Menü
Sepetim
Çay Nasıl Demlenir?
14.03.2022

Çay Nasıl Demlenir?

Çay Nedir? 

Bugün hemen hemen her evde rastlanabilecek çay, ilk olarak M.Ö. 2737 yılında ortaya çıkmıştır. Bu tarihte Çin’de medikal amaçlar için ortaya çıktığı bilinir. Gün geçtikçe çayın su ile bir içecek haline getirildiği keşfedilmiştir. Bugün sofralarımızın baş tacı olan çayın ilk kez içilebilir şekilde kullanıldığı zaman için M.Ö. 10. yüzyılı söylemek mümkün. Bugün ise çay çeşitleri ile damakları tatlandıran bir içecek halini almıştır. Etimolojik anlamda bakıldığında bugün dillere yerleşen çay sözcüğü, aslen Çin’in bir lehçesi olan Mandarin’den öne gelir. Zaman içinde farklı coğrafyalara yayılarak bugünkü halini almıştır. Küresel anlamda hemen hemen her alanda tüm ülkeler bu içecekten “çay” olarak bahseder. Yeni Türkiye Cumhuriyeti döneminde Atatürk’ün teşvikleri ile yapılan bazı kalkınmalar sonucu Türkiye çay konusunda hatırı sayılır bir konuma gelmiştir. Bugün kahvaltıların olmazsa olmaz çayın bu konuma gelmesinin sebebi yalnızca üretim anlamında değil aynı şekilde insanların çay içme oranının da oldukça yüksek olmasıdır. Ortalama yıllık olarak 6,87 kg çay tüketimi ile ülkemiz, küresel anlamda en fazla çay tüketen ülkedir. Üstelik bu kg değeri kişi başınadır. Çayın gelişimine öncülük eden ülke İngiltere olsa da bugün “çay” dendiğinde ilk gösterilen ülke Türkiye’dir. Bunun yanı sıra çayın faydaları da yadsınamayacak derecede fazladır. 

Günümüzde söz konusu içecek, ülkemizde neredeyse günün her öğününde içilen lezzetli bir içecektir. Dem ve lezzet durumuna göre farklı isimler alır ve yine buna göre çay çeşitleri ortaya çıkar. Bunun yanı sıra kıtlama şeker ve toz şeker gibi şeker türleri ile tüketilebilen bir içecektir. 

Çayın Faydaları 

Çay çeşitleri arasından en dikkat çekici olan siyah çay, bünyesinde sayısız faydayı barındırır. Bugün çay dendiğinde akla en çok gelen siyah çaydır şüphesiz. Tadının diğer çaylardan çok daha güçlü olması, diğer çaylara göre daha fazla kafein içermesi ve eşsiz lezzetiyle oldukça fazla tercih edilir. Vücuttaki iltihabı azaltmaya destek olabilecek antioksidanlar bakımından fayda sunan çayın sağladığı diğer avantajlardan şu şekilde bahsetmek mümkündür;

 • Kahveden daha az kafein içerir. Bu özelliğiyle akşamları tüketilmeye müsaittir.
 • Siyah çay içerisinde yoğun olarak bulunan fitokimyasallar sayesinde düzenli bir tüketim sağlandığında kemik sağlığı desteklenir. Çay aynı zamanda artrit ve osteoporoz gibi rahatsızlıkların riskini azaltmaya yardımcı olur.
 • Kilo vermeye dedestek sağlayabilir. Özellikle de karın bölgesinde oluşan yağlanmayı azaltmaya yardımcı olur. Yağ yakımını destekleyici özelliğiyle kilo verenler için ideal bir içecektir. 
 • Yapılan birtakım çalışmalar, düzenli olarak gün içinde 1-2 fincan siyah çay içenlerin Tip 2 diyabet riskinden korunduklarını göstermiştir. 
 • Siyah çay bünyesinde bulunan L-theanine, uzun süreli konsantrasyon ve rahatlama için ideal bir materyaldir. Gün içinde siz de 2-3 fincan siyah çay içerek stres hormonu olan kortizol seviyesini düşürebilir ve gevşemenin lezzetli bir yolunu bulabilirsiniz.
 • Siyah çay, ağız sağlığını da destekler. Yapılan araştırmalar ile siyah çay içiminin plak oluşumunu azaltmaya katkı sağladığını ortaya koymuştur. Yanı sıra çürük oluşumuna sebep olan bakteri gelişimini de kısıtlamaya yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Siyah çay içerisinde bulunan polifenoller sayesinde ağız boşluğundaki bakterilerin oluşumunu durmaya yardımcı olabilir. 
 • İçerisinde bulunan alkylamine antijenleri sayesinde düzenli olarak tüketenlerin bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Virüsler ile başarılı bir şekilde savaşan siyah çay, bağışıklık sistemi için adeta bir bariyer görevi üstlenir. 

Çay Çeşitleri 

Türk sofralarının vazgeçilmez çayı kesinlikle siyah çaydır. Ama buna ek çay çeşitleri çok fazladır. Bunlardan en öne çıkanı yeşil çaydır. Metabolizma hızlandırma özelliği ile özellikle diyet yapanların ve sağlıklı beslenmek isteyenlerin tercihi olan yeşil çay siyah çaya göre daha hafif bir yapıdadır. Bir diğer bilindik çay türü ise beyaz çaydır. En maliyetli çay çeşitlerinden biri olan beyaz çay, daha hafif ve tatlı lezzeti ile siyah çaydan ayrılır. Çay çeşitleri şunlardır;

 • Beyaz çay
 • Siyah çay
 • Yeşil çay
 • Macha
 • Oolong çayı
 • Rooibos çayı
 • Meyve çayları
 • Çeşitli bitki çayları

Her bir çay türüne göre “çay nasıl demlenir?” sorusunun yanıtı da değişir. 

Yeşil Çay 

Siyah çaydan sonra adından en çok söz ettiren yeşil çay “Camellia Sinensis” bitkisinden meydana gelen bir bitki çayıdır. Siyah çaya nazaran daha az işlem gören bir çay türüdür. Siyah çay, temel anlamda oksijen ile tepkimeye sokularak ağır ağır kurumaya bırakılırken, yeşil çay toplandığı andan itibaren kavrulma yöntemiyle kurutulur. Bu teknik, aynı zamanda yeşil çay yapraklarının yeşilliğini ve canlılığını korumasına da katkı sağlar. 

Yeşil çay, içerdiği renk, koku ve aroma bakımından klasik siyah çaya göre daha hafif bir forma sahiptir. Oldukça sağlıklı bir alternatif olan yeşil çayın bilindik en önemli faydası kesinlikle metabolizmayı hızlandırmasıdır. Bu özelliğiyle kilo vermek isteyenlerin gün içindeki bir numaralı destekçisidir. Yeşil “çay nasıl demlenir?” sorusunun yanıtı ise hemen hemen tüm çay türleriyle aynıdır. 

Siyah Çay 

Türk milletinin sofraları için vazgeçilmez bir sembol haline gelmiş siyah çay, “Camellia Sinensis” bitkisinden türetilerek meydana gelen bir çay çeşididir ve çay çeşitlerinin en öne çıkanlarının başında gelir. Diğer tüm çay çeşitlerine göre biraz daha aşamalı işlem görerek meydana getirilir.Siyah çayın elde edilebilmesi için çay yapraklarının fermantasyon işlemi ile işlenmesi gerekir. Bu uygulama neticesinde çay yapraklarının hücre öz suyunda bulunan kimyasal maddelerde birtakım değişiklikler oluşur. Bu işlemler siyah çay kokusunu, aromasını ve rengini doğrudan etkiler. Bu da onun diğer çay türlerine göre daha koyu renkli ve yoğun aromalı bir hal almasını sağlar. 

Poşet Çayı 

19.yüzyıl sonlarına dek çay satışları, oldukça büyük kasalar içinde yapılırken çay alımı oldukça zor bir hal alıyordu. Bunun üzerine Lipton, 1893 yılında bu yöntemin zorluğuna bir “dur” diyerek çayı farklı ebatlara sahip olan paketler ile sunmaya başladı. Ardından bir rastlantı sonucunda bugünkü poşet çay kavramı ortaya çıktı. Paket çayları nasıl kullanacağını bilemeyen kullanıcıların su içine paketi atarak sallamaları ile Lipton için yeni bir ürün fikri meydana geldi. Bugün poşet çay olarak geçen çaylar, tarih sahnesine ilk kez bu şekilde çıkmıştır. Demlenmiş çayın yanı sıra bu tip çaylar, hızlı ve pratik bir şekilde çaya ulaşmayı sağlıyordu. Bu özelliği ile Dünya genelinde çok büyük ilgi gördü ve hızla yayıldı.

Sallama Çayı 

Sallama çay doğru koşullarda hazırlandığında neredeyse demleme çay kadar ideal bir lezzet sunar. Bardakta poşet çay kullanmayı tercih ettiyseniz, demleme işlemini gerçekleştirebilmek için poşeti bardağa koyarak taze kaynayan suyun içinde bir süre bekletmelisiniz. Sallama “çay nasıl demlenir?” sorusu için kritik aşama, poşeti 8-10 defa bardağa batırıp çıkarmaktır. Ardından ortalama 2-3 dakika boyunca bardağın içinde poşet çayı demleyebilirsiniz.Sizler de Mahmood Tea Sallama Çay 100 Adet ürününü tercih ederek hızlı ve keyifli bir çay içme deneyimi elde edebilirsiniz.

Çay Harareti Alır Mı? 

Çayın faydaları söz konusu olduğunda kullanıcılar tarafından en fazla sorulan soruların başında “çay harareti alır mı” sorusu gelir. Bu sorunun yaygın hale gelmesinin kaynağı, BBC Focus dergisinin bu kanaate varan bir araştırma gerçekleştirmesidir. Söz konusu araştırma ile dergi, uzmanlara ilgili soruyu yönelttiğinde, uzmanlar bu soruya “evet” yanıtını verdi. Bunun sebebi olarak ise sıcak içeceklerin vücudun kendisini normalinden daha sıcak sanmasına ve bunun sonucunda terleyerek ısı kaybına yol açmasına işaret edilmiştir. Yine de sıcak içecekler her daim tercih edilen ürünlerdir.

Çay Kaç Kalori? 

Çay kaç kalori sorusunun yoğun bir şekilde sorulmasının nedeni, kesinlikle ülkemizde çok fazla çay tüketilmesidir. Şeker miktarına göre bu kalori oranı değişse de, 70 gr değerindeki bir çay bardağı ile sunulan çayda herhangi bir kalori olmadığı söylenebilir. Bu 70 gr çay bardağına az şeker eklendiğinde ise kalori değeri ortalama olarak 6 kcal olur. Aynı değerdeki bardağa 1 küp şekeri eklendiğinde ise söz konusu bardağın kalori değeri 11 kcal olur. Şayet diyet yapıyorsanız ve şekersiz çay lezzetine henüz alışamadıysanız, limonlu çayın kalorisini merak ediyor olabilirsiniz. 1 çay bardağı az şekerli limonlu çayın ortalama olarak 8 kalori olduğu söylenebilir. Yine aynı şekilde yeşil çayın da kalori değeri 0 kcal’dır. 

Çay İçmek İyi midir?  

Türk kültürüyle özdeşleşmiş olan siyah çayın faydaları, onu adeta doğanın bir mucizesi olarak nitelendirmeye yetecek kadar fazladır. Hemen hemen tüm çay türlerinin içerdiği faydalar birbirine yakındır. Düzenli olarak gün içerisinde içilen 1-2 fincan çay ile çeşitli rahatsızlığın hafiflemesi mümkün olabilir. Siyah çay, en başta sindirim sisteminin düzenlenmesine katkı sağlamada oldukça başarılıdır. Odaklanma süresini ve kapasitesini artıran siyah çay, ofis saatlerinin olmazsa olmaz içeceğidir. Sıcak olarak tükettiğinizde damarları genişleterek kan akışını hızlandıran bir özelliğe sahiptir. Daha da çeşitlendirilebilecek çayın faydaları ile çay içmenin iyi olduğu söylenebilir.

Çay Nasıl Servis Edilmeli? 

Söz konusu tavşan kanı çay olduğunda pek çok kişi için akan sular durur. “Çay nasıl demlenir?” sorusuna ek bir de tavşan kanı kıvamı için çay nasıl servis edilmeli sorusu sorulur. Bunu yapabilmek için servisten önce çaydanlığın üzerinden ince belli bardağa ⅓ oranında çay dökerek işe başlayabilirsiniz. Bardağın yaklaşık olarak 1,5 parmaklık bölümüne çay doldurulmuş olur. Ardından çaydanlığın altında bulunan bölümden geri kalan kısma su eklenir. Daha demli bir çay lezzeti servis edebilmek için 1,5 parmaklık değeri 2 parmaklık değere getirebilirsiniz. Afiyet olsun!

Çay Kilo Aldırır mı? 

Kullanıcılar tarafından en çok sorulan soruların başında “çay kilo aldırır mı?” sorusu da gelir. Siyah çay kilo aldırmazken, hızlı kilo kaybetmeye yardımcı olan bir araç olabilir. Kaliforniya Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma ile siyah çayın kilo kaybına neden olabileceği tespit edilmiştir. Genel kanı siyah çayın kilo kaybına yardımcı olan tek çay olduğunu ortaya koysa da, siyah çay ile de yağ yakımının hızlandığı tespit edilmiştir. Siyah çay da tıpkı yeşil çay gibi metabolizmayı hızlandırarak obeziteyi önlemeye yardımcı olabilir. Şekersiz olarak her gün tüketilen bir fincan siyah çay ile kilo verme sürecinizi gönül rahatlığıyla hızlandırabilirsiniz. 

En Beğenilen Kahve Çeşitleri Nelerdir ?
En Beğenilen Kahve Çeşitleri Nelerdir? Ülkemizde ve dünyada en çok içilen içecek çeşitlerinden ikisi çay ve kahvedir. Özellikle çay içemeyen pek çok kişinin ilk tercihi kahve olabiliyor. Kahve sayesinde birçok kişi hem daha dinç hem de kendisini daha çok dinlenmiş hissedebiliyor. Kahvenin bu etkilerinde dolayı tercih edilmesinin yanı sıra bir de kahve çeşitleri sayesinde de birçok kişi beğendiği kahveyi kolaylıkla bulabiliyor.  Kahve sıkça tercih edilerek yeni kahve çeşitlerinin de ortaya çıkmasına vesile olabiliyor. Bu denli sevilmesinden ve sürekli yeni çeşitlerinin çıkmasından dolayı da pek çok kişi her zaman farklı tatları deneyebiliyor. Peki, Türkiye'deki kahve çeşitleri neler ve bu çeşitler arasından en çok hangileri tercih ediliyor?
Devamını Oku
29.03.2023
Stresten Saç Dökülmesine Karşı Ne Yapmak Gerekir?
Saçlar en değerli kişisel aksesuarlar arasında yer alıyor. Kişinin fiziksel görüntüsünü tamamlayan ve görsel olarak hoş görünmesinde etkili olan saçlar zamanla çeşitli nedenlere bağlı olarak gücünü kaybederek dökülebiliyor. Stresten saç dökülmesi kadınlarda ve erkeklerde saç kayıplarının baş nedenleri arasında yer alıyor. Kişinin yaşamış olduğu stres nedeniyle etkilenen ve yoğun olarak dökülmeye başlayan saçları kişinin görüntüsünden rahatsız olmasına neden olabiliyor. Kimi zaman lokal olarak ortaya çıkabilen saç dökülmesi saç tellerinin zayıflaması, incelmesi ve daha sonrasında dökülme yaşanması olarak da ortaya çıkabiliyor. Stres varlığı nedeniyle saç dökülmesi kişinin yaşamış olduğu travmadan hemen sonra ortaya çıkabileceği gibi 2-3 ay sonrasında da çıkabiliyor.
Devamını Oku
29.03.2023
Yaralarımızı Birlikte Saracağız
Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan, şehrimizi ve birçok ilimizi etkileyen depremin büyük üzüntüsü içerisindeyiz.
Devamını Oku
16.02.2023
Mahmood Tea Seylan Çayı Kalitesi
Dünyada sudan sonra en fazla tüketilen içeceklerden olan çayın pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bu çay çeşitlerinden belki de en meşhuru ve lezzetlisi Seylan çayıdır.
Devamını Oku
17.11.2022
Farklı Çeşitleriyle Kahveler
Kahveler, çeşitleri, özellikleri ve detaylar hakkındaki bilgileri makalemizde bulabilirsiniz!
Devamını Oku
02.11.2022
Türk Kahvesi Çeşitleri ve Özellikleri
Türk kahvesi çeşitleri nelerdir? Türk kahvesinin pişirme yöntemleri nelerdir? Detaylar makalemizde!
Devamını Oku
02.11.2022
Stick Kahve Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Stick kahve nedir? Stick kahvelerin özellikleri ve çeşitleri nelerdir? Detaylar makalemizde!
Devamını Oku
02.11.2022
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.