Menü
Sepetim
Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır, Nereye Aittir?
14.03.2022

Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır, Nereye Aittir?

Lezzetliyle dillere destan bir keyif sunan “Dibek kahvesi nasıl yapılır?” sorusunun yanıtını merak ediyor olabilirsiniz. Aslında Dibek kahvesinin Türk kahvesi ile yapımı hemen hemen aynı. Türk kahvesinde olduğu gibi su, cezve, fincan ve dibek kahvesinden oluşan bir malzeme listesi edinebilirsiniz. “Dibek kahvesi nasıl yapılır? aşamasına geçildiğinde ise sizi oldukça pratik bir yapım aşaması bekliyor. 

Kahveyi pişirilecek cezveye kişi başı olacak şekilde 1 tatlı kaşığı Dibek kahvesi koyabilirsiniz. Hemen ardından kahve üzerine yine kişi başı olacak şekilde bir fincan su ekleyerek karıştırmaya başlayabilirsiniz. Hatta dilerseniz bu aşamada toplam bir çay kaşığı kadar şeker de ilave edebilirsiniz. Bu noktadan sonra cezveyi ocağa alabilir ve hiç karıştırmadan pişmeye bırakabilirsiniz. “Dibek kahvesi nasıl pişirilir?” diye soranlar için buradaki püf nokta Dibek kahvenizi köpürmeye başladığında ocaktan alarak her bir fincan için köpük paylaşımı yapmaktır. Bunun ardından isteğe bağlı olarak cezvedeki kahve bir taşımlık daha pişirilebilir. Dilerseniz kapsül kahve çeşitleri ile de damat tadınıza uygun kahveler pişirebilirsiniz.

Dibek Kahvesi Nedir? 

Mardin Dibek kahvesi kullanıcılar tarafından sıklıkla merak edilir. Çok eski dönemlerde hazırlanmaya başlayan Dibek kahvesi, bilhassa da kahve değirmeni kullanımının yaygınlaşması ile adını daha fazla duyurmuştur. Türkiye’de daha çok Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde orijinal Dibek kahvelerine rastlamak mümkün. Bunun yanı sıra yine İzmir ve Diyarbakır gibi şehirlerde de has Dibek kahvesi lezzetini bulabilirsiniz. 

Eski dönemlerde yalnızca kahve çekirdeklerinin öğütülmesi ve Türk kahvesine benzer biçimde pişirilmesi ile hazırlanan söz konusu kahve çeşidinin içine zamanla daha değişik aromaların girmesiyle daha da yaygınlaşmıştır. Zaman içinde menengiç, Türk kahvesi, kakao, Hindistan cevizi yağı, zahter veya keçiboynuzu gibi türlü lezzetlerin aromaları da eklenmiştir. Bu malzemelerin katkısı ile bugün Dibek kahvesi içeriği ve özellikleri ile birçok kullanıcının damağında farklı bir lezzet bırakacak yumuşak bir içime sahip.

Dibek Kahvesi İçeriği 

Dibek kahvesinin en önemli ve ayırıcı özelliği, dibek ismi verilen havanlarda dövülmesi ve bu şekilde pişirilecek kıvama getirilmesidir. El emeği olması ile dikkat çeken bir kahve türüdür. Dibek kahvesi özelliği ve içeriği itibariyle; keçiboynuzu, kakao, kahve kreması, zehter ve salepten oluşur. Dibek kahvesi lezzetine katkıda bulunanlar içindeki bitkilerdir. Bu şekilde Dibek kahvesi Türk kahvesine göre daha farklı ve özel bir yere kavuşmuştur. 

Dibek Kahvesi Faydaları 

İçerdiği sayısız fayda da dibek kahvesinin o enfes lezzetine katkıda bulunuyor. Dibek kahvesi zararları ancak önerilen ölçüden fazla tüketildiğinde ortaya çıkabiliyor. Lezzetiyle akıllara kazınan Dibek kahvesinin faydalarından şu şekilde söz etmek mümkündür;

 • Düzenli olarak tüketilmesi halinde ağız kokusuna oldukça faydalı etkileri bulunur.
 • Lezzetiyle fark yaratan Dibek kahvesi, özellikle de sindirim sisteminin sağlıklı bir biçimde çalışmasına destek olarak hazımsızlık çekenlerin sorunlarına çare olabilir. 
 • “Dibek kahvesi uyku kaçırır mı?” sorusuna verilecek yanıt, ideal oranda tüketilen miktarın uykuyu kaçırmadığıdır. 
 • Dibek kahvesi içerisine eklenen pek çok bitkisel malzemenin, Dibek kahvesi içenleri çok daha uzun süre tok tuttuğu biliniyor. Bu sebeple söz konusu kahvenin zayıflamaya yardımcı olabileceğini söylemek mümkün. 
 • Klasik Türk kahvesinin telvelerini kullanarak yapılabilecek peeling uygulamasını Dibek kahvesini kullanarak da yapabilirsiniz. Dibek kahvesinin antioksidan özelliği, cildi ölü deri kalıntılarından temizlemeye yardımcı olur. 
 • Aynı şekilde Dibek kahvesi, içerdiği birtakım malzemeler sayesinde sinir sistemine destek olacak özelliktedir. Bu anlamda stresle baş etmek isteyenler için günde 1 fincan önerilir. 
 • Hazmı kolaylaştırarak mideyi rahatlattığı bilinir. 
 • Şeker hastalığını önlemeye yardımcı olan bir yönü de vardır. 
 • Şayet kolesterol seviyeniz olması gerekenden daha yüksek bir seviyede ise bunu kontrol altına alabilmek için Dibek kahvesinden faydalanabilirsiniz. 
 • Ağrı kesici özelliğine sahip olan Dibek kahvesini değerlendirebilirsiniz. 
 • Kanser ve parkinson gibi hastalıklara olumlu etki sağlayabileceğini söylemek mümkün.

Dibek Kahvesi Nasıl Pişirilir? 

Dibek kahvesi yapımı içine eklenen birtakım malzemeler ile kendinden aromalı bir forma kavuşur. Temelde yapımının klasik Türk kahvesinden önemli bir farkı yoktur. Bir adet cezve, biraz Dibek kahvesi, fincan, isteğe bağlı olarak şeker ve fincanlara koymak üzere bir miktar suya ihtiyacınız var. Sonrasında tıpkı klasik kahvede olduğu gibi fincanlar için eşit şekilde su cezveye dökülür. Ardından bir tatlı kaşığı, koyulan fincan sayısı kadar cezveye ilave edilir, isteğe bağlı olarak şeker eklenir ve biraz karıştırılır. “Dibek kahvesi nasıl pişirilir?” sorusuna yanıt buldunuz, şimdi keyifle kahvenizi pişirebilirsiniz. 

Sütlü Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır? 

Sütlü Dibek kahvesi tarifi de kullanıcılar tarafından sıklıkla merak edilen tarifler arasında. Öncelikle sütlü Dibek kahvenizi pişirmek için bir cezveye ihtiyacınız var. Cezve içerisine her bir fincan için süt koyabilirsiniz. Bunun ardından yine her fincan için bir tatlı kaşığı Dibek kahvesi eklemesi yapabilirsiniz. Kahveniz piştiğinde oldukça yumuşak içimli bir form kazanacak, ancak siz dilerseniz bu karışıma şeker de ekleyebilirsiniz. Kahveniz kısık ateşte pişerken köpükleri taşmaya başladığında fincanlara eşit bir şekilde paylaştırarak sütlü Dibek kahvenizin enfes bir görünüme kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz. 

Dibek Kahvesi Tarihi 

Damaklarda leziz bir tat bırakan Dibek kahvesinin tarihi, 1800’lü yıllarda Osmanlı dönemlerine kadar uzanır. Bu tarihten de günümüze kadar uzanan bir kültüre sahiptir. Sahip olduğu pişirme yöntemi ile Türk kahvesinden ayrılan Dibek’in farkı aslen nasıl öğütüldüğünde saklıdır. Türk mutfağında yer edinmiş olan “Dibek kahvesi nerede meşhur?” sorusuna verilecek yanıt Gaziantep ve Mardin olabilir. Mardin ve Gaziantep’in yanı sıra özellikle yaz aylarının favori mekanı olan Foça’da da Dibek kahvesinin viral haline geldiğini söylemek mümkündür. 

Kahve kültürümüzün önemli ve vazgeçilmez bir parçası olan klasik Türk kahvesi ile aynı kulvarda bulunan Dibek kahvesi tarihi de saray zamanına dayanır. Kahve öğütme makinelerinin ortaya çıkmasıyla eski geleneksel halini kaybetmeye yüz tutsa da hala toplum tarafından sevilerek kullanılmaya devam ediyor. Artık pek çok kafede Türk kahvesinin yanında Dibek kahvesini de görebilmek mümkün. Sade içimi yanında tercihe bağlı olarak sütlü şekilde de içilebilir. Günümüzde yerli yabancı olmak üzere birçok kişinin özel olarak ilgilendiği Dibek kahvesi, ortaya çıktığı günden bu yana kullanıcıların favorisi olmaya devam eder.

Dibek Kahvesi Kalori Miktarı 

Dibek kahvesi kalori konusunda kullanıcıların en fazla merak ettiği soruların başında gelir. Tadının lezzetli olması kullanıcıların Dibek kahvesinin kalorisini merak etmesine sebep olmuştur. Dibek kahvesi, bilhassa karışım bir kahve olduğundan kalori özelliği bakımından diğer kahvelerden daha yüksek bir kaloriye sahip olduğunu söylemek mümkün. Dibek kahvesi hoş bir aromaya ve leziz bir tada sahiptir. Bu nedenle kontrollü kullanılması ideal olacaktır. 1 fincan 20 gramlık Dibek kahvesi kalorisinin 76 kalori olduğunu bilinir. Kahvenin ölçüsü arttıkça kalori oranı da yükselecektir. Eğer Dibek kahvesini çok seviyorsanız ve sıkça tüketmek istiyorsanız hurma, kurabiye, kuş lokumu gibi servislikler olmadan tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra kontrollü tüketildiğinde tok tutmaya yardımcı olan bir kahve türüdür. Kalori oranının Türk kahvesinden daha yüksek olması, içildiğinde daha uzun süre tok tutma özelliğine sahiptir. 

Sizler de tüm kahve ürünleri ile ilgili bilgi alabilir, size en uygun olanını tercih ederek keyifli tüketim imkanı yakalayabilirsiniz.

Dibek Kahvesi Kafein Oranı 

Dibek kahvesi kafein oranı da kullanıcılar tarafından merak edilen konular arasındadır. Ortalama olarak 60 mg kafeine sahip olan Dibek kahvesini tüketmek için en uygun olan zaman uyandıktan bir saat sonrasıdır. Bunun yanı sıra öğle ve akşam saatleri de içim için uygundur. Gece içilmesi halinde uykuyu kaçırabilir. Dibek kahvenizi sabah kahvaltıları sonrasında, çay sohbetlerinde ve akşam yemeğinden sonra gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Dibek kahvesinde en önemli olan özelliklerin başında güçlü tokluk hissi vermesi gelir. Böylece kişi gün içinde daha tok hissedebilir. 

Dibek Kahvesinin Türk Kahvesinden Farkı Nedir? 

Söz konusu Dibek kahvesi ve Türk kahvesi arasındaki fark olduğunda Dibek kahvesi fal bakılır mı sorusunun yanıtı da merak edilmeye başlanır. Türk mutfak kültüründe kahvenin yeri ayrıdır ve elbette ki birtakım eğlencelere de konu olur. Osmanlı’dan günümüze kadar ulaşmış pek çok kahve olsa da Türk kahvesi en yaygın tüketilen kahve türleri arasında yerini almıştır. Dibek kahvesinin tüketimi Türk kahvesi kadar yaygın olmasa da o da kişiler tarafından sevilerek tercih edilir. 

Türk kahvesi ile Dibek kahvesi arasında belli başlı farklar bulunur. Geleneksel Türk kahvesi koyu renklidir fakat Dibek kahvesinin rengi çok daha açıktır. Rengi ve görünümü ile sütlü Türk kahvesine benzetmek mümkündür. Türk kahvesi toz kahve pişirimiyle meydana gelir, ancak Dibek kahvesinin yoğunluğu daha fazladır. Dibek kahvesi tozları, daha hacimli, daha iri taneli ve daha kıvamlı bir özellik gösterir. Sonuç olarak Dibek kahvesinin tadı Türk kahvesine göre daha yumuşaktır ve sütlü kahve özelliği içerir. Geleneksel Türk kahvesi ve Dibek kahvesini birbirinden ayıran en önemli özelliklerden biri de öğütme şeklidir. 

Dibek Kahvesi Zayıflatır mı? 

Dibek kahvesi, pek çok kullanıcının damak tadına hitap eder. Genellikle içenlerde bağımlılık yapan bir lezzete sahiptir. Kalorisi az olduğundan diyet zamanlarında da tüketilebileceği bilinir. Hal böyle olunca kullanıcıların aklından “Dibek kahvesi zayıflatır mı” soruları geçer. Kişiyi uzun süre tok tutması zayıflama sürecine katkıda bulunabilen bir özelliktir. Bu anlamda da kilo vermeye katkısı olduğu söylenebilir. Ancak Dibek kahvesinin tek başına zayıflattığını söylemek doğru değildir. Ancak zayıflama sürecine yardımcı olan ek bir içecek olarak kontrollü şekilde tüketilebilir. Bunun yanı sıra Dibek kahvesinin herhangi bir yağ yakıcı özelliğinin olduğu tespit edilmemiştir. Buna karşın uzun süre tok tutması ile diyet yapanlar için ideal bir yardımcı olduğu söylenebilir.

Kahve dışında diğer süpermarket ürünleri de SonSepet üzerinden güvenle tercih edilebilir.

Salça Nedir, Salçanın Faydaları Nelerdir?
Salça yazın yetişen domateslerin sağlıklı ve doğal bir şekilde işlendikten sonra tüketilmek amacıyla kullanılan bir besin türüdür.
13.02.2024
Seylan Çayı Nedir, Nasıl Demlenir?
Çay günün her saatinde içilebilen önemli bir içecektir. Kişinin zevkine göre açık veya koyu olarak içilebileceği gibi farklı şekillerde de demlenir.
13.02.2024
Kahve Nedir ve Kahve Çeşitleri Nelerdir?
Kahve , coffea ağacındaki meyvelerin çekirdeklerinin ayrılması, öğütülmesi ve demlenmesiyle elde edilen bir içecek türüdür.
13.02.2024
Basmati Pirinç Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Basmati pirinç ülkemizde yetişmeyen, normal pirinçlere göre daha uzun ve büyük olan bir pirinç türüdür.
13.02.2024
Altunsa Reçel ile Reçelli Kurabiye Tarifleri
Kurabiyeler mis gibi kokusu ve nefis tadı ile evlerin vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkar. Yediden yetmişe pek çok kişi tarafından son derece sevilen kurabiyelerin birçok çeşidi bulunur.
09.06.2023
Altunsa Ton Balığı İle Salata Tarifleri
Ton balığı ile yapılan birçok tarif son derece sağlıklı ve besleyici oluyor. Kısa sürede hazırlanabilmesi ve pratik olması yönünden de pek çok kişi tarafından tercih ediliyor.
23.05.2023
Bebek Şampuanı Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli ?
Anne baba olmak oldukça zor olan bir görevdir. Çocuk doğduğu andan itibaren anne babanın yükü ve sorumluluğu her geçen gün artıyor.
23.05.2023
Kaju Nedir ? Kavrulmuş Kaju Nasıl Yapılır ?
Kuruyemiş sevenlerin en çok tükettiği lezzetli tada sahip Kaju nedir sorusu, sakız ağacıgiller ailesine ait tropikal bir ağaç meyvesi olarak açıklanır.
23.05.2023