Son Sepet Menü
Üyelik Giriş
üye giriş
Şifremi Unuttum
ÜYE OL
Sepetim
Kaçak Çay Nedir, Faydaları? Seylan Çayı ve Kaçak Çay Farkı?
16.04.2024

Kaçak Çay Nedir, Faydaları? Seylan Çayı ve Kaçak Çay Farkı?

Ülkemizde kaçak çay olarak da bilinen Seylan çayı, Dünya çay endüstrisinde önemli yer edinmiş Sri Lanka'da yetiştirilen ve üretilen saf bir çay türüdür. Eski adı Seylan olan Sri Lanka, adından da anlaşılacağı gibi, Seylan çayıyla bilinir. Seylan çayı yani kaçak çay adanın dağlık bölgelerinde, özellikle de Kandy, Nuwara Eliya ve Dimbula gibi yüksek rakımlı bölgelerdeki çay bitkisi olan Camellia sinensis'ten elde edilir. Seylan çayı özelliğini ve lezzetini, yetiştiği bölgeye, hasat zamanına ve işleme yöntemlerine bağlı olarak almıştır. Kısacası kaçak çay, dünya çay ticaretinde önemli bir role sahiptir ve birçok ülkede tüketilir.

Kaçak Çay Ne Demek? Tarihi - Anavatanı - Yetiştiği Yerler?

Seylan çayının kaçak çay olarak da bilinmesinin nedeni, tarihsel olarak İngiliz sömürge döneminde çay tarlalarında çalışan işçilerin çay hırsızlığı yapmalarıdır. O dönemde, İngiliz yöneticilerin izni olmadan toplanan çay yapraklarına "kaçak çay" denirdi. Günümüzde, bu terim farklı şekilde kullanılıyor olsa da Seylan çayının adı olarak kabul edilmez.

Kaçak Çayın Özellikleri? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kaçak çayın özellikleri ve faydaları diğer çay çeşitlerine benzerlik gösterir fakat gerçek çay tutkunları aradaki bu farkları kolayca anlayabilir.

Kaçak Çayın Faydaları

·         Seylan çayı, antioksidanlar bakımından zengindir.

·         Seylan çayı kan basıncını düşürebilir ve kolesterol seviyelerini dengeleyebilir.

·         Seylan çayındaki kafein, uyanıklığı artırabilir ve zihinsel performansı iyileştirebilir.

·         Bazı araştırmalara göre, çay tüketiminin metabolizma hızını artırabileceğini ve kilo kontrolüne yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Kaçak Çayın Zararları

·         Aşırı kafein tüketimi uyku problemlerine, çarpıntıya, anksiyeteye ve sindirim sorunlarına neden olabilir.

·         Çay bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. 

·         Bazı insanlar için sindirim sorunlarına veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Kaçak Çay Sağlıklı mı?

Kaçak çaylarla ilgili en büyük problem sağlıksız olmasıdır. Yani ülkemize kaçak yollarla getirilmiş özellikle de açık bir halde satışı yapılan çayların neredeyse tamamında pestisit denilen madde vardır ve bu madde insanlarda kalp damar hastalıklarına, psikolojik sorunlara, kansere ve birçok hastalığa neden olabilmektedir. Bazı ülkeler pestisitli çaylarını Avrupa ülkelerine satamadıklarından dolayı bizim piyasamıza sokmaya çalışmaktadır. Doğal olarak bu çayların ucuz diye düşünülüp açık haldeyken alınması insan sağlığı açısından zararlıdır. Bu nedenle bu tip çaylardan uzak durmak faydalı olacaktır.

Türkiye’de bir numaralı Seylan çayı olarak da bilinen Mahmood Tea insanların kaliteli çayda aradıkları lezzeti yakalayabilmeleri için Sri Lanka’nın en kaliteli çay yapraklarını ülkemize getirip tüketiciyle buluşturmaktadır.

Mahmood Tea Seylan Çayı Çeşitleri ve Fiyatları

Mahmood Tea Seylan Çayı çeşitleri damak tadı düşünülerek farklı seçenekler halinde hazırlanıp satışa sunulmuştur. Örneğin bergamotlu tercih edenler için ayrı, normal dökme sevenler için ayrı paketlenmiştir. Kullanım sıklığınıza göre belirleyebileceğiniz farklı gramajlardaki paketlerden dilediğinizi satın alabilir ve çay keyfinizi en üst seviyede yaşayabilirsiniz.

Mahmood Tea Seylan Çayı Markası Kime Ait? Hangi Ülkeye Ait?

Mahmood Tea, milli üretim ve %100 yerli olma özelliğiyle Türkiye'nin gurur kaynağı olan bir çay markasıdır. Altunkaya Şirketler Grubu'nun öncülüğünde kurulan Mahmood Tea, Türk çay severlerinin damak zevkine hitap etmek için özenle hazırlanan Seylan çayının satışını yapmaktadır.

Mahmood Tea markası, yerli üretimi desteklemekte ve bu değerlere bağlı kalarak üretim yapmaktadır. Türkiye'nin doğal güzelliklerinden ilham alan Mahmood Tea, en kaliteli çay yapraklarını özenle seçer ve çay severlerin beğenisine sunar.

Altunkaya Şirketler Grubu'nun güçlü desteğiyle kurulan bu marka, Türk çay severlerine en kaliteli ve lezzetli Seylan çayını sunmayı amaçlar. Türkiye'nin doğal güzellikleri ve zengin çay kültürüyle harmanlanan Mahmood Tea çayları, damaklarda unutulmaz bir iz bırakır.

Türkiye’de “kaçak çay” olarak ta bilinen “seylan çayı” çeşitlerinden istediğinizi seçmek ve sipariş vermek için https://www.sonsepet.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Baldo Pirincin Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Baldo Pirincin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Baldo pirinç, özellikle İtalya'da yetiştirilen ve dünya mutfaklarında önemli bir yere sahip olan bir pirinç çeşididir.

Siyah Zeytin Nedir, Siyah Zeytinin Faydaları Nelerdir?
Siyah Zeytin Nedir, Siyah Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Siyah zeytin , insanlık tarihine uzanan köklü bir geçmişe sahiptir. -36

Tahin Nedir, Tahinin Faydaları Nelerdir?
Tahin Nedir, Tahinin Faydaları Nelerdir?

Tahin , sadece bir gıda değil, bir lezzet serüvenidir. İlk tadımla birlikte, susamın hafif tatlılığı ve kavrulmuş aroması damakta dans eder.  

Pirincin Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Pirincin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Pirinç, dünyanın en eski ve en yaygın tüketilen tahıllarından biridir. Asya kökenli olan bu besin, binlerce yıldır insanların temel gıdası olmuştur.  

Süt Tozu Nedir, Süt Tozunun Zararları Nelerdir?
Süt Tozu Nedir, Süt Tozunun Zararları Nelerdir?

Süt, insanlık tarihi boyunca temel bir besin kaynağı olmuştur. Süt tozu, sütün suyunun çıkarılmasıyla elde edilen bir üründür.

Ton Balığı Nedir, Ton Balığının Faydaları Nelerdir?
Ton Balığı Nedir, Ton Balığının Faydaları Nelerdir?

Ton balığı, büyük ve yırtıcı bir balık olan mavi yüzgeçli orkinosun etinden yapılan bir yiyecektir.

Kahve Kreması Nedir, Nasıl Yapılır, Nasıl Kullanılır?
Kahve Kreması Nedir, Nasıl Yapılır, Nasıl Kullanılır?

Kahve kreması, kahve tutkunlarının favori içeceklerine ekledikleri, lezzet ve kıvamı artıran bir malzemedir.

Sıcak Çikolata Nedir? Sıcak Çikolata Tarifi, Nasıl Yapılır?
Sıcak Çikolata Nedir? Sıcak Çikolata Tarifi, Nasıl Yapılır?

Sıcak çikolata adından da anlaşılacağı üzere çikolatanın eritilerek içilecek hale getirilmesiyle elde edilen bir içecektir.