedir. Stick kahve özellikleri de dolayısıyla bu iki çeşit stick kahve türüne göre farklılık göstermektedir. Bu doğrultuda tüketiciler stick kahveleri istedikleri sertlik oranına göre klasik ya da gold olarak tercih etmekte ve evlerinde ya da dış mekanlarda kolaylıkla tüketebilmektedirler.

Stick Kahve Tüketimi

Stick kahveler filtre kahve ya da Türk kahvesi gibi yaygın miktarda tüketilen kahvelere göre hazırlanma süresi ve şekli bakımından birtakım farklılıklar gösterirler. Filtre kahveler öğütülmüş kahvenin bir filtre yoluyla filtrelenmesi; Türk kahvesi ise öğütülmüş kahve çekirdeklerinin bakır bir cezvede pişirilmesi yoluyla elde edilirken stick kahveler hazırlanma aşamasında uzun süreler gerektirmezler. Öğütülmüş ve aynı zamanda çözünebilir halde olan kahve parçacıklarının delikli bir poşetin içerisine konulması ile hazır hale getirilen stick kahveler, kaynamış sıcak suyun içerisine batırılırlar ve birkaç dakikada hazır hale gelirler. 3 ila 4 dakika gibi kısa bir bekleme süresinin ardından stick kahve aroması ortaya çıkar ve kahve, tüketime hazır hale gelmiş olur. Stick kahveler demleme süresinin kısa oluşundan ve kolay erişilebilir olmalarından kaynaklı olarak tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedirler. 

Stick Kahve Pazarı

Stick ya da hazır kahveler, tüketicilere hızlı ve basit yollarla lezzetli bir kahve deneyimi sunmaları sebebiyle sevilerek tüketilirler ve bu sebepten ötürü dünya genelinde ve büyük bir pazara sahiptirler. Stick kahve üreten binlerce büyük firmanın yanı sıra hazır kahve üretimi yapan küçük işletmeler de bulunmaktadır. Stick kahvelerin sertlik ya da hafiflikleri üreticilerin satış yaptıkları ülke ve şehirlere göre farklılık göstermektedir. Stick ya da hazır kahve çeşitleri yine de genel itibariyle klasik ve gold olarak iki farklı tip olarak üretilmekte ve satışa sunulmaktadır. Stick kahveler genelde 16 ya da 32’li paketler halinde satılmaktadırlar. Paket içeriğindeki tek bir stick kahve gramajı üreticiden üreticiye farklılık gösterse yaygın olarak 2 ila 32gr arasında değişiklik göstermektedir. Stick kahve paketinin içerisinde yer alan stick kahve poşeti miktarı ve her bir stick kahvenin gramajı ise stick kahve fiyatları söz konusu olduğunda tüketicilere farklı fiyat bantlarında alışveriş yapabilme imkânı sağlamaktadır. 

Yaralarımızı Birlikte Saracağız
Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan, şehrimizi ve birçok ilimizi etkileyen depremin büyük üzüntüsü içerisindeyiz.
Devamını Oku
16.02.2023
Mahmood Tea Seylan Çayı Kalitesi
Dünyada sudan sonra en fazla tüketilen içeceklerden olan çayın pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bu çay çeşitlerinden belki de en meşhuru ve lezzetlisi Seylan çayıdır.
Devamını Oku
17.11.2022
Farklı Çeşitleriyle Kahveler
Kahveler, çeşitleri, özellikleri ve detaylar hakkındaki bilgileri makalemizde bulabilirsiniz!
Devamını Oku
02.11.2022
Türk Kahvesi Çeşitleri ve Özellikleri
Türk kahvesi çeşitleri nelerdir? Türk kahvesinin pişirme yöntemleri nelerdir? Detaylar makalemizde!
Devamını Oku
02.11.2022
Stick Kahve Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Stick kahve nedir? Stick kahvelerin özellikleri ve çeşitleri nelerdir? Detaylar makalemizde!
Devamını Oku
02.11.2022
Granül Kahve Çeşitleri
Granül kahve çeşitleri ve granül kahvelerin özellikleri ile ilgili detaylı bilgi makalemizde!
Devamını Oku
02.11.2022
Aromalı Türk Kahveleri
Aromalı Türk kahveleri nasıl yapılır? Hangi aromalarda Türk kahvesi bulunur? Detaylar makalemizde!
Devamını Oku
02.11.2022
Sıcak Çikolata Çeşitleri
Sıcak çikolata çeşitleri ve sıcak çikolatanın hazırlanışı ile ilgili detaylı bilgi makalemizde!
Devamını Oku
02.11.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.