Menü
Sepetim
Bebek Bezi Numaraları Neye Göre Belirlenir?
02.11.2022

Bebek Bezi Numaraları Neye Göre Belirlenir?

Bir ebeveyn olduğunuz andan itibaren bebeğinizi en iyi şekilde büyütmek ve en ideal koşullarda bakım sağlamak en büyük dileğiniz haline gelir. Her konuda en doğru tercihi yapmak ve ona olabilecek en iyi koşullarda bakım sağlamak odak noktanız olur. Elbette ki bebeklerin sağlıklı ve mutlu bir şekilde büyüyebilmesi için bebek bezleri çok önemlidir. Bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi adına fiziksel gelişimleriyle son derece uyumlu olan bebek bezlerinin tercih edilmesi gerekir. Bu noktada pek çok ebeveyn, bez seçiminde zorlansa da birkaç ufak tüyoyla doğru bebek bezi numara seçimi gerçekleştirilebilir. Bebeğiniz için en doğru ölçülere sahip bebek bezini seçmek üzere edinmeniz gereken bilgiler için yazının devamını okuyabilirsiniz. 

Bebek bakımının olmazsa olmaz eşyaları bebek bezleridir. Doğduğundan itibaren bezlenmeye başlayan bir çocuk, ortalama 2 - 3 yaşına kadar bezlenmeye devam edebilir. Doğal olarak bebeğinizin hayatında uzun süre boyunca, kesintisiz bir şekilde yer alacak bebek bezi numaraları neye göre belirleniyor, merak ediyor olabilirsiniz. Bebek bezi numaralarını belirleyen en ayırıcı özellik kesinlikle bebeğin kilosudur. 

Bebek bezi üreticileri, bebek bezlerinin numaralarını belirlerken çoğunlukla kilo tablosunu referans alır. Bu anlamda bebek bezi 3 numara ile 1 numara arasında kilo farkı olduğunu söylemek mümkündür. Bebek bezi kaç numara alınmalı sorusu için ise sabit bir kilo tablosunun bulunduğunu söyleyebiliriz. Yanı sıra bebekler çok hızlı bir şekilde büyüdüklerinden bebek bezlerini depolamak hesaplı bir seçenek olmayabilir.

Doğru Bebek Bezi Numarası Nasıl Seçilir?

Doğru bebek bezi numaraları nasıl seçilir sorusu, anneler tarafından yoğun olarak sorulan bir sorudur. Bebek için uygun olmayan bir bebek bezi numarası, pek çok açıdan sorun getirebilir. Bilhassa bebeğinize küçük gelecek bir bebek bezi uzun vadede pişik problemlerine neden olabilir. Aynı şekilde bebeğe büyük gelecek bir bebek bezi de sızıntılara neden olarak problem yaratacaktır. Bebeklerde pişik olması da en az sızıntı kadar can sıkıcı bir durumdur. Bu gibi problemleri yaşamamak adına doğru bebek bezini seçerken ürünün içeriği ve kalitesi kadar numarası da çok önemlidir. Bunun için ilk etapta bebeğinizin kilosunu öğrenebilirsiniz. Ardından bebeğinizin kilosuna uygun olan bebek bezini bulabilmek üzere harekete geçebilirsiniz. Bebek bezi 2 numara küçük gelen bir bebeğe çok uzun süre küçük bez numarasını kullanmaya devam etmek pişiklere yol açacaktır. 

Yenidoğan Bebeğin Bebek Bezi Numarası Kaç Olur?

Bebeğinizi büyük bir heyecanla beklerken, bu minik canlının aranıza katılışı için gün sayarken bir ihtiyaç listesi hazırlamaya başlarsınız. Bu alınacaklar listesinde olmazsa olmaz parçalardan biri de bezlerdir. Minik bebeğiniz doğar doğmaz elinizin ilk gideceği ve en fazla kullanacağınız bakım eşyası bebek bezidir. İşte bu nedenle daima alınacaklar listesinin en başında bulunur. Bu süreçte sık sık beslenen ve bu yüzden de altını devamlı olarak kirleten bebek için kullanılmaya en uygun olan bezler ise yenidoğan bezleridir. 

Henüz çiçeği burnunda bir anneyseniz, yenidoğan bebek bezi numarası ilk merak ettiğiniz konulardan biri olmalı. 1 beden bebek bezi, 2 - 5 kg bebekler için son derece uygun bir bebek bezi numarası çeşididir. Şayet bebeğiniz 6 kilo olduysa onun için alacağınız bezin numarası artık 1 değil, daha büyük bir numara olmalıdır. Bebeğiniz 6 kilodaysa, almayı planladığınız bebek bezinin ambalajı üzerinde 3 - 6 kilo arasındaki bebeklere uygun olduğuna dair bir ibare bulunuyorsa tercih edebilirsiniz. Bu numaradan aşağıda bir tercih yaptığınızda bebeğinizin hareket alanı kısıtlanabilir. 

Bebek Bezi Numarası Ne Zaman Değiştirilir?

Uyutmak, beslemek ve gazını çıkartmanın da ötesinde bir anne için en önemli adımlardan biri de beslenmedir. Sizin de aklınızda bebek bezi numarası ne zaman değiştirilir sorusu varsa birtakım ipuçlarının bunun için yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Bir üst ölçüye geçmenizin zamanının geldiğini hatırlatan çok fazla ibare olabilir. Bunlardan en dikkat çekici sürtünme izleridir. Bebeğinizin bel çevresinde veya kalça kenarlarında kırmızı çizgiler oluşuyorsa bu kullandığınız bezin bebeğinize küçük geldiği anlamına gelir. Bu konuda çoğu zaman sızıntılar da iyi bir habercidir. Kullandığınız bez, bebeğinizin poposunun kuru kalmasını sağlamıyorsa da üst bedene geçmenin zamanı gelmiş olabilir. Bu konudaki işaretler için bebeğinizin mızmızlanmalarını da dinleyebilirsiniz. Böyle durumlarda kullandığınız bez onu rahat ettiremiyor olabilir. Son olarak ise bedenine ve giysilerine bulaşma çok fazla oluyorsa artık bezin değiştirilmesi gerektiğini düşünebilirsiniz. 

Bebek Bezi Numaraları Kilo Aralıkları

Daha önce de dediğimiz gibi bebek bezi numaraları ve kiloları doğru bez seçiminde en hassas noktadır. Bebek bezi seçimlerinde ise doğru bilinen bir yanlış vardır. Bu da birçok kişinin bebeğin kaç aylık olduğuna bağlı olarak bebek bezinde numara seçimi yapılması gerektiğini düşünmesidir. Bu yaygın olan bir düşünce olsa da durum farklıdır. Çünkü her bebeğin gelişim süreci farklı ilerler. Peki bebek bezi numaraları neye göre alınır dediğinizi duyar gibiyiz. Bebek bezi tercihinde bulunurken bebeğinizin sahip olduğu kiloyu göz önüne almalısınız. Bebek bezleri çoğunlukla bebeğin kilosuna göre 1, 2, 3, 4 ve 5 şeklinde numalandırılır. Bebeğinizin sahip olduğu kiloya uygun olan bebek bezini paket üzerinde bulunan açıklamalara bakarak da bulabilirsiniz. 

Özellikle minik bebeğiniz prematüre bir şekilde doğduysa bu konuda prematüre bezlere yönelmelisiniz. Doğal olarak bu dönemdeki bir bebek için bebek bezi 2 numara gibi bir numara koyulmamıştır. Pek çok bez üreticisi, bu çağdaki bebekler için özel bezler tasarlar. Prematüre bebeklere uygun olan kilo, 2 - 5 kg aralığıdır.

Bir pamuktan daha hassas olan yenidoğan bebeğiniz için en uygun olacak bebek bezi 1 numara olacaktır. Piyasada yenidoğan bezleri olarak geçen bu bezlerin uygun olduğu kilogram aralığı 3 - 6 kg’dır. Bu tipteki bezlerin tıpkı prematüre bezlerde olduğu gibi göbek bağı kordonu bölgesi için özel kısımları bulunur. 

Yenidoğan bebeğinizin zaman ilerledikçe büyümesiyle birlikte kullanacağı bezin de değişmesi gerekir. Bunun için yavaş yavaş bazı ibareler alabilirsiniz. Bezin bebeğinizin vücudunu sıkması ve huzursuz etmesi en dikkat çekici işaretlerdir. Artık bebeğiniz 4 - 9 kg aralığına geldiyse, bebek bezi 3 numara olanlardan tercih edilmelidir. 

Bebeğiniz biraz daha hareketlenmeye başladığında daha fazla alana ihtiyacı olacaktır. Evin içinde gezinmek ve olduğu yerde dönmek gibi hareketlere başladığı dönem geldiğinde bebeğiniz de 7 - 18 kg aralığına gelmiş olur. Bu dönemde bebek bezi 4 numara olanlardan kullanılmalıdır. 

Bebeğinizin kilosu 9 - 20 kg aralığına geldiğinde artık 5 beden bezlere geçmenin zamanı gelmiştir. Bu dönemdeki bebek, artık çok fazla hareketlenmiştir. Bu aktifliğinde onu sıkıştırmayacak, iyi hava alan bir beze ihtiyacı vardır. Bu konuda 5 beden bebek bezleri işinize yarayacaktır. Bazı çocuklar, uzun dönem bezi bırakamayabilirler. Bu durumdaki çocuklar için 6 beden bebek bezlerine geçmek faydalı olabilir. 6 beden bebek bezinin uygun olduğu kilogram aralığı 11 - 25 kg arasıdır. 

Salça Nedir, Salçanın Faydaları Nelerdir?
Salça yazın yetişen domateslerin sağlıklı ve doğal bir şekilde işlendikten sonra tüketilmek amacıyla kullanılan bir besin türüdür.
13.02.2024
Seylan Çayı Nedir, Nasıl Demlenir?
Çay günün her saatinde içilebilen önemli bir içecektir. Kişinin zevkine göre açık veya koyu olarak içilebileceği gibi farklı şekillerde de demlenir.
13.02.2024
Kahve Nedir ve Kahve Çeşitleri Nelerdir?
Kahve , coffea ağacındaki meyvelerin çekirdeklerinin ayrılması, öğütülmesi ve demlenmesiyle elde edilen bir içecek türüdür.
13.02.2024
Basmati Pirinç Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Basmati pirinç ülkemizde yetişmeyen, normal pirinçlere göre daha uzun ve büyük olan bir pirinç türüdür.
13.02.2024
Altunsa Reçel ile Reçelli Kurabiye Tarifleri
Kurabiyeler mis gibi kokusu ve nefis tadı ile evlerin vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkar. Yediden yetmişe pek çok kişi tarafından son derece sevilen kurabiyelerin birçok çeşidi bulunur.
09.06.2023
Altunsa Ton Balığı İle Salata Tarifleri
Ton balığı ile yapılan birçok tarif son derece sağlıklı ve besleyici oluyor. Kısa sürede hazırlanabilmesi ve pratik olması yönünden de pek çok kişi tarafından tercih ediliyor.
23.05.2023
Bebek Şampuanı Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli ?
Anne baba olmak oldukça zor olan bir görevdir. Çocuk doğduğu andan itibaren anne babanın yükü ve sorumluluğu her geçen gün artıyor.
23.05.2023
Kaju Nedir ? Kavrulmuş Kaju Nasıl Yapılır ?
Kuruyemiş sevenlerin en çok tükettiği lezzetli tada sahip Kaju nedir sorusu, sakız ağacıgiller ailesine ait tropikal bir ağaç meyvesi olarak açıklanır.
23.05.2023