Menü
Sepetim
Mahmood Tea Seylan Çayı Kalitesi
17.11.2022

Mahmood Tea Seylan Çayı Kalitesi

%100 Seylan Çayı Kalitesi 

Dünyada sudan sonra en fazla tüketilen içeceklerden olan çayın pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bu çay çeşitlerinden belki de en meşhuru ve lezzetlisi Seylan çayıdır. Seylan çayının menşei Sri Lanka’dır. Seylan çayının tarihi 1900’lere kadar dayanmaktadır ve bu sebepten ötürü Sri Lanka Seylan çayı da denmektedir. Seylan Çayı özellikle son zamanlarda popülerleşmiştir. Kandy şehrinde bir çay müzesini de barındıran Sri Lanka, adeta çay ile özdeşleşmiş bir ülkedir. Burada üretilip dünyaya dağıtımı yapılan Seylan çayı, kalitesi ve lezzeti ile ön plana çıkmaktadır. Ülkemize de ithal edilen bu çayı farklı markalar pazarlamaktadır. Mahmood Seylan çayı en bilinenlerden birisidir. Mahmood Tea bu konuda önemli bir konumda bulunmaktadır.

Sri Lanka’da çaylar 3 farklı bölgede yetişmektedir. Yüksek bölgelerde yetişen Seylan çayı oldukça yoğun bir aromaya sahip olup karakteristik bir tattadır. Orta bölgelerde yetiştirilen Seylan çayı oldukça güzel bir tada sahip olup kalitelidir. Ticari olarak iyi bir değere sahiptir. Ülkenin alçak bölgelerinde yetişen çayların ise yoğun bir renk ve demi vardır. Tipik bir tadı vardır. Seylan çayını diğer çaylardan farklı yapan bir özelliği de üretimindeki farklılıktır. Normal çay yaprakları makine ile toplanıyorken Seylan çayının yaprakları el ele, tek tek toplanmaktadır. Bu durum en iyi yaprakların seçilmesini, sert ve kalitesiz olan çay yapraklarının ise boş yere toplanmamasını sağlamaktadır. Sadece kaliteli olan yaprakların seçildiği Seylan çayının tadı işte buradan gelmektedir.

Türkiye’de üretilen çaylara göre Seylan çayının yaprakları daha iridir. Yüksek kesimlerde (450-550 metre) yetişen Seylan çayı yaprakları diğer kesimdekilere göre daha fazla güneş ışığı almaktadır. Buna bağlı olarak da bu kesimde yetişen çay yaprakları bordo-kahverengi bir renge sahiptir. 550 metrenin üstündeki kesimlerde çay yaprakları açık renklidir. Bu özelliklere sahip olan Seylan çayı özenle üretilip sizlere ulaştırılmaktadır.

Seylan Çayı Nasıl Üretilmektedir?

Dünyadaki en önemli çay ithalatçılarından olan Sri Lanka’da yetişen Seylan çayına son dönemlerde eğilim olmuştur. Sri Lanka’nın iklimi kaliteli Seylan çayı üretimi için oldukça uygundur. Bol yağmur alan bu bölgede yetişen çaylar lezzetli ve kehribar rengindedir. Muson yağmurlarından hemen sonra açan ilk filizler toplanmaktadır. Sri Lanka’da yetişen bu çay yaprakları toplanarak çay fabrikalarına götürülür. Ardından orada işlenerek pazarlanmaktadır. Seylan çayının 3 farklı türü vardır. Seylan çay çeşitleri şunlardır:

 • Siyah Seylan Çayı: Seylan çayları arasında en bilineni siyah çaydır. Turunçgiller aromasına sahip olan bu çay, yoğun bir tadı bulunmaktadır. Güzel bir kokuya sahip olan siyah çay tek başına tüketildiği gibi farklı karışımlara da eklenebilir.
 • Yeşil Seylan Çayı: Tat olarak geleneksel Çin çayına benzeyen bu çay, Sri Lanka’nın Uva bölgesinde üretilmektedir. Malt ve fındık aromasına sahiptir. Klasik bir Asya çayıdır.
 • Beyaz Seylan Çayı: Bu çay “Silver Tips” ya da “Gümüş Uçlar” olarak da adlandırılmaktadır. Kaliteli bir çay olan beyaz çayı üretmek oldukça maliyetlidir. Bu yüzden de fiyatı diğer çaylara göre daha fazladır. Elle toplanan çay yaprakları sarılır ve güneşte kurutulur.

Seylan Çayı Nasıl Demlenir? 

Seylan çayını demlemek oldukça kolaydır. Tabi ki bu çay için de bazı püf noktaları bulunmaktadır. Öncelikle dökme Seylan çayı kullanmanız içiminizi etkilemektedir. Seylan çayını şu adımların izleyerek kolayca demleyebilirsiniz:

 • Demliğinize, çayı içecek kişi sayısınca çay eklenmelidir. Her kişi için bir tatlı kaşığı Seylan çayı eklemelisiniz. Bu kısımda demlik seçimi de önem arz eder. Seramik bir demlik size daha keyifli bir içim sağlayacaktır.
 • Her kişi için bir bardak su kaynatılmalıdır. İçme suyu kullanmak burada önemlidir. Su kaynadığı vakit, suyu çay ile buluşturun ve demlemeye bırakın. Çay yaklaşık 20 dakika kadar dinlenmelidir. 20 dakikayı aşmamaya gayret etmelisiniz. Biraz daha demlenen çayın tadı acı olacaktır.
 • Çayınızı zevkinize göre limon, süt, bal veya nane yaprakları ile tatlandırabilirsiniz. Seylan çayına şeker ekleyebilirsiniz. Ancak Seylan çayını şekersiz içmek diğer klasik siyah çaylara göre daha hafif ve zevklidir. İşte bu zevkten dolayı çay tiryakilerinin önemli tercihlerinde hep Seylan çayı yer almaktadır.

Ayrıca bu içeceği, Seylan poşet çay ile de yapabilirsiniz. Bunun için bir bardağa sıcak içme suyunu koyup poşet çayı koymalısınız. Yaklaşık 15 dakika içinde çayınız hazır olacaktır. Seylan çayını tek başına demleyebildiğiniz gibi harmanlama ile farklı tatlarla karıştırabilirsiniz. Tek başına demlendiğinde de kendine has kokusu ve lezzetiyle öne çıkan Seylan çayı, farklı aromalı çaylarla karıştırılabilir. Mesela tomurcuk ile veya klasik dökme siyah çay ile Seylan çayını harmanlayabilirsiniz. Farklı tatları denemek isteyen biriyseniz harmanlarınızda mutlaka Seylan çayını kullanmalısınız. Dünyada en çok tüketilen çaylardan biri olan English Breakfast çayı da bir harman çayıdır. Bu çay Assam çayı ile Seylan çayının harmanlanması ile oluşmuştur. Bunlar ispat ediyor ki Seylan çayı ünlü ve kaliteli bir üründür.

Mahmood Tea Nerede Satılır?

Seylan çayı, kekremsi bir tada sahiptir. Bu özelliğiyle çoğu kişi Seylan çayını beğenmektedir. Eğer daha önce Seylan çayının tadına bakmadıysanız bu tada mutlaka denemelisiniz. Seylan çayı da diğer çaylar gibi sizi komşularınızla, dost ve arkadaşlarınızla birleştirir ve sosyalleşmenizi sağlar. Çay saatlerinde Seylan çayını da tercih ederek misafirlerinize farklı tatlar sunabilirsiniz. Siz de tatlı, börek ve çöreklerinizin yanına, kendine has kokusu ve lezzetiyle Seylan çayını ekleyebilirsiniz. Seylan çayına ulaşmanız oldukça kolaydır.

Seylan çayı için tercih edilebilecek en önemli markalardan olan Mahmood Tea size en iyi lezzeti sunmaya çalışmaktadır. Mahmood Tea Seylan çayı fiyatları da burada değinilmesi gereken bir konudur. Mahmood Tea ürünlerinin fiyatları Seylan çayının türüne (siyah, beyaz, yeşil) ve gramajına göre değişiklik göstermektedir. Seylan çayları 400, 450 ve 800 gramlık paketlerde satılmaktadır. Poşet çay olarak üretilenler ise 100’lük paketle satışa sunulur. Bunun bergamot aromalı Seylan çayları da bulunmaktadır. Turunçgil notalarıyla harmanlanan Mahmood Tea Earl Grey çay, çok özel bir aromaya sahiptir. Bir turunçgil olan bergamotun kabuğundan çıkarılan rayihali yağ ile bu eşsiz aromaya sahip olur. Sonsepet ile dünyanın en lezzetli Seylan çaylarını tatma keyfine varabilirsiniz. Mahmood Tea’ye sizler de web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Tabiatın Sunduğu Mucize Tat! 

Sri Lanka topraklarından sizlere ulaşan bu lezzet, size doyumsuz bir çay keyfi yaşatacaktır. Seylan çayı tavsiye edilebilecek en iyi çaylardan biridir. Ayrıca Seylan çayının pek çok faydası da bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Yeşil ve siyah Seylan çayı polifenol açısından oldukça zengindir. Bu madde insan vücudunda kanserle savaşmaktadır. Seylan çayı antioksidan görevi görerek metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olur.
 • Seylan çayı kalp dostu bir içecektir. Hem antioksidan görevi gördüğü için hem de zengin içeriği sağlığınızı destekler.
 • Seylan çayı pek çok vitamin ve mineral içermektedir. İçerdiği bu maddeler ile hastalıklara karşı bağışıklığınızı güçlendirir. Özellikle kış dönemindeki hastalıklara karşı vücut direncinizin artmasına destek verir.
 • Seylan çayının içerisinde tein maddesi bulunmaktadır. Telin, metabolizmayı hızlandıran maddedir. Bu sayede bireyler kilo kontrolünde Seylan çayını gönül rahatlığıyla tüketebilirler. Ayrıca sindirime de destek verebilir. Yemek sonrası şişliklerin engellenmesine de katkı sağlayabilir.
 • Çay, içindeki mineraller sayesinde kanınız temizlenmesine yardımcı olur. Antioksidanların insanları gençleştirici bir özelliği de bulunmaktadır. Bu sayede çay da erken yaşlanmayı önlenmesine destek verebilen içeceklerdendir.

Bu kadar faydası olan Seylan çayı evinizde, mutfağınızda mutlaka yer almalıdır. İnternet sitemizden ve çay satış noktalarımızdan bu çaya ulaşabilirsiniz. Seylan çayını uygun bir şekilde muhafaza etmek de değinilmesi gereken bir husustur. Kuru ve serin bir yerde tutulmalı, 30 santigrat derece sıcaklıkta bir mekânda saklanmalıdır. Seramik bir kapta saklamanız size fayda sağlayacaktır.

Seylan çayı, size en iyi lezzeti sunmakla birlikte sağlığınızı korumakta ve vücudunuz için takviyeler yapmaktadır. Sri Lanka’nın verimli çay yapraklarından elde edilen bu çayı her birey tatmalıdır. Siz de hemen zaman geçirmeden Seylan çayının tadına bakabilir ve çay lezzetine ulaşabilirsiniz. Hemen şimdi Mahmood Tea’nin Seylan çayını deneyerek çay saatlerinizi taçlandırabilirsiniz. Afiyet olsun!

Altunsa Reçel ile Reçelli Kurabiye Tarifleri
Kurabiyeler mis gibi kokusu ve nefis tadı ile evlerin vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkar. Yediden yetmişe pek çok kişi tarafından son derece sevilen kurabiyelerin birçok çeşidi bulunur.
Devamını Oku
09.06.2023
Altunsa Ton Balığı İle Salata Tarifleri
Ton balığı ile yapılan birçok tarif son derece sağlıklı ve besleyici oluyor. Kısa sürede hazırlanabilmesi ve pratik olması yönünden de pek çok kişi tarafından tercih ediliyor.
Devamını Oku
23.05.2023
Bebek Şampuanı Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli ?
Anne baba olmak oldukça zor olan bir görevdir. Çocuk doğduğu andan itibaren anne babanın yükü ve sorumluluğu her geçen gün artıyor.
Devamını Oku
23.05.2023
Kaju Nedir ? Kavrulmuş Kaju Nasıl Yapılır ?
Kuruyemiş sevenlerin en çok tükettiği lezzetli tada sahip Kaju nedir sorusu, sakız ağacıgiller ailesine ait tropikal bir ağaç meyvesi olarak açıklanır.
Devamını Oku
23.05.2023
Tüketiciye Ulaşana Kadar Ayçekirdeği Üretim Aşamaları
Doğanın insanlara sunduğu en güzel hediye olan ayçiçekleri, işlenerek sofralarımızda ayçekirdeği olarak yer alıyor.
Devamını Oku
23.05.2023
Beyaz Çay Nasıl Demlenir ?
Beyaz çay nedir sorusuna karşılık bilinmesi gereken, beyaz çay hafif bir tat ve kokuya sahip hassas bir çaydır. İşte beyaz çay nasıl yapılır sorusu için doğru demlenme adımları:
Devamını Oku
23.05.2023
Filtre Kahve Nasıl Hazırlanır?
Filtre kahve yapımı gündelik hayatımızda sıkça duyduğumuz fakat detaylarını hiç araştırmadığımız konulardan bir tanesi oluyor.
Devamını Oku
02.05.2023
Yenidoğan Bebeğin Çok Uyuması Normal mi?
Aileye yeni katılan ve hayatı çok daha anlamlı bir hale getiren yenidoğan bebekler günün hemen hemen tamamını uyuyarak geçirir. 
Devamını Oku
02.05.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.