Son Sepet Menü
Üyelik Giriş
üye giriş
Şifremi Unuttum
ÜYE OL
Sepetim
Basmati Pirinç Nedir? Özellikleri Nelerdir?
13.02.2024

Basmati Pirinç Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Basmati pirinç ülkemizde yetişmeyen, normal pirinçlere göre daha uzun ve büyük olan bir pirinç türüdür. Rengi mat olan basmati pirincin kendine has bir kokusu bulunur. Ilıman bölgelerde yetişen basmati pirinç diğer pirinç türlerine göre daha sağlıklı ve besleyici bir özelliğe sahiptir.

Basmati pirincin en önemli ve en büyük özellikleri arasında içeriğinde glüten ve nişasta bulunmamasıdır. Dolayısıyla bu da onun çölyak hastaları tarafından da tüketilebilmesini sağlamaktadır. Basmati pirincin besin değerleri diğer pirinç türlerine göre daha besleyicidir. Glisemik indeksi düşük olması uzun süre tokluk hissine neden olur ve bu da kilo vermek isteyenlerin işini kolaylaştırır.

Basmati Pirincin Faydaları Nelerdir?

 • En önemli faydası yukarıda da belirttiğimiz gibi glüten içermiyor olmasıdır. Bu özelliği sayesinde vücutta şişkinlik ve ödem oluşmamasına neden olur. Gluten duyarlılığı olan kişilerin yiyebilecekleri ürünler sayılı olduğundan çölyak hastaları için vazgeçilmez bir besin kaynağı olarak değerlendirilebilir.
 • Basmati pirinç, karbonhidratlar, lif, protein ve bazı mineraller açısından zengindir. Ayrıca düşük yağ içeriğine sahiptir.
 • Lif, sindirim sistemi sağlığı için önemlidir. Basmati pirinci, beyaz pirinç türlerine kıyasla daha fazla lif içerir. Lif, bağırsak hareketliliğini artırarak kabızlığı önleyebilir.
 • Basmati pirinç, özellikle B vitamini gruplarından B1 (tiamin) ve B6 (piridoksin) vitaminleri açısından zengindir. Bu vitaminler, enerji üretimi ve sinir sistemi sağlığı için önemlidir.
 • Basmati pirinç, potasyum, fosfor, magnezyum ve demir gibi önemli mineralleri içerir. Bu mineraller vücut fonksiyonları için gereklidir.
 • Basmati pirinç, düşük yağ içeriğine sahiptir. Bu özellik, düşük yağlı bir diyeti takip edenler için uygun bir seçenek yapar.
 • İçeriğinde nişasta yoktur.

Basmati Pirinç Özellikleri

 • Basmati pirinç, diğer pirinç türlerine göre daha uzun tanelere sahiptir.  Uzun taneli yapısı, pişirildiğinde daha hafif, ayrık ve kuru bir kıvam elde edilmesine imkan sağlar.
 • Kendine özgü bir aroma ve lezzete sahiptir.
 • Düşük nişasta içeriğine sahip olduğundan pişirildiğinde tanelerin birbirine yapışmamasına ve daha ayrık bir kıvam elde edilmesine yardımcı olur.
 • Kan şekerinin daha yavaş bir şekilde yükselmesine katkıda bulunarak enerji seviyelerinin daha dengeli olmasına yardımcı olabilir.
 • Karbonhidratlar, protein, B vitaminleri, mineraller ve diyet lifi gibi besin öğeleri açısından zengindir.

Basmati Pirinç İle Normal Pirinç Arasında Ne Fark Var?

Ender olarak bulunabilen basmati pirinç diğer pirinçlere oranla daha besleyicidir. Özellikle sporcular için oldukça faydalıdır. Normal pirinçler yıkanırken basmati pirincin yıkanmasına gerek yoktur.

Basmati Pirinç Neden Daha Sağlıklı?

İçeriğinde yüksek oranda lif bulunması, kan şekeri seviyesini dengede tutması, protein ve amino asitler bakımından zengin olması basmati pirincin normal pirinçten saha sağlıklı olmasını sağlamıştır.

Basmati Pirinç Besin ve Kalori Değeri Nedir?

Basmati pirinç sağlıklı olmasının önemli özelliği içeriğindeki bileşenlerdir. Aşağıda 100 gram başına hesaplanan basmati pirincin pişmemiş hali belirtilmiştir:

Kalori: Yaklaşık 130 kcal

Karbonhidrat: 78 gr

Protein: 8,6 gr

Şeker: 0 gr

Yağ: 0 gr

Basmati Pirinci Şeker Hastaları Yiyebilir mi?

Şeker hastalarının diyetlerinde tercih edilebilir.

Basmati Pirinç Hangi Ülkeye Aittir?

Basmati pirincin ana vatanı Hindistan’dır. Himalaya dağlarının eteklerinde yetişen bu pirinç buradaki karın erimesiyle beslenir. Pakistan ve Kuzey Hindistan bölgelerinde yetişebilir.

Basmati Pirinç Türkiye'de Üretiliyor mu?

Maalesef basmati pirincin ülkemizde yetişmesi mümkün değildir. Bunun için mutlaka bildiğiniz güvenli bir yerden satın almalısınız. Türkiye’nin en güvenilir ve en kaliteli markası Mahmood Rice Basmati Pirinç farklı gramlarda ambalajlanarak satılmaktadır.

En kaliteli basmati pirinç markası Mahmood Rice tarafından üretilen basmati pirinci online satın almak için https://www.sonsepet.com/basmati-pirinc adresini ziyaret edebilirsiniz.

Blog Son Eklenenler
3 ü 1 Arada Türk Kahve Markaları, En İyi 3ü1 Arada Kahve
3 ü 1 Arada Türk Kahve Markaları, En İyi 3ü1 Arada Kahve

3ü1 arada Türk kahve, kahve, süt tozu ve şekerin karıştırılarak hazır hale getirildiği bir kahve türüdür. Tek kullanımlık paketlerde satılır.

Pişik Yapmayan Islak Mendil - Bebek İçin En İyi Islak Mendil
Pişik Yapmayan Islak Mendil - Bebek İçin En İyi Islak Mendil

Islak mendiller bebeklerin bakımının yanı sıra insanların genel olarak hijyen bakımından en çok kullandığı ürünler arasında yer almaktadır.

Kadınlar İçin En İyi ve En Sağlıklı Hijyenik Ped Önerileri
Kadınlar İçin En İyi ve En Sağlıklı Hijyenik Ped Önerileri

Kadın pedi, kadınların özel zamanlarında kullandıkları içerisinde sıvı emici malzemeler bulunan hijyenik bir üründür.

Pişik Yapmayan Bebek Bezi - Bebekler İçin En İyi Bebek Bezi
Pişik Yapmayan Bebek Bezi - Bebekler İçin En İyi Bebek Bezi

Günümüzde anne ve babaların bebeklerinin yaşam konforu ve sağlıkları konusundaki hassasiyetleri artmış durumda. Özellikle bebek bezleri, bebeğin cildiyle doğrudan temas ettiği için bu hassasiyetin merkezinde yer alıyor.

Kaçak Çay Nedir, Faydaları? Seylan Çayı ve Kaçak Çay Farkı?
Kaçak Çay Nedir, Faydaları? Seylan Çayı ve Kaçak Çay Farkı?

Ülkemizde kaçak çay olarak da bilinen Seylan çayı, Dünya çay endüstrisinde önemli yer edinmiş Sri Lanka'da yetiştirilen ve üretilen saf bir çay türüdür.

Kapsül Kahve Nedir, Kapsül Kahvenin Faydaları Nelerdir?
Kapsül Kahve Nedir, Kapsül Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Kapsül kahve, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin tek kullanımlık kapsüller içine konularak ölçülü bir şekilde paketlenmiş hazır kahve çeşididir.

Filtre Kahve Nedir, Faydaları Nelerdir?
Filtre Kahve Nedir, Faydaları Nelerdir?

Filtre kahve, kahve çekirdekleri öğütüldükten ev kahve makinesinden geçirilerek kavrulduktan sonraki aşamasını ifade eder.

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?
Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Türk kahvesi, genelde sabahları uyanmak ve enerji artışı sağlamak amacıyla tüketilen, ancak birçok kişi için gün boyunca keyif verici bir içecek olarak tarif edilen içecek türüdür.