Menü
Sepetim
Islak Mendil Kullanımı
15.06.2022

Islak Mendil Kullanımı

Ofis ve iş yerlerinde hemen hemen her masa üzerinde bu ürünleri görebilirsiniz. Bunun en önemli sebeplerinden biri de sürekli olarak dokunulan masa, çekmece, dolap, raf gibi alanları hızlıca temizleyerek daha hijyenik bir yapıya sahip olmasını sağlamaktır. Piyasa üzerinde tercih edilebilecek onlarca farklı markanın onlarca farklı ıslak mendili bulunur. Bu yazımızda sizlere ıslak mendilin nasıl kullanıldığı, ıslak mendil kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri ve ıslak mendil tercihinde göz önünde bulundurulması gerekenlerle ilgili faydalı bilgiler paylaşacağız.

Islak Mendil Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Islak mendil, günün temizlik anlamında kurtarıcı malzemelerdir. Peki bu ıslak mendil neyden yapılır? Islak mendiller sentetik bir kağıdın solüsyon ile ıslatılması daha sonrasında ise çeşitli ölçülerde kesilerek paketlenmiş halidir. Günümüzde her alanda oldukça yaygın bir kullanıma sahip olmasından dolayı hem ıslak mendil seçiminde hem de bu ürünü kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunur. Bunlarda en önemlisi ıslak mendil kullanımı bireyler için ikinci planda olmalıdır. Yapılacak temizlik öncelikle su ve diğer temizlik malzemeleri kullanılarak yapılmalı aksi bir durum olmadığı takdirde ıslak mendiller daha elzem durumlar için tercih edilmelidir. Bunun sebebi ise ıslak mendil üretiminde içine çeşitli kimyasallar ve çeşitli etken maddelerin eklemeleridir. Bu maddeler de insan cildinde tahrişe veya olumsuz durumlara sebep olabilir. Şayet ıslak mendil kullanımı yapılacak ise de tercih edilen bu mendilin daha doğal ürünler seçilerek üretilmiş olmasına dikkat etmek cilt sağlığı adına önemlidir. Özellikle içinde alkol ve paraben gibi cilt bariyerine oldukça zarar veren maddelerin bulunmadığı ürünleri seçmek ilerleyen zamanlar için cildinize yapacağınız en önemli iyiliklerden biri olacaktır. Unutmayın; Confy marka ürünleri ile ıslak mendil kullanımı daha doğal bir hal alıyor.

Islak mendil kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de ürünün yüzeylerde leke bırakmıyor olmasıdır. Bazı ıslak mendiller içinde bulunan etken maddelerden dolayı kullanılan ahşap veya herhangi bir yüzeyde çeşitli lekeler ve renk açılmalarına neden olur. Bu da yüzeyin yapısının bozulması ve görünümünün değişmesi demektir. Bu tarz alanlarda ıslak mendil kullanırken yine yapılması gereken en önemli şey mendilin içeriğinin dikkatlice incelenmesidir. Hem kendi deri sağlığını hem de kullanacağınız yüzeyin yapısına uygun ürünleri seçmek yaşanabilecek sorunları minimuma indirger. Sadece herhangi bir yüzeyde kullanılan mendillerde değil özellikle bebekler için tercih edilen ıslak mendillerde de aynı özeni göstermek bebeğinizin hassas cildine zarar gelmemesi adına yapılacak önemli bir davranıştır. Bebek cildi son derece hassas bir yapıya sahiptir ve gün içinde bu hassas yapıya en sık değen etken malzeme ise ıslak mendildir. Bebeğin bez temizliğinde veya üzerine dökülen yemek kalıntılarını temizlerken bu pratik malzeme sıkça tercih edilir. Bebeğin cildin, deri yüzeyine herhangi bir zarar vermemek adına seçilecek ıslak mendillere büyük özen göstermek son derece önemlidir.

Islak Mendil Nerelerde Kullanılır?

Islak mendiller, birden fazla kullanım alanına sahip ürünlerdir. En pratik temizlik aracı olmasından dolayı hemen hemen her yerde kullanımını görebilirsiniz. Yemek yedikten sonra temizlenmek için, çalışılan alanın pratik temizliğinde, bebeklerin genel temizliğinde, dökülen veya leke kalan yerlerin temizliğinde hızlı bir çözüm sunar. Dünya üzerinde gün içinde sıkça kullanılan ıslak mendillerin ülkemizde de kullanımı yadsınamayacak kadar fazladır. Özellikle yemek alanlarında her masada veya gönderilen her yemeğin yanında mutlaka bir adet ıslak mendil bulunması bunun en önemli kanıtıdır. Hızlı bir temizlik sağlayan bu hijyen araçları anlık temizlik için önemlidir. Fakat daha sonrasında mutlaka derinlemesine bir temizlik, su ve çeşitli deterjanlarla yapılacak temizleme işlemi önemlidir. Çünkü bu mendiller her ne kadar temizlik aracı olarak kullanılsalar da yapılarında bulunan çeşitli zararlı maddeler cilt için son derece tehlikelidir. Peki bu cildimize zarar veren mendillerin kullanım alanları nelerdir? Bunlardan bazıları şunlardır;

 • Yemek sonrası ağız ve el temizliğinde
 • Çalışılan masaların yüzey temizliğinde
 • Ofis veya iş yerlerinde dolap, çekmece, kapı kolu, masa, lamba, çeşitli elektronik cihazların yüzeylerinde
 • Evlerde hızlı temizlik amacıyla herhangi bir yüzeyin temizlenmesinde
 • Bebeklerin bez değişikliği sırasında veya üzerine dökülen yemek kalıntılarının temizliğinde
 • Ayakkabılarda oluşan kiri, lekeyi, tozu götürmek amacıyla sıklıkla kullanılır.

Tüm bu kullanım alanlarını dışında tercih edilen daha pek çok kullanım çeşidi ve kullanım alanı bulunmaktadır. Tercih edilen pek çok alanda bu ürünler kolaylıkla kullanılabilir. Bebek ıslak mendil tercih ederken, ürünlerin zararsız yapıda olmasına özen göstermelisiniz.

Islak Mendil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Islak mendil pratik ve kolay çözüm sunarken içinde bulunan çeşitli etken maddelerden dolayı da bir yandan cilt dokusuna zarar verebilmektedir. Özellikle lokanta veya restoranlarda sıkça servis edilen bu mendillerin kullanımında dikkat edilmesi önemlidir. Sadece bu alanlardaki kullanımlar için değil genel olarak ıslak mendil alışverişinde mendil seçerken özen gösterilmesi gereken bazı detaylar vardır. Bu detaylar şu şekilde sıralanabilir;

 • Dermatolojik, klinik olarak test edilmiş ve hijyenik mendiller seçilmelidir.
 • Boyar madde içermemesine dikkat etmek cilt sağlığı için önemlidir.
 • PH değerinin gerek bebek cildi gerekse yetişkin cildi için uygun aralıklarda olması gerekmektedir.
 • Islak mendil içerisinde paraben, alkol veya methylisothiazolinone içeren etken maddelerin bulunmaması önemlidir.
 • Bebeğiniz için alacağınız ıslak mendillerde saf su oranının yüksek olduğu ve içerisinde doğal yağların, vitaminlerin de bulunduğu ıslak mendiller alınmalıdır.
 • Islak mendil markaları detaylıca incelenmeli doğal veya doğala en yakın ürünler tercih edilmelidir.
 • Ürün ambalajları açılmamış ve hava almayacak şekilde paketlenmiş olanlarının satın alımına özen gösterilmelidir.
 • Yoğun parfüm içermeyen ürünler tercih edilmelidir. Bunun en önemli sebeplerinden biri parfüm esanslarının cilt üzerinde alerjik reaksiyon sebebiyet verme olasılığının bulunmasıdır.


  Islak Mendil Kullanmak Zararlı Mı?

  Islak mendil kullanmanın zararları kullanılacak ıslak mendile markasına ve yapısına göre değişiklik gösterir. Islak mendil üretimi sırasında içine konulan maddeler bu mendilin yapısının zararlı olup olmamasını belirler. Piyasa üzerinde birbirinden farklı pek çok ıslak mendil çeşidi vardır. Tüm ıslak mendillerin de kendilerine özgü çeşitli formülleri vardır. Bu formüllerde kullanılan malzemeler de ıslak mendilin yapısını oluşturur. Zararlı ıslak mendil markaları detaylıca araştırılıp ürün seçimi ona göre yapılmalıdır. Zararlı maddelere sahip olan ıslak mendilleri hem sizin hem de bebeğiniz için kullanıyorsanız bebeğinizin cildinde pek çok olumsuz duruma yol açar. Bunların başında çeşitli tahrişler, kızarıklıklar, kabarmalar veya deri döküntüleri gelir. Özellikle bebek için kullanılacak ıslak mendillerde tüm bu zararlı maddelerin kullanılmamış olması son derece önemlidir. Bunun yanında alkolsüz ıslak mendil markaları mendil tercihinde göz önünde bulundurulmalıdır. Alkol cilt için son derece zararlı bir kimyasaldır. Hassas cilt yapısına sahip kişilerde çeşitli tepkimelere sebep olabilmektedir. Bu sebeple ıslak mendil seçimi yapılırken ürün içerisinde herhangi bir alkolün veya alkol türevlerinin bulunmaması son derece önemlidir. Sizler de Confy 100’lü ıslak mendil tercih ederek çoklu kullanım imkanına sahip olabilirsiniz.

Yaralarımızı Birlikte Saracağız
Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan, şehrimizi ve birçok ilimizi etkileyen depremin büyük üzüntüsü içerisindeyiz.
Devamını Oku
16.02.2023
Mahmood Tea Seylan Çayı Kalitesi
Dünyada sudan sonra en fazla tüketilen içeceklerden olan çayın pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bu çay çeşitlerinden belki de en meşhuru ve lezzetlisi Seylan çayıdır.
Devamını Oku
17.11.2022
Farklı Çeşitleriyle Kahveler
Kahveler, çeşitleri, özellikleri ve detaylar hakkındaki bilgileri makalemizde bulabilirsiniz!
Devamını Oku
02.11.2022
Türk Kahvesi Çeşitleri ve Özellikleri
Türk kahvesi çeşitleri nelerdir? Türk kahvesinin pişirme yöntemleri nelerdir? Detaylar makalemizde!
Devamını Oku
02.11.2022
Stick Kahve Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Stick kahve nedir? Stick kahvelerin özellikleri ve çeşitleri nelerdir? Detaylar makalemizde!
Devamını Oku
02.11.2022
Granül Kahve Çeşitleri
Granül kahve çeşitleri ve granül kahvelerin özellikleri ile ilgili detaylı bilgi makalemizde!
Devamını Oku
02.11.2022
Aromalı Türk Kahveleri
Aromalı Türk kahveleri nasıl yapılır? Hangi aromalarda Türk kahvesi bulunur? Detaylar makalemizde!
Devamını Oku
02.11.2022
Sıcak Çikolata Çeşitleri
Sıcak çikolata çeşitleri ve sıcak çikolatanın hazırlanışı ile ilgili detaylı bilgi makalemizde!
Devamını Oku
02.11.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.