Son Sepet Menü
Üyelik Giriş
üye giriş
Şifremi Unuttum
ÜYE OL
Sepetim
Add To Cart
Basmati Pirincin Faydaları - Basmati Pirinç Kalori Değeri?
02.04.2024

Basmati Pirincin Faydaları - Basmati Pirinç Kalori Değeri?

Basmati pirinç bilinen pirinç türlerinin dışında bir türdür. Uzun ve daha büyük olan bu pirinç türü Himalaya Dağları’nın karlı suları ile beslenir. Görüntüsüne baktığımızda yarı mat, yarı saydamdır ve kendinden aromaya sahiptir. Basmati pirinci diğer pirinç türlerine göre daha özel yapan en önemli özelliği kendi ana vatanında bile özel bir toprakta ve özel şartlarda yetiştiriliyor olmasıdır.

Bahsetmiş olduğumuz bu özelliklerinden dolayı ender bulunan basmati pirinç bir dönem yalnızca Güneydoğu Asya bölgesinde yalnızca soyluların sofrasını süsleyebilmişti. İçeriğinde düşük nişasta oranına sahip olmasından dolayı pişirildiğinde tane tane olur ve aroması insanı mest eder.

Basmati pirinç özel iklim şartları istiyor olmasından dolayı maalesef ülkemizde yetişmemektedir. Bol yağışlı ılıman iklimlerde yetişen bu pirinç Mayıs ile Temmuz ayları arasında ekilir Kasım ile Ocak ayı arasında da hasat edilir. Basmati pirinç lezzetli olmasının yanı sıra aynı zamanda insan sağlığı açısından da faydalıdır. Besin değeri açısından zengin olan bu pirincin 100 gram başına besin değerleri aşağıdaki gibidir:

·         Kalori: Yaklaşık 130 kcal

·         Karbonhidrat: 78 gr

·         Protein: 8,6 gr

·         Şeker: 0 gr

·         Yağ: 0 gr

Mahmood Rice Basmati Pirinci, uzun ve ince taneleri ile her tabakta ayrıcalığı hissettirirken, yemeklerinize özel bir aroma ve tat katıyor. Kalitesi ve tazeliğiyle ön plana çıkan Mahmood Rice Basmati Pirinci, her lokmada mükemmelliği arayanların vazgeçilmezi olmaya adaydır.

Basmati Pirincin Özellikleri

Basmati pirincin genel özelliklerine bakacak olursak aşağıdaki gibi sayabiliriz:

·         Basmati pirinci, diğer pirinç türlerinden daha uzun ve ince tanelere sahiptir. Bu özelliği, pişirildiğinde tanelerinin birbirine yapışmamasını sağlar ve pilav gibi yemeklerde daha hafif ve gevrek bir dokuya sahip olmasını sağlar.

·         Basmati pirinci, karakteristik ve hoş bir kokuya sahiptir. Pişirildiğinde yayılan bu aromatik koku, basmati pirincini diğer pirinç çeşitlerinden ayıran belirgin bir özelliktir.

·         Özellikle Hint mutfağında çok çeşitli yemeklerde kullanılır. Pilav, birçok curry (baharatlı yemek) ve birçok et ve sebze yemeği yapımında tercih edilir.

·         Pişirildiğinde az miktarda yapışkanlık gösterir. Bu özelliği, pilavların ve diğer yemeklerin hafif ve taneli kalmasını sağlar.

·         Diğer pirinç türleri gibi karbonhidrat, protein ve bazı mineraller sağlar. Ayrıca düşük yağ ve sodyum içeriğine sahiptir.

·         Doğru koşullarda saklandığında basmati pirinci, kokusuzdur ve uzun süre tazelik ve kalite korur.

·         Basmati pirincin glisemik indeksi çok düşüktür. Bu da kişinin kendini daha uzun süre boyunca tok hissetmesini ve kan şekerinin kontrol altında olmasını sağlar.

En İyi ve En Kaliteli Basmati Pirinç

Gurme yemeklerin vazgeçilmez malzemesi olan basmati pirinç, uzun taneleri, özel kokusu ve hafif dokusuyla dünya mutfaklarının aranılan lezzetlerinden biridir. Satın alırken ise doğru pirincin alındığından emin olmak gerekir. İlk kez alacaklar için aşağıda en iyi ve en kaliteli basmati pirinç nasıl seçilir belirtilmiştir.

·         Yukarıda da belirttiğimiz gibi en iyi basmati pirinci, uzun ve ince tanelere sahiptir. Taneler ne kadar uzunsa, pilavın daha gevrek ve hafif olması sağlanmış olur.

·         Kaliteli bir basmati pirincin, belirgin bir aroması vardır. Pirinci satın alırken, hafif bir kokuya sahip olduğundan emin olmalısınız.

·         En kaliteli basmati pirinçler, hava ve ışık geçirmez paketlerde satılır. Bu, pirincin tazelik ve kalitesini korumasına yardımcı olur. Ayrıca, paketin üzerinde üretim ve son kullanma tarihlerini kontrol etmelisiniz.

·         Güvenilir ve bilinmiş markadan basmati pirinci satın almak önemlidir.  Kalitesi ve tazeliğiyle ön plana çıkan Mahmood Rice Basmati Pirinci, her lokmada mükemmelliği arayanların vazgeçilmezi olmuştur.

Mahmood Rice Basmati Pirinci ile mutfaklarınıza lezzet ve kalite getirin. Şimdi https://www.sonsepet.com/  adresimizden sipariş verin ve en taze pirinçlerle enfes yemekler hazırlamanın keyfini yaşayın!

Detoks Çayı ile Yaza Temiz ve Taze Bir Başlangıç
Detoks Çayı ile Yaza Temiz ve Taze Bir Başlangıç

Detoks çayı , vücudu zararlı toksinlerden arındırarak sağlıklı ve enerjik hissetmenizi sağlayan içecektir.

Bulgurun Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Bulgurun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bulgur , tahılın öğütülmesi ve ardından kurutulmasıyla elde edilen bir üründür.

Nohutun Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Nohutun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Nohut , ülkemizde yaygın olarak yenilen ve besin değeri yüksek bir gıdadır.

Zeytin Nedir, Zeytinin Faydaları Nelerdir?
Zeytin Nedir, Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Zeytin , Akdeniz iklimine özgü zeytin ağacının meyvesidir.

Yetişkinler ve Bebekler İçin En İyi Islak Mendil Markası
Yetişkinler ve Bebekler İçin En İyi Islak Mendil Markası

Islak mendil , hem yetişkinler hem de bebekler için hijyen ve temizlik amacıyla kullanılan pratik bir temizlik ürünüdür.  

Bebekler İçin En İyi Pişik Kremi: Sudocrem Bakım Kremi
Bebekler İçin En İyi Pişik Kremi: Sudocrem Bakım Kremi

Pişik kremi bebek cilt bakımının önemli bir parçasıdır ve bebeklerin hassas cildini korumak amacıyla üretilmiştir.

Reçel Çeşitleri, Türkiye’nin En İyi Reçel Markası?
Reçel Çeşitleri, Türkiye’nin En İyi Reçel Markası?

Reçel , meyvelerin tatlı bir lezzet ve muhteşem aromasıyla bir araya geldiği, mutfakların vazgeçilmez lezzetlerinden biridir.  

Espresso Kapsül Kahve ile Ice Mocha Tarifi, Nasıl Yapılır?
Espresso Kapsül Kahve ile Ice Mocha Tarifi, Nasıl Yapılır?

Espresso kapsül kahve; yoğun ve hızlı tempolu günlük hayatın içinde, insanlar için pratik ve lezzetli bir kahve keyfidir.