Menü
Sepetim
Bebek Şampuanı Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli ?
23.05.2023

Bebek Şampuanı Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Anne baba olmak oldukça zor olan bir görevdir. Çocuk doğduğu andan itibaren anne babanın yükü ve sorumluluğu her geçen gün artıyor. Bu artış ile birlikte de çocuğa iyi bakmak ve onun için her zaman en güzelini yapabilmek için anne babalar sürekli çabalıyor. Anne babaların bu çabası bebek daha küçükken başlıyor. 

Bebeği kaşındırmayan kıyafetler ya da bebeğe zarar vermeyen bezler satın alınıyor. Bunun yanı sıra bebek için en önemli olan ürünler arasında yer alan şampuan seçimi de oldukça özel oluyor. Çünkü bebeklerin bizim kullandığımız şampuanlarla yıkanma durumu pek de mümkün olmuyor. Böyle bir durumda da anne babalar bebek şampuanı seçimine oldukça dikkat ederek en iyisini almaya çalışıyor. 

Bebek şampuanı sayesinde bebeğin hem banyo yapması daha kolay hale geliyor hem de bebek korkmadan banyo yaparak temizlenmiş oluyor. Tabi tüm bunları yapabilmek için de yenidoğan şampuan çeşitleri başta olmak üzere birçok bebek şampuanı arasından iyi bir seçim yapmak gerekiyor. Peki, bu seçim neye göre yapılıyor?

  • İlk olarak bebek şampuanı seçiminde dikkat edeceğiniz nokta bebek şampuanının içeriği oluyor. Şampuan satın alacağınız zaman içeriğine bakarak herhangi bir kimyasal maddenin var olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. 

  • Bebek şampuan kokuları her zaman farklı oluyor. Bu yüzden bebek şampuanı satın alırken içerisinde parfüm ya da boya olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor.

  • Her şampuanın bir pH değeri oluyor. Bebek şampuanları için pH değerinin nötr olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

  • Bebek şampuanının göz yakmamasına dikkat edecek şekilde seçim yapmanız gerekiyor.

  • Bebek şampuanının alkolsüz olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

  • Bebek şampuanının organik ve bitki özlü olmasına dikkat ederek seçim yapmanız gerekiyor.

Bebeklerde Bebek Şampuanı Nasıl Kullanılmalı?

Bebeğiniz için bebek şampuanı seçimi yapacağınız zaman bebek şampuanı tavsiye edilen ürünleri araştırırsınız. Araştırmalarınız sonucunda da kendinizce en uygun bulduğunuz şampuanı satın alabilirsiniz. Bebek şampuanını tavsiye ve araştırmalar üzerine satın aldıktan sonra ise hemen bebeğinizin üzerinde kullanmamalısınız. 

Şampuanı satın alırken içeriğine bakmış olacak ve ona göre bir seçim yaparak bebeğinizi güvence altına almayı başarmış olabilirsiniz. Ancak sadece içeriğe bakarak bebeğinizi güvence altına almak yerine ilk başta şampuanı kendi üzerinizde deneyerek bebeğinizi daha çok koruyabilirsiniz. Bu sayede şampuanın göz yakıp yakmadığını daha kolay bir şekilde fark ederek bebeğinize vereceğiniz zararların önüne geçebilirsiniz. 

Tüm bunlara dikkat ederek bir şampuan satın alıp denediğinizde eğer sizde bir sorun olduysa bebeğinizde şampuanı kullanmama kararı alabilir ve daha iyisine bakabilirsiniz. Bebeğiniz için en iyi şampuan çeşidini aradığınızda ise seçiminizi organik bebek şampuanı ürünlerinden yana yaparak hem bebeğinizi koruyabilir hem de daha sağlıklı ürünler kullanmaya başlayabilirsiniz. Bebek şampuanı seçiminden sonra kullanım miktarı konusunda da pek çok noktaya dikkat ederek bebeğinizi her zaman korumayı başarabilirsiniz.

Bebek Şampuanı Kullanım Miktarı Nasıl Ayarlanmalı?

Bebeğiniz için bebek şampuanı kullanmak istediğinizde öncelikle kendi üzerinizde deneyerek bebeğinizde oluşacak pek çok durumun önüne geçebiliyorsunuz. Bebek şampuanını kendi üzerinizde denedikten sonra bebeğinizde kullanmak istediğinizde ise kendinizle aynı miktarda kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin kafası küçük olacağı için ve saçı da henüz fazla olmayacağından şampuan miktarının çok fazla olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede hem bebeğinizde oluşacak olumsuz durumların önüne geçebilir hem de şampuanı boş yere israf etmeyerek daha uzun süre kullanabilirsiniz. 

Bebek şampuanı satın alıp kullandığınızda şampuanın içeriğine ve kullanım miktarına dikkat etseniz bile kimi zaman istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumda da şampuanı kullanmayı keserek bebeğinizi koruma altına alabilir ve başka ürünlerle bebeğinizi temizleyerek bebeğinizin hem sağlıklı hem de temiz olmasını sağlayabilirsiniz. 

Bebek Şampuanı ile Birlikte Bebek Sabunu Kullanın

Bebek şampuanları genellikle göz yakmayan bebek şampuanı olduğu için tercih ediliyor. Ancak her ne kadar bu durum düşünülerek bebek şampuanları tercih edilse de bazı durumlarda bebeklerin ciltleri bizlere göre aşırı hassas olduğu için bebekte beklenmeyen etkiler oluşabiliyor. Böyle bir durumda da bebek şampuanını belirli bir süre kullanmamak en iyisi olabiliyor. 

Bebeğe zarar verdiği için bebek şampuanını kullanmamak her ne kadar doğru bir seçim olsa da bebeğin temizlenmesi için de bazı ürünlere ihtiyaç olabiliyor. İşte bu ihtiyacı karşılama konusunda bebek sabunları sizlere yardımcı olabiliyor. Bebek sabunları hassas ciltli olan bebekler için doğru bir seçim olarak bebeklerin temiz kokmasına yardımcı oluyor. Bu sayede de anne babaları bebek şampuanı kullanmazsam hangi ürünü kullanmam gerek sorusundan kurtarmayı da başarmış oluyor. 

Bebek sabunları dışında bebekler için olan pek çok banyo ürünü ile birlikte banyo yapmayı sevmeyen çocuklara banyo yapmak sevdirilebilir. Bu sayede de bebek şampuandan ya da sabundan rahatsız olsa bile birçok banyo oyuncağı ya da bebek için uygun olan ürünler ile bu sorunlar çözüme kavuşmuş oluyor. Banyo sorununun çözüme kavuşması ile de anne babaların en büyük sorunu da kolaylıkla çözülmüş oluyor. 

Eğer sizler de bebeğiniz için doğru şampuan ve sabunu seçtiyseniz ancak bebeğinize banyo yaptırma konusunda zorlanıyorsanız bebek banyo ürünlerinden satın alarak bebeğinizin banyo yapmaktan zevk almasını sağlayarak işlerinizi de kolaylaştırabilirsiniz. Bu sayede de bebeğinizi kısa sürede yıkayarak kendinize de daha çok vakit ayırma şansını yakalamış olur ve anın tadını yaşayabilirsiniz.Salça Nedir, Salçanın Faydaları Nelerdir?
Salça yazın yetişen domateslerin sağlıklı ve doğal bir şekilde işlendikten sonra tüketilmek amacıyla kullanılan bir besin türüdür.
13.02.2024
Seylan Çayı Nedir, Nasıl Demlenir?
Çay günün her saatinde içilebilen önemli bir içecektir. Kişinin zevkine göre açık veya koyu olarak içilebileceği gibi farklı şekillerde de demlenir.
13.02.2024
Kahve Nedir ve Kahve Çeşitleri Nelerdir?
Kahve , coffea ağacındaki meyvelerin çekirdeklerinin ayrılması, öğütülmesi ve demlenmesiyle elde edilen bir içecek türüdür.
13.02.2024
Basmati Pirinç Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Basmati pirinç ülkemizde yetişmeyen, normal pirinçlere göre daha uzun ve büyük olan bir pirinç türüdür.
13.02.2024
Altunsa Reçel ile Reçelli Kurabiye Tarifleri
Kurabiyeler mis gibi kokusu ve nefis tadı ile evlerin vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkar. Yediden yetmişe pek çok kişi tarafından son derece sevilen kurabiyelerin birçok çeşidi bulunur.
09.06.2023
Altunsa Ton Balığı İle Salata Tarifleri
Ton balığı ile yapılan birçok tarif son derece sağlıklı ve besleyici oluyor. Kısa sürede hazırlanabilmesi ve pratik olması yönünden de pek çok kişi tarafından tercih ediliyor.
23.05.2023
Bebek Şampuanı Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli ?
Anne baba olmak oldukça zor olan bir görevdir. Çocuk doğduğu andan itibaren anne babanın yükü ve sorumluluğu her geçen gün artıyor.
23.05.2023
Kaju Nedir ? Kavrulmuş Kaju Nasıl Yapılır ?
Kuruyemiş sevenlerin en çok tükettiği lezzetli tada sahip Kaju nedir sorusu, sakız ağacıgiller ailesine ait tropikal bir ağaç meyvesi olarak açıklanır.
23.05.2023