Son Sepet Menü
Üyelik Giriş
üye giriş
Şifremi Unuttum
ÜYE OL
Sepetim
Bebek Bezlerinin İçinde Ne Var?
02.11.2022

Bebek Bezlerinin İçinde Ne Var?

Ebeveyn olduğunuzda, minik bebeğinizi dışarıdaki tüm olumsuz koşullardan koruyup kollamak, ona en güzel şartlarda bakım yapmak istersiniz. Bu noktada bebek bezlerinin içinde ne olduğunu merak etmeniz oldukça doğal. Zaten ebeveynler tarafından en fazla sorulan soruların başında bebek bezi içinde ne var sorusu geliyor. Piyasada çeşitli bez markasının bulunması, annelerin seçim yapma konusunda seçeneklerini artırıyor. Haliyle böylesi geniş bir çeşitlilik havuzunda ebeveynler, bebekleri için en ideal ve en doğal içeriği tercih etmeye yöneliyor. Bugün, tam da bu noktaya parmak basacak ve bebeğinizin cildine her gün her saat temas eden bebek bezlerinin içeriği hakkında konuşacağız. 

Bebek bezlerinin içinde tahmin edilebileceği gibi pek çok malzeme bulunuyor. Bu sayının yaklaşık 20 civarında olduğu düşünülüyor. Elbette ki her malzemenin bebek bezi içinde bulunma oranı, markadan markaya değişiklik gösteriyor. Bu açıdan bakıldığında, her bebek bezinin farklı bileşenlerden oluştuğunu ve bununla bağlantılı olarak sıvıyı emme miktarlarının da değiştiğini söylemek mümkün. Bebeğiniz için en uygun bebek bezini seçmek üzere daha fazla bilgi almak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Bebek Bezleri Zararlı mı?

Bebek cildinin kuru ve sağlıklı bir yapıda kalabilmesi adına bez üreticileri, bebek bezi içeriği konusuna ekstra hassasiyet ve özen gösteriyor. Bu konudaki uzmanlar, bezin her bir içeriğinin güvenlik profili içermesi adına üretim sonrası performans değerlendirmesi yapıyor. Böylece ortaya bebek dostu içeriğe sahip ürünler çıkıyor. Bebek bezi çeşitleri, içerdiği bileşenlerin bebeklerin narin cildine temas etmeden önce kapsamlı bir güvenlik ve performans değerlendirmesinden geçiyor. Bu anlamda bebek bezlerinin zararlı içeriklere sahip olmadığını söylemek mümkün. 

Piyasada satılan pek çok hazır bebek bezi, üç katmandan meydana gelir. Bebeğinizin cildiyle doğrudan temas halinde bulunan iç katman, sıvı emen kısımdır. Bebeğin cildiyle sıvı nedeniyle yine direkt temas halinde olan orta katman ve dış katman bulunur. Orta katman, sıvıyı dağıtıcı havadan ve yine sıvıyı absorbe edici bir kimyasal olarak nitelendirilebilecek polimerden meydana gelir. Dış katman ise organik bazlı bezlerde biyoplastik kullanılarak yapılır. Buna göre bebek bezlerinin bebek cildine zarar vermeyecek şekilde tasarlandığını söylemek mümkün olabilir. 

Bebek Bezi Raf Ömrü Ne Kadar?

Bebek bezi raf ömrü de anneler tarafından en fazla merak edilen noktaların başında gelir. Tipik bir bebek bezinin ortalama olarak raf ömrü 2 yıl olarak tespit edilmiştir. Ancak bezlerin bel kısmı elastik köpükten yapıldığından, elastik yapıda herhangi bir değişiklik olmadan 1 yıl veya daha az bir zamanda bozulmaya uğrayabilir. Bu, bebek bezlerinin kullanılamaz duruma geldiği anlamına gelmez, ancak yine de ilk günkü gibi görünmeyebilir. 

Şayet bebek bezleri, depolandığı alanda uzun süre boyunca sıcağa maruz kalırsa, bezin içinde yer alan birtakım bileşenler, bozulmaya ve bezdeki bütünlüğün kaybolmasına neden olabilir. Aynı şekilde bezin içindeki materyaller de oksitlenebilir ve bu da bezin yan kısımlarında bulunan cırt cırtların bozularak etkili işlev görmemesine neden olabilir. Bir bebek bezi için en uygun saklama koşulu, kuru ve serin ortamdır. Rutubet, nem ve yüksek ısı gibi etkenler, bebek bezlerinde renk değişikliğine sebep olabilir. Ancak buna rağmen işlev yönünden bir sorun yaratmadığı düşünülür. 

İçeriğine Göre Bebek Bezi Seçimi

Bebek bezi içindeki madde çoğu anne için yoğun olarak merak edilir. Bebek bezlerinin içinde yoğun şekilde bulunan termoplastik polimerlerden yapılmış yapışkanlari bezlerin içinde bulunan tüm materyal katmanlarının bir arada kalabilmesini sağlayabilmek üzere kullanılır. Ancak yapışkan materyaller, bebek cildiyle temas etmez. Bebeğin cildine herhangi bir şekilde temas etmeyen yapışkan malzemeler, kullanım güvenliği bakımından değerlendirilerek sunulur. Bebek bezleri, bünyesinde çeşitli bileşen ve özellikleri bulundurur;

  • Sıvıyı emmeye yardımcı olmak adına bebek bezlerine eklenen selüloz, birçok bez üreticisi tarafından çevresel sorumluluk bilincine sahip kaynaklardan elde edilen odun hamurundan üretilir. Bu yumuşak ve kabarık lifler, bebek bezinde olmazsa olmaz süper emici güç tabakasında başrol oynar. Bebeğin idrarını ve sıvı kakasını emerek içinde hapsetme özelliği taşır. 

  • Bebek bezi içeriğinde bulunan bir diğer materyal de elastik malzemelerdir. Bebek bezlerine esneklik kazandırması, bezin bebeğin bedenine çok daha iyi bir şekilde uyum sağlaması adına kullanılan esnek malzemeler olarak dikkat çeker. İdeal bebek bezi önerilerine konu olan her bebek bezi, sentetik kauçuk veya lateks doğal kauçuk içermez. Bezde esneklik yaratabilmek adına farklı teknolojileri kullanırlar. 

  • pH duyarlı malzemeler kullanılan bebek bezleri, ıslaklığa maruz kalma gibi bir durum oluştuğunda tepki vermesiyle dikkat çeker. Bezlerde yer alan bu malzeme şeritleri, sıvıyla temas etmesi halinde renk değiştirerek annelere bebek bezinin değiştirilmesi konusunda bir uyarı verir. 

  • Bebek bezi özellikleri içerisinde bulunan vazgeçilmezlerden biri rahatlıktır. Bebeğinizin gün boyu rahat kalabilmesi ve kısıtlanmadan özgür bir şekilde hareket edebilmesi adına bez üreticileri, Polipropilen ve polietilen materyallerden yararlanır. Yumuşak, yüksek performansa sahip olan bu elyaflar, bebeğin rahatlığını sağlayarak rahat bir uyku çekmesine yardımcı olur. 

  • Süper emici polimerler, bebek bezleri için olmazsa olmaz bileşenler arasında yer alır. Kuruduktan sonra şeker görünümüne benzeyen küçük şeffaf granüllerden oluşmasıyla bilinir. Sıvıyı emdiğinde yeni baştan ıslanmasını önlemek ve bebeğin altını kuru tutmak adına sıvıyı hapseden jel formunu alırlar. 

  • Losyon da bebek bezi üreticileri için vazgeçilmez materyaller arasında yer alır. Nem koruması adına kişisel bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılmasıyla bilinen bileşenlerdir. Bebek bezi üreticileri, bebek cildini en iyi şekilde koruyabilmek üzere saflaştırılmış petrolatum kullanırlar. 

Organik Confy Bebek Bezleri

Temiz içerikli bebek bezi arayışlarınızda, her anne gibi siz de organik Confy bebek bezlerine güvenebilirsiniz. Organik Confy bebek bezleri, bebeğinizin hassas cildini özenle korumak adına özel teknolojiler kullanılarak üretilmiştir. Equality teknolojisi ile üretilen emici tabaka sayesinde oluşan sıvıyı beze dengeli şekilde dağıtır ve sıvıyı hızla hapseder. Tüm bu özelliklerin yanı sıra saf içeriğiyle de annelerin gönlünü kazanmıştır. 

Bebeğinizin hassas cildine uygun içerikte üretilen Confy bebek bezleri, bebeğiniz için ferah ve temiz bir uykunun kapılarını aralar. Bebeğinizin pamuk cildi için son derece uygun içeriklere sahiptir. Birçok annenin bebek bezi önerisi organik Confy bebek bezlerinden geçer. Bebeğinizin hassas cildine anne yumuşaklığında bir dokunuş sağlar. Bebeğinizin narin cildine uygun organik formüle sahip Confy bebek bezlerini tercih ederek içiniz rahat bir şekilde bebeğinizin bakımına devam edebilirsiniz. 

Sağlıklı yaşam ve sağlıklı çocuk yetiştirme konularından söz edildiğinde pek çok kişinin öncelikli olarak üzerinde durduğu konu gıda. Doğa ile dost gıdaları kullanarak bebeklerin beslenme ihtiyaçlarını karşılarken, diğer yandan kullanılan bezlerin doğallığına da dikkat edilmesi gerekiyor. İçinde bulunduğumuz endüstriyel dünyanın koşullarında, günümüzde pek çok kuruluş doğal gıda taleplerine yanıt verebiliyorken, organik bezler de annelerin tercih etmesi gereken seçenekler arasında yerini almaya devam ediyor. Siz de tercihinizi organik içeriklerden yaparak bebeğinizin cilt sağlığını koruma altına alabilirsiniz. 

Blog Son Eklenenler
3 ü 1 Arada Türk Kahve Markaları, En İyi 3ü1 Arada Kahve
3 ü 1 Arada Türk Kahve Markaları, En İyi 3ü1 Arada Kahve

3ü1 arada Türk kahve, kahve, süt tozu ve şekerin karıştırılarak hazır hale getirildiği bir kahve türüdür. Tek kullanımlık paketlerde satılır.

Pişik Yapmayan Islak Mendil - Bebek İçin En İyi Islak Mendil
Pişik Yapmayan Islak Mendil - Bebek İçin En İyi Islak Mendil

Islak mendiller bebeklerin bakımının yanı sıra insanların genel olarak hijyen bakımından en çok kullandığı ürünler arasında yer almaktadır.

Kadınlar İçin En İyi ve En Sağlıklı Hijyenik Ped Önerileri
Kadınlar İçin En İyi ve En Sağlıklı Hijyenik Ped Önerileri

Kadın pedi, kadınların özel zamanlarında kullandıkları içerisinde sıvı emici malzemeler bulunan hijyenik bir üründür.

Pişik Yapmayan Bebek Bezi - Bebekler İçin En İyi Bebek Bezi
Pişik Yapmayan Bebek Bezi - Bebekler İçin En İyi Bebek Bezi

Günümüzde anne ve babaların bebeklerinin yaşam konforu ve sağlıkları konusundaki hassasiyetleri artmış durumda. Özellikle bebek bezleri, bebeğin cildiyle doğrudan temas ettiği için bu hassasiyetin merkezinde yer alıyor.

Kaçak Çay Nedir, Faydaları? Seylan Çayı ve Kaçak Çay Farkı?
Kaçak Çay Nedir, Faydaları? Seylan Çayı ve Kaçak Çay Farkı?

Ülkemizde kaçak çay olarak da bilinen Seylan çayı, Dünya çay endüstrisinde önemli yer edinmiş Sri Lanka'da yetiştirilen ve üretilen saf bir çay türüdür.

Kapsül Kahve Nedir, Kapsül Kahvenin Faydaları Nelerdir?
Kapsül Kahve Nedir, Kapsül Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Kapsül kahve, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin tek kullanımlık kapsüller içine konularak ölçülü bir şekilde paketlenmiş hazır kahve çeşididir.

Filtre Kahve Nedir, Faydaları Nelerdir?
Filtre Kahve Nedir, Faydaları Nelerdir?

Filtre kahve, kahve çekirdekleri öğütüldükten ev kahve makinesinden geçirilerek kavrulduktan sonraki aşamasını ifade eder.

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?
Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Türk kahvesi, genelde sabahları uyanmak ve enerji artışı sağlamak amacıyla tüketilen, ancak birçok kişi için gün boyunca keyif verici bir içecek olarak tarif edilen içecek türüdür.