Menü
Sepetim
Stick Kahve Nedir? Özellikleri Nelerdir?
02.11.2022

Stick Kahve Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Günlük olarak yaklaşık 1.5 ila 2 milyar bardak arasında tüketim oranına sahip olan kahve, dünya pazarında büyük bir yer kaplamasının yanı sıra birçok insanın hayatında vazgeçilmez bir yere sahiptir. Tüketiciler tarafından sıklıkla ve sevilerek tüketilen kahve, tüketicilere cinsi; yetiştirilmesi; öğütülmesi; pişirilmesi ve sunumu söz konusu olduğunda oldukça fazla sayıda seçenek sunmaktadır. Kahveler gündelik kullanımda genellikle filtre edilerek; cezvede pişirilerek ya da basınçlı kaynamış bir su ile hazırlanarak tüketicilere sunulmaktadır. Stick kahve üreticilerinin ve tüketicilerinin kahve hazırlama sürelerini kısaltmalarını sağlayan bir kahve türüdür. Stick kahve, ince deliklerden oluşan bir ambalaj içerisine tüketicilerin isteği doğrultusunda seçilmiş sertlikteki kahvelerin yerleştirilmesi yoluyla hazır hale getirilmiş kahveye verilen isimdir. Stick kahve, kolay hazırlanması ve demleme süresinin kısa olması sebebiyle hazır kahve olarak da isimlendirilmektedir. 

Stick Kahve Çeşitleri

Hazır ya da kendiliğinden demlenen stick kahve çeşitleri klasik stick kahveler ve gold stick kahveler olmak üzere ikiye ayrılabilir. Stick kahveler genellikle sade olarak üretilmektedirler. Klasik stick kahveler, gold stick kahvelere nazaran daha çok kafein oranına sahiptir ve dolayısıyla damakta daha sert bir tat bırakmaktadırlar.  Bu sebepten klasik stick kahveler, daha çok sade kahve tercih eden tüketiciler tarafından tüketilmektedirler. Stick kahvelerin gold olan türü ise klasik stick kahveye göre daha yumuşak bir içim sağlamaktadır. Klasik stick kahveye göre süt ile tüketim için daha uygun olan gold stick kahve, tüketicilere istenilen miktarda şeker ve aroma türü ile de tüketilebilme imkanını vermektedir. Stick kahve özellikleri de dolayısıyla bu iki çeşit stick kahve türüne göre farklılık göstermektedir. Bu doğrultuda tüketiciler stick kahveleri istedikleri sertlik oranına göre klasik ya da gold olarak tercih etmekte ve evlerinde ya da dış mekanlarda kolaylıkla tüketebilmektedirler.

Stick Kahve Tüketimi

Stick kahveler filtre kahve ya da Türk kahvesi gibi yaygın miktarda tüketilen kahvelere göre hazırlanma süresi ve şekli bakımından birtakım farklılıklar gösterirler. Filtre kahveler öğütülmüş kahvenin bir filtre yoluyla filtrelenmesi; Türk kahvesi ise öğütülmüş kahve çekirdeklerinin bakır bir cezvede pişirilmesi yoluyla elde edilirken stick kahveler hazırlanma aşamasında uzun süreler gerektirmezler. Öğütülmüş ve aynı zamanda çözünebilir halde olan kahve parçacıklarının delikli bir poşetin içerisine konulması ile hazır hale getirilen stick kahveler, kaynamış sıcak suyun içerisine batırılırlar ve birkaç dakikada hazır hale gelirler. 3 ila 4 dakika gibi kısa bir bekleme süresinin ardından stick kahve aroması ortaya çıkar ve kahve, tüketime hazır hale gelmiş olur. Stick kahveler demleme süresinin kısa oluşundan ve kolay erişilebilir olmalarından kaynaklı olarak tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedirler. 

Stick Kahve Pazarı

Stick ya da hazır kahveler, tüketicilere hızlı ve basit yollarla lezzetli bir kahve deneyimi sunmaları sebebiyle sevilerek tüketilirler ve bu sebepten ötürü dünya genelinde ve büyük bir pazara sahiptirler. Stick kahve üreten binlerce büyük firmanın yanı sıra hazır kahve üretimi yapan küçük işletmeler de bulunmaktadır. Stick kahvelerin sertlik ya da hafiflikleri üreticilerin satış yaptıkları ülke ve şehirlere göre farklılık göstermektedir. Stick ya da hazır kahve çeşitleri yine de genel itibariyle klasik ve gold olarak iki farklı tip olarak üretilmekte ve satışa sunulmaktadır. Stick kahveler genelde 16 ya da 32’li paketler halinde satılmaktadırlar. Paket içeriğindeki tek bir stick kahve gramajı üreticiden üreticiye farklılık gösterse yaygın olarak 2 ila 32gr arasında değişiklik göstermektedir. Stick kahve paketinin içerisinde yer alan stick kahve poşeti miktarı ve her bir stick kahvenin gramajı ise stick kahve fiyatları söz konusu olduğunda tüketicilere farklı fiyat bantlarında alışveriş yapabilme imkânı sağlamaktadır. 

Altunsa Reçel ile Reçelli Kurabiye Tarifleri
Kurabiyeler mis gibi kokusu ve nefis tadı ile evlerin vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkar. Yediden yetmişe pek çok kişi tarafından son derece sevilen kurabiyelerin birçok çeşidi bulunur.
Devamını Oku
09.06.2023
Altunsa Ton Balığı İle Salata Tarifleri
Ton balığı ile yapılan birçok tarif son derece sağlıklı ve besleyici oluyor. Kısa sürede hazırlanabilmesi ve pratik olması yönünden de pek çok kişi tarafından tercih ediliyor.
Devamını Oku
23.05.2023
Bebek Şampuanı Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli ?
Anne baba olmak oldukça zor olan bir görevdir. Çocuk doğduğu andan itibaren anne babanın yükü ve sorumluluğu her geçen gün artıyor.
Devamını Oku
23.05.2023
Kaju Nedir ? Kavrulmuş Kaju Nasıl Yapılır ?
Kuruyemiş sevenlerin en çok tükettiği lezzetli tada sahip Kaju nedir sorusu, sakız ağacıgiller ailesine ait tropikal bir ağaç meyvesi olarak açıklanır.
Devamını Oku
23.05.2023
Tüketiciye Ulaşana Kadar Ayçekirdeği Üretim Aşamaları
Doğanın insanlara sunduğu en güzel hediye olan ayçiçekleri, işlenerek sofralarımızda ayçekirdeği olarak yer alıyor.
Devamını Oku
23.05.2023
Beyaz Çay Nasıl Demlenir ?
Beyaz çay nedir sorusuna karşılık bilinmesi gereken, beyaz çay hafif bir tat ve kokuya sahip hassas bir çaydır. İşte beyaz çay nasıl yapılır sorusu için doğru demlenme adımları:
Devamını Oku
23.05.2023
Filtre Kahve Nasıl Hazırlanır?
Filtre kahve yapımı gündelik hayatımızda sıkça duyduğumuz fakat detaylarını hiç araştırmadığımız konulardan bir tanesi oluyor.
Devamını Oku
02.05.2023
Yenidoğan Bebeğin Çok Uyuması Normal mi?
Aileye yeni katılan ve hayatı çok daha anlamlı bir hale getiren yenidoğan bebekler günün hemen hemen tamamını uyuyarak geçirir. 
Devamını Oku
02.05.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.