Son Sepet Menü
Üyelik Giriş
üye giriş
Şifremi Unuttum
ÜYE OL
Sepetim
Granül Kahve
01.07.2022

Granül Kahve

Kahvenin kullanışlı olduğu birimlerinden biri granül kahvedir. O nedenle granül kahve nedir ve granül kahve ne demek bilinmeli ve bilinçli tüketilmelidir. Günümüz kahvesini de tanımlayan granül kahve, 1900’lü yılların başında ABD’nin Chicago kentinde doğmuştur. Asya’dan Amerika’ya değişik bölgelerde yetişen kahvenin, kuru iklimle özdeşleşmesi granül kahvenin toprağa benzeyen görüntüsüyle de bütünleşmektedir. Kahve; dondurulma, kurutma, vakumlama ve ısıtma işlemlerinden sonra kuru taneciklere dönüşerek granül kahve haline gelmektedir.

Peki, granül kahve nasıl yapılır?

Granül kahve yapımı için ilk olarak suyun kaynama noktasını kendiniz belirleyerek tepeleme bir ya da iki çay kaşığı granül kahveyi sıcak suyun içine atarak oluşturabilirsiniz. Sütlü granül kahve için ise süt tozu veya gerçek süt ile karıştırarak tercih edebilirsiniz. Süt miktarı tamamen kişinin kendi tercihine bırakılmıştır. Granül kahve sütlü tercihi yumuşak bir içime sahiptir.

Daha lezzetli granül kahve nasıl yapılır? Sağlık açısından bakıldığında şekerli veya şekersiz kullanımı da tercihler arasında olmaktadır. Bu haliyle granül kahve nasıl yapılır sorusunun cevabı hazır olmaktadır.

Granül kahve ne demek diye incelenirse teorik olarak kahvenin birçok işlemden geçmiş halidir. Günümüzün en popüler ve en çok tercih edilen içeceklerinden birini tanımak  sağlıklı bir tüketici olmanıza imkan tanır. Granül kahvenin dengeli kullanımını anlamak adına granül kahve ne demek ve granül kahve nasıl yapılır sorularının cevabını bilmek önem taşımaktadır.

Dalgona kahve ise günümüzde instagram hikayeleri ve görsellerinde gördüğümüz granül kahve ile yapılan lezzetli bir içecek çeşididir. Dalgona kahvenin lezzetini tattıktan sonra granül kahve ne demek  olduğu sıklıkla merak edilmektedir çünkü granül kahveyle yapılan bu içeceğin çoğu kişinin damak tadına uyduğu çok açık. Dalgona kahvesini yaz aylarında içinizi ferahlatan bir içecek olarak tanımlamak mümkündür.

Dalgona kahve, Güney Kore insanları için vazgeçilmez bir içecek olarak tüm dünyaya yayıldı. Telaffuzu ise Güney Kore yapımı bir içecek olduğunu ispatlamaktadır. Evde pratik bir şekilde yapabileceğiniz tek kişilik dalgona kahvenin malzemeleri şöyle;

1 yemek kaşığı granül kahve

1 yemek kaşığı toz şeker

1 yemek kaşığı sıcak su

100 mililitre soğuk süt

Bir bardağa granül kahve, şeker ve sütü ekleyerek 10-15 dakikalık bir çırpma işlemi ile köpürtebilirsiniz. Bu işlemi bir kaşık yardımı ile yapmanız uzun sürebilir. Karıştırma işlemi için küçük mikserler de tercih edilmektedir. Daha sonra hazırladığınız karışımı bir bardak soğuk sütün üstüne ilave edebilirsiniz.  Yoğunluğuna veya sertliğine göre üstüne granül kahve ve fındık serpebilirsiniz. Görüntüsü ile kremalı bir keki andıran bu içecek, değişik tatlar arayanlar için de güzel bir ara öğün. Diyet listelerinde gördüğümüz öğle arası için kullanılan ara öğün hafif yiyecek ve içeceklerin yanında granül kahve tüketilmesini de tavsiye etmektedir.

Granül kahvenin antioksidan özelliği ile yağ yakan bir içecek olduğunu kanısı mevcuttur fakat granül kahve yüksek ısılarda kavrulduktan sonra bu özelliğini yitirdiği bilinmektedir. Granül kahve zararları kişinin kullanım oranına göre değişmekte olup güvenilir üretimleri tercih etmek avantaj sağlayacaktır.

Granül kahve faydaları, kahve sevenler için ezbere bilinmesi gereken bilgilerdendir. Fiziksel ve ruhsal olarak kişiyi zinde tutar ve aynı zamanda motivasyon kaynağı olarak da bilinmektedir kahve. Granül kahve tüketicinin yanında bulundurması açısından da tercih edilebilen bir içecek çeşididir. Çantada bulundurabilecek ve taşıması kolay, pratik ve hemen hazırlanabilecek bir seçenektir çünkü küçük tanecikleri ile yarattığı etki yeterince büyük olmaktadır. Kahve bağımlıları için kahvenin faydaları saymakla bitmez. Stresi azaltmak isteyenler ve zaman doldurmayı sevenler için kahvenin kafeinsiz halleri bile mevcut olmaktadır. Hem ruhsal olarak hem de fiziksel olarak faydaları olan kahvenin aynı zamanda hafızayı güçlendirerek öğrencilere yardımcı olduğu bilinmektedir. Kahvenin öğrenme sürecinde yaratıcılığı artırarak güne güzel başlamanızı sağladığı da bilinmektedir.  Sıcak ve soğuk her türlü tüketilebilen bu içecek çay çeşitleri kadar önemlidir.

Beslenme serüveninde kalori ve kilo miktarı direkt ilişkili olmaktadır fakat sade granül kahvenin kalorisi yok denecek kadar azdır. Yüksek kalorili, yağ ve karbonhidrat bileşenleri olan ek içecekler ya da besinler kahveye girdiği zaman kalorisini yükseltecektir. Bu sebeple yağ oranı yüksek sütler ve şekerler kahveyle beraber kullanıldığında kilo aldırabilir. Kalori hesabı yapan ve kilo sorunu alan tüketicilerin bu kısımda ayrıntılı inceleme yapmadan kahve çeşitlerine yönelmesi sorun oluşturabilir.

Granül kahve kalori miktarı, sade ve 100 grama denk gelmiş şekildeyse 2-3 kalori civarındadır. Fakat bir latte, içeriği ve kullanılan malzemelere göre 200-300 kaloriyi bulabilmektedir. Granül kahve kalori miktarından korkmamıza gerek yok fakat diğer malzemeler durumu değiştiriyor. Granül kahve kalori miktarı ayarlandığı sürece bir ara öğün şeklinde bile tüketilebilmektedir. Kalori miktarına göre beslenmesini ayarlayan tüketici için granül kahvenin kalorisi önemli hale gelmektedir.

Granül kahve yerine toz, filtre kahve veya kapsül şeklinde makine ile yapılan kahveleri tercih edebilirsiniz. Makine ile yapılan kahvelerde tercih edilecek kapsül kahve çeşitleri için sayfamızı inceleyebilirsiniz. Toz kahveler, granül kahve ile benzerlik gösterip suya daha kısa sürece karışan bir seçenek olmaktadır. Filtre kahve ise günümüzde popülerliğini korumakla birlikte süt ve şekerle tercih edilmektedir. Filtre kahvenin birçok kahve türünün önünü açtığını da bu süreçte söylenebilir. Damak zevkine göre değişiklik gösteren kahve türleri birbirlerinin yerine konularak kafein ihtiyacını giderebilmektedir. Kahve kültürü günümüz dünyasında yaygınlaştıkça değeri ve çeşitleri değişmekte, kullanıcıların zevkleri ile de ilerleyip farklı seçeneklerin doğmasına sebep olmaktadır. Türk kahvesi ise Türkiye’de en yaygın kullanılan kahve çeşidi olarak bilinmektedir. Ülkemizde tercih edilen hatta manevi değerler biçilen Türk kahvesi birçok yerde bulunabilmektedir. Türk kahvesi fiyatları gramaja göre değişkenlik gösterebilir.. Sağlık açısından da içilen Türk kahvesi eski tip pişirilme geleneğinden uzaklaşarak kahve makinelerinde daha da lezzetli hale getirilerek yapılmaktadır.

Granül kahve çeşitleri olarak uzun süredir tercih edilen Nescafe, Kahve Dünya, Jacobs, Mesh ve Cafe Milano markaları devamlılığını korumaktadır. Raflarda sıklıkla görülen bu markalar internet alışverişlerinde de bulunmaktadır.  Çok sık tercih edilen bu markalar kendilerini güncelleyip çeşitlendirerek kahve kullanıcılarına da hitap etmektedir. Değişik kahve türleri olan bir markaların tüketicinin zevkine göre ürünler ürettiği de bilinmekte. Bu kadar uzun süre piyasada kalmalarının nedenini tüketicinin zevklerini uzun süreli göz önünde bulundurmalarına bağlayabiliriz. Bu büyük markalardan olan Starbucks, Tchibo gibi aynı zamanda kendi kafesiyle rant sağlayan birçok kahve markası bulunmaktadır. Bu tarz mekanların hem kahveleri hem de ortamlarıyla büyük gelirler ettiğini bilinmektedir. Kahve piyasasının düşük maliyetle büyük getir elde ettiği gündemdedir. Peki bu sektörün gelişmesine farkında olmadan destek veriyor musunuz? Kahvenin getirdiği avantajlar tüketiciyi bu sisteme çoğunlukla çekmektedir ve böylelikle kahve markaları büyüyüp kendini geliştirerek hizmet sektörüne de hakim olmakta. Kahvenin vazgeçilmez boyutlarda olduğu düşünen akıllı girişimciler bu alana yönelerek araştırma çalışmalarını yapmaya devam etmektedir. Gelişen ve büyüyen bir sektör olarak günümüzde birçok markanın kahve sektörüne eklenmesi de kaçınılmaz hale geldi. O nedenle markaları seçerken çok düşüneceğimiz bir kahve çeşitliliğine doğru gidildiği görülmektedir fakat günümüzde de popülerliğini koruyan ve tadından bir şey eksiltmeyen markalar tercih edilecektir. Fiyat aralıklarıyla da bu seçimler mutlaka değişiklik gösterecektir.

Hazır kahve tüketiminde hızlıysanız kuru ve serin yerlerde granül kahvenizi saklamanız bozulmasına engel olacaktır. Güneş gören kahvenin yapısı bozulursa tüketilmesi riskli hale gelir. Bu nedenle dolaplarda ve kuytu kısımlarda yer alan bölgelerde durması kahveyi daha uzun ömürlü yapabilir. Sıklıkla kahve kullanmayan ama tüketen bir kullanıcının kahveyi buzdolabında muhafaza ederek ömrünü uzatması da mümkün olmakta. Filtre kahve daha kısa süreli bir ömre sahipken granül kahvenin kullanımı daha uzun sürebilmektedir. Bu nedenle kahve türlerine göre saklama ve kullanım süresi farklı olabilmektedir. Her kahvenin kendine göre bir kullanım süresi olduğunu söylemek mümkün. Granül kahve veya diğer kahve çeşitlerinde paketin açılıp ya da açılmadan saklanma süreleri de değişiklik göstermektedir. Hazır kahve çeşitleri için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Granül Kahve Nerede Satılır?

Granül kahveleri alışveriş merkezlerinde, dükkanlarda, marketlerde ve kendi kahve markalarına ait kafelerde satılmakta fakat pandemi döneminde meşhur olan internet alışverişi gıda için de tercih edilebilir hale geldi. O nedenle internet siteleri ve uygulamalar üzerinden granül kahve satışını sağlamak kolaylık gösterdi.

Altunsa Salça Kullanıcı Yorumları ve İncelemeleri
Altunsa Salça Kullanıcı Yorumları ve İncelemeleri

Altunsa Salça , geleneksel Türk lezzetinin en saf halini ve en yüksek kaliteyi sunan bir markadır.

Mahmood Rice Kullanıcı Yorumları ve İncelemeleri
Mahmood Rice Kullanıcı Yorumları ve İncelemeleri

Mahmood Rice basmati pirinç , dünya genelinde tanınan ve özellikle Orta Doğu, Güney Asya ve Akdeniz mutfaklarında sıklıkla kullanılan bir pirinç türüdür.

Kahvenin Tarihi: Tarih Boyunca Kahve Kültürü
Kahvenin Tarihi: Tarih Boyunca Kahve Kültürü

Kahvenin tarihi , kahve bitkisinin keşfinden günümüzün modern kahve kültürüne kadar uzanan ilginç bir yolculuğa sahiptir.

Saç Dökülmesine Karşı Şampuan - Dökülme Önleyici Şampuan
Saç Dökülmesine Karşı Şampuan - Dökülme Önleyici Şampuan

Saç dökülmesi, hem erkeklerde hem de kadınlarda yaygın bir sorundur.

Salep Bitkisi Nedir, Nerede Yetişir, Yetiştirme Neden Yasak?
Salep Bitkisi Nedir, Nerede Yetişir, Yetiştirme Neden Yasak?

Salep bitkisi , Türkiye, İran, Yunanistan ve bazı Avrupa ülkelerinde yetişen bir orkide türüdür.

Külot Bez Nedir? Bebeklerde Külot Bez Ne Zaman Kullanılır?
Külot Bez Nedir? Bebeklerde Külot Bez Ne Zaman Kullanılır?

Külot bez, günlük bakım rutinlerinde pratiklik ve konfor sunan yenilikçi bir bebek bezi türüdür.

Yetişkin Bezi Nedir, Yetişkin Hasta Bezi Çeşitleri Nelerdir?
Yetişkin Bezi Nedir, Yetişkin Hasta Bezi Çeşitleri Nelerdir?

Yetişkin bezi , insan yaşamının her evresinde, kişinin konforunu ve özgürlüğünü sağlayan, önemli bir yardımcıdır.

Salep Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?
Salep Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Salep, özellikle kış aylarının vazgeçilmezi olan sıcak ve lezzetli bir içecektir.