Son Sepet Menü
Üyelik Giriş
üye giriş
Şifremi Unuttum
ÜYE OL
Sepetim
Basmati Pirincin Faydaları - Basmati Pirinç Kalori Değeri?
02.04.2024

Basmati Pirincin Faydaları - Basmati Pirinç Kalori Değeri?

Basmati pirinç bilinen pirinç türlerinin dışında bir türdür. Uzun ve daha büyük olan bu pirinç türü Himalaya Dağları’nın karlı suları ile beslenir. Görüntüsüne baktığımızda yarı mat, yarı saydamdır ve kendinden aromaya sahiptir. Basmati pirinci diğer pirinç türlerine göre daha özel yapan en önemli özelliği kendi ana vatanında bile özel bir toprakta ve özel şartlarda yetiştiriliyor olmasıdır.

Bahsetmiş olduğumuz bu özelliklerinden dolayı ender bulunan basmati pirinç bir dönem yalnızca Güneydoğu Asya bölgesinde yalnızca soyluların sofrasını süsleyebilmişti. İçeriğinde düşük nişasta oranına sahip olmasından dolayı pişirildiğinde tane tane olur ve aroması insanı mest eder.

Basmati pirinç özel iklim şartları istiyor olmasından dolayı maalesef ülkemizde yetişmemektedir. Bol yağışlı ılıman iklimlerde yetişen bu pirinç Mayıs ile Temmuz ayları arasında ekilir Kasım ile Ocak ayı arasında da hasat edilir. Basmati pirinç lezzetli olmasının yanı sıra aynı zamanda insan sağlığı açısından da faydalıdır. Besin değeri açısından zengin olan bu pirincin 100 gram başına besin değerleri aşağıdaki gibidir:

·         Kalori: Yaklaşık 130 kcal

·         Karbonhidrat: 78 gr

·         Protein: 8,6 gr

·         Şeker: 0 gr

·         Yağ: 0 gr

Mahmood Rice Basmati Pirinci, uzun ve ince taneleri ile her tabakta ayrıcalığı hissettirirken, yemeklerinize özel bir aroma ve tat katıyor. Kalitesi ve tazeliğiyle ön plana çıkan Mahmood Rice Basmati Pirinci, her lokmada mükemmelliği arayanların vazgeçilmezi olmaya adaydır.

Basmati Pirincin Özellikleri

Basmati pirincin genel özelliklerine bakacak olursak aşağıdaki gibi sayabiliriz:

·         Basmati pirinci, diğer pirinç türlerinden daha uzun ve ince tanelere sahiptir. Bu özelliği, pişirildiğinde tanelerinin birbirine yapışmamasını sağlar ve pilav gibi yemeklerde daha hafif ve gevrek bir dokuya sahip olmasını sağlar.

·         Basmati pirinci, karakteristik ve hoş bir kokuya sahiptir. Pişirildiğinde yayılan bu aromatik koku, basmati pirincini diğer pirinç çeşitlerinden ayıran belirgin bir özelliktir.

·         Özellikle Hint mutfağında çok çeşitli yemeklerde kullanılır. Pilav, birçok curry (baharatlı yemek) ve birçok et ve sebze yemeği yapımında tercih edilir.

·         Pişirildiğinde az miktarda yapışkanlık gösterir. Bu özelliği, pilavların ve diğer yemeklerin hafif ve taneli kalmasını sağlar.

·         Diğer pirinç türleri gibi karbonhidrat, protein ve bazı mineraller sağlar. Ayrıca düşük yağ ve sodyum içeriğine sahiptir.

·         Doğru koşullarda saklandığında basmati pirinci, kokusuzdur ve uzun süre tazelik ve kalite korur.

·         Basmati pirincin glisemik indeksi çok düşüktür. Bu da kişinin kendini daha uzun süre boyunca tok hissetmesini ve kan şekerinin kontrol altında olmasını sağlar.

En İyi ve En Kaliteli Basmati Pirinç

Gurme yemeklerin vazgeçilmez malzemesi olan basmati pirinç, uzun taneleri, özel kokusu ve hafif dokusuyla dünya mutfaklarının aranılan lezzetlerinden biridir. Satın alırken ise doğru pirincin alındığından emin olmak gerekir. İlk kez alacaklar için aşağıda en iyi ve en kaliteli basmati pirinç nasıl seçilir belirtilmiştir.

·         Yukarıda da belirttiğimiz gibi en iyi basmati pirinci, uzun ve ince tanelere sahiptir. Taneler ne kadar uzunsa, pilavın daha gevrek ve hafif olması sağlanmış olur.

·         Kaliteli bir basmati pirincin, belirgin bir aroması vardır. Pirinci satın alırken, hafif bir kokuya sahip olduğundan emin olmalısınız.

·         En kaliteli basmati pirinçler, hava ve ışık geçirmez paketlerde satılır. Bu, pirincin tazelik ve kalitesini korumasına yardımcı olur. Ayrıca, paketin üzerinde üretim ve son kullanma tarihlerini kontrol etmelisiniz.

·         Güvenilir ve bilinmiş markadan basmati pirinci satın almak önemlidir.  Kalitesi ve tazeliğiyle ön plana çıkan Mahmood Rice Basmati Pirinci, her lokmada mükemmelliği arayanların vazgeçilmezi olmuştur.

Mahmood Rice Basmati Pirinci ile mutfaklarınıza lezzet ve kalite getirin. Şimdi https://www.sonsepet.com/  adresimizden sipariş verin ve en taze pirinçlerle enfes yemekler hazırlamanın keyfini yaşayın!

Blog Son Eklenenler
3 ü 1 Arada Türk Kahve Markaları, En İyi 3ü1 Arada Kahve
3 ü 1 Arada Türk Kahve Markaları, En İyi 3ü1 Arada Kahve

3ü1 arada Türk kahve, kahve, süt tozu ve şekerin karıştırılarak hazır hale getirildiği bir kahve türüdür. Tek kullanımlık paketlerde satılır.

Pişik Yapmayan Islak Mendil - Bebek İçin En İyi Islak Mendil
Pişik Yapmayan Islak Mendil - Bebek İçin En İyi Islak Mendil

Islak mendiller bebeklerin bakımının yanı sıra insanların genel olarak hijyen bakımından en çok kullandığı ürünler arasında yer almaktadır.

Kadınlar İçin En İyi ve En Sağlıklı Hijyenik Ped Önerileri
Kadınlar İçin En İyi ve En Sağlıklı Hijyenik Ped Önerileri

Kadın pedi, kadınların özel zamanlarında kullandıkları içerisinde sıvı emici malzemeler bulunan hijyenik bir üründür.

Pişik Yapmayan Bebek Bezi - Bebekler İçin En İyi Bebek Bezi
Pişik Yapmayan Bebek Bezi - Bebekler İçin En İyi Bebek Bezi

Günümüzde anne ve babaların bebeklerinin yaşam konforu ve sağlıkları konusundaki hassasiyetleri artmış durumda. Özellikle bebek bezleri, bebeğin cildiyle doğrudan temas ettiği için bu hassasiyetin merkezinde yer alıyor.

Kaçak Çay Nedir, Faydaları? Seylan Çayı ve Kaçak Çay Farkı?
Kaçak Çay Nedir, Faydaları? Seylan Çayı ve Kaçak Çay Farkı?

Ülkemizde kaçak çay olarak da bilinen Seylan çayı, Dünya çay endüstrisinde önemli yer edinmiş Sri Lanka'da yetiştirilen ve üretilen saf bir çay türüdür.

Kapsül Kahve Nedir, Kapsül Kahvenin Faydaları Nelerdir?
Kapsül Kahve Nedir, Kapsül Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Kapsül kahve, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin tek kullanımlık kapsüller içine konularak ölçülü bir şekilde paketlenmiş hazır kahve çeşididir.

Filtre Kahve Nedir, Faydaları Nelerdir?
Filtre Kahve Nedir, Faydaları Nelerdir?

Filtre kahve, kahve çekirdekleri öğütüldükten ev kahve makinesinden geçirilerek kavrulduktan sonraki aşamasını ifade eder.

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?
Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Türk kahvesi, genelde sabahları uyanmak ve enerji artışı sağlamak amacıyla tüketilen, ancak birçok kişi için gün boyunca keyif verici bir içecek olarak tarif edilen içecek türüdür.