150 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo!
Menü
Sepetim
Granül Kahve
01.07.2022

Granül Kahve

Kahvenin kullanışlı olduğu birimlerinden biri granül kahvedir. O nedenle granül kahve nedir ve granül kahve ne demek bilinmeli ve bilinçli tüketilmelidir. Günümüz kahvesini de tanımlayan granül kahve, 1900’lü yılların başında ABD’nin Chicago kentinde doğmuştur. Asya’dan Amerika’ya değişik bölgelerde yetişen kahvenin, kuru iklimle özdeşleşmesi granül kahvenin toprağa benzeyen görüntüsüyle de bütünleşmektedir. Kahve; dondurulma, kurutma, vakumlama ve ısıtma işlemlerinden sonra kuru taneciklere dönüşerek granül kahve haline gelmektedir.

Peki, granül kahve nasıl yapılır?

Granül kahve yapımı için ilk olarak suyun kaynama noktasını kendiniz belirleyerek tepeleme bir ya da iki çay kaşığı granül kahveyi sıcak suyun içine atarak oluşturabilirsiniz. Sütlü granül kahve için ise süt tozu veya gerçek süt ile karıştırarak tercih edebilirsiniz. Süt miktarı tamamen kişinin kendi tercihine bırakılmıştır. Granül kahve sütlü tercihi yumuşak bir içime sahiptir.

Daha lezzetli granül kahve nasıl yapılır? Sağlık açısından bakıldığında şekerli veya şekersiz kullanımı da tercihler arasında olmaktadır. Bu haliyle granül kahve nasıl yapılır sorusunun cevabı hazır olmaktadır.

Granül kahve ne demek diye incelenirse teorik olarak kahvenin birçok işlemden geçmiş halidir. Günümüzün en popüler ve en çok tercih edilen içeceklerinden birini tanımak  sağlıklı bir tüketici olmanıza imkan tanır. Granül kahvenin dengeli kullanımını anlamak adına granül kahve ne demek ve granül kahve nasıl yapılır sorularının cevabını bilmek önem taşımaktadır.

Dalgona kahve ise günümüzde instagram hikayeleri ve görsellerinde gördüğümüz granül kahve ile yapılan lezzetli bir içecek çeşididir. Dalgona kahvenin lezzetini tattıktan sonra granül kahve ne demek  olduğu sıklıkla merak edilmektedir çünkü granül kahveyle yapılan bu içeceğin çoğu kişinin damak tadına uyduğu çok açık. Dalgona kahvesini yaz aylarında içinizi ferahlatan bir içecek olarak tanımlamak mümkündür.

Dalgona kahve, Güney Kore insanları için vazgeçilmez bir içecek olarak tüm dünyaya yayıldı. Telaffuzu ise Güney Kore yapımı bir içecek olduğunu ispatlamaktadır. Evde pratik bir şekilde yapabileceğiniz tek kişilik dalgona kahvenin malzemeleri şöyle;

1 yemek kaşığı granül kahve

1 yemek kaşığı toz şeker

1 yemek kaşığı sıcak su

100 mililitre soğuk süt

Bir bardağa granül kahve, şeker ve sütü ekleyerek 10-15 dakikalık bir çırpma işlemi ile köpürtebilirsiniz. Bu işlemi bir kaşık yardımı ile yapmanız uzun sürebilir. Karıştırma işlemi için küçük mikserler de tercih edilmektedir. Daha sonra hazırladığınız karışımı bir bardak soğuk sütün üstüne ilave edebilirsiniz.  Yoğunluğuna veya sertliğine göre üstüne granül kahve ve fındık serpebilirsiniz. Görüntüsü ile kremalı bir keki andıran bu içecek, değişik tatlar arayanlar için de güzel bir ara öğün. Diyet listelerinde gördüğümüz öğle arası için kullanılan ara öğün hafif yiyecek ve içeceklerin yanında granül kahve tüketilmesini de tavsiye etmektedir.

Granül kahvenin antioksidan özelliği ile yağ yakan bir içecek olduğunu kanısı mevcuttur fakat granül kahve yüksek ısılarda kavrulduktan sonra bu özelliğini yitirdiği bilinmektedir. Granül kahve zararları kişinin kullanım oranına göre değişmekte olup güvenilir üretimleri tercih etmek avantaj sağlayacaktır.

Granül kahve faydaları, kahve sevenler için ezbere bilinmesi gereken bilgilerdendir. Fiziksel ve ruhsal olarak kişiyi zinde tutar ve aynı zamanda motivasyon kaynağı olarak da bilinmektedir kahve. Granül kahve tüketicinin yanında bulundurması açısından da tercih edilebilen bir içecek çeşididir. Çantada bulundurabilecek ve taşıması kolay, pratik ve hemen hazırlanabilecek bir seçenektir çünkü küçük tanecikleri ile yarattığı etki yeterince büyük olmaktadır. Kahve bağımlıları için kahvenin faydaları saymakla bitmez. Stresi azaltmak isteyenler ve zaman doldurmayı sevenler için kahvenin kafeinsiz halleri bile mevcut olmaktadır. Hem ruhsal olarak hem de fiziksel olarak faydaları olan kahvenin aynı zamanda hafızayı güçlendirerek öğrencilere yardımcı olduğu bilinmektedir. Kahvenin öğrenme sürecinde yaratıcılığı artırarak güne güzel başlamanızı sağladığı da bilinmektedir.  Sıcak ve soğuk her türlü tüketilebilen bu içecek çay çeşitleri kadar önemlidir.

Beslenme serüveninde kalori ve kilo miktarı direkt ilişkili olmaktadır fakat sade granül kahvenin kalorisi yok denecek kadar azdır. Yüksek kalorili, yağ ve karbonhidrat bileşenleri olan ek içecekler ya da besinler kahveye girdiği zaman kalorisini yükseltecektir. Bu sebeple yağ oranı yüksek sütler ve şekerler kahveyle beraber kullanıldığında kilo aldırabilir. Kalori hesabı yapan ve kilo sorunu alan tüketicilerin bu kısımda ayrıntılı inceleme yapmadan kahve çeşitlerine yönelmesi sorun oluşturabilir.

Granül kahve kalori miktarı, sade ve 100 grama denk gelmiş şekildeyse 2-3 kalori civarındadır. Fakat bir latte, içeriği ve kullanılan malzemelere göre 200-300 kaloriyi bulabilmektedir. Granül kahve kalori miktarından korkmamıza gerek yok fakat diğer malzemeler durumu değiştiriyor. Granül kahve kalori miktarı ayarlandığı sürece bir ara öğün şeklinde bile tüketilebilmektedir. Kalori miktarına göre beslenmesini ayarlayan tüketici için granül kahvenin kalorisi önemli hale gelmektedir.

Granül kahve yerine toz, filtre kahve veya kapsül şeklinde makine ile yapılan kahveleri tercih edebilirsiniz. Makine ile yapılan kahvelerde tercih edilecek kapsül kahve çeşitleri için sayfamızı inceleyebilirsiniz. Toz kahveler, granül kahve ile benzerlik gösterip suya daha kısa sürece karışan bir seçenek olmaktadır. Filtre kahve ise günümüzde popülerliğini korumakla birlikte süt ve şekerle tercih edilmektedir. Filtre kahvenin birçok kahve türünün önünü açtığını da bu süreçte söylenebilir. Damak zevkine göre değişiklik gösteren kahve türleri birbirlerinin yerine konularak kafein ihtiyacını giderebilmektedir. Kahve kültürü günümüz dünyasında yaygınlaştıkça değeri ve çeşitleri değişmekte, kullanıcıların zevkleri ile de ilerleyip farklı seçeneklerin doğmasına sebep olmaktadır. Türk kahvesi ise Türkiye’de en yaygın kullanılan kahve çeşidi olarak bilinmektedir. Ülkemizde tercih edilen hatta manevi değerler biçilen Türk kahvesi birçok yerde bulunabilmektedir. Türk kahvesi fiyatları gramaja göre değişkenlik gösterebilir.. Sağlık açısından da içilen Türk kahvesi eski tip pişirilme geleneğinden uzaklaşarak kahve makinelerinde daha da lezzetli hale getirilerek yapılmaktadır.

Granül kahve çeşitleri olarak uzun süredir tercih edilen Nescafe, Kahve Dünya, Jacobs, Mesh ve Cafe Milano markaları devamlılığını korumaktadır. Raflarda sıklıkla görülen bu markalar internet alışverişlerinde de bulunmaktadır.  Çok sık tercih edilen bu markalar kendilerini güncelleyip çeşitlendirerek kahve kullanıcılarına da hitap etmektedir. Değişik kahve türleri olan bir markaların tüketicinin zevkine göre ürünler ürettiği de bilinmekte. Bu kadar uzun süre piyasada kalmalarının nedenini tüketicinin zevklerini uzun süreli göz önünde bulundurmalarına bağlayabiliriz. Bu büyük markalardan olan Starbucks, Tchibo gibi aynı zamanda kendi kafesiyle rant sağlayan birçok kahve markası bulunmaktadır. Bu tarz mekanların hem kahveleri hem de ortamlarıyla büyük gelirler ettiğini bilinmektedir. Kahve piyasasının düşük maliyetle büyük getir elde ettiği gündemdedir. Peki bu sektörün gelişmesine farkında olmadan destek veriyor musunuz? Kahvenin getirdiği avantajlar tüketiciyi bu sisteme çoğunlukla çekmektedir ve böylelikle kahve markaları büyüyüp kendini geliştirerek hizmet sektörüne de hakim olmakta. Kahvenin vazgeçilmez boyutlarda olduğu düşünen akıllı girişimciler bu alana yönelerek araştırma çalışmalarını yapmaya devam etmektedir. Gelişen ve büyüyen bir sektör olarak günümüzde birçok markanın kahve sektörüne eklenmesi de kaçınılmaz hale geldi. O nedenle markaları seçerken çok düşüneceğimiz bir kahve çeşitliliğine doğru gidildiği görülmektedir fakat günümüzde de popülerliğini koruyan ve tadından bir şey eksiltmeyen markalar tercih edilecektir. Fiyat aralıklarıyla da bu seçimler mutlaka değişiklik gösterecektir.

Hazır kahve tüketiminde hızlıysanız kuru ve serin yerlerde granül kahvenizi saklamanız bozulmasına engel olacaktır. Güneş gören kahvenin yapısı bozulursa tüketilmesi riskli hale gelir. Bu nedenle dolaplarda ve kuytu kısımlarda yer alan bölgelerde durması kahveyi daha uzun ömürlü yapabilir. Sıklıkla kahve kullanmayan ama tüketen bir kullanıcının kahveyi buzdolabında muhafaza ederek ömrünü uzatması da mümkün olmakta. Filtre kahve daha kısa süreli bir ömre sahipken granül kahvenin kullanımı daha uzun sürebilmektedir. Bu nedenle kahve türlerine göre saklama ve kullanım süresi farklı olabilmektedir. Her kahvenin kendine göre bir kullanım süresi olduğunu söylemek mümkün. Granül kahve veya diğer kahve çeşitlerinde paketin açılıp ya da açılmadan saklanma süreleri de değişiklik göstermektedir. Hazır kahve çeşitleri için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Granül Kahve Nerede Satılır?

Granül kahveleri alışveriş merkezlerinde, dükkanlarda, marketlerde ve kendi kahve markalarına ait kafelerde satılmakta fakat pandemi döneminde meşhur olan internet alışverişi gıda için de tercih edilebilir hale geldi. O nedenle internet siteleri ve uygulamalar üzerinden granül kahve satışını sağlamak kolaylık gösterdi.

 

Granül Kahve
Kafeinli içecekler, metabolizma hızını artırarak güne dinç başlamamızı sağlayan içeceklerden olmaktadır.  Kafein içeriği ile beraber lezzetliyle tercih edilen ve ilk akla gelen içecek çeşitlerinden birisi de kahvedir. Kahveyi nasıl ve ne ile içtiğimiz, çeşitleri kişilerin tercihine göre farklılık göstermektedir. Kahve, insanları bir araya getirip mutlu eden veya bazen tek başınayken motivasyon sağlayabilen bir içecektir. Kahve sohbetleri ve kahve kültürünün önemi bu noktada rol oynamaktadır. Anılarımızın bir parçasına daima eşlik eden bu içeceğin incelemesini yapmak kayda değerdir. Öğrencilik yıllarında en çok tercih edilen granül kahve ise en pratik ve zahmetsiz şekilde tüketilen içecek çeşidi olmaktadır. Kahve bitki olarak toplanması ve işlenmesi zor bir besin maddesidir. Tüketilirken kullanışlı hale getirilmesi de onun ne kadar mucizevi bir içecek olduğunu kanıt olmaktadır.
Devamını Oku
01.07.2022
Stick Kahve Nedir?
Günümüzde kullanımı yaygınlaşan stick kahve kullanım kolaylığı ve temizliğinin rahat olması açısından tercih edilmektedir. Stick kelimesi Türkçe anlamıyla “sopa” anlamı taşımaktadır. Paketinden çıktığı gibi kullanılabilen stick kahve uzun yapısıyla ve kaşık niteliğiyle güzel bir görsel oluşturmaktadır. Kahve müptelaları için kahve ile dolu bu küçük sopalar sıcak suyla karıştırıldığında zengin bir tat sunmaktadır.
Devamını Oku
01.07.2022
Bebeklerde Bez Mayo Nasıl Seçilir, Nelere Dikkat Edilmeli?
Anne ve bebek ürünleri hemen her yerde gereklidir. Ayrıca bebekler için havuz ve deniz içerisinde hareket etmeleri, gelişimleri açısından oldukça sağlıklıdır. Yaz döneminde anne ve babalar için bebeklerini su içerisinde eğlenirken görmek oldukça keyifli olabilir. Bu keyifli dakikaların bebeğin tuvalet sorunu ile yarıda kalmaması için doğru ürünler tercih edilmesi gerekir. Henüz tuvalet alışkanlığı kazanamayan bebekler için standart mayolar uygun değildir. Bebeklere özel olarak tasarlanan bez mayolar rahatlıkla bebeğin deniz ya da havuzda zaman geçirmesine olanak tanır.
Devamını Oku
15.06.2022
Islak Mendil Kullanımı
Islak mendil, tüm dünyada sıklıkla kullanılan bir temizlik malzemesidir. Hem kullanım kolaylığı hem de pratik bir ürün olmasından dolayı evlerde, iş yerlerinde, ofislerde, kafelerde ve daha pek çok alanda kullanımı mevcuttur. Özellikle su ve diğer temizlik ürünlerinin bulunmadığı veya bu ürünlerle temizlemeye vakit olmadığı durumlarda ıslak mendiller pratik çözüm sunmaktadır.
Devamını Oku
15.06.2022
Yenidoğan Bebek Bezi Önerileri
Ebeveynler için doğum sonrasında ve hatta doğum öncesinde ortaya çıkan en önemli sorunlardan biri seçilecek bebek bezi olmaktadır. Doğru bezi seçmek bebeğin cilt sağlığına büyük oranda katkı sağlar. Bebeğin sağlıklı büyümesine ve özellikle uykusunu huzurlu bir şekilde geçirmesine yardımcı olur. Kesintisiz uyku için doğru bez seçimi son derece önemlidir. Doğru bebek bezini bulmak özellikle günümüzde oldukça zorlanılan bir durumdur. Bunun en önemli sebebi ise piyasa üzerinde birden çok bez markasının bulunmasıdır. En iyi bez markası ebeveynler tarafından da en sık araştırılan detayların içinde yer alır. Her anne baba, bebeğinin rahat bir gün geçirmesini ister. Bebeklerinde günü rahat geçirmesindeki en önemli ve en büyük etken bezleridir. Bundan dolayı da yenidoğan bebeğe bez seçimi yapılırken bebek bezi önerileri dikkate alınarak seçimler yapılmalıdır. Bebek bezi tavsiye edilirken de bebeklerin bulundukları yaş dikkate alınarak bir tavsiye aralığında bulunulmalıdır. Bebek bezi fiyatları boyutlarına göre değişkenlik gösterebilir.
Devamını Oku
15.06.2022
Çocuklarda Tuvalet Eğitimi
Çocuk gelişim sürecinde bazı zorlu safhalar vardır. Tuvalet eğitimi de bu safhalardan biridir. Çocukların tuvalet eğitiminde dikkat edilmesi gereken bir çok unsur mevcuttur. Çocuğun eğitime hazır olması, doğru zamanlama ve tuvalet eğitimine alışma süreci ebeveynler tarafından dikkate alınarak tuvalet eğitimine başlanmalıdır. Doğru adımlarla başlanmayan tuvalet eğitim süreci çocuğun gelişiminde olumsuz etkilere neden olabilir. Bebeklere tuvalet eğitimi ne zaman verilir sorusu birçok aile için kafa karıştırıcıdır.
Devamını Oku
15.06.2022
Bebeklerde Bez Alerjisi
Bebeklerin hassas cildi çeşitli nedenlerle alerji ya da tahriş olabilir. En sık rastlanan alejik reaksiyonlar bebek bezlerinden kaynaklanmaktadır. Bezin bağlandığı genital bölge, popo ve bel bölgesi kıvrımlarında yoğun olarak pişik oluşumu gözlemlenebilir. Dikkat edilmemesi halinde bebeklerin cildinde ciddi yaralara yol açabilir. Bebeklerde görülen alerjik reaksiyonlarda mutlaka bir uzman doktora başvurulmalıdır. Bebekte alerjinin neden olduğu durum belirlenmeli ve bu kapsamda önlemler alınmalıdır.
Devamını Oku
15.06.2022
Bebekler İçin Kullanılabilecek Islak Mendiller
Islak mendiller, kullanımı oldukça pratik ve günlük hayatta sıklıkla tercih edilen temizlik malzemelerinden biridir. Gerek bebeklerin gerekse yetişkinlerin el ve vücut temizliğinde kullandığı kurtarıcılar içinde yer alır. Özellikle bebeklerin temizliği için kullanılan en önemli ve en kurtarıcı temizlik malzemesi ne diye sorulsa ilk verilecek cevap genellikle ıslak mendil olmaktadır. Bebek için kullanılan tüm ıslak mendiller, bebeklerin cildinin hassas yapısı düşünülerek üretilmiştir. Bebeklerin cildi oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Özellikle yenidoğanlarda bu hassasiyet çok daha fazladır. Onların cilt sağlığı ebeveynler için oldukça önemli bir konudur. Bundan dolayı da ıslak mendil seçimi yapılırken ilk dikkat edilen detay bu olmalıdır. Yanlış bir ıslak mendili kullanmak bebeğinizin cildinde çeşitli tahribatlar, deri döküntüleri yaratabilir bu da daha sonrası için çeşitli olumsuzlukları peşinde getirebilir. Bundan dolayı kıyafetinden oyuncağına kadar her alanda bebeğinize özen gösterdiğiniz gibi ıslak mendil seçiminde de özen göstermelisiniz. Confy ürünleri tercih edildiğinde, bebeğinizin cildi sağlığını koruyacaktır.
Devamını Oku
15.06.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.