Son Sepet Menü
Üyelik Giriş
üye giriş
Şifremi Unuttum
ÜYE OL
Sepetim
Farklı Çeşitleriyle Kahveler
02.11.2022

Farklı Çeşitleriyle Kahveler

Kahve, rubiaceae familyası olarak bilinen kökboyasıgiller ailesinin coffea türünde bulunan ağaca, aynı zamanda söz konusu ağacın meyve çekirdeklerinin belirli işlemlerden geçerek dönüştüğü içeceğe verilen isimdir. Kahve tıpkı bitki çayları, salep, sıcak çikolata gibi toz halde bulunan ve sıcak su ya da süt ile hazırlanan bir içecektir. Kahve ağacı, kokulu ve beyaz renkli çiçek açan ve iki çekirdekli kırmızı meyvelere sahip olan bir bitkidir. Çiçekler açtıktan sadece birkaç saat  sonra solarlar ve meyveye dönüşmek üzere hazırlık yaparlar. Olgunlaşan meyvelerin içindeki tohumlar alınarak kavrulur ve öğütülerek toz halinde bireylerin kullanımına sunulur. Anavatanı Afrika toprakları olan kahvenin ilk defa Güney Arabistan bölgesinde kullanıldığı sanılmaktadır. Kahve kültürleşmesini Arap dünyasına borçlu olduğu için kahvenin içecek olarak yayılma kökeninin Arap ülkeleri olarak kabul edildiği bilinir. Kahve kavrularak toz haline getirilen ve çeşidine bağlı olarak kahverengi tonlarında bulunan, çoğunlukla şeker, kahve kreması, süt gibi gıdalarla tatlandırılan bir içecektir. İçeriğinde bulunan yüksek miktarda kafein, tüketicilerin uyarılmasını ve uykularının açılmasını sağlayarak özellikle okul ve iş hayatının yoğun temposunda bireylere büyük fayda sağlar. Toz halinde bulunan kahve genel olarak kaynamış su yahut süt ile karıştırılarak içecek formuna getirilir. Dünya üzerinde en çok tüketilen içecekler arasında yer alan kahve çeşitleri çoğu topluluk tarafından severek tüketmekte ve faydasını görmektedir. 

Kahve Çeşitleri ve Özellikleri

Kahve, bireylerin her öğün tüketebildiği ve çeşitli damak zevklerine uygunluk sunabilen bir içecektir. Bu çeşitliliği oluşturan türlerden biri olan espresso, İtalya ülkesine has bir kahvedir. Koyu kavrulan ve ince öğütülen espresso özel makinesi yahut posunda demlenebilir. Americano, espresso kahvenin üstüne sıcak su ilave edilmek suretiyle hazırlanan bir kahve türüdür. Sert kahve tercih edenlerin favorisi olan Americano, özellikle bireylerin uyanabilmek için tükettiği kahve çeşididir. İtalyan lezzetlerinden olan bir diğer isim cappuccino kahvedir. Adını Viyana’daki keşişlerin giydiği “capuchin” kıyafetinden alan ve kelime anlamı “cübbe” olan cappuccino, üzerine süt köpüğü eklenen ve yumuşak yapıya sahip olan kahve çeşididir. Severek tüketilen kahveler arasında bulunan latte, süt anlamına gelmekte ve hazırlanışında süt kullanılmaktadır. Kahve, köpük ve süt üçlüsünün doğru bir biçimde oranlanması lattenin lezzetini etkiler. Macchiato, İtalya’dan yayılan kahve türlerinden biri olarak bilinir ve kelime anlamı olarak “nokta, leke” sözcüklerini karşılar. Macchiatoya hazırlığı sırasında çok az süt eklenmesi sebebiyle bu ad verilmiştir. Espresso üstüne ilave edilen süt köpüğü ile hazırlanan macchiato sıcak ve soğuk olarak tüketilebilmektedir. Türk kahvesi Osmanlı dönemine kadar uzanan ve günümüzde de Türkler tarafından sıklıkla içilen bir kahve türüdür. Telvesi süzülmeden hazırlanan bu kahve ocakta ya da makinede pişirilir ve üzerinde kendi köpüğü ile servis edilir. Mocha, adını Yemen ülkesinde bulunan Mocha limanından almış olan bir kahve çeşididir. Çikolata ile sütün leziz buluşması ile elde edilen ve oldukça yumuşak bir dokuya sahip olan mocha çikolata severler için ilgi odağında bulunan bir kahve türü olarak ön plana çıkar. Son zamanlarda çokça ilgi gören kahve çeşitleri arasında yer alan filtre kahve ise metal veya kağıt bir filtre yardımıyla süzülerek hazırlanır. Filtre kahve demlendikten sonra filtrelenerek süzülür ve sevenlerin tüketimine sunulur.

Kahvenin Faydaları

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, her şeyde olduğu gibi kahvenin de aşırı tüketiminden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Yeterli miktarda alındığı zaman barındırdığı yararlarını vücutta gösteren kahve, depresyon riskinin düşmesine yardımcı olabilmektedir. Kahve tüketimi ile beraber yüzde 15-20 aralığında azalan depresyon riski yapılan araştırmalar ile tespit edilmiştir. İri parçacıklı granül kahve Türk kahvesi ya da diğer kahveler dengeli tüketimi halinde söz konusu olumlu sonuçların alınmasına olanak sağlayabilmektedir. Son yıllarda yaygınlık kazanan ve genllikle belirli bir yaş üstünü kapsayan alzheimer hastalığı riski de kahve ile beraber azaltılabilmektedir. Beyin sağlığına yönelik koruması sayesinde kahve konsantrasyonu da arttırmaya yardımcı olmaktadır.Erkeklerde görülen tehlikeli prostat kanseri türüne karşı yüzde 60’a yakın oranlarda koruma sağlayan kahve, öteki prostat kanseri türleri için yüzde 20 civarı önleme sağlamaktadır. Sıklıkla karşılaşılan cilt kanseri türlerinden bazal hücreli karsinoma karşı kalkan oluşturan kahve, yüzde 9-20 oranında bir risk azalması sağlamaktadır. Tip 2 diyabet için yüzde 7 oranında önleme sağladığı tespit edilmiş ve parkinson rahatsızlığının baş göstermesinin kahve ile birlikte neredeyse yüzde 25’e kadar azaldığı görülmüştür. Erken ölüm riskini azaltan, bağışıklık sistemini güçlendirmeye olanak sağlayan kahveler kilo vermek, hafızayı güçlendirmek, vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen ağrıların hafifletilmesine yardımcı olmak üzere tüketimi tavsiye edilen gıdalardandır. Stick kahve gibi zahmetsizce hazırlanan pratik kahvelerin yanı sıra kahve hazırlamak için vakit harcamayı seven bireyler için kahvenin faydaları memnun edici niteliktedir.

Kahve Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kahve, sunduğu aromatik lezzetler ve sunduğu faydalar ile bireylerin sevgisini kazanan içecekler arasında yer alır.  Uzun bir satışa hazır hale getirilme sürecinden geçen kahveler, çok uzun müddet dayanıklılığı bulunmadığı için çabuk bayatlayabilen gıdalardır. Kahveler, kavrulma işleminden 10 gün kadar sonra en lezzetli deneyimi sunabilecek tada erişirler. Son tüketim tarihi kadar üretim tarihlerinin de kontrol edilmesi, kahve satın alırken daha sağlıkli bir seçim yapılmasına yardımcı olabilir. Sade Türk kahvesinin yanı sıra imal edilen aromalı Türk kahveleri içeriklerinde bulunan aromaların lezzetinin artması ve muhafaza edilebilmesi için çeşitli katkı maddeleri ve koruyucular ile desteklenir Bireylerin aromalı kahveleri tercih ederken bu detayı bilmeleri kahve seçiminde önem taşıyan bie etkendir. Espresso ve cappuccino gibi kahvelerde taze süt ile birlikte kaliteli kahve çekirdeği kullanılması gerektiği için kahve çekirdeklerinin tazeliğine ve kalitesine dikkat etmek gerekir. Kahvenin sıcak su veya sütün içerisinde tane kalmayacak biçimde tamamen çözünmesi, yoğun bir kıvama sahip olması, damak tadına hitap eden kahve çekirdeği çeşidinin seçilmesi, sanal ortamdan yapılan kahve alışverişlerinde güvenilir sitelerden teminat sağlanması, kahvenin paketlenmesinin doğru ve kahvenin havayla temasını engelleyici bir biçimde yapılmış olması da sağlıklı bir kahve seçimine zemin hazırlar. Bunun yanı sıra çekirdek formundaki kahvelerin tercih edilerek tazeliğinin korunması, kahve markaları içinden en çok tercih edilenlerinin tespit edilmesi, ambalajının hiçbir şekilde zarar görmemiş olması kahve alırken özen gösterilmesi gereken konulardır.

Blog Son Eklenenler
3 ü 1 Arada Türk Kahve Markaları, En İyi 3ü1 Arada Kahve
3 ü 1 Arada Türk Kahve Markaları, En İyi 3ü1 Arada Kahve

3ü1 arada Türk kahve, kahve, süt tozu ve şekerin karıştırılarak hazır hale getirildiği bir kahve türüdür. Tek kullanımlık paketlerde satılır.

Pişik Yapmayan Islak Mendil - Bebek İçin En İyi Islak Mendil
Pişik Yapmayan Islak Mendil - Bebek İçin En İyi Islak Mendil

Islak mendiller bebeklerin bakımının yanı sıra insanların genel olarak hijyen bakımından en çok kullandığı ürünler arasında yer almaktadır.

Kadınlar İçin En İyi ve En Sağlıklı Hijyenik Ped Önerileri
Kadınlar İçin En İyi ve En Sağlıklı Hijyenik Ped Önerileri

Kadın pedi, kadınların özel zamanlarında kullandıkları içerisinde sıvı emici malzemeler bulunan hijyenik bir üründür.

Pişik Yapmayan Bebek Bezi - Bebekler İçin En İyi Bebek Bezi
Pişik Yapmayan Bebek Bezi - Bebekler İçin En İyi Bebek Bezi

Günümüzde anne ve babaların bebeklerinin yaşam konforu ve sağlıkları konusundaki hassasiyetleri artmış durumda. Özellikle bebek bezleri, bebeğin cildiyle doğrudan temas ettiği için bu hassasiyetin merkezinde yer alıyor.

Kaçak Çay Nedir, Faydaları? Seylan Çayı ve Kaçak Çay Farkı?
Kaçak Çay Nedir, Faydaları? Seylan Çayı ve Kaçak Çay Farkı?

Ülkemizde kaçak çay olarak da bilinen Seylan çayı, Dünya çay endüstrisinde önemli yer edinmiş Sri Lanka'da yetiştirilen ve üretilen saf bir çay türüdür.

Kapsül Kahve Nedir, Kapsül Kahvenin Faydaları Nelerdir?
Kapsül Kahve Nedir, Kapsül Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Kapsül kahve, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin tek kullanımlık kapsüller içine konularak ölçülü bir şekilde paketlenmiş hazır kahve çeşididir.

Filtre Kahve Nedir, Faydaları Nelerdir?
Filtre Kahve Nedir, Faydaları Nelerdir?

Filtre kahve, kahve çekirdekleri öğütüldükten ev kahve makinesinden geçirilerek kavrulduktan sonraki aşamasını ifade eder.

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?
Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Türk kahvesi, genelde sabahları uyanmak ve enerji artışı sağlamak amacıyla tüketilen, ancak birçok kişi için gün boyunca keyif verici bir içecek olarak tarif edilen içecek türüdür.