Son Sepet Menü
Üyelik Giriş
üye giriş
Şifremi Unuttum
ÜYE OL
Sepetim
Pişik Kremi Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?
02.05.2023

Pişik Kremi Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

Pişik Kremi Çeşitleri Nelerdir ?

Pişik kremi çeşitleri iki farklı olarak üretiliyorlar. Önleyici ve tedavi edici olarak farklı içeriklerle piyasaya sürülen bu kremlere ailelerin bebekleri daha dünyaya gelmeden sahip olması gerekiyor. Özellikle pişiği önleyici kremin bebeğin hassas cildini koruması adına her altı değiştirildiğinde kullanılması gerekiyor. Pişik kremleri arasından seçiminizi yaparken içinde bebeğin cildini koruyacak E vitamini, bitki özleri ve vazelin gibi etkili ve koruyucu maddelerin olmasına dikkat etmelisiniz. 

Bebeklerin dünyaya geldiği ilk anlarda ciltleri çok daha hassas oluyor. Ne kadar özen gösterilse dahi pişik gibi sorunlar yaşanabiliyor. Bu gibi durumlarda krem kullanılsa dahi iyileşmeme gözlemlendiğinde ise mutlaka doktoru ile görüşmeniz gerekiyor. Ayrıca kullandığınız kremi değiştirebilirsiniz. Her bebeğin cilt yapısı farklıdır ve bebeğin cilt tipine uygun olan kremin kullanılmasına dikkat edilmelidir. 

Yenidoğan pişik kremi bebek doğduğu andan itibaren kullanılmaya başlanabiliyor. Dünyaya gözlerini açtığı günden itibaren bebeğin sağlıklı yaşaması amacıyla altı değiştirilirken pişik kremi kullanılmalıdır. Yenidoğan bebeklerin ciltlerinin çok daha hassas olduğu unutulmamalıdır. Bunun için pişik kremleri her altı değiştirildiğinde kullanılmamalıdır. Bebeğin cildinin hava alması korunması açısından önem taşıyor. 

Antibiyotikli Pişik Kremi Nedir ?

Pişik bebeklerin en sık yaşadıkları sorunlar arasında yer alıyor. Her bebek özeldir ve onun cildi ile uyumlu olan bezin, bakım kremlerinin bulunması zaman alabiliyor. Cildi ile uyumlu olmayan bezin kullanılması ya da altının değiştirilmesinin gecikmesi halinde pişiğin oluştuğu görülebiliyor. Bazı bebeklerin ciltleri çok daha hassas olduğundan pişiğin ilerlemesinin önüne geçilemiyor. Böyle durumlarda ise antibiyotikli pişik kremi kullanılması doktoru tarafından tavsiye edilebiliyor. 

Bebeğin genellikle popo ve genital bölgesinde pişikler oluşur. Bunun yanında bazı zamanlarda kol altları, göğüs kısmında ve boynunda da pişikler oluşabiliyor. Bu bölümlerde oluşan pişiğin tedavisi sırasında da pişik kremleri kullanılabiliyor. Pişiğin başladığı ilk anlarda normal pişik kreminin kullanılması yeterlidir. 

Bebek Pişik Kremi İçeriği Nasıl Olmalıdır?

Bebek pişik kremi içeriği doğal olmasına dikkat edilmelidir. Doğal bitki özleriyle hazırlana kremler bebeğin hassas cildinin korunmasında daha etkilidir. Bunun yanında pişiğin oluşması halinde tedavisinde de daha etkili oluyor. E vitamini her yaştan insanın cilt sağlığı için gerekli olan vitamin olarak dikkatleri çekiyor. Bebeğiniz İçin alacağınız pişik kreminin içinde de E vitamini olması onun cildinin korunmasında destek verebilir. Vazelinin koruyucu ve iyileştirici etkisi bulunuyor. Bunların yanında ayrıca bebeğin cildini nemli tutması dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alıyor. 

Bebekler için kullanılacak olan pişik kreminde kesinlikle paraben olmamasına dikkat edilmelidir. Parfüm ve renklendirici madde içeren kremlerden ailelerin uzak durması gerekiyor. Yapay maddeler güzel bir koku yayıyor olsalar da bebeğin cildini korumak yerine zarar verebiliyorlar. 

Yetişkinlerde Pişik Kremi Kullanılır mı?

Yetişkinlerde pişik kremi kullanılması gereken durumlar olabiliyor. Sıkı ve dar kıyafetlerin giyilmesi nedeniyle ve aşırı sıcak havalarda yetişkinlerde de pişikler olabiliyor. Bunun yanında hasta ve yaşlıların da ciltleri hassaslaşıyor. Özellikle yetişkin bezi kullanan kişilerin de pişik sorununu zaman zaman yaşadıkları görülebiliyor. Yetişkinlerin pişik sorunu yaşaması halinde ise onlarında da pişik kremlerini kullanmaları gerekiyor. 

Bebeklerin hassas ciltlerinin korunması ayrıca yetişkinlerde de kremin kullanılması sırasında eldiven kullanılması gerekiyor. Böylece bakım yapan kişinin elinde bunun mikrop ve virüslerin pişik olan bölge ile temas etmesi önlenebiliyor. Pişik kremi yetişkinlerde de kullanılabiliyor. Bunun yanında özellikle yetişkinlerin cilt tipine uygun olan kremin seçilmesi gerekiyor. Cildi nemlendiren, tedavi eden ve koruyan kremi tercih ederek bebeğin ve yetişkini koruma imkanı bulunabiliyor. Pişik kremleri arasından bebeğinizin cildine en uygun olanı alarak evinizde hazır olmasını sağlayabilirsiniz. 

Baldo Pirincin Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Baldo Pirincin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Baldo pirinç, özellikle İtalya'da yetiştirilen ve dünya mutfaklarında önemli bir yere sahip olan bir pirinç çeşididir.

Siyah Zeytin Nedir, Siyah Zeytinin Faydaları Nelerdir?
Siyah Zeytin Nedir, Siyah Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Siyah zeytin , insanlık tarihine uzanan köklü bir geçmişe sahiptir. -36

Tahin Nedir, Tahinin Faydaları Nelerdir?
Tahin Nedir, Tahinin Faydaları Nelerdir?

Tahin , sadece bir gıda değil, bir lezzet serüvenidir. İlk tadımla birlikte, susamın hafif tatlılığı ve kavrulmuş aroması damakta dans eder.  

Pirincin Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Pirincin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Pirinç, dünyanın en eski ve en yaygın tüketilen tahıllarından biridir. Asya kökenli olan bu besin, binlerce yıldır insanların temel gıdası olmuştur.  

Süt Tozu Nedir, Süt Tozunun Zararları Nelerdir?
Süt Tozu Nedir, Süt Tozunun Zararları Nelerdir?

Süt, insanlık tarihi boyunca temel bir besin kaynağı olmuştur. Süt tozu, sütün suyunun çıkarılmasıyla elde edilen bir üründür.

Ton Balığı Nedir, Ton Balığının Faydaları Nelerdir?
Ton Balığı Nedir, Ton Balığının Faydaları Nelerdir?

Ton balığı, büyük ve yırtıcı bir balık olan mavi yüzgeçli orkinosun etinden yapılan bir yiyecektir.

Kahve Kreması Nedir, Nasıl Yapılır, Nasıl Kullanılır?
Kahve Kreması Nedir, Nasıl Yapılır, Nasıl Kullanılır?

Kahve kreması, kahve tutkunlarının favori içeceklerine ekledikleri, lezzet ve kıvamı artıran bir malzemedir.

Sıcak Çikolata Nedir? Sıcak Çikolata Tarifi, Nasıl Yapılır?
Sıcak Çikolata Nedir? Sıcak Çikolata Tarifi, Nasıl Yapılır?

Sıcak çikolata adından da anlaşılacağı üzere çikolatanın eritilerek içilecek hale getirilmesiyle elde edilen bir içecektir.