150 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo!
Menü
Sepetim
Çocuklarda Tuvalet Eğitimi
15.06.2022

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Bebeklerde tuvalet eğitimi 24. ay itibariyle başlamaktadır. Her çocuğun kas ve kemik gelişimi farklıdır. Bu nedenle eğitime başlama süreci çocuklarda farklılık gösterebilir. Çocuğun tuvalet eğitimine hazır olma durumuna göre eğitim sürecine başlanmalıdır. Eğitim sürecinde anne ve babanın çocuğa olan yaklaşımı oldukça önemlidir. Bu sürecin zorlu olduğu unutulmamalıdır. Çocuğun gelişim durumu ve tuvalet eğitimine olan yaklaşımına uygun bir eğitim rotası çizilmelidir.

Bebeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Bebeklere tuvalet eğitimi bebeğin ruhsal ve fizyolojik durumu göz önünde bulundurularak verilmelidir. Eğitime başlanabilmesi için bebeğin hazır olması gerekir. Bebeğin hazır olduğuna karar verildiğinde eğitime başlanabilir. Tuvalet eğitiminde ailenin unutmaması gereken öncelikli durum sabırlı olmaktır. Hazır olan bebeklerin sürece alışması aileleri zorlayabilir. Bu süreçte bebeklere yapılan tahammülsüz davranışlar tuvalet eğitim sürecini daha da uzatabilir. Bebeğin tuvalet eğitimine alışabilmesi için öncelikle çiş, kaka gibi kavramlarla tanışması ve bunların tuvaletle olan ilişkisi açıklanmalıdır. Bez değişiminin banyoda yapılması ve değişim sırasında tuvaletin nasıl kullanılacağının açıklanması bebeğin sürece adaptasyonunu hızlandırabilir.

Tuvalet eğitim sürecinin vazgeçilmezi olan lazımlıklar süreçte oldukça önemlidir. Bebeği ilk kez tuvaletle tanıştıran lazımlıkların bebeğe uygun olarak tercih edilmesi gerekir. Lazımlığın banyoda bebeğin her zaman erişim sağlayabileceği bir noktada durmalıdır. Bebek her tuvaleti geldiğinde onu kullanabileceği fikrini benimsemelidir. Düzenli tuvalet alışkanlığı olan bebeklerde tuvalet saatinde lazımlığı kullanması teşvik edilebilir. Tuvaleti geldiğinde bunu dile getirmesi için ödüllendirme sistemi uygulanabilir. Her lazımlığı kullanmasının ardından küçük hediyeler ve övgü dolu sözler bebeğinizi motive edecektir. Tuvalete alışma sürecinde bebekler etrafı kirletebilir. Böylesi durumlarda asla bebekleri incitecek hareketler yapılmamalı aksine bu süreçte daima onları motive edecek sözler kullanılmalıdır.

Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalıdır?

Bebeklere tuvalet eğitimi verilme süreci aileler için karmaşık bir durum haline gelebilir. Toplumdaki genel yargı iki yaşın ardından bebekler için tuvaleteğitimine başlanması yönündedir. Bu yargıyı izleyen aileler eğitim sürecinde zorlanmaktadır. Tuvalet eğitimi genel yargılarla başlanmaması, yalnızca bebeğin durumu göz önünde bulundurularak başlanması gereken bir süreçtir. Tuvalet eğitimine başlamadan önce bebeğin eğitime hazır olup olmadığı dikkate alınmalıdır. Düzenli beslenmeye geçen bebeklerin tuvalet yapma alışkanlıkları da düzenli bir hal alır. Bu süreç bebeklerin tuvalet eğitimi için oldukça idealdir.

Bebeğin tuvalet eğitimine başlama yaşına literatürde 24 ile 48 ay arası olarak yer verilmiştir. Eğitime başlama yaşı çocukların gelişim durumuna göre değişebilir. Tuvalet eğitimine başlanabilmesi için çocuğun kemik gelişimini tamamlamış olması gerekir. Bireysel olarak kıyafetlerini çıkarabiliyor olması gelişim süreci hakkında ailelere bilgi verebilir. Bebeğin altını ıslatmasının ardından rahatsız olarak bezinden kurtulmak istemesi eğitime hazır olduğunu gösteren işaretlerden biridir. Pratik tuvalet eğitimi bu süreçte adım adım verilmeye başlanabilir. Eğitim sürecinde bebeğin eğitime olan tepkisi dikkate alınmalıdır. Tuvalet eğitimine başlanmasının ardından bebeğin henüz hazır olmadığı tespit edildiğinde ısrar edilmemelidir. Yanlış zamanda yanlış şekilde başlanan eğitimin bebekler üzerinde ciddi olumsuz etkileri olabilir.

Tuvalet Eğitiminde Geceleri Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Bez bırakma yöntemleri çocuklar arasında farklılık gösterebilir. Tüm çocukları tuvalet eğitim sürecinde zorlayan en önemli durum gece uykusudur. Gün içerisinde tuvaletini söylemeyi alışkanlık haline getiren çoğu çocukta geceleri alt ıslatma görülmektedir. Eğitim sürecinde geceleri nasıl bir yol izlendiği önemlidir. Bilinci açık olan bebek için eğitim süreci gecelere oranla daha kolaydır. Gece uykusunda da tuvalet alışkanlığı kazanması için bebeğin uyumadan yaklaşık iki saat önce sıvı tüketmesi engellenmelidir. Bez bağlanmayan bebeğin altına kaçırma riskine karşı sıvı geçirmez alez kullanılabilir. Uyumasının ardından 2 ya da 3 saat içerisinde uyandırılarak bilinci açık bir şekilde tuvalete götürülmesi gece tuvalet alışkanlığının oluşmasını sağlayabilir.

Bebekler tuvalet eğitimi sırasında sık sık geceleri altına kaçırabilir. Tuvaleti geldiğinde henüz tutamayan bebeklerin altına kaçırma problemlerine karşın lazımlık geceleri bebeğin odasında konumlandırılabilir. Uyku öncesinde bebeğe geceleri tuvaleti geldiğinde yardım isteyebileceği ya da yalnız olarak lazımlığı kullanabileceği bebeğe aşılanmalıdır. Bebeklerin bu süreci ilk seferde uygulayabilmesi beklenmemelidir. Her gece bebeğe bu durum tekrar edilmelidir. Gece tuvaleti için lazımlığı kullanması durumunda ödül verilebilir. Bebeklere tuvalet eğitimi nasıl verilir konusu gibi gece uykusunda nasıl tuvalet eğitimi verileceği de bebeklere özeldir. Bebeklerin ruh hali ve fizyolojik durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Her eğitim süreci bebeğe uygun şekilde ilerlemelidir. Eğitime hazır olmaması durumunda öncelikle telkinlerle bebek eğitim sürecine hazırlanmalıdır. Confy 4 numara bebek bezi ile çocuğunuzun tuvalet eğitimi öncesinde rahat etmesini sağlayabilirsiniz.

Tuvalet Eğitimine Nasıl Hazırlanılmalıdır?

Tuvalet eğitimine nasıl başlanır konusu birçok aile için ciddi bir sorundur. Eğitime başlamadan önce mutlaka öncesinde bebek bu eğitim sürecine hazırlanmalıdır. Hazırlık sürecinde bebeğin gelişim süreci göz önünde bulundurulmalıdır. Bebeklerin davranışları eğitim sürecine hazır olup olmadığına dair sinyaller verebilir. 18 aylık bebek tuvalet eğitimi ile 24 aylık bebeklerin tuvalet eğitimi arasında farklılıklar görülebilir. Hızlı büyüyen bebeklerin gelişim düzeyine birbirinden farklıdır. Tuvalet eğitimine başlanabilmesi için kas ve kemiklerin yeterli düzeyde gelişmesi gerekir.

Tuvalet eğitimine hazırlanılmadan önce bebeklere tuvalet eğitimi ne zaman verilmelikonusu hakkında yeterli bilgi düzeyine erişilmelidir. Bebeğin eğitime hazır olduğuna karar verilmesinin ardından ilk olarak bebek tuvalet, çiş ve kaka gibi kavramlarla tanıştırılmalıdır. Ne zaman tuvalete gidilmesi gerektiği, tuvaletin nasıl kullanılacağı ve ardından gereken hijyen kuralları bebeğe anlatılmalıdır. Tuvalet eğitim sürecinde lazımlık kullanımı önemlidir. Bebeğe uygun olan lazımlık alınarak bebeğin kullanımına teşvik edilmelidir. Gerekiyorsa ödül ve motivasyon sağlanmalıdır.

Tuvalet Eğitimine Nasıl Başlanmalıdır?

Bebeklerde tuvalet eğitimi yaşı bebeklere göre farklılık göstermektedir. Bebeklerin gelişim düzeylerine en uygun olan dönemde tuvalet eğitimine başlanmalıdır. Eğitim sürecinde adım adım ilerlenmelidir. İlk olarak tuvalet bebeğe tanıtılmalıdır. Lazımlık kullanımı tuvalet eğitimine başlama  sürecinde idealdir. Bebeğin sürece adaptasyonunu hızlandırabilir. Bebeğin gün içerisinde lazımlığı kullanması teşvik edilmelidir.

Tuvalet eğitimi ne zaman verilmeli konusunda doğru karar verildiyse bebeğin eğitim süreci oldukça hızlı ilerleyebilir. Bebeğin eğitime yeterince hazır olmaması halinde ise bu süreç 6 aya kadar uzayabilir. Bu durumda bebeğe karşı sabırlı ve özverili olunması gerekir. Bebeğe uygulanan yanlış eğitim kişiliğine zarar verebilir. Eğitim sürecinde bebeğin yaptığı hatalardan dolayı ona ceza vermek yerine motive edecek sözler söylenmelidir. Bebeğin kendini güvende hissetmesi sürecin daha kolay ilerlemesini sağlayabilir.Bebek bezleri organik olduğunda cilt için oldukça kolaylık sağlar. Dilerseniz sizler de Confy 6 numara bebek bezi tercihinde bulunarak, organik bebek bezi ile çocuğunuzun rahat bir gün geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Granül Kahve
Kafeinli içecekler, metabolizma hızını artırarak güne dinç başlamamızı sağlayan içeceklerden olmaktadır.  Kafein içeriği ile beraber lezzetliyle tercih edilen ve ilk akla gelen içecek çeşitlerinden birisi de kahvedir. Kahveyi nasıl ve ne ile içtiğimiz, çeşitleri kişilerin tercihine göre farklılık göstermektedir. Kahve, insanları bir araya getirip mutlu eden veya bazen tek başınayken motivasyon sağlayabilen bir içecektir. Kahve sohbetleri ve kahve kültürünün önemi bu noktada rol oynamaktadır. Anılarımızın bir parçasına daima eşlik eden bu içeceğin incelemesini yapmak kayda değerdir. Öğrencilik yıllarında en çok tercih edilen granül kahve ise en pratik ve zahmetsiz şekilde tüketilen içecek çeşidi olmaktadır. Kahve bitki olarak toplanması ve işlenmesi zor bir besin maddesidir. Tüketilirken kullanışlı hale getirilmesi de onun ne kadar mucizevi bir içecek olduğunu kanıt olmaktadır.
Devamını Oku
01.07.2022
Stick Kahve Nedir?
Günümüzde kullanımı yaygınlaşan stick kahve kullanım kolaylığı ve temizliğinin rahat olması açısından tercih edilmektedir. Stick kelimesi Türkçe anlamıyla “sopa” anlamı taşımaktadır. Paketinden çıktığı gibi kullanılabilen stick kahve uzun yapısıyla ve kaşık niteliğiyle güzel bir görsel oluşturmaktadır. Kahve müptelaları için kahve ile dolu bu küçük sopalar sıcak suyla karıştırıldığında zengin bir tat sunmaktadır.
Devamını Oku
01.07.2022
Bebeklerde Bez Mayo Nasıl Seçilir, Nelere Dikkat Edilmeli?
Anne ve bebek ürünleri hemen her yerde gereklidir. Ayrıca bebekler için havuz ve deniz içerisinde hareket etmeleri, gelişimleri açısından oldukça sağlıklıdır. Yaz döneminde anne ve babalar için bebeklerini su içerisinde eğlenirken görmek oldukça keyifli olabilir. Bu keyifli dakikaların bebeğin tuvalet sorunu ile yarıda kalmaması için doğru ürünler tercih edilmesi gerekir. Henüz tuvalet alışkanlığı kazanamayan bebekler için standart mayolar uygun değildir. Bebeklere özel olarak tasarlanan bez mayolar rahatlıkla bebeğin deniz ya da havuzda zaman geçirmesine olanak tanır.
Devamını Oku
15.06.2022
Islak Mendil Kullanımı
Islak mendil, tüm dünyada sıklıkla kullanılan bir temizlik malzemesidir. Hem kullanım kolaylığı hem de pratik bir ürün olmasından dolayı evlerde, iş yerlerinde, ofislerde, kafelerde ve daha pek çok alanda kullanımı mevcuttur. Özellikle su ve diğer temizlik ürünlerinin bulunmadığı veya bu ürünlerle temizlemeye vakit olmadığı durumlarda ıslak mendiller pratik çözüm sunmaktadır.
Devamını Oku
15.06.2022
Yenidoğan Bebek Bezi Önerileri
Ebeveynler için doğum sonrasında ve hatta doğum öncesinde ortaya çıkan en önemli sorunlardan biri seçilecek bebek bezi olmaktadır. Doğru bezi seçmek bebeğin cilt sağlığına büyük oranda katkı sağlar. Bebeğin sağlıklı büyümesine ve özellikle uykusunu huzurlu bir şekilde geçirmesine yardımcı olur. Kesintisiz uyku için doğru bez seçimi son derece önemlidir. Doğru bebek bezini bulmak özellikle günümüzde oldukça zorlanılan bir durumdur. Bunun en önemli sebebi ise piyasa üzerinde birden çok bez markasının bulunmasıdır. En iyi bez markası ebeveynler tarafından da en sık araştırılan detayların içinde yer alır. Her anne baba, bebeğinin rahat bir gün geçirmesini ister. Bebeklerinde günü rahat geçirmesindeki en önemli ve en büyük etken bezleridir. Bundan dolayı da yenidoğan bebeğe bez seçimi yapılırken bebek bezi önerileri dikkate alınarak seçimler yapılmalıdır. Bebek bezi tavsiye edilirken de bebeklerin bulundukları yaş dikkate alınarak bir tavsiye aralığında bulunulmalıdır. Bebek bezi fiyatları boyutlarına göre değişkenlik gösterebilir.
Devamını Oku
15.06.2022
Çocuklarda Tuvalet Eğitimi
Çocuk gelişim sürecinde bazı zorlu safhalar vardır. Tuvalet eğitimi de bu safhalardan biridir. Çocukların tuvalet eğitiminde dikkat edilmesi gereken bir çok unsur mevcuttur. Çocuğun eğitime hazır olması, doğru zamanlama ve tuvalet eğitimine alışma süreci ebeveynler tarafından dikkate alınarak tuvalet eğitimine başlanmalıdır. Doğru adımlarla başlanmayan tuvalet eğitim süreci çocuğun gelişiminde olumsuz etkilere neden olabilir. Bebeklere tuvalet eğitimi ne zaman verilir sorusu birçok aile için kafa karıştırıcıdır.
Devamını Oku
15.06.2022
Bebeklerde Bez Alerjisi
Bebeklerin hassas cildi çeşitli nedenlerle alerji ya da tahriş olabilir. En sık rastlanan alejik reaksiyonlar bebek bezlerinden kaynaklanmaktadır. Bezin bağlandığı genital bölge, popo ve bel bölgesi kıvrımlarında yoğun olarak pişik oluşumu gözlemlenebilir. Dikkat edilmemesi halinde bebeklerin cildinde ciddi yaralara yol açabilir. Bebeklerde görülen alerjik reaksiyonlarda mutlaka bir uzman doktora başvurulmalıdır. Bebekte alerjinin neden olduğu durum belirlenmeli ve bu kapsamda önlemler alınmalıdır.
Devamını Oku
15.06.2022
Bebekler İçin Kullanılabilecek Islak Mendiller
Islak mendiller, kullanımı oldukça pratik ve günlük hayatta sıklıkla tercih edilen temizlik malzemelerinden biridir. Gerek bebeklerin gerekse yetişkinlerin el ve vücut temizliğinde kullandığı kurtarıcılar içinde yer alır. Özellikle bebeklerin temizliği için kullanılan en önemli ve en kurtarıcı temizlik malzemesi ne diye sorulsa ilk verilecek cevap genellikle ıslak mendil olmaktadır. Bebek için kullanılan tüm ıslak mendiller, bebeklerin cildinin hassas yapısı düşünülerek üretilmiştir. Bebeklerin cildi oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Özellikle yenidoğanlarda bu hassasiyet çok daha fazladır. Onların cilt sağlığı ebeveynler için oldukça önemli bir konudur. Bundan dolayı da ıslak mendil seçimi yapılırken ilk dikkat edilen detay bu olmalıdır. Yanlış bir ıslak mendili kullanmak bebeğinizin cildinde çeşitli tahribatlar, deri döküntüleri yaratabilir bu da daha sonrası için çeşitli olumsuzlukları peşinde getirebilir. Bundan dolayı kıyafetinden oyuncağına kadar her alanda bebeğinize özen gösterdiğiniz gibi ıslak mendil seçiminde de özen göstermelisiniz. Confy ürünleri tercih edildiğinde, bebeğinizin cildi sağlığını koruyacaktır.
Devamını Oku
15.06.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.