Son Sepet Menü
Üyelik Giriş
üye giriş
Şifremi Unuttum
ÜYE OL
Sepetim
Bebeklerde Pişiği Önlemek için Doğru Bez ve Islak Mendil Seçimi
02.11.2022

Bebeklerde Pişiği Önlemek için Doğru Bez ve Islak Mendil Seçimi

Bebeğinizin içinizi ısıtan o tatlı gülüşü hiç kaybolmasın diye ona en iyi şekilde bakmak istemeniz çok doğal. Ne kadar özen gösterseniz de zaman zaman miniğinizin hassas cildinde meydana gelen pişik, huzursuz olmasına ve acı duymasına neden olabilir. Bebeklerde pişik her ne kadar istenmese de yaygın görülen bir problemdir. Bebeğinizde pişiğin son zamanlarda daha sık olduğunu gözlemlediyseniz ıslak mendili ve bebek bezi seçimini kontrol etmenizde fayda olabilir. Bunun dışında pişik üzerine yapacağınız birkaç basit uygulama, minik bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olacaktır. 

Bu uygulamalara geçmeden önce bebeğinizde gerçekten pişik sorunu olup olmadığından emin olmanızda fayda var. Ardından bunun için önlem alabilirsiniz. Bebeklerde pişik çoğunlukla bez bölgesinde hafif kırmızı ya da pembe döküntüler biçiminde görülür. Bebekte genel olarak bir huzursuzluk gözlenmese de pişik idrar ile temas ettiğinde minik bebeğinize ağrı ve acı verebilir. Böyle durumlarda bebeğiniz ağlamaya başlar. Şayet bez bölgesinde gördüğünüz pişik birkaç gün olmasına rağmen geçmemişse, cilt kıvrımlarına yayılmışsa, bebeğinizin ateşi yükseldiyse ya da kırmızı noktacıklar kabuklanmaya başladıysa evde önlem almaya devam etmek yerine hızla doktorunuza başvurmalısınız. 

Bebeklerde Neden Pişik Olur?

Bebek pişik sebepleri çeşitli unsurlardan kaynaklanabilir. Bu sebeplerden en yaygını bebek bezinin çok uzun süre değiştirilmemesidir. Bebeklerde bez bölgesinin uzun süre hava almadan nemli bir şekilde kalması ve sürtünme olması pişik ihtimalini artırır. Yanı sıra idrarda bulunan amonyak da bu nedenlere eklenerek cildin tahriş olmasına ve pişiğe yol açabilir. Eğer ki kullandığınız bebek bezi yıkanabilir olanlardansa bu bez üzerinde deterjan artıklarının kalması sonucunda da bebek pişik olur. Birçok anne bebeklerde neden pişik olur sorusunun yanıtını merak eder. Bebeğine en iyi koşullarda bakmak, canının acımasını daha baştan önlemek ister. Sizin de her anne gibi bebeğinizi pişikten korumak istediğinizi biliyoruz. 

Bunun için öncelikli olarak pişiğin nedenlerini öğrenmek ve gündelik hayatta pişiğe neden olabilecek bebek bakımından kaçınmak gerekir. Aynı şekilde kullanılan bebek bezinin ve ıslak mendilin de pişiğe neden olabileceği unutulmamalıdır. Ara ara bu malzemelerin pişiğe sebep olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bebeklerde pişik nasıl olur sorusuna verilebilecek bi diğer yanıt da bebeğin ek gıdaya geçmesinden kaynaklı olabileceğidir. Bebek ek gıdaya geçtiğinde, vücut sistemi için farklı olan domates, çilek ve turunçgiller gibi asitli yiyecekleri tükettiğinde bu yiyeceklere karşı hassasiyet gösterebilir. Bunun sonucunda da bebekte pişik görülebilir. 

Bebek Bezi Nasıl Değiştirilmeli?

Bebeklerde pişik olmaması için ne yapılmalı sorusunda en temel önerilerden biri kesinlikle bez bağlama tekniklerinden geçer. Bebek bezi bağlama konusundaki temel ilkeler konusunda edineceğiniz bilgiler ile bebeğinizin pişikten korunmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde bebeğinizin rahat ve kuru bir popoyla mışıl mışıl uyuduğunu görebilirsiniz. Doğru bebek bezi değiştirme teknikleri şu şekildedir;

  • İlk olarak kullanılmış bebek bezini çıkararak işe başlayabilirsiniz. Sonrasında bebeğinizin cildini ona uygun olan bir ıslak mendil ile nazik hareketlerle temizleyebilirsiniz. Bunu yaparken daima önden arkaya doğru silmek doğru olacaktır.

  • Temizlemeden sonra bebeği ayak bileklerinden dikkatli bir şekilde ve nazikçe tutarak kaldırabilirsiniz. Bu işlemle paralel olarak altına temiz bezi kaydırarak koyabilirsiniz. Bu noktada renkli işaretlerin önde, size dönük olması önemlidir.

  • Yeni taktığınız bebek bezini kapatabilirsiniz ve esnek etiketlerini kullanarak ne çok sıkı ne de fazla gevşek olacak şekilde ayarlamamaya dikkat edebilirsiniz. Burada bebek bezi ile bebeğinizin karnı arasında iki parmak kadar boşluk kalması son derece önemlidir.

 

Bebeklerin pişik olmaması için bezlerinin sıklıkla değiştirilmesi gerekir. Her kısa uykudan ve beslenmeden sonra bezini sık sık kontrol etmeyi unutmamakta fayda var. Bu şekilde dışkı ya da idrarın pişik oluşumuna sebep olmasının önünü kapatmış olursunuz. Bebekte pişiği önlemek için de dikkat edilmesi gerekenler vardır. Özellikle bebek bakımında tercih ettiğiniz ıslak mendil, bebeğin hassas cildi ile uyumlu olmalıdır. Islak mendilin kullanılmadığı durumlarda ise yalnızca pamuk ve su ile temizlenmesi gerekir. Aynı şekilde bebeğin altını da sıklıkla değiştirmek gerekir. Bebeğin dışkısının kuruması ile ciltte tahriş ve pişiğin yanı sıra idrar yolu enfeksiyonları görülmesi de olasıdır. 

Doğru Bebek Bezinin Pişik Önleyici Etkileri

Bebeklerde pişik önlemek için ne yapılır diyen annelere doğru bebek bezi seçiminin son derece önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz. Bunun yanında bebek bezinin de sıklıkla kontrol edilmesi gerekir. Ne kadar doğru veya kaliteli bez seçilirse seçilsin bebeğin bez bölgesi sıklıkla ıslak kaldığında pişik oluşumu kaçınılmaz hale gelecektir. Bebeklerde pişik bakımı için ilk adımın buradan geçtiğini bilmek önemlidir. Bebeğinizin altını kontrol ettiğinizde ıslak olduğunu görmeniz durumunda bekletmeden değiştirmeniz gerekir. Nemi çok daha iyi emdiği için de tek kullanım bezlere yönelebilirsiniz. 

Bebeğinizin bezini çıkararak her gün bir süre havalandırmak da pişiği önleyecektir. Bebeklerde pişik nasıl önlenir sorusuna verilecek bir diğer cevap da sık sık havalandırmaktır. Bebeğinizin altını havalandırırken onunla oyunlar oynayabilir, göz teması kurarak eğlenceli şarkılar söyleyebilirsiniz. Bez bölgesinde hava dolaşımını sağlayabilmek için bezi biraz daha gevşek bağlamak da etkili olacaktır. Aynı şekilde bebeğinizin poposunu temizlediğiniz ıslak mendil içeriğinde de pamuk ve sudan başka bir şey olmamalıdır. Aksi şekilde mendil içinde bulunan maddeler, bebeğin cildini tahriş edecektir. Elbette ki bebek bezi seçimi de bu noktada belirleyicidir. Tercih ettiğiniz bezin de bebek dostu malzemeler içeren, yüksek emiş gücüne sahip özelliklerde üretilmiş olması önemlidir. 

Bebeklerde Hangi Islak Mendil Kullanılmalı?

Bebeklerde pişik nasıl geçer sorusuna verilen önerileri yapmanız halinde yine de pişik oluşumu devam ediyorsa belki de bebek bakımında kullandığınız ıslak mendilin değişim zamanı gelmiştir. Öncelikli olarak bebeğinizin cilt yapısına uygun olan ıslak mendili tercih etmeniz son derece önemli. Bilhassa ilk 6 ayda yenidoğan ıslak mendili tercih edebilirsiniz. Yanı sıra bebeğinizin cildi kızarıklıklara yatkınsa ıslak mendil seçimlerinizde daima saf içerikli ürünleri tercih etmekte fayda var. 

Tercih edeceğiniz ıslak mendil iyi temizleme sağlaması için kalın özellikte olmalıdır. Bebek ıslak mendil önerileri çoğunlukla kalın ürünlerden oluşur. Sık sık alt değiştirme işlemi yapacağınız için ince ürünlerden kaçınmalısınız. İnce yapıdaki ıslak mendiller, gereken hijyeni sağlamayacağı için etkili temizleme sağlanamaz. Bu da pişik oluşumuna zemin hazırlayabilir. Seçim yaparken çabuk yırtılmayan, ideal kalınlıkta, rahatça temizlik yapabilmeyi sağlayan, sahip olduğu yumuşak dokuyla bebek cildini tahriş etmeyen ürünleri göz önünde bulundurabilirsiniz. 

Aynı şekilde tercih ettiğiniz ürünün sentetik lif içermeyen, %100 pamuktan üretilmiş ıslak mendil olması son derece önemlidir. Pamuk, son derece doğal bir materyal olduğundan bebek cildinde kızarıklık önlenmiş olur. Aynı şekilde tercih edeceğiniz ürünün dermatolojik testlerden de geçmiş olması önemlidir. Dermatolojik testlerden geçmiş ve onaylanmış ıslak mendiller; pişik, alerji ve tahriş riskini de en aza indirir. Bu şekilde bebeğinizin vücut temizliğini çok rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

Blog Son Eklenenler
3 ü 1 Arada Türk Kahve Markaları, En İyi 3ü1 Arada Kahve
3 ü 1 Arada Türk Kahve Markaları, En İyi 3ü1 Arada Kahve

3ü1 arada Türk kahve, kahve, süt tozu ve şekerin karıştırılarak hazır hale getirildiği bir kahve türüdür. Tek kullanımlık paketlerde satılır.

Pişik Yapmayan Islak Mendil - Bebek İçin En İyi Islak Mendil
Pişik Yapmayan Islak Mendil - Bebek İçin En İyi Islak Mendil

Islak mendiller bebeklerin bakımının yanı sıra insanların genel olarak hijyen bakımından en çok kullandığı ürünler arasında yer almaktadır.

Kadınlar İçin En İyi ve En Sağlıklı Hijyenik Ped Önerileri
Kadınlar İçin En İyi ve En Sağlıklı Hijyenik Ped Önerileri

Kadın pedi, kadınların özel zamanlarında kullandıkları içerisinde sıvı emici malzemeler bulunan hijyenik bir üründür.

Pişik Yapmayan Bebek Bezi - Bebekler İçin En İyi Bebek Bezi
Pişik Yapmayan Bebek Bezi - Bebekler İçin En İyi Bebek Bezi

Günümüzde anne ve babaların bebeklerinin yaşam konforu ve sağlıkları konusundaki hassasiyetleri artmış durumda. Özellikle bebek bezleri, bebeğin cildiyle doğrudan temas ettiği için bu hassasiyetin merkezinde yer alıyor.

Kaçak Çay Nedir, Faydaları? Seylan Çayı ve Kaçak Çay Farkı?
Kaçak Çay Nedir, Faydaları? Seylan Çayı ve Kaçak Çay Farkı?

Ülkemizde kaçak çay olarak da bilinen Seylan çayı, Dünya çay endüstrisinde önemli yer edinmiş Sri Lanka'da yetiştirilen ve üretilen saf bir çay türüdür.

Kapsül Kahve Nedir, Kapsül Kahvenin Faydaları Nelerdir?
Kapsül Kahve Nedir, Kapsül Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Kapsül kahve, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin tek kullanımlık kapsüller içine konularak ölçülü bir şekilde paketlenmiş hazır kahve çeşididir.

Filtre Kahve Nedir, Faydaları Nelerdir?
Filtre Kahve Nedir, Faydaları Nelerdir?

Filtre kahve, kahve çekirdekleri öğütüldükten ev kahve makinesinden geçirilerek kavrulduktan sonraki aşamasını ifade eder.

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?
Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Türk kahvesi, genelde sabahları uyanmak ve enerji artışı sağlamak amacıyla tüketilen, ancak birçok kişi için gün boyunca keyif verici bir içecek olarak tarif edilen içecek türüdür.